Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Warszawa, jako stolica Polski, szczególnie mocno zachęca swoich mieszkańców do korzystania ze źródeł energii odnawialnej. W tym artykule opowiemy Ci wszystko co musisz wiedzieć o instalacji paneli fotowoltaicznych w Warszawie: koszty, dostępne dotacje, a nawet idealne nachylenie modułów.

Choć sama instalacja we wszystkich obszarach kraju przebiega podobnie, pewne aspekty różnią się w zależności od konkretnego miasta lub gminy. Różnice te wynikają głównie z dostępnych dla użytkownika dotacji, całkowitego kosztu oraz koniecznych formalności.


Instalacja fotowoltaiczna w Warszawie to pewna inwestycja – Warszawa z roku na rok staje się coraz bardziej konkurencyjnym rynkiem. Oferowane przez miasto dotacje sprawiają, że inwestując w instalację fotowoltaiczną, użytkownicy mogą liczyć na zwrot części poniesionych kosztów.

Ten artykuł to kompendium wiedzy na temat instalacji fotowoltaicznych w Warszawie.  

Fotowoltaika w Warszawie – dlaczego to dobra inwestycja?

Opłacalność instalacji zależy od maksymalnych uzysków, jakie jest ona w stanie osiągnąć. Warszawa to prawdziwa metropolia z ogromnym potencjałem rozwoju, dlatego inwestycja w odnawialne źródła energii, które są przyszłością energetyki w Polsce, to doskonałe rozwiązanie. Panele fotowoltaiczne pozyskują energię ze słońca, również w czasie zachmurzenia, dzięki czemu instalacja generuje energię elektryczną przez większą część roku.

Cena paneli fotowoltaicznych w Warszawie

Liczba modułów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania instalacji określana jest na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej dla danego gospodarstwa domowego. Zwykle liczba ta wynosi od 10 do 15 modułów, co oznacza, że średni koszt paneli dla przeciętnego użytkownika waha się między 15 000 a 23 000 zł za instalację o mocy ok. 3,8 kWp - 5,7 kWp.

Aby dokładnie oszacować cenę fotowoltaiki dla gospodarstwa domowego, należy wziąć pod uwagę nie tylko same materiały, ale też wszystkie inne koszty, jakie pociąga za sobą taka instalacja. Ceny różnią się w zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej oraz wybranych komponentów. Warszawa aktualnie proponuje swoim mieszkańcom atrakcyjną ofertę dofinansowania inwestycji.  

Cena montażu instalacji fotowoltaicznej obejmuje:

 • moduły fotowoltaiczne;
 • inwerter/falownik;
 • konstrukcję dopasowaną do rodzaju poszycia dachowego;
 • zabezpieczenia prądu stałego DC;
 • zabezpieczenia prądu przemiennego AC;
 • uziemienie instalacji;
 • konsultację z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych ( > 6.5 kWp);
 • dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe ( > 6.5 kWp);
 • inne elementy, np. kable, złączki, peszle;
 • zgłoszenie wniosku przyłączeniowego do zakładu energetycznego;
 • aplikację do monitoringu pracy instalacji;
 • 5-letnią gwarancję;
 • profesjonalną ekipę montującą;

Otovo zapewnia najlepszą cenę dla instalacji na bardzo dobrych komponentach wraz z profesjonalnym montażem. Nasz cel to obniżenie kosztów instalacji dla użytkownika poprzez wyszukiwanie ofert w najlepszej cenie. System ten w żaden sposób nie wpływa jednak na jakość danej instalacji. Gwarantujemy pełen profesjonalizm usługi bez względu na jej koszt.


Nie czekaj i już teraz pobieraj energię prosto ze słońca!

Firmy fotowoltaiczne w Warszawie

Wysoka liczba firm zajmująca się instalacją paneli fotowoltaicznych w Warszawie nie jest zaskoczeniem. Ze względu na wysokie zużycie energii generowane przez miasto i jego mieszkańców oraz duże zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii, Warszawa jest jednym z miast o największym przekroju oferowanych usług w zakresie instalacji fotowoltaicznych.

Dotacje na fotowoltaikę w Warszawie

Warszawa stawia mocny nacisk na inwestycje w odnawialne źródła energii, dlatego przy instalacji paneli fotowoltaicznych można skorzystać z dotacji w ramach programu „Wykorzystanie lokalnych źródeł energii odnawialnej”.

Mieszkańcy stolicy mogą otrzymać dofinansowanie w kwocie 1,5 tys. zł na każdy 1 kWp mocy instalacji, co przy instalacji o mocy 10 kWp pozwala na uzyskanie dotacji w kwocie nawet 15 tys. zł. Dotacja jest nieopodatkowana i bezzwrotna, a o jej przyznaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Dotacja łączy się z ulgą termomodernizacyjną, która uprawnia do odliczenia nawet 53 tys. zł.

Procedury i pozwolenia

Budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga spełnienia konkretnych procedur. Mogą one różnić się od siebie zależnie od regionu, jednak zwykle są do siebie bardzo podobne. Pomocą w dopełnieniu wszelkich formalności służą firmy kompleksowo zajmujące się montażem instalacji fotowoltaicznych.

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Warszawie

Optymalizacja kąta nachylenia oraz ustawienia paneli ma kluczowe znaczenie dla wydajności instalacji fotowoltaicznej. Od orientacji paneli zależy bowiem to, jakie uzyski uda się osiągnąć, a większe uzyski to większa oszczędność. Moduły zamontowane mogą być na dachu lub na gruncie. Instalacja powinna być umieszczona w miejscu niezacienionym. Idealny kąt nachylenia dla paneli w Warszawie to 15-40 stopni.

Najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w Warszawie?

Średnia wielkość instalacji dla gospodarstwa domowego wynosi od 10 do 15 modułów, co oznacza, że średni koszt paneli dla przeciętnego użytkownika waha się między 15 000 a 23 000 zł, za instalację o mocy ok. 3,8 kWp - 5,7 kWp. Możesz też w 2 minuty sprawdzić taką wstępną instalację za pomocą kalkulatora fotowoltaiki.

Jakie dotacje na instalację fotowoltaiczną mogę uzyskać w Warszawie?

Warszawiacy mogą skorzystać z dofinansowania na instalację w ramach programu „Dotacji Warszawskiej”, która może wynieść nawet 15 tys. zł.

Jaki jest idealny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych?

- Ze względu na szerokość geograficzną, na której znajduje się polska stolica, idealny kąt nachylenia dla paneli to 15-40 stopni, przy orientacji południowej. Odpowiednie nachylenie modułów wpływa na wyższe uzyski energii elektrycznej.

Zobacz nasz webinar, gdzie pokazujemy krok po kroku czy opłaca się instalować fotowoltaikę w Polsce.


Nie czekaj i już teraz zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.