Inwerter czyli co?

Zacznijmy od usystematyzowania nazewnictwa i wyjaśnienia zasady działania tego urządzenia.

Inwerter to serce instalacji, główny, najważniejszy i najdroższy jej element. Potencjalnie również najbardziej narażony na awarię, ale spokojnie - dobra jakość, renomowany producent i odpowiedni dobór sprzętu minimalizuje ryzyko problemów.

Najprościej rzecz ujmując, jego głównym zadaniem jest zamiana prądu stałego (DC)  produkowanego przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny (AC), który występuje w naszych gniazdkach. Stąd też poprawna jest równoważna nazwa, często zamiennie używana w branży - falownik.  

Konwersja, o której mowa odbywa się z niezwykle wysoką sprawnością rzędu 97% i pozwala na integrację instalacji fotowoltaicznej z instalacją wewnętrzną naszego obiektu. Inwertery służą również do monitorowania pracy instalacji oraz posiadają pewien stopień zabezpieczeń dla całego systemu.

Wyróżniamy dwa rodzaje falowników spotykanych w domowych mikroinstalacjach PV:

 • falowniki 1-fazowe: stosowane do instalacji o mocy nieprzekraczającej 3.68 kWp (kWp - jednostka mocy szczytowej instalacji PV określonej w danych warunkach nasłonecznienia. Np. 10 modułów o mocy 340 W daje 3.40 kWp). Ten rodzaj falowników można stosować zarówno do 1-fazowych instalacji elektrycznych jak i 3-fazowych instalacji elektrycznych obiektu. Współpraca inwertera 1-fazowego z instalacją 3-fazową budzi pewne kontrowersje jednak, dla bardzo niskich mocy instalacji rozwiązanie to ma swoje zalety (niższe napięcie startu, możliwość obłożenia dwóch połaci) i w niektórych przypadkach jest wręcz jedynym poprawnym rozwiązaniem.
 • falowniki 3-fazowe: możliwość zastosowania do każdej mocy instalacji, obowiązek zastosowania w instalacjach przekraczających 3.68 kWp. W tym przypadku instalacja elektryczna obiektu musi być 3-fazowa. Ze względu na wyższe napięcie startu rzadko spotyka się 3-fazowe falowniki w instalacjach poniżej 3.0 kW.

W gwoli ścisłości to tylko jeden podział inwerterów - podstawowy. Można jeszcze rozróżniać rozwiązania względem inwerterów transformatorowych i beztransformatorowych, centralnych i szeregowych, mikroinwerterów czy inwerterów opartych o współpracę z optymalizatorami.

Na razie odłóżmy to na półkę, do rozważań instalacji na domu jednorodzinnym o mocy 2-10 kWp spokojnie wystarczy nam rozróżnienie ze względu na fazy i świadomość rozwiązań z optymalizatorami lub mikroinwerterami.

Co świadczy o dobrym inwerterze?

Jak w przypadku każdego wyboru sprzętu tak i tutaj pojęcie “dobry” jest pojęciem umownym, subiektywnym, niesprecyzowanym. Doskonale wiemy, że drogi nie zawsze oznacza dobry, renomowany nie zawsze oznacza niezawodny, tani nie zawsze oznacza słaby. Niezmiernie trudno jest rozstrzygnąć kwestię jakości danego sprzętu. Najbardziej miarodajnym wydaje się niezależny, rzetelny ranking sprzętu instytutu PVEL, który porównuje inwertery względem ich parametrów pracy.

Pamiętajmy jednak, że przy wyborze inwertera należy wsłuchać się w opinię osób montujących go na co dzień, osób, które przechodziły przez sprawy serwisowe i konfiguracje. Warto zwrócić uwagę na konkretne serie produktów, porównać oferowane gwarancje, a w końcu należy wziąć pod uwagę niezwykle istotne kryterium - cenę i dostępność produktu.

Dla przeciętnego konsumenta zainteresowanego instalacją fotowoltaiczną przebrnięcie przez rankingi, karty katalogowe, fora instalatorów czy oferty cenowe dystrybutorów jest bardzo utrudnione. Pokaźna liczba (około 20) oferowanych producentów na polskim rynku nie ułatwia tego zadania.  Po kilku artykułach, sprzecznych opiniach, przeciwstawnych rekomendacjach łatwo o ból głowy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, przeszliśmy przez wszystkie możliwe kryteria, oceny.

Wybraliśmy dla Was najlepsze dostępne inwertery, na których chcemy opierać naszą ofertę.

Wybór nie był łatwy, znalezienie wszystkich informacji i zweryfikowanie ich również nie należało do najprostszych zadań. Nie opieraliśmy się również tylko i wyłącznie na głosach polskiego rynku. Przewaga Otovo polega na dostępie i współpracy inżynierów z Norwegii, Szwecji, Francji, Hiszpanii i Włoch.

Tak, 6 głównych rynków, na których jesteśmy obecni, wykonało swoją pracę i dostarczyło potrzebnych danych. Doszliśmy również do porozumienia - na wszystkich w/w rynkach używamy tych samych inwerterów, to lista top of the top, której jesteśmy pewni w każdych warunkach pracy, od słonecznej Hiszpanii po krótkie mroźne dni w Norwegii.

Jesteś ciekawy, kogo wybraliśmy? Jeszcze chwila, pozwól, że przedstawię najpierw nasze kryteria, które zespół inżynierów z bogatym bagażem doświadczeń uznał za najistotniejsze przy ostatecznym werdykcie:

 • Wyniki i wnioski rankingu DNV GL Top Performer
 • Wyniki i wnioski rankingu PVEL
 • Awaryjność wg. danych przedstawionych przez producenta
 • Awaryjność wg. wewnętrznych danych Otovo
 • Ankiety przeprowadzone wśród ponad 300 instalatorów na 6 europejskich rynkach
 • Wizytacje zakładów produkcyjnych
 • Porównanie parametrów kart katalogowych
 • Porównanie rzeczywistych wartości z systemów monitoringu
 • Zakres zapewnianej gwarancji, możliwość rozszerzenia i skuteczność w jej egzekwowaniu
 • Wiarygodność producentów, stabilność finansowa, moce przerobowe, doświadczenie
 • Historyczne problemy, wadliwe serie produktów
 • Subiektywne oceny naszych pracowników serwisowych i audytorów

Część z w/w kryteriów da się łatwo sklasyfikować w postaci konkretnych wskaźników, część z nich to opinie, odczucia i doświadczenia.

Nasz wybór to miks i kompromis pomiędzy suchymi liczbami, a informacją zwrotną osób mających ten sprzęt każdego dnia w swoich rękach.

Jak inwerter jest najlepszy na rynku w 2021 roku?

 • SolarEdge Technologies
 • Fronius International
 • SMA Solar Technology AG

Kolejność jest dowolna i zależy od konkretnej mocy instalacji, konfiguracji stringów, poziomu skomplikowania dachu, potencjalnych przeszkód i oczekiwań Klienta względem ceny. Pod w/w producentami możemy podpisać się obiema rękami.

Lubisz ryzyko? My też nie, chcemy, żeby oferowany przez nasz sprzęt sprawował się wzorowo, bez większych przygód. Wybrane sprzęty gwarantują jakość, niską awaryjność, mają duże doświadczenie na rynku i odpowiednie zaplecze serwisowe.

W ramach współpracy z Otovo, otrzymasz ofertę na jednym z trzech w/w producentów, nic poza nimi.

Czy całkowicie skreślamy innych producentów? Zdecydowanie nie, istnieje wiele ciekawych propozycji na rynku godnych rozważenia. Z różnych przyczyn nie zdecydowaliśmy się ich umieścić na naszej liście, czasami to kwestia zbyt krótkiej historii i niemożności oceny w dłuższym terminie, czasami to kwestia wątpliwych zapisów gwarancji, czasami brak dostępności w europejskiej dystrybucji, a czasami po prostu nie były wystarczająco dobre, aby strącić z podium “Wielką Trójkę”. Pojęcie Premium nie ma jasnej definicji, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ogólnie przyjęte postrzeganie znaczenia tego słowa, SolarEdge, Fronius oraz SMA zdecydowanie zasługują na to miano. Kupno jednego z tych falowników nigdy nie będzie złym wyborem.