Fotowoltaika to obecnie rozwiązanie energetyczne, które stale zyskuje na popularności na całym świecie, także w Polsce. Mimo wszystko w dalszym ciągu wiążą się z nim pewne niewiadome, a ściślej rzecz ujmując, ważne pytania, na które odpowiedź powinna znać każda osoba, planująca montaż instalacji słonecznej.

Prawo Energetyczne

Jednym z takich zagadnień jest kwestia prawa energetycznego, panującego w Polsce. Jak wyglądają regulacje prawne dotyczące fotowoltaiki? Czy każdy operator energetyczny ma obowiązek podłączenia instalacji i w jaki sposób fotowoltaika może przynieść korzyści finansowe?

Prawo energetyczne w Polsce złożone jest z wielu rozmaitych rozporządzeń, ustaw oraz lokalnych regulacji. W żaden sposób nie mówi ono wprost o instalacjach fotowoltaicznych. Istnieje jednak zapis na temat odnawialnych, ekologicznych źródeł energii (ustawa o OZE). Zapis ten, podobnie jak postrzeganie jednostek wytwórczych energii elektrycznej w naszym kraju, stale ulega jednak zmianie i rozwojowi. Najważniejszym elementem ustawy jest poniższy fragment:

„Operator systemu elektroenergetycznego, w obszarze swojego działania, jest zobowiązany zapewnić wszystkim podmiotom pierwszeństwo w świadczeniu usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii oraz w wysokosprawnej kogeneracji, z zachowaniem niezawodności i bezpieczeństwa krajowego systemu elektroenergetycznego”

W praktyce oznacza to, że każde Przedsiębiorstwo Energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej ma obowiązek przyłączenia instalacji fotowoltaicznej. Aby tak się stało, niezbędne jest jednak złożenie poprawnego wniosku oraz wypełnienie innych potrzebnych dokumentów.

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby przyłączyć swoją instalację do operatora

Aby operator przyłączył Twoją mikroelektrownię słoneczną, musisz przygotować takie dokumenty jak:

  • zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji,
  • schemat instalacji w razie nadwyżek,
  • schemat elektrycznej instalacji fotowoltaicznej,
  • parametry techniczne zastosowanych komponentów,
  • certyfikat sprzętu - do tej pory był wymagany certyfikat zgodności, natomiast z dniem 1 maja 2022 wymagany będzie certyfikat NC RfG więcej informacji w linku: https://globenergia.pl/bomba-na-rynku-jednak-nie-wybuchnie-ptpiree-podalo-oficjalne-stanowisko-ws-deklaracji-zgodnosci-i-certyfikatow/
  • Po wypełnieniu i złożeniu potrzebnych dokumentów operator podłączy Twoją instalację, która pozwoli Ci zaoszczędzić na energii. Warto pamiętać, że OSD (operator systemu dystrybucyjnego) ma 30 dni na wymianę licznika na dwukierunkowy i uruchomienie instalacji.

Nie martw się, może to się wydawać skomplikowane, ale wybierając Otovo, zrobimy to wszystko za Ciebie!


Nie zwlekaj i wyceń swoją instalację: https://www.otovo.pl/