Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Rządowy program czyste powietrze, którego celem jest wyeliminowanie tanich, przestarzałych i emitujących wiele zanieczyszczeń pieców miedzy innymi na fotowoltaikę. Program będzie kontynuowany również w 2021 roku. Nie obejdzie się jednak bez zmian, które pozwolą na łatwiejsze pozyskanie dofinansowania. Sprawdź jakie korekty wprowadzone zostały do programu. Mimo takiej popularyzacji programów jest on jednym z nielicznych na liście ulg i dotacji.


Wyceń swoją instalację w 3 prostych krokach!

Czyste powietrze 2021- zmiany

Najważniejszą zmianą w programie Czyste Powietrze jest wyższa kwota dotacji, jaką można otrzymać na wymianę tzw. "kopciucha". W 2021 roku będzie to nawet 37 tysięcy złotych - dofinansowanie obejmuje zarówno wymianę pieca, jak i termomodernizację domu jednorodzinnego.

Mogą starać się o nie osoby fizyczne, których dochody miesięczne nie przekraczają 1400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1976 zł (gospodarstwa jednoosobowe). Dotacja może pokryć nawet 60% kosztów inwestycji.

To jednak nie wszystkie zmiany prawne w programie Czyste Powietrze 2021 - aktualizowana jest przede wszystkim lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), tworzona od 15 maja 2020 roku.

Ma ona na celu przede wszystkim znaczne ułatwienie wypełnienia wniosków i tym samym przyspieszenie procedury otrzymania wsparcia finansowego.

Wystarczy odwiedzić stronę https://lista-zum.ios.edu.pl– znajduje się tam lista urządzeń grzewczych zgodnych z wymogami programu i to właśnie dzięki niej weryfikacja wniosków ma być o wiele sprawniejsza i efektywniejsza.

Warto dodać, że nie jest to ranking najlepszych urządzeń, a wykaz wszystkich pieców i kotłów, w które możesz zainwestować, aby z jednej strony uzyskać komfort cieplny w swoim domu, a z drugiej spełnić wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i tym samym otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

Kolejną zmianą jest uruchomiona infolinia dla wszystkich wnioskodawców chcących skorzystać z dotacji. Jest ona dostępna dla osób prywatnych, funduszy ochrony środowiska, banków i innych partnerów programu pod numerem 22 340 40 80 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00).

Jak obliczyć dochód do programu Czyste Powietrze?

W tym wypadku pomoże Ci kolejna nowość - kalkulator dotacji. Dzięki niemu o wiele łatwiej i szybciej obliczysz kwotę dofinansowania oraz wyeliminujesz ryzyko pomyłki.


Do innych ważnych zmian zaliczamy również:


• krótszy czas rozpatrywania wniosków (z 90 dni roboczych do 30 dni kalendarzowych);
• ułatwienie wypełniania wniosku, co powinno zająć maksymalnie kilkadziesiąt minut;
• dołączenie do programu banków i gmin, które mogą od teraz zajmować się dystrybucją dotacji;
• wydłużenie okresu realizacji inwestycji (z 24 do 30 miesięcy);
• integrację programu Czyste Powietrze z programem Mój Prąd oraz możliwość połączenia go z ulgą termomodernizacyjną;

Wszystkie te udogodnienia mają na celu zmianę sposobu ogrzewania wielu domów i zachęcenie osób, które korzystają ze starych technologii, do zakupu nowych, wydajniejszych i ekologicznych rozwiązań.

Program Czyste Powietrze – kwestie formalne


Chcąc skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze, należy złożyć wniosek do właściwego wojewódzkiego FOŚiGW – jest to możliwe drogą elektroniczną.

Jak wypełnić wniosek o płatność i jak wypełnić protokół odbioru robót wykonawcy Czyste Powietrze? Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie GOV programu.

Pokieruje Cię ona przez kolejne etapy całego procesu – będzie niezwykle przydatna, jeżeli chcesz skorzystać z dofinansowania albo dowiedzieć się więcej o programie Czyste Powietrze, fotowoltaika.

Chcesz dowiedzieć się, na jakie dofinansowanie przysługuje dla Ciebie? Sprawdź dofinansowania dla:

A jeżeli interesują Cię inne dotacje, które mogą ci przysługiwać, to sprawdź nasze materiały na temat:


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.