Rządowy program czyste powietrze, którego celem jest wyeliminowanie tanich, przestarzałych i emitujących wiele zanieczyszczeń pieców, będzie kontynuowany również w 2021 roku. Nie objedzie się jednak bez zmian, które pozwolą na łatwiejsze pozyskanie dofinansowania. Sprawdź, jakie korekty wprowadzone zostały do programu.

Czyste powietrze 2021- zmiany

Najważniejszą zmianą w programie Czyste Powietrze jest wyższa kwota dotacji, jaką można otrzymać na wymianę tzw. "kopciucha". W 2021 roku będzie to nawet 37 tysięcy złotych- dofinansowanie obejmuje zarówno wymianę pieca, jak i termomodernizację domu jednorodzinnego. Mogą starać się o nie osoby fizyczne, których dochody miesięczne nie przekraczają 1400 zł ( gospodarstwa wieloosobowe) lub 1976 zł ( gospodarstwa jednoosobowe). Dotacja może pokryć nawet 60% kosztów inwestycji.

To jednak nie wszystkie zmiany w programie Czyste Powietrze 2021 rok przynosi przede wszystkim listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), która tworzona jest od 15 maja 2020 roku. Ma na celu przede wszystkim znaczne ułatwienie wypełnienia wniosków i tym samym przyspieszenie procedury otrzymania wsparcia finansowego. Wystarczy odwiedzić stronę  https://lista-zum.ios.edu.pl/ – znajduje się tam lista urządzeń grzewczych zgodnych z wymogami programu i to właśnie dzięki niej weryfikacja wniosków ma być o wiele sprawniejsza i efektywniejsza. Warto dodać, że nie jest to ranking najlepszych urządzeń, a wykaz wszystkich pieców i kotłów, w które możesz zainwestować, aby z jednej strony uzyskać komfort cieplny w swoim domu, a z drugiej spełnić wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i tym samym otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

Kolejną zmianą jest uruchomiona infolinia dla wszystkich wnioskodawców, chcących skorzystać z dotacji. Jest ona dostępna dla osób prywatnych, funduszy ochrony środowiska, banków i innych partnerów programu pod numerem 22 340 40 80 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00).

Jak obliczyć dochód do programu Czyste Powietrze?


W tym wypadku pomoże Ci kolejna nowość, a więc kalkulatorze dotacji. Dzięki niemu o wiele łatwiej i szybciej obliczysz kwotę dofinansowania oraz wyeliminujesz ryzyko pomyłki.
Do innych ważnych zmian zaliczamy również:
• krótszy czas rozpatrywania wniosków (z 90 dni roboczych do 30 dni kalendarzowych);
• ułatwienie wypełniania wniosku, co powinno zająć maksymalnie kilkadziesiąt minut;
• dołączenie do programu banków i gmin, które mogą od teraz zajmować się dystrybucją dotacji;
• wydłużenie okresu realizacji inwestycji (z 24 do 30 miesięcy);
• integrację programu Czyste Powietrze z programem Mój Prąd oraz możliwość połączenia go z ulgą termomodernizacyjną.

Wszystkie te udogodnienia mają na celu zmianę sposobu ogrzewania wielu domów i zachęcenie osób, które korzystają ze starych technologii, do zakupu nowych, wydajniejszych i ekologicznych rozwiązań.

Program Czyste Powietrze – kwestie formalne


Chcąc skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze, należy złożyć wniosek do właściwego wojewódzkiego FOŚiGW – jest to możliwe drogą elektroniczną.

Jak wypełnić wniosek o płatność i jak wypełnić protokół odbioru robót wykonawcy Czyste Powietrze? Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie GOV programu. Pokieruje Cię ona przez kolejne etapy całego procesu – będzie niezwykle przydatna, jeżeli chcesz skorzystać z dofinansowania albo dowiedzieć się więcej o programie Czyste Powietrze.