Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych
plusy leasnigu instalacji fotowoltaicznej
Autor: Otovo

Leasing na instalację fotowoltaiczną, jest nowym rozwiązaniem na rynku polskim. My jako firma Otovo jesteśmy pionierami, jeżeli chodzi o tego typu rozwiązania nad Wisłą. Leasing jest bardzo atrakcyjną formą finansowania dla wielu osób ze względu na jego poszczególne cechy. Czym zatem dokładnie jest fotowoltaika oraz leasing na instalacje fotowoltaiczne? Dla kogo jest leasing? Czy leasing się opłaca? Jeżeli jeszcze tego nie wiesz, to zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika to w dużym stopniu proces, w którym wykorzystuje się energię promieniowania słonecznego do wytwarzania prądu elektrycznego. W skrócie, polega to na przekształceniu promieniowania słonecznego w energię elektryczną. W procesie tym kluczową rolę odgrywają panele fotowoltaiczne, które działają na zasadzie konwersji światła słonecznego na prąd stały. Ta energia jest następnie przekształcana w prąd zmienny przy użyciu falownika (inwertera), co pozwala z kolei na zasilanie domu lub przedsiębiorstwa w energię elektryczną. Nadwyżki wyprodukowanej energii mogą być z kolei przekazywane do sieci i wykorzystane w przyszłości.

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest prostym i skutecznym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej, a opłacalność fotowoltaiki obejmuje przede wszystkim niskie koszty jej użytkowania, dostępność praktycznie w każdym miejscu oraz oszczędności na rachunkach za prąd. Moc i efektywność instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie zakup paneli fotowoltaicznych zależą od wielu czynników, takich jak położenie geograficzne, wielkość powierzchni budynku, kąt nachylenia dachu oraz zacienienia. Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne można jednak bez dwóch zdań osiągnąć znaczne oszczędności w kosztach energii elektrycznej oraz zwrócić koszt instalacji w stosunkowo krótkim czasie.

Na czym polega leasing instalacji fotowoltaicznej?

Leasing jest to forma wypożyczenia instalacji przez firmę Otovo. Dokładniej mówiąc, leasing jest umową, gdzie jedna ze stron (klient) zgadza się na wypożyczenie sprzętu na czas określony w umowie. Do tego momentu, instalacja fotowoltaiczna należy do firmy EDEA (jedna z grup finansowych z grupy Otovo).

Fotowoltaika - leasing konsumencki Otovo w energię promieniowania słonecznego

Zakup instalacji fotowoltaicznej wiąże się z dość dużym kosztem jednostkowym, który dla wielu rodzin jest przeszkodą nie do przeskoczenia. Dlatego też w Otovo oferujemy leasing konsumencki na bardzo preferencyjnych warunkach. przystępnych dla każdego, gdzie miesięczne koszty są zazwyczaj niższe aniżeli opłaty za rachunki za prąd.. Z nami nie musisz inwestować żadnych środków na zakup fotowoltaiki. Dostajesz z kolei pełną, 20-letnią gwarancję oraz pełne wsparcie od Otovo, więc w zasadzie od razu zyskujesz! Dzięki naszej ofercie leasingowej to my dbamy o działanie sprzętu, a Ty korzystasz z całej energii słonecznej i oszczędności. Zawsze zapewniamy wykwalifikowanych instalatorów i sprzęt certyfikowany przez Otovo, który jest sprawdzany pod wieloma aspektami, w tym wydajności czy posiadania oddziałów serwisowych w Polsce. Warto zaznaczyć, że korzystając z leasingu konsumenckiego fotowoltaiki możesz spać spokojnie, ponieważ przez cały okres umowy zajmiemy się dosłownie wszystkim. W ramach naszej oferty masz zapewnione przede wszystkim:

 • niskie raty, już od 129 zł miesięcznie,
 • pełne wsparcie i gwarancję na 20 lat z opcją wykupu instalacji, w każdym momencie,
 • Pełną gwarancję na uzysk i sprzęt (w przypadku awarii, Otovo dokonuje naprawy i ponosi koszt),
 • brak konieczności wnoszenia opłaty początkowej,
 • możliwość powiększenia w każdej chwili źródła energii o kolejne panele fotowoltaiczne,
 • możliwość wcześniejszego zakończenia leasingu konsumenckiego, poprzez wykup instalacji w całości.

Na rynku poza leasingiem konsumenckim oferowanym przez Otovo możemy spotkać także leasing operacyjny dla firm, leasing finansowy czy też pożyczkę finansową, która w swojej formie jest zbliżona do kredytu.

Ile trwa leasing instalacji fotowoltaicznej?

Jeżeli zdecydujesz się na opcję wynajmu instalacji PV, zobowiązujesz się do spłaty raty leasingowej przez 20 lat.

Dzięki temu, że czas trwania umowy jest wydłużony, rata leasingowa obniża się nawet dwukrotnie w porównaniu do oferty kredytowej. Oczywiście możesz wykupić swoją instalację fotowoltaiczną podczas trwania, oraz po zakończeniu umowy. Wtedy wykup instalacji PV kosztuje tyle samo ile miesięczna rata

Dla kogo jest leasing instalacji fotowoltaicznej?

Leasing jest dla osób, dla których nie jest najważniejszy czas zwrotu z inwestycji, a komfort życia i brak zmartwień dotyczących działania paneli fotowoltaicznych.

W naszej ofercie wynajmu, podczas trwania umowy osoby, które wypożyczają panele solarne, są objęci 20- letnią gwarancją na uzysk oraz niepożądane uszkodzenia. Fotowoltaika w ratach, wygodnie i rozsądnie finansowo.

Nasza oferta zaczyna się już od 129 zł miesięcznie, co czyni nas firmą z najlepszą ofertą na rynku. Taka cena zdecydowanie obniży twoje miesięczne wydatki za prąd! Instalacja fotowoltaiczna zmniejszy twoje wydatki za prąd całkowicie do zera (oprócz wydatków stałych).

Decydując się na taką opcję, możesz liczyć na instalację o wielkości 3 kWp. Oczywiście wszystko zależy, czy instalacja PV o takiej mocy pokryje twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną.


Wyceń instalację PV klikając tutaj!

Jakie warunki trzeba spełniać, aby uzyskać leasing na instalację fotowoltaiczną?

Nasza oferta jest leasingiem dla osób fizycznych (leasing konsumencki), o który każdy może się ubiegać.

Dodatkowo klient, aby uzyskać zgodę na udzielenie leasingu potrzebne jest uzupełnienie i przesłanie do doradcy handlowego upoważnienia do weryfikacji w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG) oraz w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Na podstawie otrzymanych informacji w ciągu kilku minut rozpatrzymy Twój wniosek i poinformujemy Cię o decyzji o przyznaniu leasingu.

Następnie dokument dotyczący weryfikacji kredytowej jest przesyłany do BIK (Biura Informacji Kredytowej), gdzie następnie jest rozpatrywany wniosek o udzielenie pozwolenia na spłatę leasingu w przeciągu kilku minut!

Dlaczego warto wybrać leasing instalacji fotowoltaicznej?

 • Jeżeli zdecydujesz się na wynajem instalacji fotowoltaicznej, warto pamiętać, że nie potrzebna jest opłata początkowa! Już od samego początku możesz spłacać tylko raty miesięczne.
 • 20-letnia umowa sprawia, że rata miesięczna jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku zwykłego kredytu na instalacje PV.
 • Podczas trwania umowy klient posiada gwarancję serwisową na cały sprzęt wraz z okablowaniem i zabezpieczeniami, montaż oraz uzysk energii. Dzięki temu nie musisz martwić się o nie działającą instalację fotowoltaiczną
 • Jeżeli zdecydujesz się na wykup instalacji PV możesz zrobić to w trakcie lub po zakończeniu leasingu. Koszt takiego wykupu po zakończeniu umowy, wynosi tyle, co pojedyncza rata miesięczna.
 • Podczas trwania umowy, istnieje możliwość zwiększenia mocy swojej instalacji fotowoltaicznej w bardzo korzystnych cenach.
 • Dzięki nowoczesnej aplikacji Otovo będziesz mógł monitorować na bieżąco uzyski ze swojej instalacji PV.

Przygotowaliśmy również artykuł z najważniejszymi informacjami na temat kalkulatora leasingu dla fotowoltaiki, w którym opisujemy jego działanie, jak i najważniejsze informacje dotyczące tej opcji finansowania paneli słonecznych.

Jeżeli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, to skontaktuj się z nami. Następnie dobierzemy instalację do twoich potrzeb, wykonamy profesjonalny projekt, oraz zlecimy wykonanie projektu naszej ekipy montażowej, abyś jak najszybciej mógł się cieszyć darmową energią ze słońca! Skorzystaj z naszego kalkulatora fotowoltaiki.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Najczęściej zadawane pytania:

Na czym polega leasing fotowoltaiki?

Leasing fotowoltaiki opiera się w dużej mierze na podobnych zasadach jak leasing samochodów czy innych urządzeń. Ma on głównie na celu zaspokojenie potrzeb firm. W sposób analogiczny do innych dóbr objętych leasingiem, fotowoltaika jest pozyskiwana poprzez ten proces. W praktyce, leasing na instalację fotowoltaiczną otrzymujemy na bazie umowy między dwiema stronami: leasingodawcą (osobą finansującą) oraz leasingobiorcą (osobą korzystającą z paneli fotowoltaicznych). W przypadku instalacji fotowoltaicznej w umowie określa się przede wszystkim szczegóły przedmiotu leasingu, jego trwania oraz ustalone raty. W Otovo oferujemy leasing konsumencki dla osób fizycznych na bardzo korzystnych warunkach, gdzie miesięczna rata rozpoczyna się już od 129 złotych miesięcznie.

Czym różni się leasing operacyjny od finansowego?

Jak już wiemy, alternatywą dla leasingu operacyjnego jest możliwość wyboru leasingu finansowego. Choć ich zasady są podobne, istnieją też pewne różnice z perspektywy księgowego, które warto mieć na uwadze. Warto przyjrzeć się w związku z tym takim szczegółom, jak:

Okres trwania umowy

Leasing fotowoltaiki finansowy ma minimalny okres trwania wynoszący 12 miesięcy. Dla leasingu operacyjnego minimalny okres stanowi z kolei 40% okresu amortyzacji przedmiotu umowy, czyli w naszym przypadku paneli fotowoltaicznych.

Amortyzacja

W leasingu finansowym to leasingobiorca jest odpowiedzialny za dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot umowy pozostaje w księgach leasingodawcy, który wykonuje amortyzację paneli fotowoltaicznych.

Koszty uzyskania przychodu

W przypadku leasingu operacyjnego koszty obejmują jedynie netto rat leasingowych za panele fotowoltaiczne oraz opłatę wstępną. W leasingu finansowym koszty to amortyzacja i odsetkowa część rat leasingowych za leasing paneli fotowoltaicznych.

Podatek VAT

W leasingu operacyjnym podatek VAT za leasing fotowoltaiki jest doliczany do rat leasingowych, a w leasingu finansowym jest płatny z góry, wraz z pierwszą ratą.

Wykup przedmiotu umowy

Opcja wykupu modułów fotowoltaicznych jest dostępna zarówno w leasingu operacyjnym, jak i finansowym. W przypadku leasingu operacyjnego, możliwość wykupu modułów monokrystalicznych czy też polikrystalicznych zależy od stawki amortyzacji i okresu wykupu. W leasingu finansowym moduł fotowoltaiczny staje się własnością leasingobiorcy po spłaceniu ostatniej raty.

Kto może skorzystać z leasingu na system fotowoltaiczny?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, oferta leasingu paneli fotowoltaicznych jest dostępna głównie dla klientów biznesowych, jednakże w Otovo dajemy taką możliwość osobom fizycznym, za sprawą doskonałego leasingu konsumenckiego. Oznacza to, że nie musimy prowadzić jednoosobowej działalności gospodarczej czy też zarządzać dużą firmą lub spółką, by móc zainstalować panele fotowoltaiczne z leasingiem fotowoltaiki. Dzięki takim rozwiązaniom fotowoltaika jest znacznie bardziej dostępna, roczne zużycie energii jest znacznie tańsze, a produkcja energii odbywa się w czysty i dbający o naszą planetę sposób.

Czy z leasingu możemy skorzystać tylko na ogniwa fotowoltaiczne?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - nie. Wiele banków oferuje również leasing na inne odnawialne źródła energii oraz inne produkty czy optymalizatory mocy. Najczęściej w ramach leasingu zielonych źródeł energii możemy liczyć na sfinansowanie:

 • kompletnych instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, które są montowane na dachach i gruntach,
 • magazynów energii,
 • pomp ciepła.

Wybierz niską ratę miesięczną i ciesz się z darmowej energii


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.