Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest coraz popularniejszym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej w sposób przyjazny dla środowiska. Pozwala także na zmniejszenie wysokości rachunków za prąd. Stosowana jest jako alternatywne źródło energii. Instalacja fotowoltaiczna nadaje się na dom jednorodzinny, Twojej firmy czy na gospodarstwie rolnym. Dzięki swoim zaletom staje się coraz bardziej popularna. Ceny za energię elektryczną w Polsce idą w górę co skutkuje coraz większym zainteresowaniem w fotowoltaikę z roku na rok.

Dzięki niej nie trzeba obawiać się przerw w dostawie prądu, bo może zasilać wszystkie urządzenia w domu, włącznie z ogrzewaniem. Zanim przystapisz do przeczytania artykułu warto również zaznajomić się z historią fotowoltaiki oraz przepisami prawnymi. Oto wszystkie niezbędne informacje o instalacji fotowoltaicznej.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację fotowoltaiczną!


Działanie instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna pozwala pozyskać energię elektryczną z promieni słonecznych. Jej działanie polega na powstaniu tak zwanego efektu fotowoltaicznego. Fotony z promieni słonecznych docierają do powierzchni ogniwa i inicjują przepływ ładunków pomiędzy jego warstwami. To powoduje pobudzenie elektronów obecnych w znajdującym się w ogniwie krzemie, a w efekcie tego powstaje energia elektryczna, czyli prąd.

Ładunek elektryczny trafia do tak zwanego inwertera, gdzie jest zamieniany z prądu stałego na zmienny. Tak uzyskana energia może być rozprowadzana do gniazdek w domu i służyć do zasilania oświetlenia i wszystkich urządzeń elektrycznych bez żadnych dodatkowych kosztów, przyczyniając się do zaoszczędzenia ogromnych pieniędzy na rachunkach za prąd.

Schemat instalacji fotowoltaicznej

Przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej konieczne jest zaplanowanie jej schematu. Przede wszystkim warto wiedzieć, jak dużą instalację fotowoltaiczną potrzebujesz. Podczas wyboru instalacji fotowoltaicznej z twoim doradcą dowiesz się czy potrzebna jest ci instalacja jednofoazowa czy trójfazowa.

To, jak będzie ona wyglądała, zależy od specyfiki budynku, umiejscowienia, a przede wszystkim jego dachu. Instalacja składa się przede wszystkim z ogniw fotowoltaicznych oraz inwertera. Wbrew pozorom budowa instalacji fotowoltaicznej nie jest niczym skomplikowanym.

Pojedynczy lub kilka połączonych ze sobą to tak zwany moduł fotowoltaiczny. Rdzeniem każdego modułu jest półprzewodnik – krzem. Pod względem rodzajów półprzewodnika wyróżniamy trzy typy paneli fotowoltaicznych. Warto również zastanowić się nad montażem pompy ciepła, która również znacząco obniży twoje rachunki za prąd

Na nieszczęście prosumentów istnieje również opłata mocowa, której podlega każdy posiadacz instalacji fotowoltaicznej. Co najważniejsze opłata dla prosumentow i konsumentów jest taka sama.

Panele monokrystaliczne zbudowane są z tego samego kryształu krzemu. Ich powłoka składa się wizualnie z małych kwadratów i są one ciemniejsze od pozostałych. Drugi rodzaj to polikrystaliczne. Są one zbudowane z połączenia różnych kryształów krzemu i należą do najczęściej stosowanych w przypadku ekologicznych domów jednorodzinnych. Mają kształt prostokątów i niebieski kolor.

Trzeci rodzaj to panele cienkowarstwowe, zwane inaczej amorficznymi. Do ich budowy wykorzystywany jest inny system, bez kryształów.

Każdy schemat instalacji fotowoltaicznej to panele, które umiejscawiane są na konstrukcji wsporczej. Najczęściej jest to dach budynku, ale mogą także być umocowane na gruncie, na wybranym stelażu konstrukcyjnym. Kolejny element schematu instalacji to oczywiście inwerter, zwany również falownikiem. Podłączany jest on do całego modułu fotowoltaicznego, który składa się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu paneli.

Oprócz klasycznych inwerterów, do wyboru są także mikroinwertery. O ile jednak klasyczny inwerter wystarczy jeden na całą instalację, o tyle mikroinwertery trzeba podłączyć do każdego z osobna.


Kolejnym bardzo ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest licznik dwukierunkowy, który musi zostać podłączony do sieci energetycznej. Umożliwi on oddawanie nadwyżek energii w zamian za niższe rachunki w przyszłości, gdy zajdzie potrzeba użycia prądu.

Zakład energetyczny ma obowiązek wymiany licznika na dwukierunkowy w ciągu 30 dni od momentu, kiedy zostanie zgłoszona instalacja fotowoltaiczna.

Rodzaje schematów instalacji fotowoltaicznych

Istnieją różne rodzaje schematów instalacji fotowoltaicznych. Zaprezentowany tutaj jest profesjonalny - pozwala na magazynowanie energii. Można jednak zdecydować się na montaż systemu prostego, czyli takiego, w którym z paneli fotowoltaicznych urządzenia w domu są zasilane bezpośrednio.

Kolejny rodzaj instalacji to system umiarkowany. Posiada on inwerter, ale uniemożliwia magazynowanie energii. Jaki system wybrać dla siebie? To zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb.

Jeśli zależy nam na oddawaniu nadwyżek energii w zamian za późniejszy pobór prądu na preferencyjnych warunkach, musimy wybrać pełny schemat instalacji. Przy korzystaniu z prądu zmiennego, a jest tak w niemal każdym domu jednorodzinnym, należy się upewnić, że instalacja posiada inwerter.

Pamiętać należy także, że sam projekt instalacji fotowoltaicznej to nie wszystko – istotne są również parametry wszystkich najważniejszych elementów, w tym samych paneli fotowoltaicznych.

Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?

Jeżeli jesteś zainteresowany szybkim streszczeniem o przebiegu zakupu instalacji fotowwoltaicznej. Przeczytaj nasz artykuł na temat 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed zakupem instalacji fotowoltaicznej

Przed montażem konieczne jest najpierw ustalenie zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Pozwoli to ustalić, jaką moc musi mieć instalacja fotowoltaiczna, aby wypełnić to zapotrzebowanie.

Od mocy instalacji zależy też liczba i rodzaj paneli fotowoltaicznych, które trzeba będzie zamontować. W tym celu firma zajmująca się montażem prosi o udostępnienie rachunków za prąd i sprawdza, jakie jest zużycie prądu w czasie oraz jak wysokie koszty są z tego tytułu ponoszone.

Warto również zastanowić się jaką taryfę wybrać dla Twojej instalcji fotowoltaicznej

Wykonywane są specjalistyczne obliczenia, które następnie są porównywane z potencjalnym uzyskiem energetycznym.

Pozwala to na dobranie odpowiednio wydajnych modułów przy dostępnej do montażu powierzchni. Kolejna ważna sprawa techniczna, to sprawdzenie orientacji domu, a szczególnie kąta nachylenia dachu oraz jego ekspozycji na słońce. Te czynniki mają znaczący wpływ na efektywność pochłaniania przez instalację promieni słonecznych.

Najbardziej optymalne jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych w kierunku południowym, a najlepszy kąt nachylenia wynosi około 25 – 40 stopni. Przeanalizowana zostaje również ewentualna możliwość zainstalowania naziemnej instalacji.

W następnej kolejności firma przedstawia projekt oraz kosztorys. Dzięki temu można się dowiedzieć, co wchodzi w skład usługi montażu instalacji fotowoltaicznej i za co tak naprawdę się płaci.

W projekcie przedstawione zostają propozycje urządzeń i konstrukcji wsporczej do zastosowania, techniczne szczegóły dotyczące wielkości instalacji fotowoltaicznej, symulacja wydajności instalacji oraz oszczędności, informacje na temat gwarancji, oczywiście koszty, a na życzenie klienta również wizualizacja.

Następnie przychodzi czas na naniesienie w projekcie ewentualnych poprawek, po czym następuje ostateczne podpisanie umowy.

Montaż instalacji - czas

Sam montaż instalacji trwa od jednego do czterech dni, w zależności od tego, jak duża jest instalacja. Najpierw przygotowywana jest konstrukcja wsporcza dla paneli. Kolejny etap to rozłożenie całego okablowania.

Następnie montowany jest falownik w miejscu ustalonym razem z klientem. Na koniec zamontowane są panele fotowoltaiczne i cała instalacja jest podłączona do sieci. Po wykonaniu montażu pozostają jeszcze do wykonania ostatnie formalności. Instalację należy zgłosić do operatora energetycznego, który musi wymienić w domu licznik na dwukierunkowy.

Później jeszcze montowane jest oprogramowanie monitorujące wydajność instalacji, dodatkowo wraz z instalacją od Otovo otrzymujesz dedykowaną aplikację do monitorowania swojej instalacji, dzięki czemu właściciel może wiedzieć, ile energii uzyskiwane jest w czasie rzeczywistym oraz jakie zyskuje oszczędności. Dodatkawo po montażu instalacji można zamówić audyt fotowoltaiczny, aby sprawdzić czy wszystko zostało prawidłowo zamontowane.

Instalacje fotowoltaiczne Otovo w całej Polsce
Instalacje fotowoltaiczne Otovo w całej Polsce

Jak wybrać instalację fotowoltaiczną?

Istnieje wiele rodzaji systemów fotowoltaicznych. Przede wszystkim wybierając panele fotowoltaiczne, trzeba pamiętać, że nie musi się płacić za nie fortuny. Wiadomo, im droższe, tym lepsza ich jakość i trwałość, ale najlepiej skupić się na tym, by po prostu nie wybierać najtańszych.

Marka nie jest aż tak ważna, ale lepiej nie kupować paneli od takiej, której nie znamy. Przy wyborze oferty instalacji fotowoltaicznej najważniejszy jest sprawdzony, wykwalifikowany instalator. Instalacja musi być zamontowana prawidłowo.

Warto również wspomnieć, że posiadamy w swojej ofercie lesing na instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu możesz otrzymać najlepszej jakości instalację fotowoltaiczną w stosunkowo niskiej opłacie miesięcznej. Sprawdź czym się różni w porównaniu do innych form finansowania inwestycji.

Jeśli nie będzie prawidłowo zainstalowana, nie przyniesie zysku, a kłopoty. Przede wszystkim cała instalacja musi zostać zamontowana w miejscu nasłonecznionym. Panelom nie przeszkadza zachmurzenie, ale jeśli część będzie w słońcu, a część w cieniu, wewnątrz modułu dochodzi do powstania bardzo wysokiej temperatury.

Na szczęście panele posiadają diody bocznikowe, które prowadzą do wyłączenia zanieczyszczonych fragmentów modułu, co sprawia, że temperatura w nich nie wzrasta i nie powoduje uszkodzenia ogniw.

W ten sposób panele są zabezpieczone przed ptasimi odchodami czy innymi czynnikami powodującymi nagłe zacienienie. Jednak przy codziennym zacienianiu diody te w końcu się zepsują.

Jeśli więc nie da się uniknąć cienia, warto zastosować mikrofalowniki bądź optymalizatory mocy, które zmniejszają wpływ cienia na instalację. Inne ważne czynniki przy wyborze instalacji to rodzaje paneli, moc czy koszt.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są ciemniejsze z białymi kropkami, a polikrystaliczne niebieskie. Istnieją jednak również panele Full Black, czyli ciemne, bez kropek.

Białe kropki powodują odbijanie części promieni słonecznych, więc ich brak zmniejsza wydajność instalacji, ponieważ powierzchnie bez kropek szybciej się nagrzewają, a panele, jak wiadomo, nie lubią zbyt wysokich temperatur. W przypadku paneli full black zachodzi więc konieczność zastosowania mocniejszych ogniw, przez co są one droższe niż te klasyczne o tej samej mocy.

Całe i cięte na pół

Kolejny podział to całe i cięte na pół. Parę lat temu REC przedstawiło sposób na zwiększenie ich odporności na temperaturę. Przecięcie ich na pół i ułożenie w dwa bloki powoduje wewnętrzną rezystancję i zwiększa odporność paneli na ciepło.

Niemal cały przemysł fotowoltaiczny korzysta już z tego rozwiązania, które podbiło rynek instalacji dachowych. Wszystko dlatego, że ogniwa cięte dają nieco więcej mocy z metra kwadratowego, przy czym cena znacząco się nie zwiększa.

W niektórych warunkach ułożenie ciętych paneli w dwa bloki zmniejsza też negatywne działanie cienia na instalację i straty z tym związane. Na dachu spadowym nie ma takich warunków, ale pojawiają się na przykład wtedy, gdy jeden rząd zasłania drugi rząd znajdujący się za nim.

Najwięcej korzyści rozwiązanie to daje więc na płaskich dachach oraz w instalacjach gruntowych. Cięte ogniwa są również odporniejsze na mikropęknięcia, za to nieco większe jest ryzyko ich rozwarstwienia.

Wielkość

Kolejny podział wynika z ich wielkości. Mogą być małe, duże i bardzo duże. Właściwe rozplanowanie instalacji na dachu jest niezwykle istotne, chociażby dlatego, że należy unikać cienia, a ten może być rzucany przez komin, tak zwaną jaskółkę, anteny telewizyjne i inne elementy znajdujące się na dachu.

Zazwyczaj mniejsze jest łatwiej rozplanować na dachu w taki sposób, by uzyskać jak najwięcej mocy. Jednak czasami korzystniejsze będą większe panele. W przypadku bardzo dużych modułów większe nieco jest ryzyko mikropęknięć, bo nie są w aż takim stopniu chronione przez ramkę, jak mniejsze.

Materiał wykonania

Kolejna ważna kwestia to materiał wykonania. Do wyboru są te z samego szkła lub z warstwą szkła z przodu oraz warstwą folii z tyłu. Panele w całości szklane są droższe, za to mają więcej zalet od tych ze szkła i folii.

Szkło jest bardziej odporne na czynniki zewnętrzne i chemiczne niż folia, więc tego typu są trwalsze. Szklane są także niewrażliwe na mikropęknięcia. Niestety mają też pewne wady. Są cięższe od tych ze szkła i folii, a także szkło łatwiej się odkleja, co prowadzi do odsłonięcia ogniw i narażenia na szybszą korozję.

Szczególnie narażone na to są panele bezramkowe. Jednak porządnie wykonane szklane są wręcz niezniszczalne.

Dwustronne panele fotowoltaiczne

Ciekawym rodzajem paneli fotowoltaicznych są te dwustronne. Najczęściej to panele szklane posiadające dwie aktywne warstwy.

Klasyczne produkują energię elektryczną przy naświetlaniu z jednej strony, a dwustronne z obu stron, co przy odpowiednim ustawieniu może zwiększyć uzyski nawet od kilku do kilkunastu procent. Tego typu nie nadają się na dach, a jedynie do instalacji gruntowych.

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne można również podzielić ze względu na ich wydajność, czyli rzeczywisty uzysk energii elektrycznej z metra kwadratowego w roku w danym miejscu. Istnieją panele mało mniej wydajne, średnio wydajne oraz bardzo wydajne.

Pamiętać należy, że to, że są one mało wydajne, nie znaczy to jednak, że są złe. Oznacza to, że będzie potrzebne ich więcej, aby uzyskać instalację o potrzebnej mocy. Trzeba też wiedzieć, że im większa ich wydajność, tym wyższa jakość ich wykonania, która wyrażana jest, chociażby w okresie gwarancji.

Wyższa jest również ich cena, więc średnio i mniej wydajne panele stosowane są zazwyczaj w instalacjach naziemnych, gdyż jest to bardziej opłacalne. Powierzchnia nie jest tutaj ograniczeniem, a w razie jakiejś awarii łatwo można wymienić to, co się zepsuło.

Te bardziej wydajne i wyższej jakości stosowane zaś są na dachach, ze względu na ograniczoną powierzchnię i większy koszt montażu. Gdyby coś się zepsuło, utrudniona jest także wymiana.

Moc paneli fotowoltaicznych

Wydajność paneli fotowoltaicznych mylona jest często z pojęciem mocy, a także sprawności. Tymczasem każde z tych pojęć oznacza coś innego. Moc to ilość prądu produkowana przez panel w warunkach testowych. Sprawność zaś określa stopień przetwarzania promieniowania słonecznego na prąd.

Moc zależy od ich rozmiaru, a ich sprawność już nie. W przypadku mocy warto znać także pojęcie tolerancji mocy. Określa ona o ile mniejszy lub większy może być wynik pomiaru mocy w warunkach testowych.

Oczywiście przekłada się to na wydajność. Im wyższa tolerancja mocy, tym lepiej. Należy unikać tych z ujemną tolerancją mocy, gdyż oznacza to, że zawyżone zostały ich nominalne osiągi.

Cena paneli fotowoltaicznych

Chcąc mieć dobrej jakości instalację fotowoltaiczną, należy nastawić się na koszt 4-6 tysięcy złotych za każdy 1 kWp mocy. Same moduły (panele) to 40-50% ceny. Oczywiście ceny mogą być różne. Szukanie oszczędności za wszelką cenę może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku.

Ogólnie panele mieszczą się na trzech półkach cenowych: drogie, tańsze i bardzo tanie. Tych ostatnich lepiej unikać. Kupując te najwyższej jakości, zapłacimy dużo, ale za to będziemy mieć gwarancję, że się nie rozlecą, nie zepsują i wytrzymają wszelkie warunki atmosferyczne.

Wysoką wydajność mogą utrzymać nawet przez 25 lat. Trzeba do tego pamiętać, że nawet najdroższe zwrócą się po kilkunastu latach i mogą przynieść naprawdę spore oszczędności. Inwestycja jest więc bezpieczna i zyskowna, czyli krótko mówiąc, opłacalna.

Kupując mądrze tańsze, można też liczyć na dobrą jakość, w dodatku w rozsądnej cenie. Będą one działały i przynosiły zyski, a nawet jeśli coś się zepsuje to, wymiana jest jak najbardziej opłacalna, a za 10 lat panele pewnie będą jeszcze tańsze. Najtańsze zaś najpewniej zepsują się niedługo po zakończeniu gwarancji lub nawet wcześniej.

Do tego nie zepsują się od razu wszystkie, ale każdy będzie się psuł po kolei, więc co chwilę trzeba będzie wzywać ekipę i płacić za wymiany, bo gwarancja obejmuje sam produkt, a nie transport, wejście na dach i robociznę.

Taka instalacja jest zwyczajnie nieopłacalna, bo nie przyniesie zysków i będzie tylko problemem. Tymczasem nawet te ze średniej półki mogą zwrócić się już po 7-9 latach. Nie opłaca się więc za bardzo oszczędzać.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

Opłacalność paneli fotowoltaicznych można zdefiniować na dwa sposoby. Pierwszy to niski koszt początkowy i szybki zwrot inwestycji. Jeśli na tym nam zależy, powinniśmy zwrócić uwagę na cenę zł/Wp.

Drugi sposób zaś to niski koszt gwarantowanej produkcji. Tutaj należy patrzeć na cenę za 1 kWh. Cenę za 1 Wp można łatwo obliczyć, bo wystarczy podzielić cenę przez moc paneli. Trudniejsza sprawa jest z ceną gwarantowanej produkcji. Tutaj potrzebna jest roczna produkcja kWh z 1 kWp oraz spadek mocy z gwarancji mocy i okres gwarancji paneli.


Sprawdź nasz kalkulator mocy


Cenę gwarantowanej produkcji obliczamy, mnożąc iloraz ceny i mocy przez długość okresu gwarancji oraz roczną produkcję kWh z kWp (można tu przyjąć 1000).

Tańsze charakteryzują się niższym kosztem początkowym. Nierzadko mają większe rozmiary, co dodatkowo obniża koszt montażu.

Oznacza to też szybszy zwrot z inwestycji. Definiując jednak opłacalność jako cenę gwarantowanej produkcji, okaże się, że to droższe będą bardziej opłacalne. Przede wszystkim wybierając odpowiedni produkt, należy pamiętać o czterech zasadach, a mianowicie o niewybieraniu najtańszych, rozsądnym podejściu do wydajności, szybkim zwrocie inwestycji w tańsze i wyższych gwarantowanych zyskach z droższych.

Biorąc pod uwagę te informacje, otrzymamy instalację, która posłuży nam przez wiele długich lat.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.