Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Ten artykuł nauczy Cię zwracać uwagę na to, co naprawdę jest istotne przy wyborze instalacji fotowoltaicznej.

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi bowiem kilka różnych urządzeń, co sprawia, że gwarancja na fotowoltaikę obejmuje nie tylko same moduły fotowoltaiczne, ale i inwerter (falownik), konstrukcję montażową oraz prawidłowy montaż przez firmę wykonującą. Wyjaśnimy, co obejmuje gwarancja paneli fotowoltaicznych i skąd wzięła się słynna obietnica 25 lat bezproblemowego działania.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Instalacja fotowoltaiczna a możliwe rodzaje gwarancji

W przypadku gwarancji na tak sporą inwestycję, jaką jest instalacja fotowoltaiczna, zysk Klienta musi iść w parze z brakiem konieczności częstej wymiany systemu. Stąd nie dziwi fakt, że wiele osób, które chcą zostać prosumentami zielonej energii, uważa długi okres gwarancyjny za najważniejszy czynnik swojej decyzji.

W skład różnorakich typów gwarancji, na które należy zwrócić szczególną uwagę wchodzą:

 1. Gwarancja na panele fotowoltaiczne (sam produkt pod względem wykonania + gwarancja mocy, czyli tj. pracy)
 2. Gwarancja na falownik do fotowoltaiki
 3. Gwarancja na konstrukcję systemu montażowego (wsporniki, mocowania)
 4. Gwarancja na montaż (tj. prawidłowo wykonaną usługę instalacyjną).

Mamy zatem nie tyle jedną, ogólną gwarancję na fotowoltaikę, ale aż 4-5! Co ważne, tylko tę ostatnią, na montaż, daje wykonawca instalacji fotowoltaicznych. Pozostałe znajdują się w dokumencie gwarancyjnym producenta danego komponentu (paneli, falownika czy systemu do montażu).

Gwarancja na panele fotowoltaiczne to 2 oddzielne gwarancje!

Mówi się, że fotowoltaika jest wyjątkowo bezawaryjna i jest w tym sporo racji. Błędem jest jednak sądzić, że “na panele jest 25 lat gwarancji”.

Jest to powszechne niezrozumienie tego, że czym innym jest liniowa gwarancja mocy szczytowej (na uzysk, czyli pracę paneli), a czym innym gwarancja produktu związana z ewentualnymi usterkami produkcyjnymi. W dalszej części artykułu dokładnie tłumaczymy tę różnicę, bo obietnica 25 lat świetnej wydajności instalacji fotowoltaicznych związana jest powszechnie z tą pierwszą gwarancją, a nie drugą.

Zanim jednak przejdziesz do kolejnych sekcji, wiedz, że długość gwarancji paneli będzie się różnić w zależności i od samego producenta i od modelu, w tym technologii, w jakiej zostały wyprodukowane.

Warto też pytać o możliwość przedłużenia gwarancji instalacji fotowoltaicznej - za dodatkową opłatą często jest taka opcja.

Co ważne, gwarancja na panele fotowoltaiczne oznacza u wielu producentów, że:

 • zobowiązują się do usunięcia wady (naprawy/serwisu wadliwych paneli),
 • możesz liczyć na bezpłatną wymianę towaru, który jest wadliwy,
 • możesz odzyskać pieniądze za zakup (choć częściowo, bo to zależy też od tego ile lat pracowała Twoja instalacja - tj. zachodzi tu obniżenie ceny).

Gwarancja na moc paneli fotowoltaicznych (tzw. uzysk z paneli)

Tzw. gwarancja mocy szczytowej (czasem określana też gwarancją na utratę mocy, gwarancją liniową, gwarancją wydajnościową lub gwarancją na uzysk) to wbrew pozorom dość łatwa do zrozumienia gwarancja na panele PV.

Najprościej mówiąc, chodzi o sprawność paneli po X latach - jak bardzo nadal będą wydajne, czyli ile % energii wyprodukują z padającego na nie promieniowania słonecznego.

Dla takich urządzeń jak moduły fotowoltaiczne gwarancja na utratę mocy szczytowej jest niebywale ważna.

Większość producentów paneli daje 25 lat gwarancji na wydajność instalacji, przy czym standardem jest obietnica, że:

 1. w trakcie pierwszego roku panele nie stracą więcej niż jakieś 1-2% mocy szczytowej,
 2. a każdego kolejnego roku nie więcej niż 0,5-0,6%.

Oznacza to, że po upłynięciu pierwszych 10 lat, Twoja instalacja fotowoltaiczna może być o 5,5-7% mniej wydajna niż w momencie zakupu, a w 25 roku użytkowania, ogniwa fotowoltaiczne nadal powinny działać na poziomie nie mniejszym niż ok. 84% mocy szczytowej.

Jak na ćwierć wieku pracy urządzenia solarnego (i w ogóle technologicznego), jest to solidny gwarant.

Gwarancja produktu, którym są moduły fotowoltaiczne

Każdy dokument gwarancyjny od producenta paneli PV zawiera też drugi rodzaj gwarancji, tzw. gwarancję na produkt. Obejmuje ona wady produkcyjne oraz materiałowe - pęknięcia, rysy i uszkodzenia mechaniczne.

Większość dobrych paneli PV z czołówek rankingów jest objęta gwarancją produktową na minimum 10-12 lat. Przykładem są cieszące się popularnością panele LONGi Solar (12 lat gwarancji produktu), Ja Solar czy Trina Solar (12 lat na  modele z ostatnich lat i 15 lat na modele z najnowszej serii).

Podsumowując, 10 lat gwarancji produktowej to minimum, jakiego powinieneś oczekiwać, planując instalację fotowoltaiczną. Radzimy również przejrzeć wyniki testów PVEL danego modelu modułów - to podczas tych prób sprawdzana jest m.in. wytrzymałość mechaniczna paneli.

Co obejmuje produktowa gwarancja na panele fotowoltaiczne a czego nie? (przykładowa karta gwarancyjna)

Zachowanie gwarancji na produkt obejmuje:

 • odporność paneli na warunki atmosferyczne (słońce, deszcz, śnieg itd.),
 • wady powstałe w trakcie produkcji,
 • wady wynikające z nieprawidłowego użycia surowców i materiałów.

Na każdej karcie produktu producent zawsze też wypisuje, co nie jest zaliczane w gwarancję produktową, a są to:

 • uszkodzenia paneli powstałe wskutek nieprawidłowego montażu (tzw. usterki robocze) - wybór profesjonalnego instalatora PV jest więc ważny!,
 • usterki, które wynikają z aktów wandalizmu,
 • pożar budynku, powódź, pioruny, które uderzyły w dach,
 • instalacja na budynkach, których stan techniczny nie nadaje się pod panele PV,
 • instalacja na budynkach blisko sporych źródeł ciepła
 • nagłego, dużego wyładowania sieci dystrybucyjnej.

Najdłuższa gwarancja na panele fotowoltaiczne

Najdłuższą gwarancją produktową, jaką spotyka się aktualnie na rynku paneli to 30 lat.

Dają ją producenci paneli super premium, tacy jak SolarWatt, SolarPower, LG i REC. Ceny paneli tych marek są jednak wysokie i zdania ekspertów są podzielone czy na pewno taki zakup się opłaca.

Najdłuższa gwarancja na uzysk z paneli to w tej chwili 30 lat (marka SolarWatt Vision), ale ważniejsza od samej długości jest tu ta magiczna granica mocy szczytowej.

Najlepsze gwarancje na panele z półki super premium zaręczają, że w 25 roku pracy moc szczytowa paneli nie spadnie poniżej 90%. Przykładem mogą być panele marki SuperPower oraz LG.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Wystarczająco dobra gwarancja na panele fotowoltaiczne

Gwarancja na liniową utratę mocy maksymalnie do 80% przez 25 lat oraz min. 10 lat gwarancji produktowej na panele PV to naszym zdaniem nadal wystarczająco dobry wynik, który często jest racjonalnie powiązany z ceną paneli.

Czy bowiem rzeczywiście warto płacić dwa albo trzy razy tyle za systemy fotowoltaiczne, aby mieć dłuższą gwarancję?

 • Stopień degradacji ogniw jest stosunkowo wolny, o czym pisaliśmy m.in. w osobnym artykule o żywotności paneli fotowoltaicznych, nawiązując w nim do dostępnych badań i doniesień;
 • Współczesne technologie, w których konstruowane są panele monokrystaliczne to kosmiczny skok w porównaniu z modelami sprzed 10 lat, na których opierają się dostępne statystyki, a nawet stare panele polikrystaliczne działają przyzwoicie (bo nawet na poziomie 80% po 20 latach);
 • Fotowoltaika dobrej jakości (niekoniecznie najdroższa) zwraca się średnio w 7-8 lat, a gdy powiększysz ją o magazyn energii to często i tak w mniej niż dekadę;
 • Jest to wystarczająco dobry wynik, by nie odkładać decyzji o inwestycji w odnawialne źródła energii na potem tylko dlatego, że wkład własny ustawiliśmy sobie zbyt wysoko. Spójrz sam na rosnące w Polsce ceny prądu.
 • Za 20-30 lat, kiedy z pewnością powstanie technologia, w której moduły są znacznie bardziej wydajne, większą opłacalność może mieć wymiana instalacji niż dalsze spłacanie aktualnej.

Długość gwarancji inwerterów (falowników)

Okres gwarancji na inwertery jest krótszy niż na panele PV i często wynosi 2-5 lat. Jeżeli znajdziesz producenta, którego świadczenia są na 10 lat lub więcej, wówczas wiedz, że trafiłeś na naprawdę dobrą gwarancję. Do takich należą m.in. falowniki Growatt oraz SolarEdge.

Z uwagi na fakt, iż falowniki odpowiadają za przekształcenie prądu stałego ze Słońca na użytkowy prąd zmienny, ich wpływ na bezawaryjną pracę instalacji jest przeogromny. Należy wybrać ofertę porządną, a nie tylko najtańszą.

Uwaga! Żywotność falownika do fotowoltaiki wcale nie jest równoznaczna długości gwarancji. Inwertery dobrych marek działają bez jakichkolwiek awarii nawet przez 15-20 lat. W przypadku tego rodzaju elementu instalacji PV, renoma producenta rzeczywiście przekłada się na brak problemów.

Gwarancja na montaż instalacji fotowoltaicznej

Gwarancja na fotowoltaikę to również gwarancja na usługę montażu instalacji. Daje ją nie producent sprzętu, a firma fotowoltaiczna (która często i sprzedaje panele, i zajmuje się wyceną oraz instalacją).

Instalator PV zobowiązuje się w ten sposób, że prawidłowo zamontował system i w razie problemów z jego działaniem, wykona nieodpłatny przegląd i naprawę. Niektórzy instalatorzy dają też dodatkowo opiekę nad sprzętem, który sprzedali - zajmą się ewentualnymi reklamacjami u producenta paneli czy falownika.

Standardem na polskim rynku jest niestety nadal tylko 2 lata gwarancji na montaż, choć większe firmy oferują czasem 5-10 lat. U nas w Otovo oferuje 10-lat gwarancji serwisowej.

Uwaga 1! W skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że jakiś mały instalator PV w ogóle nie zaoferuje gwarancji na montaż fotowoltaiki i poinformuje kupującego, że w sprawie reklamacji należy się zwracać jedynie do producenta paneli czy falownika. Radzimy mieć oko na takie praktyki.

Uwaga 2! Ta gwarancja na montaż niekiedy zmusza do odpłatnych przeglądów. Warto dokładnie przeczytać warunki umowy z instalatorem PV.

Czy rękojmia na instalację fotowoltaiczną jest tym samym co gwarancja?

Rękojmia jest dość podobna do gwarancji, ale nie jest dokładnie tym samym świadczeniem.

 • Z tytułu rękojmi przebiega bardzo podobny wachlarz świadczeń, co w przypadku gwarancji (wymiana towaru, darmowa naprawa itp.);
 • Rękojmi określa jednak prawo Kodeksu cywilnego i długość świadczenia jest odgórnie ustalona przez prawo na 2 lata!
 • Tak, również obejmuje niezgodność towaru z zawartą umową, ale daje ją instalator PV/firma fotowoltaiczna, a nie producent falownika czy paneli;
 • Na fotowoltaikę rękojmia obejmuje usługę montażu oraz czasem też produkty (moduły i cały system);
 • To nie jest tak, że dostaniesz albo rękojmię, albo gwarancję - bardzo często otrzymasz oba świadczenia, które działają tj. równolegle.

Gwarancja na system montażowy paneli fotowoltaicznych

H2: Gwarancja na system montażowy paneli fotowoltaicznych

Często niedoceniane znaczenie dla systemu fotowoltaicznego ma również konstrukcja, na której mocowane są moduły. To dzięki hakom, wspornikom, busbarom i odpowiedniu dopasowaniu wszystkich ruchomych części osiąga się prawidłowy kąt nachylenia paneli.

Fotowoltaika musi być też stabilna - panele nie mogą się obsuwać, ale też śruby muszą zostać tak dokręcone, aby nie naprężały nadto modułów.

W Polsce możesz się spodziewać świadczenia gwarancyjnego na konstrukcję montażową fotowoltaiki o długości ok. 10, czasem 12 lat.

Gwarancja produktu a gwarancja wykonania instalacji fotowoltaicznej w Otovo

Wielu z naszych klientów zastanawia się, ile lat gwarancji na instalację fotowoltaiczną daje Otovo.

Czy jest to tylko gwarancja na dobrze działający sprzęt, czy może gwarancja na uzysk energii? Czy gwarancja obejmuje tylko panele PV, czy może również inwerter? Jeżeli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do przeczytania kilku krótkich sekcji na temat gwarancji na instalację fotowoltaiczną w naszej skandynawskiej firmie.

Gwarancja na panele fotowoltaiczne LONGi, Ja Solar, Trina

W ofercie naszej firmy posiadamy trzy modele paneli fotowoltaicznych, które oferujemy naszym klientom w zależności od ich preferencji lub potrzeb. Wybieramy te, które będą dla niego najlepiej dopasowane tak, aby nasz klient był zadowolony.

W swojej ofercie posiadamy m.in. LONGi Solar, Ja Solar oraz Trina Solar. Gwarancja paneli tych marek różni się od konkretnego modelu, ogólnie jednak:

 • LONGi Solar daje 10-12 lat gwarancji na wady mechaniczne produktu i gwarant 25 lat z utratą mocy maks. do 84,8%,
 • Ja Solar daje gwarancję 12 lat na wady ukryte produktu oraz 25 lat liniowej gwarancji na utratę do 84,8%,
 • Ostatni model w naszej ofercie to panele firmy Trina Solar. Firma w przypadku swoich paneli Vertex daje 15 lat gwarancji na niepożądane awarie i 12 na panele Tallmax M. 25 lat gwarancji na uzysk energii ma na tym samym poziomie co dwóch producentów wymienionych wyżej.

Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Gwarancja udzielana na falowniki SolarEdge, Growatt, Huawei i Fronius

W swojej ofercie posiadamy aktualnie modele 4 renomowanych producentów falowników, które są proponowane w zależności od rodzaju, wielkości i modelu instalacji PV.

 • Jeżeli klientowi zależy na długiej gwarancji, to z pewnością powinien wybrać falownik od izraelskiego producenta o nazwie SolarEdge, ponieważ gwarancja na ten produkt wynosi 12 lat, a po dodatkowym przedłużeniu 20 lat.
 • Kolejną marką w naszej ofercie jest firma Growatt, która udziela 10-letniej gwarancji podstawowej, a za dodatkową opłatą możliwe jest przedłużenie od 15 do 20 lat.
 • Natomiast coraz bardziej specjalizujący się w fotowoltaice producent falowników Huawei udziela gwarancji podstawowej na 5 lat na starsze modele, ale Otovo w swojej ofercie udziela 10-letniej gwarancji na wszystko, również na wybrany falownik. Nowsze falowniki trójfazowe Huawei, które mamy w ofercie mają już 10 lat gwarancji producenta. Również tak jak w przypadku poprzednika możliwe jest przedłużenie gwarancji o kolejne 15 lub 20 lat.
 • Ostatnią firmą w naszej ofercie jest Fronius, austriacki producent, który działalność rozpoczął w 1945 roku. Dla falowników Fronius gwarancja podstawowa wynosi 7 lat, o ile zarejestrujesz się na ich stronie (przy czym my w Otovo dajemy 10 lat).

10 lat świadczenia gwarancyjnego na montaż fotowoltaiki

WGO, czyli wydłużona gwarancja serwisowa Otovo.  Nasza gwarancja na fotowoltaikę obejmuje pełne 10 lat od momentu zamontowania instalacji fotowoltaicznej, przy zakupie systemu oraz aż 20 lat, jeżeli bierzesz go u nas w leasingu dla osób fizycznych.

W skład WGO wchodzi:

 • naprawy lub wymianę niefunkcjonujących, uszkodzonych lub działających poniżej swoich parametrów komponentów, w tym inwerterów, paneli lub innych elementów instalacji fotowoltaicznej
 • naprawę usterek wynikających z nieprawidłowego montażu
 • koszty transportu nowych komponentów oraz koszty pracy związane z ich naprawą lub wymianą
 • zobowiązanie umowne do dokonania naprawy w czasie około 14 dni od momentu kontaktu z naszą firmą.

Ile lat gwarancji na fotowoltaikę to dobra oferta?

Długość gwarancji na instalację fotowoltaiczną będzie zależała od wielkości systemu, wyboru producentów i oczekiwanej mocy. Dlatego najrozsądniej jest porównać te same komponenty u różnych dostawców.

Możesz o to zapytać nas przez chat - wycenimy i podamy rzetelne informacje jak to wygląda w Otovo. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony w celu dokładnej wyceny instalacji na Twoim dachu - kalkulator fotowoltaiki.

Instalacja fotowoltaiczna a gwarancja - FAQ

Ile wynosi gwarancja na fotowoltaikę w Polsce?

Na panele gwarancja wynosi najczęściej 25 lat na uzysk i 10 lat na wady produkcyjne, a na falownik oraz akumulator fotowoltaiczny po 5 lat. Gwarancja lub rękojmia od instalatora PV na montaż to zazwyczaj 2-5 lat. To jest średnia, jeśli chodzi o rynek fotowoltaiki w Polsce.

Co to jest gwarancja liniowa na moduły fotowoltaiczne?

Przez liniową gwarancję producenci paneli mają na myśli gwarancję wydajnościową, czyli na maksymalną utratę mocy szczytowej (tj. uzysk). Określa się ją liniową z uwagi na to, że jest ona rozłożona na 25 lat, gdzie w każdym kolejnym roku panele nie powinny stracić więcej niż X swojej wydajności.

Czy z tytułu gwarancji jest też zapewniona żywotność paneli?

Tak, to właśnie żywotności ogniw fotowoltaicznych dotyczy gwarancja wydajnościowa. Dobrej jakości panele będą sprawne przez minimum 25 lat.

Która z firm wykonujących instalacje fotowoltaiczne daje najdłuższą gwarancję?

Otovo daje 10 lat świadczenia gwarancyjnego na montaż i serwis instalacji PV, a przy leasingu paneli nawet 20. Na moment pisania artykułu nie słyszeliśmy, żeby ktoś dawał więcej. Większość firm fotowoltaicznych daje 5, maks. 7 lat

Czy wydajność paneli słonecznych drastycznie spada po wygaśnięciu gwarancji?

Nie. Błędem byłoby mówić, że panele słoneczne przestają działać, gdy kończy się gwarancja. Nawet starszego typu fotowoltaika z lat 80 czy 90-tych bardzo często nadal działa, a obecne technologie, w jakich opracowywane są ogniwa fotowoltaiczne, pozwalają prognozować, że nawet po 40 latach pracy, panele PV będą wydajne w ok. 70-80%.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.