Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Czym jest magazyn energii aka akumulator fotowoltaiczny i do czego służy? Dlaczego klasyczne, najtańsze akumulatory do instalacji fotowoltaicznej nie są dobrym wyborem? Jakie są inne, lepsze ich rodzaje? Poznaj też pytania, które pomogą Ci zadecydować, czy warto kupić akumulator fotowoltaiczny w Twoim przypadku.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację + akumulator fotowoltaiczny!


Akumulator fotowoltaiczny - co to jest?

Akumulator fotowoltaiczny to rodzaj akumulatora elektrycznego, który wyspecjalizowany został pod wielokrotne ładowanie prądem z paneli fotowoltaicznych i użytkowanie tego prądu w późniejszym czasie w domostwie. Jest to więc - mówiąc językiem elektryków - galwaniczne ogniwo wtórne.

Każdy akumulator fotowoltaiczny działa w dwóch cyklach. Pierwszym jest ładowanie, podczas którego trafiająca do niego energia elektryczna zamieniana jest na energię chemiczną, drugim jest pobieranie, czyli cykl odwrotny.

Inne nazwy, pod którymi funkcjonuje na rynku akumulator fotowoltaiczny:

 • akumulator energii fotowoltaicznej
 • akumulator do paneli fotowoltaicznych
 • akumulator do instalacji fotowoltaicznej
 • elektrochemiczny magazyn energii.

Do czego służy akumulator fotowoltaiczny?

Jak można się domyślić po nazwie, akumulator fotowoltaiczny służy magazynowaniu energii w obrębie własnej instalacji. Dzięki niemu, nadwyżki wygenerowanej energii (czyli energia, której nie wykorzystują w danym momencie urządzenia elektryczne w domu) nie trafiają automatycznie do zewnętrznej sieci elektrycznej.

Ma to o tyle znaczenie, że przy nowym systemie rozliczeń 2022, net-billingu, wszystkie nadwyżki energii są automatycznie sprzedawana do sieci. Przy czym ich późniejsze odkupienie, może (aczkolwiek wcale nie musi) być niekorzystne finansowo dla prosumenta. Ceny zakupu oraz sprzedaży ustalane są co miesiąc przez Prezesa URE.


Wyceń instalację z Otovo razem z akumulatorem fotowoltaicznym!

Czy warto kupić akumulator fotowoltaiczny?

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą obowiązkowo panele fotowoltaiczne, inwerter oraz okablowanie wraz ze skrzynkami OC/AC. Z kolei akumulator fotowoltaiczny, podobnie z resztą jak optymalizator mocy, nie jest komponentem koniecznym, aby domowa fotowoltaika działała i generowała energię.

Akumulator do paneli fotowoltaicznych to zatem dodatkowe urządzenie, którego zakup warto rozpatrzyć pod kątem możliwych korzyści. Pomóc w tym mogą następujące pytania:

 • Jak duże nadwyżki energii będzie produkować dziennie Twoja instalacja fotowoltaiczna? Czy jest to ilość, dla której warto kupić akumulator fotowoltaiczny? (Możesz to oszacować na podstawie zużycia energii przez domowe sprzęty oraz spodziewanej ilości wytworzonej energii przez panele PV)
 • Czy będziesz rozliczać się w systemie net-billingu? (Przy net-meteringu, zestaw fotowoltaiczny z akumulatorami wydaje się mało korzystny, bo 0,7-0,8 nadwyżek energii i tak odbierasz z sieci całkowicie bezpłatnie)
 • Czy chcesz zwiększyć autokonsumpcję energii ze swojej fotowoltaiki?
 • Czy jesteś w stanie wyliczyć, o ile spadną Twoje rachunki za prąd, jeśli zdecydujesz się na akumulator do paneli fotowoltaicznych?
 • Biorąc pod uwagę to, jaka jest cena akumulatora fotowoltaicznego, ile lat zakup tego urządzenia będzie Ci się zwracał? Czy ten okres Cię satysfakcjonuje?

Jeśli na te pytania odpowiedziałeś “TAK”, wówczas akumulator fotowoltaiczny jest sprzętem, który warto kupić.

Akumulatory do instalacji fotowoltaicznej - rodzaje

Akumulatory do instalacji fotowoltaicznej dzieli się na trzy rodzaje:

 • klasyczne (ołowiowo-kwasowe)
 • AGM (z ang. absorbed glass mat)
 • żelowe.

Klasyczne akumulatory do systemów fotowoltaicznych są najtańsze, ale i użyta w nich technologia ma sporo wad. Po pierwsze, dużo ważą i są większe. Po drugie, zastosowany w nich ołów nie jest rozwiązaniem ekologicznym. Po trzecie, dość szybko się psują, jeśli będziemy dopuszczać do ich połowicznego rozładowania.

Akumulator fotowoltaiczny AGM wykorzystuje technologię mat stworzonych z włókna szklanego z ołowiowymi płytami. Cechuje go pożądana wysoka sprawność, a także wysoki poziom możliwości koncentracji energii i skuteczne odprowadzanie ciepła. Niestety niska ilość cykli ładowania i rozładowania przekłada się na niską żywotność.

Żelowe akumulatory do systemów fotowoltaicznych są najdroższe, ale można je głęboko rozładować i cechują się najdłuższą żywotnością. Mają też niższe wymogi wentylacyjne niż pozostałe rodzaje akumulatorów.


Wykonaj darmową wycenę na instalację + akumulator fotowoltaiczny!Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.