Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna jest skomplikowaną konstrukcją i zła praca poszczególnych modułów może źle wpłynąć na wydajność i ilość generowanej energii przez cały system fotowoltaiczny.

Na pomoc przychodzą optymalizatory mocy, które potrafią zwiększyć wydajność od kilku do kilkunastu procent i nadzorują poprawną, ale też przede wszystkim jak najlepszą pracę poszczególnych paneli fotowoltaicznych.


Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!

Czym jest optymalizator paneli fotowoltaicznych?

Optymalizator do paneli fotowoltaicznych jest niczym innym, jak urządzeniem elektronicznym, które ma na celu ograniczyć niedopasowanie prądowo-napięciowe w połączonych modułach fotowoltaicznych.

Ma to ogromne znaczenie, gdyż mimo iż instalacja fotowoltaiczna składa się z idealnie dopasowanych elementów o pasujących do siebie parametrach, to wpływ czynników zewnętrznych sprawia, że nie działają tak samo, co przekłada się na wydajność całego systemu fotowoltaicznego.

Jak działa optymalizator paneli fotowoltaicznych?

Optymalizator mocy do paneli fotowoltaicznych przede wszystkim monitoruje wydajność poszczególnych paneli i ją optymalizuje.

W systemie, w którym panele działają szeregowo i jeden element jest na przykład zacieniony lub w jakikolwiek sposób zaliczy spadek mocy, to cierpi na tym cały układ, gdyż jest zmuszony pracować z mocą najsłabszego ogniwa.

Optymalizator paneli fotowoltaicznych czyni z każdego z nich oddzielny organizm, który pracuje z maksymalną mocą dostępną w danej chwili, dzięki czemu można poprawić wydajność całego systemu, który nie cierpi już w wypadku, gdy jeden z modułów dysponuje mniejszą mocą.

Dodatkowo optymalizatory mocy wpływają korzystnie na bezpieczeństwo całego systemu fotowoltaicznego, gdyż w wypadku awarii jednego z paneli pozwalają na odłączenie go bez konieczności przestoju w pracy całej instalacji.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Czy warto zainwestować w optymalizator fotowoltaiczny?

Jest to z pewnością inwestycja, nad którą warto się zastanowić. Ma to sens nie tylko ze względów wydajności, ale także bezpieczeństwa. Najbardziej na optymalizatorze skorzystają posiadacze instalacji, w której część paneli nie jest w pełni wystawiona na promieniowanie słoneczne przez cień czy kierunek, w który zwrócony jest dach.

Dzięki zastosowaniu urządzenia, jakim jest optymalizator mocy, w takiej sytuacji można liczyć na poprawę wydajności systemu o nawet kilkanaście procent. Nie oznacza to jednak, że nie warto inwestować w optymalizatory, gdy instalacja ma w teorii idealne warunki. Nawet wtedy poprzez optymalizację pracy paneli, które jednak się zużywają, można liczyć na kilka procent wydajności więcej.

Ile kosztuje optymalizator fotowoltaiczny?

Jeden optymalizator mocy nie jest zbyt drogi, gdyż to koszt rzędu 150 do około 400 złotych. Należy jednak pamiętać, że każdy moduł potrzebuje własnego, więc chęć skorzystania z optymalizatorów mocy może sprawić, że cena całej instalacji fotowoltaicznej wzrośnie o kilka tysięcy złotych.

Inną opcją jest zakup paneli fotowoltaicznych, które mają wbudowane optymalizatory. Są one najczęściej oznaczone jako smart.

Od jakiej marki warto zakupić optymalizator fotowoltaiczny?

Na rynku znajduje się kilka marek oferujących dobre optymalizatory. Jedną z najlepszych jest SolarEdge. Optymalizatory tej marki pozwalają na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa, dzięki opcji wyłączenia wadliwego panelu, a także monitorowaniu parametrów, tak by zmniejszyć ryzyko awarii czy pożaru.

Sprawdzą się one jednak jedynie przy na przykład przy niewielkim zacienieniu oraz w wypadku instalacji położonej maksymalnie na dwóch płaszczyznach.

Kolejnym producentem optymalizatorów jest Tigo. Marka ta specjalizuje się właśnie w optymalizatorach i ma dość bogatą tradycję ich budowy. Ich zaletą jest to, że działają tylko w wypadku zacienienia, więc liczba elementów, które mogą ulec awarii i przynieść dodatkowe koszty po prostu spada.

Następnym producentem premium jest Huawei. Ta chińska marka znana z produkcji smartfonów i wielu kontrowersji związanych ze współpracą z chińskim rządem. Nie jest to jednak jedyna dziedzina działalności tej firmy, gdyż jest ona mocno obecna na w tematyce fotowoltaika.

Optymalizatory od Huawei posiadają własny system optymalizacji i monitoring pracy modułów w standardzie. Dobrze działają w całym systemie od tego producenta, który oferuje także falowniki, a nawet panele fotowoltaiczne.


Kup instalację i nie czekaj na montaż!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.