Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna jest skomplikowaną konstrukcją i zła praca poszczególnych modułów może źle wpłynąć na wydajność i ilość generowanej energii przez cały system fotowoltaiczny.

Na pomoc przychodzą optymalizatory mocy, które potrafią zwiększyć wydajność od kilku do kilkunastu procent i nadzorują poprawną, ale też przede wszystkim jak najlepszą pracę poszczególnych paneli fotowoltaicznych.


Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!

Czym jest optymalizator paneli fotowoltaicznych?

Optymalizator paneli fotowoltaicznych (w skrócie optymalizator mocy) jest niczym innym, jak urządzeniem elektronicznym, które ma na celu ograniczyć niedopasowanie prądowo-napięciowe w połączonych modułach fotowoltaicznych.

Ma to ogromne znaczenie, gdyż mimo iż instalacja fotowoltaiczna składa się z idealnie dopasowanych elementów o pasujących do siebie parametrach, to wpływ czynników zewnętrznych niekiedy sprawia, że nie działają tak samo, co przekłada się na wydajność całego systemu fotowoltaicznego. To wówczas właśnie można usłyszeć od instalatora PV, że fotowoltaika musi zostać zoptymalizowana.

Jak działa optymalizator mocy paneli fotowoltaicznych?

Optymalizator mocy do paneli fotowoltaicznych przede wszystkim monitoruje wydajność poszczególnych paneli i ją optymalizuje.

W instalacji fotowoltaicznej, w której panele PV działają szeregowo i jeden element jest na przykład zacieniony lub w jakikolwiek sposób zaliczy spadek mocy, to cierpi na tym cały układ, gdyż jest zmuszony pracować z mocą najsłabszego ogniwa.

Optymalizator paneli fotowoltaicznych czyni z każdego z nich oddzielny organizm, który pracuje z maksymalną mocą dostępną w danej chwili. Dzięki temu można poprawić wydajność całego systemu, który nie cierpi już w wypadku, gdy jeden z modułów dysponuje mniejszą mocą.

Dodatkowo optymalizatory mocy wpływają korzystnie na bezpieczeństwo całej instalacji fotowoltaicznej, gdyż w wypadku awarii jednego z paneli pozwalają na odłączenie go bez konieczności przestoju w pracy całej instalacji.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Czy optymalizator mocy jest konieczny w instalacji fotowoltaicznej?

Optymalizatory mocy do paneli fotowoltaicznych nie są niezbędne acz bywają wskazane w pewnych określonych przypadkach, o których przeczytasz w kolejnym akapicie.

Elementy niezbędne w instalacjach PV to:

  • Panele fotowoltaiczne
  • Inwerter do fotowoltaiki (tzw. falownik),
  • skrzynki zabezpieczeniowe AC i DC,
  • kable solarne,
  • konstrukcja montażowa i uziemienie.

Elementy dodatkowe w instalacjach PV to:

Czy warto zainwestować w optymalizator paneli fotowoltaicznych?

Optymalizator mocy to z pewnością inwestycja, nad którą warto się zastanowić. Ma ona sens nie tylko ze względów wydajności, ale także bezpieczeństwa.

Najbardziej na optymalizatorze skorzystają posiadacze instalacji fotowoltaicznej, w której część paneli nie jest w pełni wystawiona na promieniowanie słoneczne przez cień czy kierunek, w który zwrócony jest dach. Dzięki zastosowaniu urządzenia, jakim jest optymalizator mocy, w takiej sytuacji można liczyć na poprawę wydajności systemu o nawet kilkanaście procent.

Nie oznacza to jednak, że całkowicie nie warto inwestować w optymalizatory mocy, gdy instalacja ma w teorii idealne warunki. Nawet wtedy, poprzez optymalizację pracy paneli, które jednak się zużywają, można liczyć na kilka procent wydajności więcej.

Ile kosztuje optymalizator mocy?

Jeden optymalizator mocy nie jest zbyt drogi, gdyż to koszt rzędu od 300 do około 500 złotych. Należy jednak pamiętać, że każdy panel fotowoltaiczny potrzebuje własnego optymalizatora, więc chęć skorzystania z optymalizatorów mocy może sprawić, że cena całej instalacji fotowoltaicznej wzrośnie o kilka tysięcy złotych.

Inną opcją jest zakup paneli fotowoltaicznych, które mają wbudowane optymalizatory. Są one najczęściej oznaczone jako “Smart”.

Od jakiej marki warto zakupić optymalizator mocy do paneli fotowoltaicznych?

Na rynku znajduje się kilka marek oferujących dobre optymalizatory mocy. My w Otovo stawiamy na optymalizatory paneli fotowoltaicznych dwóch marek, które pozwalają na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa, dzięki opcji wyłączenia wadliwego panelu, a także monitorowaniu parametrów, tak by zmniejszyć ryzyko awarii czy pożaru. Sprawdzą się one jednak jedynie przy na przykład przy niewielkim zacienieniu oraz w wypadku instalacji położonej maksymalnie na dwóch płaszczyznach.

Pierwszym producentem optymalizatorów mocy jest TIGO. Marka ta specjalizuje się właśnie w optymalizatorach i ma dość bogatą tradycję ich budowy. Ich zaletą jest to, że działają tylko w wypadku zacienienia, więc liczba elementów, które mogą ulec awarii i przynieść dodatkowe koszty po prostu spada.

Drugim producentem optymalizatorów mocy klasy premium, na które stawiamy jest Huawei. Ta chińska marka znana jest głównie z produkcji smartfonów. Nie jest to jednak jedyna dziedzina działalności tej firmy, gdyż jest ona mocno obecna na w tematyce fotowoltaika. Bardzo popularne są m.in. magazyny energii do fotowoltaiki Huawei LUNA. Je też znajdziesz w naszej ofercie.

Optymalizatory mocy od Huawei posiadają własny system optymalizacji i monitoring pracy modułów w standardzie. Dobrze działają w całym systemie od tego producenta, który oferuje także falowniki, panele fotowoltaiczne a nawet magazyny energii do fotowoltaiki.


Kup instalację i nie czekaj na montaż!

Jaki konkretnie optymalizator mocy TIGO polecamy?

Od wielu lat działamy na modelu TIGO TS4-A-O. Jest to bardzo solidny optymalizator paneli fotowoltaiczny o sporej uniwersalności. Pasuje do różnorakich dobrych paneli PV, m.in. Canadian Solar, JA Solar oraz Trina Solar o maksymalnej mocy do 700 Wp. Będzie odpowiedni do paneli mocy, które są używane w domowej fotowoltaice (takie mają najczęściej moc do 550 Wp).

Jaki konkretnie optymalizator mocy Huawei polecamy?

Na co dzień korzystamy z optymalizatorów mocy Huawei SUN2000-600W-P. Technologii Huawei używamy, gdy instalacja fotowoltaiczna oparta jest na falowniku tej firmy. Nie jest to wcale rzadki przypadek, bo wielu naszych Klientów wybiera od razu zestaw inwerter Huawei + magazyn energii fotowoltaicznej Huawei LUNA2000.

Tegoroczne dofinansowanie do fotowoltaiki 2023 z Programu Mój Prąd 5.0 pozwala bowiem uzyskać nawet 23 tys. zł na instalację PV o ile zawiera ona właśnie magazyn energii elektrycznej. Każdy prosument fotowoltaiki rozważa zatem potencjalnie taki zakup.

Gwarancja na optymalizatory mocy paneli fotowoltaicznych

Skoro już wiesz, jak działa optymalizator mocy, pora nakreślić kwestię gwarancji na to urządzenie. W przypadku najlepszych producentów jest ona długa - gwarancja bezawaryjnego stosowania optymalizatorów mocy TIGO i Huawei to aż 25 lat.

Przypomnijmy, że ogólnie przyjmuje się, że w pełni efektywne działanie instalacji fotowoltaicznej to również ok. 25 lat. Po tym okresie czasu, wydajność modułów fotowoltaicznych spadnie do ok. 80%.

Optymalizator paneli fotowoltaicznych - FAQ

Kiedy opłaca się korzystać z optymalizatorów mocy?

Warto stosować optymalizatory mocy przede wszystkim w sytuacjach, gdy na panele fotowoltaiczne może padać cień lub są one ustawione na dachu pod różnymi kątami. Jeżeli wydajność instalacji nie jest tak dobra, jak spodziewana, optymalizator PV może pomóc.

Jaka jest gwarancja na optymalizatory mocy paneli fotowoltaicznych?

Na dobrej jakości optymalizator mocy instalacji PV jest zazwyczaj 25 lat gwarancji. Tak jest w przypadku optymalizatora mocy TIGO oraz Huawei.

Czy na optymalizator paneli fotowoltaicznych jest dofinansowanie?

W rządowe dofinansowania do fotowoltaiki Mój Prąd i Czyste Powietrze wchodzi cały system PV, czyli optymalizator mocy też. Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli, falownika, okablowania, optymalizatorów mocy, a czasem również z inteligentnych systemów zarządzania energią HEMS/EMS oraz magazynów energii.

Czy optymalizatory mocy i panele fotowoltaiczne można odpisać od podatku przez ulgę termomodernizacyjną?

Zarówno optymalizator paneli fotowoltaicznych, jak i panele fotowoltaiczne można odpisać sobie od podatku korzystając z ulgi termomodernizacyjnej. Oba urządzenia wchodzą w kategorię wydatków na fotowoltaikę. Co istotne, również koszt usługi montażu instalacji PV wchodzi w tę ulgę.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.