Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Falownik jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej. Bez niego Twoja fotowoltaika nie będzie działać. Dlatego warto poznać rodzaje falowników dobrych producentów i dobrać taki, który najlepiej dopełni Twój projekt.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na panele PV oraz inwerter


Zanim kupisz falownik fotowoltaiczny… - Wstęp

Domowa instalacja fotowoltaiczna to nie tylko doskonale kojarzone przez wszystkich panele fotowoltaiczne. To prawda, że to dzięki ich ogniwom dochodzi do produkcji energii słonecznej, jednak tak powstała czysta zielona energia to jedynie prąd stały, jeszcze niezdatny do użycia w gospodarstwie domowym. Urządzenia elektryczne czy oświetlenie działają z kolei wyłącznie w oparciu o prąd przemienny. To dlatego dobór falownika, który jest niezawodny, jest tak ważny.

Inwerter fotowoltaiczny może się z pozoru wydawać mało znaczącym komponentem. Gdy jednak zaczynasz zagłębiać się w sprawne działanie instalacji fotowoltaicznej, szybko okazuje się, że wcale tak nie jest. W niniejszym artykule poruszamy więc najważniejsze kwestie podstawowe:

  • działanie falowników,
  • spotykane na rynku rodzaje,
  • fundamentalne zasady wyboru,
  • producentów, których inwertery fotowoltaiczne uznawane są za dobre.

Jeśli po tej lekturze dojdziesz do wniosku, że chcesz też dowiedzieć się, jak dobrać falownik fotowoltaiczny do mocy paneli, poczytać nieco o żywotności tego urządzenia czy gwarancjach, jakie dają firmy wykonawcze PV, to polecamy nasz artykuł Falownik do fotowoltaiki Q&A. Znajdziesz w nim wyczerpujące odpowiedzi na praktycznie wszystkie pytania, które mogą przyjść do głowy odnośnie falowników.


Zamów darmową wycenę i sprawdć cenę instalacj PV razem z falownikiem!

Co robi falownik do fotowoltaiki?

Zadania inwertera solarnego w instalacji fotowoltaicznej są następujące:

  • przetwarzanie energii stałej w zmienną,
  • synchronizacja instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną,
  • rejestracja danych eksploatacyjnych, dzięki czemu użytkownik na wyświetlaczu LCD lub poprzez dedykowaną aplikację może przeanalizować działanie sieci,
  • informowanie o maksymalnym punkcie mocy modułów fotowoltaicznych,
  • dla bezpieczeństwa użytkowników automatyczne wyłączanie instalacji w razie awarii.

Co niezwykle istotne, jeśli inwerter solarny się nie uruchomi, to instalacja fotowoltaiczna również nie. Twoja domowa sieć nie otrzyma więc “zastrzyku” darmowej energii elektrycznej. W gniazdkach nie pojawi się prąd zmienny. W konsekwencji, Twój portfel nie odczuje oszczędności na rachunkach za prąd, a Twój ekologiczny dom wcale nie będzie korzystać z OZE (czyt. odnawialne źródła energii).

Jakie są rodzaje inwerterów?

Inwertery można podzielić ze względu na połączenie z siecią, ilość przewodów fazowych, lub w zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Wszystkie zamieniają w czasie rzeczywistym prąd stały i są łatwo dostępne.

W tej sekcji artykułu opisujemy, czym się różnią od siebie poszczególne inwertery solarne. Jeśli jednak chcesz lepiej zgłębić temat, zajrzyj do naszego dłuższego artykułu Rodzaje falowników fotowoltaicznych.

Inwertery fotowoltaiczne on-grid i off-grid oraz inwertery hybrydowe

Rodzaje inwerterów w zależności od połączenia z siecią to:

  • Falowniki fotowoltaiczne sieciowe – on-grid

Instalacja dzięki podłączeniu do sieci energetycznej może odprowadzać nadwyżki wyprodukowanej energii za co ma płacone od zakładu energetycznego, a w okresie zwiększonego zapotrzebowania na prąd może pobierać energię z sieci jak każdy konsument.

  • Falowniki fotowoltaiczne wyspowe – off-grid

Instalacja PV jest niezależna od sieci elektroenergetycznej. W takiej instalacji zadaniem falownika jest dostosowanie napięcia bezpośrednio do potrzeb używanych urządzeń.

  • Falowniki fotowoltaiczne hybrydowe (hybrydy)

Inwerter hybrydowy posiada wejście DC i wyjście AC, tak jak falowniki w innych systemach. Jednak oprócz zwykłych funkcji inwertera, falownik hybrydowy dodatkowo ładuje akumulatory.

Wyposażony jest w inteligentny kontroler ładowania, który decyduje, kiedy przesłać do akumulatorów energię z paneli fotowoltaicznych lub z sieci. Zajmuje jednak mniej miejsca i jest tańszy niż kontroler ładowania akumulatora wykorzystywany w innych systemach.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na panele PV oraz inwerter


Mikroinwertery a standardowe falowniki do paneli fotowoltaicznych

Rodzaje inwerterów ze względu na wielkość instalacji fotowoltaicznej:

Są to małej wielkości inwertery fotowoltaiczne, które obsługują najczęściej tylko jeden panel słoneczny. Rzadko spotykany system ze względu na niewielką ilość produkowanej energii. W pewnych przypadkach np. przy ryzyku zacienienia - ma jednak rację bytu.

  • Inwertery stringowe
  • Inwertery centralne

Stringowe inwertery fotowoltaiczne to najbardziej popularne na rynku domowej fotowoltaiki urządzenia. Przetwarzają prąd stały z wielu paneli PV w sposób szeregowy i czynią to w sposób efektywny. |

Nie jest potrzebne wysokie napięcie startowe, mają często wbudowaną świetną funkcję maximum power point tracker. Stosuje się je w projektowaniu instalacji fotowoltaicznej do mocy 50 kW. Stąd też można je spotkać w zasadzie każdym gospodarstwie domowym, w którym działa instalacja PV.

Centralne inwertery fotowoltaiczne wykorzystuje się na wielkich farmach fotowoltaicznych oraz gdy panele słoneczne zasilają fabryki i przemysł.

Falownik fotowoltaiczny z jedną fazą i trzema fazami

Rodzaje falowników ze względu na podłączenie do faz:

  • Jednofazowe inwertery fotowoltaiczne

Falowniki jednofazowe są stosowane w małych instalacjach. Połączenie odbywa się poprzez trzy przewody: fazowy, neutralny i ochronny. Zapotrzebowanie na prąd może być uzupełniane energią z sieci publicznej.

  • Trójfazowe inwertery fotowoltaiczne

Inwertery trójfazowe wykorzystywane są w systemach o mocy powyżej 3,68 kWp. Użyte przewody są również podzielone na neutralny i ochronny, ale zawierają trzy przewody fazowe.

Taki system umożliwia rozprowadzenie prądu do wszystkich urządzeń elektrycznych w budynku. Sieć staje się stabilniejsza i umożliwia jednoczesne podłączenie do większej ilości sprzętów. Jednocześnie może niwelować pobór prądu z sieci publicznej.


Zamów darmową wycenę i sprawdć cenę instalacj PV

Jak wybrać inwerter do instalacji fotowoltaicznej?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze inwertera:

  • Sprawność inwertera

Falowniki wysokiej jakości mogą osiągać sprawność na poziomie przekraczającym 98 procent. Ważne, aby sprawność ta utrzymywała się na stałym poziomie.

  • Długość gwarancji na inwerter fotowoltaiczny

Standardem jest 5 lat na falownik fotowoltaiczny udzielane przez producenta. Osobną kwestią jest gwarancja wykonania od instalatora, która waha się w granicy od 2 lat, wymaganych przez prawo, do 10 lat, oferowanych przez Otovo.

Szczegółowo jak długa może być gwarancja całej instalacji fotowoltaicznej, w tym gwarancja na falownik, przeczytasz w osobnym kompleksowym artykule Gwarancja na fotowoltaikę. Omawiamy w nim najdłuższe gwarancje różnych producentów i firm.

  • Moc wytwarzanej przez moduły energii

Wbrew pozorom, zbyt duży falownik może zmniejszać wydajność systemu. Niewystarczająca ilość paneli PV w odniesieniu do mocy inwertera będzie spowalniać to, w jaki sposób uruchamia się i działa instalacja fotowoltaiczna.

  • Opcja chłodzenia

Falowniki fotowoltaiczne mogą być wyposażone w chłodzenie wymuszone zwane również aktywnym albo chłodzeniem pasywnym. Układy elektroniczne wydzielają podczas pracy znaczące ilości ciepła, dlatego wymagana jest funkcja chłodzenia. Falownik, który nie przegrzewa się  podczas pracy, będzie służył Ci o wiele dłużej.

Falownik fotowoltaiczny, którego producenta jest naszym zdaniem najlepszy?

Na obecny moment, rok 2022, uważamy, że najlepsze inwertery fotowoltaiczne są od producentów Growatt, Huawei, Fronius i SolarEdge. Z uwagi jednak na fakt, że jesteśmy uczciwym instalatorem PV, z miejsca podpowiadamy, że różnice w ich sprawności czy bezawaryjności nie są duże.

Uważamy też, że w gospodarstwie domowym bardzo dobrze sprawdzą się również falowniki innych, nieco tańszych producentów, które porządnie zdają testy PVEL i zgodnie z obowiązującymi normami posiadają wymagane certyfikaty.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, który falownik fotowoltaiczny (konkretny model konkretnego producenta) uznajemy za najlepszy w 2022 roku? Sprawdź osobny artykuł ze szczegółowym omówieniem: Producenci falowników.

Ile kosztuje falownik do fotowoltaiki?

Mimo że fotowoltaika kojarzy się z panelami słonecznymi, to nie może funkcjonować bez falownika. To właśnie dlatego szacuje się, że falownik stanowi około 20% ceny całej instalacji PV. Dokładna kwota zależy od mocy inwertera i jego producenta.


Średnio na falownik fotowoltaiczny o mocy 5 kWp od uznanej firmy wydamy około 5-7 tysięcy złotych. Szczegółowe zestawienie aktualnych kosztów przedstawiliśmy w oddzielnym artykule: ceny za porządnej klasy inwertery solarne.


Warto wiedzieć, że nie zawsze koszt falownika trzeba pokryć z własnej kieszeni. Istnieją bezzwrotne dotacje rządowe, które oferują dofinansowanie na zakup albo montaż instalacji fotowoltaicznej.  

Podobnie jest z resztą i z innymi ekologicznymi urządzeniami spod znaku zielonej energii odnawialnej - istnieją dofinansowania na fotowoltaikę (czyli również jej komponenty, czyli inwertery fotowoltaiczne), dofinansowania na magazyny energii, na pompy ciepła, kolektory solarne czy turbiny wiatrowe.

O możliwościach sfinansowania instalacji fotowoltaicznej oraz kosztach całego systemu dla Twojej lokalizacji, dowiesz się z naszego kalkulatora fotowoltaiki.

Producenci falowników do paneli fotowoltaicznych, z którymi współpracujemy

W Otovo współpracujemy z następującymi producentami:

Ich inwertery fotowoltaiczne od lat cieszą się zaufaniem, bo nie można im odmówić wysokiej sprawności i niezawodności. Współpracujemy tylko z wiodącymi markami w branży, oferując najlepsze modele każdego z nich, aby móc montować instalacje fotowoltaiczne dostosowane do potrzeb każdego domu.

Nasi eksperci doradzają najlepsze opcje.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na panele PV oraz inwerter


Falownik fotowoltaiczny - FAQ

Co znaczy, że falownik zamienia prąd stały?

Gdy ogniwa fotowoltaiczne znajdujące się w modułach PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, to cechuje ją początkowo napięcie stałe. Niestety z napięcia prądu stałego nie da się korzystać - dla domowych urządzeń nadaje się wyłącznie tzw. prąd zmienny.

Co za tym idzie, inwerter fotowoltaiczny stanowi tj. urządzenie pośrednie między panelami a Twoim obwodem elektrycznym, gdzie prąd stały konwertowany jest na inny rodzaj prądu (wspomniany prąd zmienny / prąd przemienny).

Czy inwerter to serce instalacji fotowoltaicznej, czy jednak panele?

W branży fotowoltaicznej zwykło się mawiać, że sercem instalacji jest inwerter solarny. Gdy wartość napięcia przekracza ok. 200V to inwerter zaczyna pracę. To on zajmuje się przemienieniem prądu stałego na prąd przemienny. To do niego spływa cała wytworzona przez panele fotowoltaiczne energia elektryczna, a on - podobnie jak serce - “pompuje” ją dalej.

Czy inwerter to serce instalacji fotowoltaicznej, czy jednak panele?

W branży fotowoltaicznej zwykło się mawiać, że sercem instalacji jest inwerter solarny. Gdy wartość napięcia przekracza ok. 200V to inwerter zaczyna pracę. To on zajmuje się przemienieniem prądu stałego na prąd przemienny. To do niego spływa cała wytworzona przez panele fotowoltaiczne energia elektryczna, a on - podobnie jak serce - “pompuje” ją dalej.

Jaki falownik fotowoltaiczny kupić, jeśli chcę mieć magazyn energii?

Nie wszystkie inwertery fotowoltaiczne, np. zwykły falownik trójfazowy czy jednofazowy, nadają się pod magazyn energii do fotowoltaiki. Należy kupić inwerter hybrydowy cechujący się wysoką wydajnością. W ofercie Otovo są to falownik Huawei, falownik Solis serii RHI oraz Sofar. Gdybyś chciał wybrać falownik off-grid, by mieć dom autonomiczny, to wówczas wybierz falownik off-grid.

Czy falownik do paneli fotowoltaicznych musi być tej samej marki?

Absolutnie nie. Tego rodzaju urządzenia nie trzeba dobierać pod kątem marki producenta. Wszystkie falowniki do paneli fotowoltaicznych są uniwersalne. Chociaż istnieją producenci fotowoltaiki, którzy zajmują się i jednym i drugim, to wcale nie oznacza, że inwerter solarny marki X będzie lepszy do paneli marki X. Nie sugeruj się tym! Twoja instalacja fotowoltaiczna może mieć panele marki X i inwerter marki Y.

Jaki rodzaj inwertera kupić pod instalację fotowoltaiczną 5 kWp?

Przy instalacjach fotowoltaicznych o mocy 5 kWp lub większych, pozostaje Ci wybór inwertera trójfazowego hybrydowego.

Według obowiązujących w Polsce norm, falownik jednofazowy nie działa w parametrach zgodnych z tak dużą mocą fotowoltaiki. Pełne bezpieczeństwo pracy z siecią niskiego napięcia jest niezwykle ważne - nie lekceważ tego. Jeżeli rozważasz magazynowanie energii teraz lub kiedyś w przyszłości, wybierz inwertery hybrydowe.


Zainwestuj w panele fotowoltaiczne + inwerter!


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.