Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Każda domowa fotowoltaika to tak naprawdę instalacja, na którą składają się bezwzględnie jednocześnie panele fotowoltaiczne oraz mikroinwerter czy falownik. Bez mikroinwertera wprawdzie panele PV będą wytwarzać prąd, jednak w żaden sposób nie będzie go można wykorzystać w domu.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na falownik z Otovo


Mikroinwerter - co to?

Mikroinwerter to mniejszego rozmiaru inwerter (falownik) fotowoltaiczny. Jest on jednym z rodzajów falowników Jego kluczowym zadaniem jest konwersja mocy. Czysta energia elektryczna wygenerowana z paneli PV to tzw. prąd stały, podczas gdy wszystkie urządzenia elektryczne- bojlery, a nawet ogrzewanie podłogowe, działają na tzw. prąd zmienny. I to właśnie mikroinwerter czy falownik odpowiadają w instalacji za przemianę prądu stałego w użyteczny w domostwie prąd zmienny.

Jak działa mikroinwerter fotowoltaiczny? 4 zadania urządzenia

  • Współpraca z panelami PV i zamiana wygenerowanej przez nie energii w prąd zmienny
  • Monitorowanie maksymalnego punktu mocy (MPPT) każdego modułu fotowoltaicznego i szybkie wykrywanie usterek
  • Śledzenie oraz zapisywanie danych eksploatacyjnych
  • Automatyczne odłączenie instalacji w przypadku awarii, czyli podniesienie bezpieczeństwa

Mikroinwerter czy falownik?

W przeciwieństwie do standardowego falownika, mikroinwerter fotowoltaiczny zamienia stały prąd w zmienny, bezpośrednio przy wyjściu modułu. Sprawia to, że każdy pojedynczy moduł fotowoltaiczny działa ze swoją maksymalną wydajnością (tj. 100%) - nie jest bowiem ograniczany zacienieniem czy gorszą sprawnością innego modułu.

Falownik do fotowoltaiki działa z kolei szeregowo. W praktyce instalacje z jego wykorzystaniem charakteryzować może (nie musi!) niższa sprawność, jeżeli istnieje ryzyko, że część połaci dachu będzie często zacieniona. Sposobem na to, aby cień nie wpływał na sprawność paneli PV spiętych z falownikiem jest pełna optymalizacja instalacji fotowoltaicznej - ona też sprawi, że każdy moduł PV będzie działał oddzielnie jak przy mikroinwerterach.

Podsumowując kwestię, co da lepsze uzyski przy ryzyku cienia, mikroinwerter czy falownik, sprawiedliwie należy powiedzieć, że oba urządzenia się sprawdzą się tak samo dobrze o ile fotowoltaika zostanie prawidłowo zoptymalizowana.

Zastanawiając się nad tym, co wybrać mikroinwerter czy falownik należy mieć zatem na względzie kwestię zacienienia, ale i wielkości instalacji. Z uwagi na swój rozmiar, jeden mikroinwerter fotowoltaiczny przypada zazwyczaj na jeden, dwa, maksymalnie cztery moduły fotowoltaiczne.

Przy większych instalacjach powyżej 4 modułów montaż standardowego falownika może być zatem efektywniejszy kosztowo.


Wyceń swoją instalację + falownik w 2 minuty!

Kiedy wybrać mikroinwerter trójfazowy, a kiedy jednofazowy?

Mikroinwerter trójfazowy wykorzystuje się w instalacji o mocy powyżej 3,68 kWp. Tylko w ten sposób fotowoltaika zostanie zatwierdzona i podłączona do sieci - jest tak z uwagi na normę OSD. Warto jednak przy tym wiedzieć, że poza samymi oficjalnymi regulacjami prawa, mikroinwerter trójfazowy to po prostu lepszy wybór przy dużych instalacjach.

Dzięki trzem niezależnym obwodom fazowym zyskujemy pewność zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych. Taki mikroinwerter fotowoltaiczny da radę zasilić nawet takie wymagające sprzęty jak elektryczne podgrzewanie podłogowe, bojler czy kuchenną płytę grzewczą.

W przypadku mniejszej mocy instalacji powinien wystarczyć mikroinwerter jednofazowy.

Jaki mikroinwerter fotowoltaiczny polecamy? Moc i inne czynniki

To, jaki mikroinwerter będzie najlepszy w konkretnym przypadku, zależy od kilku czynników:

  1. Mocy paneli fotowoltaicznych.
  2. Parametrów napięcia startu.
  3. Oczekiwań względem długości gwarancji na mikroinwerter.
  4. Tego, czy znaczenie ma dla Ciebie renoma producenta (dla wielu ma z uwagi na uzyskane certyfikaty bezpieczeństwa i ogólną bezawaryjność).

Przede wszystkim wybrany mikroinwerter czy falownik powinien cechować się taką samą mocą lub 5-15% mniejszą niż zakupione panele fotowoltaiczne. Wówczas uzyskuje się najlepszą wydajność.

Trzy pozostałe czynniki często są ze sobą powiązane. Najlepsze parametry startu i najdłuższą gwarancję oferują najbardziej renomowani producenci. Gdy klienci pytają nas, jaki mikroinwerter fotowoltaiczny wybrać, to my w Otovo wymieniamy niezmiennie cztery marki: Fronius International, SMA AG, SolarEdge oraz Huawei.

Coroczny, niezależny ranking PVEL, a także nie mniej znany DNV GL Top Performer wyróżnia jakiś ich mikroinwerter trójfazowy. Urządzenia tych producentów są sprawdzone i polecane przez profesjonalną branżę fotowoltaiczną.

Jesteś przed zakupem falownika do swojej instalacji? Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące falowników.


Wyceń swoją instalację + falownik w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.