Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną? Dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po fotowoltaice dla właścicieli domków jednorodzinnych. Sprawdź, jak wybrać rozwiązanie, które będzie Ci służyło przez długie lata.


Nie czekaj i już teraz zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!

Co to jest instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika pozwala wytwarzać prąd z energii słońca. Uzyskaną w ten sposób darmową energię możesz zużywać na bieżąco albo magazynować. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno ze względów finansowych, jak i ekologicznych, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych form wytwarzania energii panele słoneczne nie emitują szkodliwych dla środowiska substancji. Panele PV najczęściej montuje się na dachu, ale można w tym celu wykorzystać także przestrzeń ogrodu. Warto wiedzieć, że poza panelami słonecznymi, instalacja fotowoltaiczna potrzebuje również inwertera, konstrukcji nośnej, na której zamontowane są panele, a także kabli i złączek.

Jak działa fotowoltaika?

Aby przekształcić energię słoneczną w prąd elektryczny, instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje półprzewodniki. Pod wpływem promieniowania słonecznego przewodzą one ładunki elektryczne. W rezultacie powstaje prąd stały. Jednak na co dzień korzystamy z prądu zmiennego. Dlatego potrzebny jest jeszcze inwerter, który przekształca prąd stały w zmienny. Instalacja fotowoltaiczna podłączona zostaje następnie do istniejącej instalacji elektrycznej w Twoim budynku. Tak jak do tej pory energię będziesz więc mieć w gniazdku elektrycznym. Zmieni się tylko – na lepsze!- źródło wytwarzania prądu, a także wysokość Twoich rachunków.

Ile energii może wyprodukować instalacja fotowoltaiczna?

Statystycznie skierowane na południe panele wytwarzają w ciągu roku 1000 kWh energii z 1 kWp.

Na wydajność paneli słonecznych wpływa ich rozmieszczenie oraz poziom nasłonecznienia.

Dom jednorodzinny w Polsce zużywa średnio 4200 kWh energii elektrycznej w skali rocznej. Oznacza to, że potrzebuje instalacji słonecznej o mocy w zakresie 5,00 - 5,25 kWp.

Warto jednak wyliczyć szczegółowe zapotrzebowanie dla Twojego domu. Każda rodzina zużywa prąd w inny sposób, dlatego przyjrzyj się swoim rachunkom i skorzystaj z kalkulatora fotowoltaiki Otovo. Dobrze dopasowana instalacja fotowoltaiczna uwzględnia także ewentualny wzrost zużycia prądu w przyszłości, dlatego zastanów się, czy planujesz znaczące zmiany stylu życia.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Jakie panele słoneczne wybrać do domu rodzinnego?

Wybór paneli słonecznych to decyzja na lata. Dlatego warto postawić na firmy, które funkcjonują na rynku od długiego czasu i wyrobiły sobie godną zaufania markę. W ten sposób możesz liczyć na stabilną i długą gwarancję. Zwróć uwagę nie tylko na warunki gwarancji od wytwórcy, ale i te oferowane przez firmę montażową.

W ocenie wiarygodności firm z branży fotowoltaiki pomocne jest zestawienie producentów modułów Tier 1 prowadzone przez Bloomberg.

W Otovo działamy na panelach fotowoltaicznych, które znajdują się w czołówce tej listy.

Niemniej istotna jest jakość falowników fotowoltaicznych. Przy ich wyborze warto kierować się ich wydajnością, zakresem gwarancji, możliwościami serwisu oraz rekomendacjami specjalistów.

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu rodzinnego?

Cena paneli fotowoltaicznych zależy od rodzaju dachu, na którym mają być zamontowane, wymaganej mocy oraz modelu.

Na szczęście możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Ta ulga podatkowa na fotowoltaikę skierowana jest specjalnie do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych i pozwala odliczyć od podatku nawet do 53 000 zł. Jeśli jesteś płatnikiem podatku PIT oraz posiadasz faktury VAT za przedsięwzięcie termomodernizacyjne ukończone w ciągu trzech lat, to możesz liczyć na znaczące oszczędności.

Sprawdź także, czy przysługuje Ci dotacja z programu rządowego „Mój prąd.” Jeżeli cena nadal przekracza Twój budżet, możesz sfinansować swoją instalację paneli PV z kredytu na fotowoltaikę lub wziąć instalację fotowoltaiczną w leasing.

Rozważając koszt instalacji fotowoltaicznej, warto pamiętać, że początkowa inwestycja zwraca się w ciągu około 7 lat. Na rachunkach za prąd już teraz możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie, a ceny za energię elektryczną stale rosną. Co więcej, satysfakcja ze zniwelowania swojego śladu węglowego jest bezcenna.


Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną, i już teraz zacznij oszczędzać!Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.