Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zauważyć można znaczny wzrost cen energii elektrycznej. Za dostarczenie jednego kWh energii zapłacimy obecnie już nawet kilkukrotnie więcej niż dwie dekady temu.

Tendencja wzrostowa cen za 1 kWh sprawia, że zaczynamy szukać alternatyw pozwalających na zmniejszenie wysokości rachunków. Właśnie taką alternatywą jest instalacja fotowoltaiczna.


Zainwestuj w Energię odnawialną!

Z każdym kolejnym rokiem ceny za prąd stale rosną. Nasze rachunki za prąd, mogą nas znacznie przytłaczać, obciążając mocno domowe budżety. Chcąc je nieco odciążyć, warto pomyśleć o znalezieniu innego rozwiązania pozwalającego na samodzielne pozyskiwanie prądu.

Dużą sprawność wykazują panele fotowoltaiczne, które zyskują uznanie coraz szerszego grona odbiorców szukających optymalnych rozwiązań dla swoich domów jednorodzinnych.

Chcielibyśmy dziś przedstawić rozwiązania z rynku OZE, które w dużym stopniu zredukują nasze wydatki związane z korzystaniem z prądu. Fotowoltaika - bo to właśnie o niej mowa, jest rozwiązaniem znanym od lat. Początkowo koszty takich instalacji były na tyle duże, że z tej technologii korzystały jedynie agencje kosmiczne, wojsko oraz różne ośrodki badawcze.

Dlatego dla wielu z nas wciąż jest tajemnicą, jak dokładnie taka instalacja fotowoltaiczna działa, w jaki sposób się ją montuje oraz jakie są dokładne koszty, które ponieść musi przyszły użytkownik tejże instalacji. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Zanim przejdziemy do omawiania samego procesu montowania instalacji fotowoltaicznej, warto wspomnieć o tym, jak dokładnie przebiega proces powstawania energii elektrycznej w panelach fotowoltaicznych.

Otóż cały sekret skrywany jest w półprzewodnikach. Ich elektrony wchodzą w reakcję z fotonami, które uderzając w panele sprawiają, że powstaje napięcie prądu stałego.

Mówiąc najprościej, mikroinstalacje fotowoltaiczne działają w taki sposób, że panele słoneczne produkują prąd, który przewodami dostarczany jest do falownika. W falowniku dokonywana jest konwersja prądu stałego w prąd zmienny o częstotliwości 50 Hz.

W układzie znajdują się również regulatory napięcia oraz systemy zapobiegające powstawaniu przepięć w instalacji, oraz chroniące przed wyładowaniami atmosferycznymi. Napięcie prądu z mikroinstalacji jest wyższe od napięcia w sieci. Z racji tego, prąd dostarczany z sieci jest wypierany, a powstająca  nadwyżka prądu jest odprowadzana do sieci. W ten sposób dokonuje się zjawisko znane jako „bilansowanie” energii.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Montowanie instalacji fotowoltaicznej

Krok pierwszy - wybieramy główne składowe instalacji fotowoltaicznej: panele i falownik

Osoby zainteresowane fotowoltaiką powinny w pierwszej kolejności dokonać wyboru paneli fotowoltaicznych oraz falownika. Najpierw skupmy się na pierwszym zagadnieniu.

Najczęściej wybieranymi panelami do instalacji fotowoltaicznej są panele monokrystaliczne. Jak sama nazwa wskazuje, składają się z monokryształów. Użytym tutaj półprzewodnikiem jest krzem. Pomijając kwestie techniczne związane z samą budową takich paneli, trzeba przede wszystkim wspomnieć o tym dlaczego to właśnie one powinny być zastosowane do naszej mikroinstalacji.

Panele monokrystaliczne to typ paneli, które obecnie wyróżnia się największą wydajnością przy jednoczesnym ulokowaniu na małej powierzchni. Sprawność takowych paneli oscyluje obecnie między 18-22%. W porównaniu z innymi panelami fotowoltaicznymi  jest to świetny wynik.

Oprócz paneli słonecznych niezwykle ważną częścią instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który zwany jest także inwerterem. Już wcześniej wspomniano, za co dokładnie odpowiada to urządzenie. Wybierając falownik, warto zdać się na opinię specjalistów, którzy będą tworzyć naszą instalację. Od falowników wymaga się po prostu zmiany rodzaju prądu, ale dodatkowo trzeba zwracać uwagę na jego:

  • wytrzymałość,
  • odporność na wysoką temperaturę,
  • skuteczność - MPPT, uzysk oraz konwersja,
  • wydajność.

Obecnie praktycznie każdy nowoczesny falownik posiada zintegrowany regulator napięcia. Dzięki niemu unikniemy zwarcia w instalacji i uszkodzenia jej elementów w przypadku nagłego skoku napięcia.

Wybierając falownik do naszej instalacji fotowoltaicznej możemy liczyć na łączność bezprzewodową falownika z routerem. Dzięki temu można będzie stale monitorować działanie naszej mikroinstalacji korzystając z dedykowanej aplikacji Otovo instalowanej na różnych nośnikach elektronicznych.

Krok drugi - wybór miejsca montażu i instalowanie paneli

Jednym z najczęściej zadawanych pytań odnośnie montowania paneli słonecznych na dachu jest: „Czy na moim dachu można zamontować panele?”.

W zasadzie to nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do montowania paneli słonecznych nawet na dachach w niezbyt dobrej kondycji. Nie warto też sugerować się opiniami odnośnie złego ulokowania budynku, który miałby uniemożliwiać montaż paneli.

Instalowanie paneli fotowoltaicznych to czynność, którą należy zostawić specjalistom. Panele fotowoltaiczne można łączyć ze sobą szeregowo lub też równolegle, ale my jako użytkownicy instalacji nie musimy znać różnic między tym połączeniem.

Po prostu musimy wyjaśnić instalatorom swoje potrzeby związane z fotowoltaiką. Warto wiedzieć, że nie zawsze to dach jest najlepszym miejscem do zamontowania paneli. Czasami te elementy umieszcza się na specjalnie do tego przystosowanych stelażach lub na gruncie.

Decydując się na zainwestowanie w mikroinstalacje fotowoltaiczne można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w ciągu roku. Cały koszt inwestycji może więc nam się zwrócić w bardzo krótkim czasie. W późniejszym czasie mikroinstalacja już będzie po prostu przynosić nam oszczędności.


Wyceń swoją instalację w 3 prostych krokach!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.