Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Profesjonalny montaż fotowoltaiki to nie tylko montaż paneli fotowoltaicznych, ale i montaż falownika, skrzynek zabezpieczających DC/AC oraz bezpieczna instalacja przewodów. Poniższy artykuł wprowadzi Cię w podstawowe informacje na temat montażu instalacji fotowoltaicznej.


Wpisz swój adres i uzyskaj darmową wycenę!


Montaż fotowoltaiki - krótkie wprowadzenie

Rosnące ceny prądu w Polsce coraz bardziej zachęcają do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Decydując się zostać prosumentem energii elektrycznej OZE, możesz liczyć na zwrot już w kilka lat, a do tego zyskujesz upragnioną niezależność od głównych dostawców.

Choć samodzielny montaż fotowoltaiki z pewnością może kusić pewną oszczędnością, to warto wiedzieć, iż zdecydowanie bezpieczniejsze dla Twojej instalacji jest zatrudnienie wykwalifikowanego montera z uprawnieniami do montażu fotowoltaiki SEP D i E, które są poświadczone certyfikatami.

Montaż fotowoltaiki powinien być bowiem zakończony specjalistycznym protokołem. Uprawnienia są też potrzebne, by wykonać pomontażowy audyt fotowoltaiczny.

Fotowoltaika montaż: proces dzielimy na cztery etapy. Są to:

  1. Montaż paneli fotowoltaicznych
  2. Montaż falownika
  3. Instalacja przewodów oraz montaż skrzynek DC/AC

I. Montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych ma dwie podstawowe zasady:

  1. każdy moduł PV musi zostać zamontowany na min. czterech punktach podparcia,
  2. moduły fotowoltaiczne montuje się z zachowaniem min. 20 cm odległości od krawędzi dachu.

To jednak niejedyne wyzwania.

System montażu paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od producenta instalacji oraz dachu danego budynku.

Stąd, jeżeli decydujesz się na samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych, to pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z dołączoną instrukcją - szczególnie ważny jest tzw. moment dociskowy. Bezwzględnie nie należy go ignorować podczas dokręcania śrub.


Zamontuj instalację fotowoltaiczną z Otovo!

Montaż fotowoltaiki na dachówce

Montaż fotowoltaiki na dachówce uznawany jest za najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny. Jest tak z uwagi na konieczność zastosowania haków, które powinny być odseparowane od dachówki o min. 7-10 mm.

W przeciwnym wypadku ryzykujemy zbyt duży nacisk, a w konsekwencji nawet pęknięcie dachówki. Zachowanie takiego odstępu separacyjnego jest niemożliwe w przypadku dachówki karpiówki - w tym przypadku należy wymienić dachówki pod hakami na stosowne atrapy z metalu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z blachodachówki

Zupełnie inny system montażu paneli fotowoltaicznych stosuje się, gdy dach pokryty jest blachodachówką - zamiast haków, używa się w tym przypadku specjalistycznych szpilek, które następnie wkręca się w krokwie.

Łatwo tu o problemy z doszczelnieniem. Zwykłe uszczelki z czasem ulegają korozji, dlatego zaleca się zabezpieczyć przejścia śrub przez blachę masą bitumiczną wysokiej jakości lub taśmą dekarską.

Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu jest najłatwiejszy, a przez to najszybszy. Najpierw należy zamocować konstrukcję wsporczą, dzięki której panele fotowoltaiczne znajdą się pod odpowiednim kątem nasłonecznienia, a następnie je do niej przytwierdzić. Najpopularniejsze są obecnie trzy konstrukcje: systemy samonośne, systemy dociążane-balastowe oraz systemy mocowania do konstrukcji dachu za pomocą śrub.

II. Montaż falownika

Falownik, który jest “sercem” każdej instalacji stanowi urządzenie, które przetwarza zgromadzoną energię stałą w energię zmienną - musi zostać zatem zamontowany w miejscu suchym, zacienionym i o doskonałej wentylacji.

III. Instalacja przewodów oraz montaż skrzynek DC/AC

Wbrew pozorom, prawidłowy montaż przewodów i skrzynek DC/AC jest tak samo istotny, jak montaż paneli fotowoltaicznych. Skrzynki to rozdzielnie elektryczne, w których przewody powinny zostać opisane i zabezpieczone zgodnie z normami PN-EN 60446:2010 oraz PN-HD 60364-5-51.

Montaż fotowoltaiki to w dużej mierze testowanie bezpieczeństwa tej części instalacji - pomiary prądu, weryfikacja czy kable nie zostały zbyt mocno dociśnięte albo nie stworzono pętli indukcyjnej.


Kup insalację fotowoltaiczną z Otovo!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.