Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Dobre promieniowanie słoneczne w Polsce i dynamiczny rozwój fotowoltaiki dają ogrom możliwości co do montażu instalacji fotowoltaicznej . Tylko jak zdecydować czy fotowoltaika na dachu czy na gruncie będzie dla Ciebie korzystniejsza?

Kiedy sprawdzi się każda z tych opcji i jakie są ich plusy oraz minusy?


Wpisz swój adres, otrzymaj darmową wycenę:


Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, tak samo jak panele słoneczne, najczęściej kojarzone są z konstrukcją dachową. Nie jest to jednak jedyna możliwość dla systemów odnawialnych źródeł energii, bo dobre wykorzystanie promieni słonecznych zapewnia też nieocieniony grunt, a nawet tafla wody.

Wybór odpowiedniego miejsca do montażu paneli fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie. To od niego zależeć będzie sprawność instalacji i komfort użytkowników. Opcje dla domów rodzinnych, rolników i firm w Polsce najczęściej są dwie - dach budynku lub otaczające go grunty. Sprawdźmy, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania.

Fotowoltaika na dachu

Bez wątpienia montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim oraz skośnym cieszy się największą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą produkować energię elektryczną z promieniowania słonecznego na własne potrzeby.

Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które nie posiadają do swojej dyspozycji dużej powierzchni terenów przydomowych. Częstym powodem, dla którego montuje się panele fotowoltaiczne na dachu, jest też kwestia estetyczna - prezentują się one bardzo elegancko tworząc z obiektem jednolitą, spójną całość.

Zalety fotowoltaiki na dachu

Zaletami paneli fotowoltaicznych na dachu są:

 • Dobra ekspozycja względem słońca - dachy domów w Polsce są często ustawiane na południe, gdzie do powierzchni dociera najwięcej energii słonecznej;
 • Mało prawdopodobne zacienienie terenu - rzadko pojawia się ryzyko cienia padającego na nawet z wysokich drzew czy krzewów;
 • Oszczędność przestrzeni - panele fotowoltaiczne na dachu zajmują mniej miejsca niż te, które są stawiane na gruncie;
 • Taka instalacja nie ingeruje w żadnym stopniu w przestrzeń mieszkalną domowników - nie potrzebujesz poświęcać kącika warzywnych upraw czy planowanej aranżacji trawnika, co ma znaczenie szczególnie jeśli posiadasz niewielką działkę. Tj. nic nie stoi na przeszkodzie nowoczesnego zagospodarowania wolnego terenu;
 • Ostateczny wygląd instalacji jest bardzo estetyczny;
 • Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu jest mniej kłopotliwe logistycznie - nie trzeba rozkopywać gruntu.

Czy w takim razie jest to koncepcja pozbawiona wad? Oczywiście, że nie. Aby instalacja była maksymalnie efektywna, dach musi być do tego odpowiednio przystosowany.

Montaż fotowoltaiki na dachu - warunki, jakie musi spełnić dach budynku

Przy tego typu inwestycji dach powinien przede wszystkim być solidny i wytrzymać dodatkowe obciążenie. Dobrze też gdy posiada odpowiednie nachylenie (około 30-40 stopni) i jest skierowany na południe - w przeciwnym razie niezbędne będzie zastosowanie paneli o większej mocy.

Co więcej, taka inwestycja może być nieco droższa - np. w sytuacji, gdy niezbędne będzie zamontowanie dodatkowych konstrukcji wspornych do paneli.


Wykonaj wycenę i sprawdź cenę instalacji na gruncie!

Fotowoltaika na gruncie

Jeżeli montaż na dachu nie wchodzi w grę, alternatywą jest instalacja fotowoltaiczna na gruncie.

To rozwiązanie idealne, jeżeli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, a same panele nie będą utrudniały ci dostępu do ogrodu czy pola. Co więcej, musisz wziąć pod uwagę znajdujące się na przydomowych terenach drzewa - jeżeli w ich wyniku pojawia się zbyt duże zacienienie, instalacja PV może nie wykorzystać w pełni swojego potencjału.

Należy również pamiętać, aby wykonać przekop pod instalację - zazwyczaj jego wykonanie znajduje się po stronie klienta. Istotne będą także kąt i kierunek nachylenia paneli oraz ich odległość od rozdzielnicy (nie dalej niż 10 metrów).

Zalety fotowoltaiki na gruncie

Zaletami paneli fotowoltaicznych na gruncie są:

 • Szansa na lepszą wydajność instalacji PV - wentylacja paneli na gruncie jest lepsza niż na dachu, a odpowiednia temperatura pracy ogniw jest ważna;
 • Dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna na gruncie zapewni Ci komfort użytkowania - np. jej odśnieżenie, będzie o wiele prostsze niż paneli znajdujących się na dachu;
 • Łatwo je ustawić idealnie względem słońca - możesz swobodnie wybrać kierunek południowy; natomiast kąt nachylenia jest stały i wynosi on 35 stopni;Jeśli posiadasz spory teren, łatwo możesz powiększyć w przyszłości swoją instalację do nawet kilkunastu modułów PV.

Fotowoltaika na gruncie - system mocowania paneli fotowoltaicznych

Wiele osób zastanawia się dokładnie jakich inwestycji wymaga fotowoltaika na gruncie i czy konstrukcja wsporcza w tym przypadku jest droższa niż przy instalacji na dachu. Nie wchodząc za bardzo w techniczne kwestie, panele fotowoltaiczne montowane mogą być w tym przypadku na różnych wspornikach, z których najczęściej spotykane to:

 • konstrukcje balastowe z aluminiowymi trójkątami (stosowane w gospodarstwach domowych i rolnych)
 • stoły fotowoltaiczne, często mające wysokość nawet 2-3 metrów (stosowane na farmach fotowoltaicznych).

Każdy wymieniony wyżej system mocowania paneli fotowoltaicznych na gruncie stanowi przykład solidnej konstrukcji wspornej. Oto nie musisz się obawiać. Wiedz jednak, że fotowoltaika na gruncie wychodzi przez to zazwyczaj drożej niż fotowoltaika na dachu.

Dobra wiadomość? Konstrukcja wsporna również wchodzi w listę kosztów kwalifikowanych dotacji - można więc uzyskać na nią dofinansowanie.

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie a pozwolenia

Zarówno prawo energetyczne, jak i prawo budowlane nie wymaga, aby mikroinstalacje PV (czyli do mocy 50 kWp) musiały składać wniosek o specjalne pozwolenie na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie albo dachu. Nic w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego nie musi być modyfikowane. Cokolwiek nie wybierzesz, nie musisz obawiać się dodatkowych formalności.

Warto też wiedzieć, że montaż fotowoltaiki na dachu i gruncie jest identycznie opodatkowany. Stawka VAT samej usługi montażu to 8%.


Wpisz swój adres, otrzymaj darmową wycenę


Etapy montażu paneli fotowoltaicznych w 2 krokach

Wybranie odpowiedniej firmy, która przygotuje profesjonalny projekt oraz zaproponuje najlepsze warunki mogłoby wydawać się łatwe gdyby nie to, że naprawdę nie każdy potrafi poprawnie zamontować panele fotowoltaiczne. Zdecydowanie odradzamy takie pomysły, bo poprawność montażu fotowoltaiki stanowi fundament trzech ważnych kwestii:

 1. Wysokiej produkcji energii elektrycznej (wydajność fotowoltaiki zależy nie tylko od ilości energii słonecznej i mocy instalacji PV, ale też od takich zdawałoby się szczegółów, jak odpowiedni dobór długości okablowania);
 2. Zachowania gwarancji na panele fotowoltaiczne;
 3. Zachowania dachu budynku w dobrym stanie.

Fotowoltaika na gruncie nie wiąże się z aż takim niebezpieczeństwem dla domowników, jak fotowoltaika na dachu. Gdy jednak przychodzi czas na montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku, zaczyna się prawdziwy test doświadczenia Twojego instalatora PV.

Jeszcze przed podjęciem pracy, instalator PV powinien zacząć od rzetelnego sprawdzenia elementów konstrukcyjnych dachu. Powinien też sprawdzić poszycie dachu - może być ono kłopotliwe.

Montaż fotowoltaiki na dachówce czy blachodachówce to dwa różne wyzwania. Łatwo tu o nieprawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych, który może nawet trwale uszkodzić wykończenie dachu.Jak sprawdzić poprawność montażu fotowoltaiki? Służą temu dwa kroki.

Etap 1 - Zweryfikowanie poprawności poprowadzonych przewodów i poprawności montażu paneli fotowoltaicznych

Etap pierwszy polega na przeprowadzeniu weryfikacji w trakcie montażu instalacji PV. Ekipa specjalistów dokładnie sprawdza wszystkie najistotniejsze aspekty – poprawność przeprowadzonej procedury, parametry instalacji oraz zgodność postępujących prac z obowiązującymi normami i ustalonym wcześniej projektem.

Etap 2 – krótkie sprawdzenie, czy montaż paneli fotowoltaicznych przebiegł poprawnie

Na koniec pozostaje jeszcze przegląd mający na celu wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości w montażu bezpośrednio po zakończeniu prac. Raz jeszcze sprawdzana jest zgodność instalacji z ustalonym wcześniej projektem, a także jej wydajność i bezpieczeństwo. Panele fotowoltaiczne, podobnie zresztą jak panele słoneczne, zostają testowo uruchomione. W przypadku fotowoltaiki, która ma magazyn energii, sprawdza się także czy bateria prawidłowo gromadzi energię elektryczną.

Jeżeli wszystko jest w porządku, osoba kierująca audytem może wystawić końcową pozytywną ocenę całości prac i oddać instalację fotowoltaiczną w ręce klienta. Dodatkowo, w naszej firmie klient cały czas ma kontakt z jednym z naszych doradców w razie różnych problemów. Po zakończonej instalacji klient otrzymuje protokół odbioru z kartą pomiarów instalacji PV.


Wykonaj wycenę i sprawdź cenę instalacji na gruncie!

Instalacja fotowoltaiczna – schemat przygotowania odpowiedniego projektu

Inaczej pracuje się nad instalacją fotowoltaiczną na dachu a inaczej na gruncie. Każdy z rodzajów audytu posiada swój określony schemat działania. Baza ta stale się jednak rozwija i poszerza, wraz z rosnącymi potrzebami klienta.

Rozplanowanie elementów działania:

 • sprawdzenie umiejscowienia budynku i możliwych źródeł zacienienia dachu;
 • analiza ukształtowania i poszycia dachu;
 • dobór odpowiednich komponentów;
 • dobór konstrukcji montażowej;
 • ocena długości prac oraz jej całkowitych kosztów;
 • sprawdzanie zgodności przebiegu prac z ustalonym projektem;
 • wykonywanie dokładnych pomiarów parametrów technicznych;
 • sprawdzenie jakości oraz pomiar wartości uziemienia instalacji;
 • ocena końcowej estetyki i bezpieczeństwa konstrukcji;

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie - co wybrać?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam - wszystko zależy od tego jak duży jest twój dach, jaką powierzchnią gruntów dysponujesz i co będzie dla ciebie wygodniejsze. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do skontaktowania się ze naszym specjalistą lub użycia naszego kalkulatora fotowoltaiki.

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie - FAQ

Czy jest możliwa fotowoltaika na płaskim dachu?

Tak. Każdy dach budynku - zarówno dach płaski, jak i skośny - nadaje się pod montaż fotowoltaiki. W przypadku płaskich dachów wykorzystuje się po prostu nieco inny system montażowy bezpiecznie oddalony od krawędzi dachu.

Kąt ułożenia paneli fotowoltaicznych pozostaje w okolicach 15-35 stopni jak przy dachu skośnym.

Pod jakim kątem montuje się panele fotowoltaiczne na płaskim dachu?

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na dachu, który jest płaski to 15-30 stopni. Nie jest to jednak sztywna reguła, bo przez “płaski dach” rozumieć można zarówno dachy rzeczywiście płaskie, jak i wszystkie o małym kącie nachylenia.

Trzeba zatem sprawdzić rzeczywiste nachylenie dachu i ustawić pod nie nachylenie konstrukcji. Celem jest aby na powierzchnię modułów padało jak najwięcej promieni słonecznych.

Czy fotowoltaika na gruncie wymaga innych paneli fotowoltaicznych niż na dachu?

Fotowoltaika na dachu stosuje jednostronne moduły PV dość małej wagi. Z kolei na gruncie można montować jednostronne panele fotowoltaiczne, które mają większą wagę, a przez to i moc, nawet 545 Wp. Dzięki temu mogą produkować więcej energii elektrycznej.


Sprawdź cenę instalacji na gruncie!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.