Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Rozwój fotowoltaiki, jaki obserwujemy w ostatnich latach, daje ogrom możliwości użytkownikom chcącym wykorzystać promieniowanie słoneczne w słusznym celu. Możesz skorzystać z instalacji o różnej mocy i dobrać takie komponenty, które będą w stu procentach dostosowane do twoich potrzeb. Otrzymujesz również wybór związany z miejscem paneli - możesz skorzystać zarówno z instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku, jak i na gruncie. Kiedy sprawdzi się każda z tych opcji i jakie są ich plusy oraz minusy?

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Wybór odpowiedniego miejsca do montażu paneli fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie. To od niego zależeć będzie sprawność instalacji i komfort użytkowników. Opcje są dwie - dach budynku lub otaczające go grunty. Sprawdźmy, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu

Bez wątpienia montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim oraz skośnym cieszy się największą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą produkować  energię elektryczną z promieniowania słonecznego na własne potrzeby.

Plusy instalacji fotowoltaicznej na dachu:

  • panele fotowoltaiczne na dachu zajmują mniej miejsca niż te, które są stawiane na gruncie;
  • taka instalacja nie ingeruje w żadnym stopniu w przestrzeń mieszkalną domowników;

Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które nie posiadają do swojej dyspozycji dużej powierzchni terenów przydomowych. Częstym powodem, dla którego montuje się panele fotowoltaiczne na dachu, są też kwestie estetyczne - prezentują się one bardzo elegancko tworząc z obiektem jednolitą, spójną całość.

Czy w takim razie jest to koncepcja pozbawiona wad? Oczywiście, że nie. Aby instalacja była maksymalnie efektywna, dach musi być do tego odpowiednio przystosowany. Powinien przede wszystkim być solidny i wytrzymać dodatkowe obciążenie, posiadać odpowiednie nachylenie (około 40 stopni) i być skierowany na południe - w przeciwnym razie niezbędne będzie zastosowanie paneli o większej mocy. Co więcej, taka inwestycja może być nieco droższa - np. w sytuacji, gdy niezbędne będzie zamontowanie dodatkowych konstrukcji wspornych do paneli.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

Jeżeli montaż na dachu nie wchodzi w grę, alternatywą jest instalacja fotowoltaiczna na gruncie. To rozwiązanie idealne, jeżeli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, a same panele nie będą utrudniały ci dostępu do ogrodu czy pola. Co więcej, musisz wziąć pod uwagę znajdujące się na przydomowych terenach drzewa - jeżeli w ich wyniku pojawia się zbyt duże zacienienie, instalacja PV może nie wykorzystać w pełni swojego potencjału.

Należy również pamiętać, aby wykonać przekop pod instalację - zazwyczaj jego wykonanie znajduje się po stronie klienta. Istotne będą także kąt i kierunek nachylenia paneli oraz ich odległość od rozdzielnicy (nie dalej niż 10 metrów).

Dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna na gruncie zapewni ci dużą moc i komfort użytkowania - np. jej odśnieżenie, będzie o wiele prostsze niż paneli znajdujących się na dachu. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest dowolność w zakresie montażu instalacji - możesz swobodnie wybrać kierunek południowy; natomiast kąt nachylenia jest stały i wynosi on 35 stopni.

Co wybrać?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam - wszystko zależy od tego jak duży jest twój dach, jaką powierzchnią gruntów dysponujesz i co będzie dla ciebie wygodniejsze. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do skontaktowania się ze naszym specjalistą lub użycia naszego kalkulatora fotowoltaiki.


Skontaktuj się z naszym specjalistą!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.