Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych


Fotowoltaika dla rolników i gospodarstw rolnych może być jednym z ciekawych pomysłów na zdobycie sporych oszczędności przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody. Sprawdźmy, jakie jeszcze ma plusy i czy naprawdę warto z takiego rozwiązania skorzystać? Wykorzystywane w niej promieniowanie słoneczne to jedno z odnawialnych źródeł energii, które w kontekście opłacalności produkcji rolnej obniża koszty energii nawet o 90%. Sprawdźmy, jakie jeszcze plusy ma uruchomienie instalacji fotowoltaicznej i jak duże dofinansowanie do fotowoltaiki daje rolnikom Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Panele słoneczne w gospodarstwie- wstęp

Koszty energetyczne utrzymania własnego gospodarstwa często nie są małe. Szacuje się, że mogą wynosić od 20% do nawet 40% całkowitych wydatków. Zwłaszcza jeśli posiadamy specjalistyczne pomieszczenia wymagające stałego utrzymywania konkretnej temperatury – chłodzenia, ogrzewania, wentylacji. Do tego dochodzi kwestia zasilania specjalistycznych sprzętów i urządzeń.

Comiesięczne rachunki za prąd, których stawka wciąż rośnie, mogą spędzać sen z powiek niejednego rolnika. Ciekawą alternatywą dla współpracy z siecią energetyczną może być zatem stworzenie własnej fabryki prądu pod postacią fotowoltaiki.

Warto wiedzieć, że panele słoneczne niekoniecznie muszą być instalowane na dachach budynków – inna ciekawa opcja to montaż bezpośrednio na gruncie. W tym celu można wykorzystać nieużytki, pola, a nawet pastwiska, zwłaszcza że system ten nie powoduje hałasu, ani nie jest szkodliwy dla zwierząt przebywających w pobliżu.

Czerpanie energii ze słońca, czyli odnawialnego źródła energii jest zgodne z naturą, niewyczerpalne i daje ogromną niezależność. Zarówno wahania cen prądu, jak i ewentualne przerwy w jego dostawie na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych, modernizacji, czy awarii przestają być naszym zmartwieniem. A często takie zakłócenia mogą zaburzyć, a nawet zatrzymać całą pracę w gospodarstwie. Dlatego tym bardziej nowoczesna fotowoltaika dla rolnika może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Zalety instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstwa rolnego

Jak wiele możesz zyskać dla swojego gospodarstwa?

Choć wydawać by się mogło, że z fotowoltaiki dla rolników wynikają jedynie korzyści z zakresu ochrony środowiska, to liczby mówią inaczej. Panele fotowoltaiczne i odnawialne źródła energii istotnie podnoszą rentowność gospodarstw rolnych zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Realne oszczędności to nie mit, nawet przy małych instalacjach z przedziału w okolicach 10 kW.

Unowocześnienie gospodarstwa rolnego w fotowoltaikę czyni inwestycję atrakcyjną z kilku fundamentalnych powodów:

 1. Rachunki za energię elektryczną ponoszone przez rolników spadają zazwyczaj minimum o połowę. Koszty energii w trakcie dnia mogą wynieść zero w sezonie wiosny i lata.
 2. Wahania cen prądu przestają mieć aż takie znaczenie - panele fotowoltaiczne to spora niezależność energetyczna.
 3. Nadwyżki z produkcji energii z fotowoltaiki sprzedawane do sieci energetycznej mogą stanowić dodatkowe źródło dochodu, o ile farma będzie odpowiednio duża.
 4. Dodatkowo budynek bądź grunt posiadający fotowoltaikę podnosi znacznie swoją wartość rynkową. Ta informacja może okazać się szczególnie ważna w razie ewentualnej sprzedaży gospodarstwa rolnego w przyszłości.
 5. Czerpanie energii ze słońca, czyli odnawialnego źródła energii jest zgodne z naturą i niewyczerpalne - stanowi wkład w poprawę warunków życia wszystkich gatunków na świecie, nie tylko człowieka.
 6. Ewentualne przerwy w dostawie prądu na skutek niekorzystnych warunków atmosferycznych, modernizacji, czy awarii przestają być naszym zmartwieniem. A często takie zakłócenia mogą zaburzyć, a nawet zatrzymać całą pracę w gospodarstwie. Dlatego tym bardziej nowoczesna fotowoltaika dla rolnika może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Fotowoltaika dla rolników wciąż jawi Ci się jako coś nierealnego i nie możesz uwierzyć, że to wszystko rzeczywiście działa w taki fantastyczny sposób? Zasięgnij rady osób, które już skorzystały z takiego rozwiązania i zamontowały w swoich gospodarstwach rolnych panele fotowoltaiczne. Ich rachunki za prąd uległy obniżeniu nawet do 90%.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Fotowoltaika dla rolników a korzyści wizerunkowe

Fotowoltaika dla rolników stanowi sensową inwestycję nie tylko w kontekście opłacalności produkcji rolnej. Do tego dochodzą jeszcze istotne kwestie wizerunkowe.

Obecnie konsumenci najchętniej sięgają po to, co naturalne i ekologiczne. Zwłaszcza w odniesieniu do rolnictwa, uprawy i hodowli, zdecydowanie ogromnym plusem może być fakt, że gospodarstwo sięga po proekologiczne rozwiązania.


Jeśli chcesz, aby Twoje gospodarstwo rolne wyróżniało się na tle konkurencji i jawiło się jako nowoczesne, prekursorskie i chroniące środowisko, fotowoltaika będzie idealnym wyborem.


Czy wiesz, że dzięki takiemu sposobowi pozyskiwania energii, do atmosfery nie jest emitowany dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje typu pyły i zanieczyszczenia? To naprawdę duży krok w dbaniu o czystość i jakość powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy. Co ciekawe, panele po wykorzystaniu mogą zostać poddane recyklingowi. Fotowoltaika zdecydowanie wpisuje się w działania eko.

Czy wiesz, że dzięki takiemu sposobowi pozyskiwania energii, do atmosfery nie jest emitowany dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje typu pyły i zanieczyszczenia? To naprawdę duży krok w dbaniu o czystość i jakość powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy. Co ciekawe, panele po wykorzystaniu mogą zostać poddane recyklingowi. Fotowoltaika zdecydowanie wpisuje się w działania eko.

ROI instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstw rolnych

Fotowoltaika działa sprawnie przez 25 lat albo i dłużej. Tak długi czas eksploatacji instalacji fotowoltaicznych przynosi kilkukrotny-kilkunastokrotny zwrot. Przez pierwsze lata zwraca się koszt inwestycji - zakup paneli fotowoltaicznych, falowników i montażu. Później, czerpiemy już wyłącznie korzyści z produkcji energii “na własną rękę”. W zakresie usług rolniczych darmowa energia pod hodowlę czy ogrzewanie wody to większy finalny zysk z działalności rolnej.

Jak szybko zwraca się fotowoltaika dla rolników? Zazwyczaj jest to 7-9 lat.

Jako przykład weźmy taką kalkulację:

 • Jeżeli na panele fotowoltaiczne i resztę sprzętu oraz montaż wydasz 80 tys. zł, bo łapiesz się na dofinansowanie do fotowoltaiki rzędu 20% kosztów kwalifikowanych (np. program Agroenergia)
 • Twoje roczne rachunki za energię elektryczną wynosiły przed inwestycją 23 tys. zł,
 • Z kolei realne produkowanie energii przez instalację to 48 kWp,
 • To przy założeniu odbioru 80% nadwyżek za darmo i koszcie energii elektrycznej na poziomie 0,67 zł ROI z fotowoltaiki = 8 lat.

W związku z tym, że niezależność energetyczna od rosyjskiego gazu stała się ostatnio priorytetem numer jeden, można przypuszczać, że prawo regulujące sektor OZE zostanie w najbliższych latach zmodyfikowane wyłącznie na korzyść prosumentów. Dla osób prowadzących gospodarstwa rolnicze może to oznaczać np. lepsze warunki odsprzedaży energii elektrycznej albo większe dofinansowania do fotowoltaiki dla rolników.

Skąd będę wiedział, ile prądu potrzebuje moje gospodarstwo rolne?

W kwestii doboru mocy całej instalacji oraz ilości potrzebnych paneli fotowoltaicznych najlepiej skonsultować się z profesjonalną firmą zajmującą się fotowoltaiką, z której usług będziemy korzystać. Zdecydowanie nie zaleca się bowiem montażu na własną rękę. Przydatną opcją mogą być także wygodne kalkulatory fotowoltaiczne, z których możemy skorzystać, aby jeszcze przed nawiązaniem kontaktu ze specjalistą wstępnie zorientować się w zakresie mocy, rat leasingowych, prognozowanych nakładów finansowych oraz spodziewanych oszczędności.

W każdej chwili, w miarę rozbudowy gospodarstwa, zmiany nawyków, czy inwestycji w nowe urządzenia zasilane prądem, możliwe jest również dokupienie dodatkowych paneli bądź zwiększenie mocy instalacji. Ewentualne nadwyżki energii, która zostaje wyprodukowana, mogą być przechowywane w indywidualnym magazynie energii albo odsprzedawane do sieci. Choć fotowoltaika pracuje przez cały rok, zdecydowanie lepsze efekty uzyskuje się w miesiącach wiosennych i letnich, kiedy to nasłonecznienie jest największe i promienie słoneczne docierają najdłużej w ciągu dnia. Dlatego też najbardziej  poleca się zamontować panele od strony południowej, na terenie lub części dachu, której nie zasłaniają drzewa dające cień, co mogłoby obniżyć efektywność.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników

Takie unowocześnienie gospodarstwa rolnego jak fotowoltaika to duże przedsięwzięcie i spora inwestycja. Wiele osób obawia się początkowych kosztów, które mogą okazać się zaporowe i nie do przeskoczenia. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że tradycyjny sposób zakupu fotowoltaiki, czyli za gotówkę, to nie jest jedyna droga, z jakiej możemy skorzystać. Jeśli nie dysponujemy wystarczającymi oszczędnościami lub po prostu wolimy inne sposoby finansowania, to bez problemu możemy wybrać leasing, pożyczkę lub kredyt.

Warto wiedzieć, że istnieją liczne rządowe programy oferujące ulgi i dofinansowania dla rolników na zakup paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Uruchomiono je w celu ochrony środowiska i jednocześnie wsparcia każdego właściciela działalności rolniczej czy dzierżawcy nieruchomości rolnej. Słusznie zauważono, że rolnictwo w Polsce potrzebuje finansowej zachęty do szerszego korzystania z odnawialnych źródeł energii. W programy te bardzo często wchodzą też pożyczki i dofinansowania do innych OZE, m.in. biogazowni rolniczych czy małych elektrowni wodnych. Fotowoltaika to zatem nie jest jedyną szansą stworzenia nowych możliwości rozwojowych.

Dotacja do instalacji fotowoltaicznej, którą dają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

W odniesieniu do rolnictwa, szczególnie przydatny może okazać się program Agroenergia, działający od 2021 do 2027 lub do wyczerpania dostępnych środków. Składając wniosek i zgłaszając swoją kandydaturę, można otrzymać dofinansowanie dla gospodarstw rolnych dla takich inicjatyw jak właśnie panele oraz całe instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii, mikroinstalacje wiatrowe czy pompy ciepła.

W ramach programu Agroenergia Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) zwracają nawet:

 • do 20% kosztów kwalifikowanych (maks. 15 tys. zł) na zakup instalacji fotowoltaicznej większej niż 10 kW, ale mniejszej lub równej 30 kW,
 • do 13% kosztów kwalifikowanych (maks. 25 tys. zł) na zakup fotowoltaiki o mocy wyższej 30 kW, ale nie przekraczającej 50 kW.

Ponadto, w przypadku montażu instalacji hybrydowych (np. panele fotowoltaiczne plus pompa ciepła), zdobyć można jeszcze dodatkowe 10 tysięcy złotych już bez żadnych obostrzeń odnośnie kosztów kwalifikowanych. Należy szczerze przyznać, że dla niejednego gospodarstwa rolnego takie dofinansowanie może stanowić jedyną furtkę na montaż fotowoltaiki.

Czy ciężko spełnić warunki wymagane przez organizatorów programu? Absolutnie nie. W ramach programu Agroenergia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska może (do wyczerpania środków) wesprzeć każdego, kto:

 • jest osobą fizyczną lub prawną, która jest właścicielem lub dzierżawcą gospodarstwa rolnego,
 • należą do niego użytki rolne o wielkości od 1 ha do 300 ha,
 • zarejestrował swoją działalność gospodarczą w CEIDG (osoby fizyczne) lub w KRS (osoby prawne) minimum rok wcześniej przed dniem złożenia wniosku,
 • zobowiąże się do produkcji energii, czyli eksploatacji instalacji przez min. 3 lata.

Regionalne dofinansowania do fotowoltaiki dla osób prowadzących gospodarstwa rolnicze

Dla działalności rolnicznej dobrym pomysłem może okazać się także śledzenie bieżących informacji w danym rejonie - powiecie i gminie, gdyż również na takiej płaszczyźnie bardzo często można otrzymać ulgi inwestycyjne i różnego rodzaju dofinansowania do fotowoltaiki dla rolników. Przykładem może być program wsparcia finansowego gospodarstw rolnych EKO KLIMAT oraz OA – Ochrona Atmosfery. W pierwszym przypadku istotną formą uzyskania wsparcia jest pożyczka do 100% kosztów kwalifikowanych - bez prowizji i z możliwością umożenia 15%. Drugą formą pomocy inwestycji w instalacje PV jest również pożyczka do 100% kosztów kwalifikowanych - w OA jednak trzeba się liczyć z prowizją, małą, lecz jednak.

Również bieżący rok to plany nowych unijnych akcji i programów fotowoltaika dla rolników 2022, którymi warto się zainteresować. Program Agroenergia nie wyczerpuje tematu.  Program priorytetowy dla konsumentów, Czyste powietrze, już wystartował. Spodziewać się więc należy, że koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną (środki trwałe + montaż + dodatki do magazynów energii) w gospodarstwie rolnym za chwilę będzie znacznie niższy.

W przypadku instalacji rolnik może też skorzystać z ulgi inwestycyjnej

Instalacja fotowoltaiczna w przypadku gospodarstw rolniczych upoważnia także do odliczenia wartości podatku VAT! Jest to tzw. ulga inwestycyjna od podatku rolnego, która pozwala odliczyć aż do 25% poniesionych kosztów na panele fotowoltaiczne. Nie ma przy tym znaczenia czy instalacje PV mają moc 10 kW, 30 czy 50. Tak duże zmniejszenie opłat za fotowoltaikę czyni inwestycję jeszcze bardziej atrakcyjną.

Jak ją uzyskać? Jedyne co trzeba zrobić to złożyć stosowny wniosek do swojego urzędu miasta albo gminy! Zazwyczaj wszystkie informacje na ten temat można znaleźć w lokalnym Biuletynie Informacji Publicznej, tzw. BIP. Żadne podpisywanie umów nie jest tu wymagane, a wsparcie finansowe rozpatrywane jest w 1-2 miesiące.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Leasing na fotowoltaikę dla gospodrasstwa domowego – to naprawdę się opłaca

Atrakcyjne programy zarówno na szczeblu unijnym, krajowym oraz regionalnym to duża pomoc finansowa, która może okazać się nieoceniona w podjęciu decyzji. Dotacje te funkcjonują jednak do wyczerpania środków, a podpisywanie umów czy skorzystanie z ulgi inwestycyjnej nie zawsze może pokryć się z terminami, które są realne dla rolnika.

O ile kredyty i pożyczki na fotowoltaikę często wyróżniają atrakcyjne warunki w zakresie prowizji i oprocentowania, zdecydowanie leasing jest opcją, z której chyba najbardziej opłaca się skorzystać. Comiesięczne raty za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej łatwo można wpasować w budżet swojego gospodarstwa i nie jest to aż tak bardzo obciążające ani odczuwalne jak jednorazowe pokrycie całej inwestycji. Takie „wypożyczenie” fotowoltaiki od leasingodawcy przypomina do złudzenia leasing na samochodów czy maszyn rolniczych. W momencie uiszczenia ostatniej raty, leasingobiorca staje się już pełnoprawnym właścicielem swojej fotowoltaiki.

Dodatkowym plusem jest fakt, że koszty leasingowania fotowoltaiki można wpisać w koszty uzyskania przychodów z działalności rolniczej.

Dbanie o instalację fotowoltaiczną nie dokłada pracy

Nie musisz obawiać się, że posiadanie fotowoltaiki nałoży na Ciebie jeszcze jakieś dodatkowe obowiązki wykraczające poza dotychczasową pracę w gospodarstwie. Prowadzenie działalności rolniczej odbywać się będzie bez zakłóceń. To system praktycznie bezobsługowy! Nawet czyszczenie odbywa się w sposób naturalny, gdyż z większością zabrudzeń świetnie poradzi sobie padający deszcz.

Sam montaż fotowoltaiki jest szybki i bezproblemowy, zajmuje od kilku do kilkunastu dni w zależności od wielkości inwestycji, czyli powierzchni dachu albo gruntu, zwłaszcza jeśli skorzystamy z usług solidnej i sprawdzonej firmy. Przed montażem, jeśli panele fotowoltaiczne będą umieszczane na dachach budynków gospodarczych, należy koniecznie sprawdzić ich stan techniczny, a w szczególności możliwości obciążeniowe dachu. Cała instalacja musi być w pełni bezpieczna i nie stanowić najmniejszych nawet zagrożeń.

Poźniejsze uruchumienie instalacji fotowoltaicznej to już czysta formalność, w której pomoże Ci firma, od której Twoje gospodarstwo rolne nabywa fotowoltaikę. Już po pierwszym miesiącu zauważysz, że korzystanie z paneli słonecznych i magazynów energii przekłada się na realne oszczędności w rachunkach za energię elektryczną. Nadal ponosić będziesz opłaty dystrybucyjne, ale pozostałe koszty spadną.

Fotowoltaika dla rolników - podsumowanie

Rolnictwo to branża, która dynamicznie i stale się rozwija. Nowoczesne metody siania, sadzenia i zbierania plonów, uprawy zbóż, warzyw i owoców, a także hodowli zwierząt wykorzystują nowoczesne technologie, sprzęty i maszyny, dzięki czemu praca na roli staje się bardziej zautomatyzowana i szybsza niż jeszcze kilkanaście, czy nawet kilka lat temu, nie wspominając już nawet o czasach wcześniejszych pokoleń. Ważną rolę odgrywają obecnie także kwestie ekologiczne – na szczęście dziś mamy coraz większą świadomość i staramy się jak najmniej szkodzić naturze.

Przyszłościowe rolnictwo to rolnictwo odpowiedzialne. Aby Twoje gospodarstwo rolne przynosiło odpowiednie plony, konieczne jest poszanowanie przyrody, gdyż tylko dobry stan środowiska naturalnego pozwoli na satysfakcjonujące rezultaty. Fotowoltaika dla roników, czyli tzw. zielona energia to zarówno oszczędność, jak i ekologia. Co więcej, połączenie fotowoltaiki i magazynów energii pozwoli maksymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne na Twoją korzyść. Płacenie nawet 90% mniej za rachunki za energię elektryczną to ogromne wsparcie finansowe dla każdej działalności rolniczej.

Fotowoltaika dla rolnika 2023 – niech to będzie Twój nowy, świadomy cel będący najlepszą inwestycją w przyszłościowy rozwój Twojego gospodarstwa rolnego. Nie przepłacaj za prąd od zewnętrznego dostawcy, skoro możesz czerpać go prosto ze słońca. Wspieraj ekologię i stawiaj na przyjazne przyrodzie rozwiązania, a z pewnością odwdzięczy Ci się z nawiązką.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.