Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Choć instalacja fotowoltaiczna jest systemem całorocznym, który może działać
efektywnie zarówno latem, jak i zimą, jej wydajność uzależniona jest od czynników
zewnętrznych. Dlatego też w większości przypadków produkuje ona mniej energii
elektrycznej w okresie zimowym, na co warto się przygotować.

Przede wszystkim pod kątem dopasowania odpowiedniej mocy, by niezależnie od pogody nie płacić rachunków za ogrzewanie. Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej i dlaczego warto zrobić to pieczołowicie?


Wpisz swój adres i sprawdź jaką moc powinna mieć Twoja instalacja PV


Maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej w Polsce

Zanim przejdziemy do obliczania mocy paneli fotowoltaicznych, zacznijmy od absolutnej podstawy, czyli limitu mocy, jakiego nie może przekroczyć instalacja fotowoltaiczna do domu rodzinnego, jeżeli chcesz być traktowany jak prosument, a nie jak komercyjne przedsiębiorstwo. Fotowoltaika dla firm ma bowiem całkowicie inne zasady rozliczeń.

Prawo energetyczne oraz Ustawa o odnawialnych źródłach energii są tu bardzo klarowne: maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej to 50 kW. Jak sam się przekonasz w dalszej części artykułu, jest to wystarczająco, aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne przeciętnej polskiej rodziny nawet zimą i większa instalacja PV nie jest potrzebna. Wyjątek może stanowić samochód elektryczny, ale zakładamy, że nie on jest Twoim celem.

Moc instalacji fotowoltaicznej a Twoje roczne zużycie energii

Zazwyczaj zaleca się, aby skrupulatnie obliczyć roczne zapotrzebowanie domowników w energię elektryczną i to na tej podstawie określić, jaka jest optymalna moc instalacji fotowoltaicznej.

Częściowo jest to prawda, jednak o ile fotowoltaika ma wspierać również ogrzewanie domu, to wielkość instalacji PV, która rzeczywiście sprawi, że Twoje rachunki za prąd będą minimalne lub żadne zależy od większej ilości czynników:

  1. Współczynnika przenikania ciepła dla ścian, czyli tego, czy masz ekologiczny dom autonomiczny, pasywny czy standardowy;
  2. Tego, jaki system ogrzewania wybierasz - fotowoltaikia i pompa ciepła czy fotowoltaika i ogrzewanie podłogowe, a może kocioł elektryczny;
  3. Tego, czy dobierasz do swojego systemu również magazyn energii;
  4. Tego, jaki jest poziom promieniowania słonecznego w Twojej miejscowości i temperatura (moc fotowoltaiki to nie to samo co rzeczywista produkcja energii elektrycznej);
  5. Tego, jaką ekspozycję ma powierzchnia dachu i czy montaż instalacji PV będzie profesjonalny (tj. zastosowany zostanie odpowiedni kąt nachylenia paneli PV w celu maksymalizacji uzysków);
  6. Tego, jakie sprzęty na energię elektryczną posiadasz i tego, jak często z nich korzystasz.

W Polsce każdy 1 kWp mocy instalacji PV daje w skali roku ok. 700-1000 kWh. Moduły fotowoltaiczne pracują bowiem inaczej w warunkach testowych, a inaczej w miejscu instalacji.

Co wpływa na instalację fotowoltaiczną zimą i jak wyglądają uzyski energii?


Aby instalacja fotowoltaiczna mogła pracować z maksymalną wydajnością, potrzebuje promieni słonecznych. Niestety te w sezonie zimowym są w naszym kraju rzadkością (zwykle nasłonecznienie jest wtedy 6-8 razy mniejsze).

Wynika to przede wszystkim z krótszych dni i może mieć znaczący wpływ na wydajność paneli – o ile w czerwcu instalacja o mocy 1 kWp może wyprodukować nawet 180 kWh energii, o tyle w styczniu czy grudniu wartość ta może spaść nawet do 40 kWh.

Pewnym problemem okazuje się również zachmurzenie, które zimą jest większe niż
latem (zwykle w stosunku 80% do 60%). Mimo tego instalacja fotowoltaiczna może korzystać ze światła rozproszonego i nawet w przypadku całkowitego zachmurzenia jest w stanie produkować energię, choć oczywiście jej całkowita sprawność znacząco spada – nawet do 20%.

Warto dodać, że większego problemu nie stanowią niska temperatura oraz pokrywa śnieżna, która w przypadku zamontowania paneli pod odpowiednim kątem będzie samoczynnie się z nich zsuwać się, dzięki czemu nie doprowadzi do znacznego spadku wydajności.

Czy to wszystko oznacza, że inwestycja w fotowoltaikę nie jest korzystna w naszym
kraju? Nic bardziej mylnego – wystarczy tylko dopasować odpowiednią moc
instalacji fotowoltaicznej
i skorzystać z systemu opustów - rozliczenia z Zakładem Energetycznym . Dzięki temu nie będziesz musiał płacić zimą rachunków za ogrzewanie.


Wykonaj wycenę na instalację PV!

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej, aby wystarczyło nam energii na zimę

Podstawą dopasowania mocy fotowoltaiki jest znajomość rocznego zużycia energii.
Możesz w takim wypadku zastosować wzór, dzięki któremu nie zabraknie Ci prądu
na ogrzewanie nawet w okresie długotrwałego zachmurzenia:

moc instalacji fotowoltaicznej = roczne zużycie prądu w kWh x 1,25 ÷ produkcja roczna z kW

W sytuacji, gdy Twoje roczne zużycie prądu wynosi 4000 kWh, a instalacja
fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować 1000 kWh na 1 kW, obliczenia
wyglądają następująco:

4000 kWh x 1,25 / 1000 kWh = 4,8 kW
Oznacza to, że będziesz potrzebować instalacji o mocy 4,8 kW.

Oczywiście dokonywanie samodzielnych obliczeń nie jest wskazane – o wiele lepiej
skonsultować tę kwestię ze specjalistą, który pomoże Ci w wyborze odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych jest odpowiednia pod pompę ciepła?

Przy czteroosobowej rodzinie pompa ciepła pobiera rocznie jakieś 2500 kWh energii elektrycznej, zatem wielkość instalacji PV powinna zakładać moduły fotowoltaiczne o mocy minimum 5 kW, a najlepiej 8-10 kW, aby wyjść blisko zera na rachunkach za prąd.

Jest tu zatem potrzebna dość duża moc instalacji fotowoltaicznej. Nie ma przy tym znaczenia, jakiej mocy ma być pojedynczy panel fotowoltaiczny - ważna jest sumaryczna moc fotowoltaiki.

Jeśli Twoja fotowoltaika ma być mniejsza (bo np. montaż paneli fotowoltaicznych jest ograniczony małym dachem i nie zmieści się ich odpowiednia ilość), zasadne mogą się okazać również magazyny energii.

Wówczas, nawet podczas intensywnej pracy pompy, będzie można wykorzystać zmagazynowaną energię z nadwyżek.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych jest odpowiednia pod ogrzewanie podłogowe?

Faktem jest, że dopasowując odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania podłogowego, można sprawić, że domowa fotowoltaika zwróci się już w 3-6 lat. Ogrzewanie na prąd generuje bowiem wysokie rachunki za energię.

Przyjmuje się, że 1m2 ogrzewania podłogowego zużywa około 50 kWh rocznie. Zatem w domu jednorodzinnym o powierzchni ok. 120m2 takie elektryczne ogrzewanie podłogowe może generować zużycie prądu na poziomie 6000 kWh. Im większa instalacja tym lepiej dla wysokości rachunków - my polecamy dobrać instalację fotowoltaiczną o mocy 10-15 kW.

Należy bowiem pamiętać, że zimą praca modułów fotowoltaicznych jest mniej wydajna niż latem, a to w zimowych miesiącach najczęściej korzysta się z ogrzewania.

Magazynuj energię i korzystaj z niej zimą!

  1. Znakomitą opcją dla osób, które chcą nie płacić rachunków za ogrzewanie zimą, jest instalacja on-grid, a więc taka, która została podłączona do zewnętrznej sieci energetycznej. Dzięki niej w przypadku nadprodukcji energii elektrycznej w okresie wiosennym i letnim zostanie ona odprowadzona do sieci energetycznej i będzie można wykorzystać ją właśnie w okresie zimowym.

2. Posiadacze instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW rozliczający się w net-billingu za darmo korzystają z wyprodukowanej energii, a za dodatkową ilość, której sami nie zużyją, mają płacone zgodnie z aktualnymi stawkami (ceny prądu dla fotowoltaiki). Środki te trafiają na saldo, z którego odciągane są opłaty za zużycie energii z centralnej sieci. W ten sposób rozliczają się z zakładem energetycznym.

Każdy prosument fotowoltaiki może też zainwestować w magazyn energii fotowoltaicznej - zazwyczaj jego wielkość jest tożsama z kWp mocy instalacji PV. W ten sposób nie oddaje nadwyżkowej energii do sieci, tylko wykorzystuje prąd bezpośrednio ze swojego akumulatora.


Wykonaj wycenę na instalację PV!

Moc instalacji fotowoltaicznej - FAQ

Jakie jest średnie roczne zużycie energii w polskim gospodarstwie domowym?

Przeciętna rodzina w Polsce, która składa się z czterech osób, zużywa jakieś 2500-3500 kWh energii elektrycznej rocznie. Należy mieć jednak na uwadze, że sporo zależy od zastosowania urządzeń energooszczędnych oraz codziennych nawyków domowników (korzystania z piekarnika, pralki itp.).

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych, gdy jeszcze się nie wybudowaliśmy?

Warto spojrzeć na swoje roczne dotychczasowe rachunki za prąd i zastanowić się, jakie nowe sprzęty elektryczne planujesz zakupić. Czy będą zużywać więcej, czy mniej energii? Czy w najbliższych latach planujesz powiększyć rodzinę o nowych potomków? Warto zakupić fotowoltaikę nieco większą niż wychodzi z Twoich obliczeń.

Jaka jest optymalna moc instalacji fotowoltaicznej dla czteroosobowej rodziny?

Najbardziej popularna wielkość mocy instalacji PV dla przeciętnej rodziny to fotowoltaika 4,8-6 kWp. Zwrot z paneli fotowoltaicznych następuje wówczas w jakieś 6-10 lat. Warto jednak nie patrzeć na innych i obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej typowo pod siebie.

Czy można samemu obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

Można samemu obliczyć moc paneli słonecznych, jednak zalecamy skonsultować obliczenia z profesjonalną firmą fotowoltaiczną. Doświadczony instalator PV zawsze podpowie jaką moc by zalecił do konkretnego rodzaju budynku. Dzięki temu, w późniejszym czasie nie będzie konieczne przewymiarowanie instalacji czy jej powiększanie.

Do jakiej mocy instalacji PV można być prosumentem?

50 kwp mocy instalacji to maksymalna granica, której nie może przekroczyć prosument fotowoltaiki. Tak zostało zapisane w Ustawie o OZE. W przeciwnym wypadku Twój system PV przestaje być traktowany jako mikroinstalacja.


Wpisz swój adres i sprawdź jaką moc powinna mieć Twoja instalacja PV

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.