Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna- Dom zeroenergetyczny, dom autonomiczny, dom pasywny - oto 3 terminy, które mogą, ale wcale nie muszą charakteryzować ten sam ekologiczny dom. Jakie są podobieństwa, a jakie różnice między tymi typami budynków mieszkalnych? I który jest łatwiej zbudować w polskich warunkach?


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 2 minuty!

Dom zeroenergetyczny co to?

Dom zeroenergetyczny to dom w pełni ekologiczny, który w żaden sposób nie przyczynia się do wzrostu ilości CO2 do atmosfery oraz nie potrzebuje absolutnie żadnej energii z zewnętrznego źródła. Inaczej mówiąc, dom zeroenergetyczny jest samowystarczalny jeśli chodzi o ogrzewanie i prąd, a czerpie je z zielonej energii (np. turbina wiatrowa na działce czy fotowoltaika na dachu). Zużywa dokładnie tyle samo, co produkuje, lub nawet mniej.

Jak łatwo się domyślić, dom zeroenergetyczny w Polsce nadal jest rzadkością. Aby budynek mieszkalny w ogóle nie potrzebował żadnej energii z zewnętrznej sieci, musi być wyśmienicie uszczelniony, wykorzystywać teren w celu optymalizacji pozyskiwania energii i do tego koniecznie musi zostać wyposażony w urządzenia energooszczędne. Dom pasywny jest bardzo bliski temu ideałowi, ale jeszcze mu nieco brakuje.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Dom autonomiczny co to?

Dom autonomiczny jest budynkiem całkowicie samodzielnym i niezależnym jeśli chodzi o prąd, ogrzewanie, wodę czy ścieki. Na przykład fotowoltaika służy mu do generowania prądu i ogrzewania, wodę czerpie z własnego ujęcia, a utylizuje ją we własnej, przydomowej oczyszczalni ścieków.

Dom autonomiczny to zatem zawsze dom zeroenergetyczny, ale posiadający jeszcze większą niezależność (wspomniana autonomiczność w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków). Warto tu napomknąć, że dom autonomiczny w polskich realiach to raczej całe gospodarstwo, najczęściej na wsi - na jego stworzenie potrzeba dość dużego terenu wokół budynku.

Dom pasywny co to?

Dom pasywny to najprościej mówiąc budynek mieszkalny o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię. Z definicji nie musi to być wcale dom zeroenergetyczny, ale musi to być dom energooszczędny tak bardzo, że zużywa rocznie ponad dziesięć razy mniej energii do ogrzewania niż standardowe domostwo - maksymalnie 15 kWh/m².

By spełnić ten wysoki wymóg, domy pasywne buduje się jak ekologiczne domy, w których wykorzystano ekologiczne ogrzewanie domu (np. fotowoltaikę), ale ich ściany są tak doskonale ocieplone i uszczelnione, że w ciągu godziny z budynku uciec może jedynie 0,6 kubatury powietrza. Definiujący domy pasywne współczynnik przenikania ciepła dla ścian = 0,1 W/m²K, czyli bardzo mało. Więcej takich technicznych szczegółów definiujących dom pasywny znajdziesz pod nazwą Standard NF15.

Dom pasywny a zeroenergetyczny - podobieństwa i różnice

Budowa domu pasywnego, podobnie jak jeszcze bardziej “wymagającego” domu zeroenergetycznego, koncentruje się przede wszystkim na zrobieniu jak najlepszego użytku z pasywnych źródeł energii. Są nimi ciepło odzyskane z powietrza, domowników czy urządzeń, a także naturalne ciepło słoneczne.

W praktyce każdy dom pasywny oraz każdy dom zeroenergetyczny:

 • to ekologiczny dom - energooszczędny/korzystający w maksymalnym stopniu z odnawialnych źródeł energii (najczęściej systemów fotowoltaicznych),
 • zazwyczaj nie ma potrzeby montować w nim tradycyjnej instalacji grzewczej (kotła, grzejników),
 • korzysta z rekuperatora, czyli centralnej wentylacji pomagającej odzyskać ciepło z wnętrza,
 • ma niezwykle szczelne ściany i perfekcyjne ocieplenie.

Dom pasywny a zeroenergetyczny różnią się w zasadzie tylko jednym parametrem:

 • dom pasywny cechuje zapotrzebowanie na energię z zewnętrznej sieci maks. 15 kWh/m² na rokdom zeroenergetyczny cechuje zapotrzebowanie na energię z zewnętrznej sieci 0

Dom pasywny a zeroenergetyczny i autonomiczny - porównanie w tabeli

Szczelna budowa domu pasywnego sprawia, że taki budynek można z czasem przekształcić w dom zeroenergetyczny a nawet, w dalszym kroku, w dom autonomiczny. Intuicyjnie, najłatwiej jest zatem zacząć budowę tego pierwszego.

Dom autonomiczny

Dom zeroenergetyczny

Dom pasywny

 • Brak rachunków za energię

 • Wykorzystuje ekologiczne źródła energii

 • Jest doskonale ocieplony i uszczelniony

 • Jest samowystarczalny energetycznie, grzewczo oraz wodno-kanalizacyjnie

 • Brak rachunków za energię

 • Wykorzystuje ekologiczne źródła energii

 • Jest doskonale ocieplony i uszczelniony

 • Jest samowystarczalny energetycznie/ grzewczo

 • Bardzo niskie rachunki za energię (zużycie na poziomie 15kWh/m²/rok)

 • Wykorzystuje ekologiczne źródła energii

 • Jest bardzo dobrze ocieplony i uszczelniony

 • Nie jest samowystarczalny energetycznie/grzewczo


Wyceń swoją instalację z Otovo w 3 prostych krokach!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.