Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Każda osoba, która planuje wybudować dla siebie ekologiczny dom, staje przed wyborem dostarczania do niego zielonej energii. Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego może bazować na różnych rozwiązaniach, instalacja fotowoltaiczna jest jednym z najpopularniejszych. Co warto uwzględnić już w fazie projektowania ekologicznego domu i fotowoltaiki?


Zaufaj Otovo i ciesz się instalacją fotowoltaiczną!

Ekologiczne domy - podstawowa charakterystyka i wprowadzenie

Gdy używa się terminu ekologiczny dom, na myśli ma się przede wszystkim dom energooszczędny, w którym zastosowano ekologiczne ogrzewanie domu z odnawialnych źródeł energii.

Przykładem takiego sposobu ogrzewania są pompy ciepła czy elektryczne maty grzewcze, którym energię elektryczną dostarcza fotowoltaika. Z uwagi na fakt, że nie emituje ona żadnych zanieczyszczeń do środowiska naturalnego, jest w pełni eko (stąd też spotkać się można z nazwą eko fotowoltaika).

Warto przy tym zauważyć, że ekologiczne domy to pojęcie znacznie szersze, wykraczające poza samo ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego. Często już na etapie ich projektowania ogromny nacisk kładzie się na dodatkowe czynniki, które zmniejszają zużycie energii i prądu, m.in. odpowiednią orientację budynku oraz dodatkową izolację.

Co więcej, w pełni ekologiczne domy buduje się w oparciu o naturalne surowce i przyjazne środowisku materiały, np. drewno, cegłę, tynk naturalny. Domy drewniane to zatem również domy ekologiczne, o ile wykorzystują nie tylko naturalne materiały, ale i ogrzewanie prądem z fotowoltaiki lub przydomowych turbin wiatrowych. Podtypami ekologicznych domów są też m.in. dom zeroenergetyczny oraz dom pasywny.

Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego - przegląd rozwiązań

Eko fotowoltaika to nie jedyne możliwe rozwiązanie. Ekologiczne domy mogą pozyskiwać energię również z innych odnawialnych źródeł, a w niektórych przypadkach właściciele decydują się połączyć kilka rozwiązań. Ekologiczne sposoby ogrzewania domu to:

  1. Eko fotowoltaika - czyli pozyskiwanie energii elektrycznej z energii słonecznej;
  2. Pompa ciepła - czyli odzysk ciepła z wód gruntowych, powietrza tudzież gleby;
  3. Rekuperator - czyli odzyskiwanie ciepła wypompowanego z wnętrza poprzez system wentylacji (sprawdzi się jednak jedynie, jeżeli budujesz dom ekologiczny pasywny, cechujący się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię z zewnątrz, maksymalnie 15kWh/(m2·rok));
  4. Biomasa - czyli ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego substancjami roślinnymi lub zwierzęcymi (w Polsce najpopularniejsze są pelety);
  5. Mała turbina wiatrowa - czyli pozyskiwanie energii z wiatru.

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Domy ekologiczne a ogrzewanie prądem - pompa ciepła i inne urządzenia

Wspomniana wyżej eko fotowoltaika i turbina wiatrowa same w sobie nie służą jako źródło ciepła. Nie ma czegoś takiego jak ogrzewanie fotowoltaiczne czy wiatrowe. Wytwarzają one jednak energię elektryczną, która jest niezbędna do pracy urządzeń grzewczych działających na prąd.

W energię cieplną eko dom zaopatrzyć mogą różnorakie elektryczne urządzenia grzewcze:

Jak powszechnie wiadomo, ogrzewanie domu prądem nie jest tanie, ale - jak przeczytasz w dalszej części artykułu - koszty ogrzewania elektrycznego naprawdę można znacząco obniżyć dzięki instalacji fotowoltaicznej.

Darmowy prąd ze słońca przydaje się szczególnie przy niższej temperaturze, gdy rozpoczyna się polski sezon grzewczy. Nie tylko każdy dom ekologiczny powinien wziąć to pod uwagę, ale i każdy dom zwyczajnie oszczędny.

Fotowoltaika - ogrzewanie domu prądem wychodzi taniej

Jest potwierdzonym faktem, że montaż paneli PV w praktyce oznacza znaczne obniżenie rachunków za prąd. Ich instalacja sprawia, że koszty ogrzewania elektrycznego pompą ciepła, matami grzewczymi czy promiennikami na podczerwień spadają zazwyczaj o ponad połowę, a przy sporej mocy paneli fotowoltaicznych koszty mogą spaść nawet blisko zera.


Jest bowiem tak, że w obecnym systemie rozliczeń z właścicielami domowej fotowoltaiki, zakład elektryczny płaci prosumentom za wszystkie spływające do sieci nadwyżki, a fundusze te trafiają na specjalne saldo, z którego odliczane są koszty pobierania prądu przez cały rok.

Sprzedając nadwyżkową, niewykorzystaną przez budynek energię elektryczną pozyskaną latem można w ten sposób zgromadzić środki do wykorzystania w zimie, gdy ekologiczny dom uruchamia pompę ciepła czy piec elektryczny. Zużycie prądu zostaje w ten sposób wyrównane lub choć częściowo zbilansowane w skali roku przez instalację fotowoltaiczną. Innymi słowy, można sporo zaoszczędzić.

Jak zaplanować ekologiczny dom ogrzewany fotowoltaiką?

Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego poprzez systemy fotowoltaiczne może być efektywne na wielu rodzajach dachu zarówno na płaskich, jak i skośnych dachach. Dobrze jest jednak od razu projektować i budować ekologiczne domy tak, aby pomagały optymalizować wyniki fotowoltaiki, a nie je obniżały. Z pewnością, jeżeli rozważasz eko fotowoltaikę, to warto, abyś uprzedził o tym architekta. W ten sposób powinien od razu uwzględnić ją w projekcie.

Oto kilka przydatnych wskazówek, które warto brać pod uwagę, budując ekologiczne domy.

Ekologiczny dom z fotowoltaiką: wybór terenu i orientacja

Wybór działki, a także orientacja domu mogą korzystnie wpłynąć na ilość generowanej z promieni słonecznych energii.

Teren, w którym chcesz postawić swój ekologiczny dom powinien być możliwie jak najbardziej nasłoneczniony - niezacieniony przez inne zabudowania ani drzewa mogące rzucać cień. W ten sposób, poprzez kąt nachylenia modułów zgodnie z naturalnym obiegiem słońca sprawisz, że na panele fotowoltaiczne będzie padać najwięcej promieni, które wychwycić będą mogły ogniwa.

Co więcej, eko fotowoltaika jest najbardziej wydajna, gdy montuje się ją od strony południowej. Jest to szczególnie istotne, gdy dopiero projektujesz ekologiczny dom i ma mieć on skośny dach. Dobrze dobrane miejsce budowy domu ekologicznego daje możliwość uzyskania najlepszych uzysków z paneli fotowoltaicznych.

Ekologiczny dom z fotowoltaiką: dach

Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego instalacją fotowoltaiczną o mocy 5-10 kWp (która najczęściej pokrywa zapotrzebowanie na energię) wymaga przeznaczenia pod panele minimum 25-30 m2 dachu.

Pomimo tego, że rozmiary modułów fotowoltaicznych nie są duże, to okna dachowe, kominy czy kominki wentylacyjne mogą stanowić problemy w instalacji. Konstrukcja budynku powinna to w dużej mierze uwzględnić.

Ponadto, jeśli budujesz ekologiczny dom ze skośnym dachem, to wiedz, że najlepszym kątem nachylenia dla paneli jest 30-45°. Warto też, abyś przeczytał, jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce - niektóre typy dachówek utrudniają instalację.

Jeżeli masz wątpliwości co do projektu z pompą ciepła, mocy instalacji lub kosztów, pamiętaj o naszych bezpłatnych konsultacjach - fotowoltaika pod ekologiczne domy to specjalność Otovo. Jako jedyni w Polsce umożliwiamy też leasing instalacji fotowoltaicznej, który znacznie zmniejsza konieczne początkowe koszty.

Ekologiczne domy mogą wziąć montaż instalacji fotowoltaicznej na leasing

Coraz więcej osób marzących o ekologicznym domu staje przed jawnym problemem: instalacja fotowoltaiczna kosztuje kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie każdy ma na to od razu środki, szczególnie gdy buduje całkowicie nowy dom od podstaw.

Wydatków jest wówczas niemało. Koszty budowy są spore, a do tego trzeba zakupić ogrzewanie elektryczne (piec elektryczny czy inne źródło ciepła).Tu z pomocą przyjść może leasing fotowoltaiki. W naszej firmie Otovo jest on dostępny dla każdego - wcale nie trzeba mieć firmy! W ten sposób możesz zostać posiadaczem instalacji PV za mniej niż 200 zł miesięcznie i otrzymać w ramach umowy aż 20 lat gwarancji serwisowej.

Ekologiczny dom a ogrzewanie fotowoltaiką - FAQ

Ile kosztuje dom ekologiczny z instalacją fotowoltaiczną i pompą ciepła?

Na pompę ciepła trzeba zazwyczaj przeznaczyć ok. 30-50 tys. zł, a przy fotowoltaice trzeba się liczyć z kosztem zakupu ok. 16-30 tys. zł. Cena fotowoltaiki zależy od ilości i mocy paneli.

Jak działa ogrzewanie domu fotowoltaiką?

Instalacja fotowoltaiczna służy produkcji darmowej energii elektrycznej, którą mogą zasilić elektryczne urządzenia grzewcze, np. pompa ciepła, która wykorzystuje zazwyczaj min. 2500 kWh na sezon. Fotowoltaika w połączeniu z innymi urządzeniami jest w ostatnim czasie ciekawym rozwiązaniem dającym ciepło i energię ze źródeł odnawialnych.

Jak duża musi być instalacja fotowoltaiczna, aby zaopatrzyć dom ekologiczny w energię elektryczną?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta - wszystko zależy od tego, co wybieramy na sposób ogrzewania domu prądem. Pompa, piec czy ogrzewanie podłogowe - każde z nich zużywa inną ilość energii, przy czym dochodzą do tego jeszcze bieżące sprzęty elektryczne w domu, typu czajnik, pralka czy piekarnik.

Zalecamy, aby z panelami fotowoltaicznymi pod eko domy i ogrzewanie na prąd zacząć przygodę od min. 5 kWp mocy instalacji, a najlepiej nastawić się na 10-15 kWp.

Czy ogrzewanie elektryczne domu z fotowoltaiki jest naprawdę ekologiczne?

Tak. Przez zalety ogrzewania elektrycznego przy pomocy fotowoltaiki rozumie się właśnie brak emisji szkodliwych substancji (tj. zerową emisję dwutlenku węgla) i brak wyczerpywania zasobów naturalnych środowiska. Np. ogrzewanie gazem wyczerpuje pokłady gazu, a energia słoneczna jest niewyczerpywalna.

Czy pompa ciepła i fotowoltaika to popularny sposób ogrzania domu ekologicznego?

Tak, coraz więcej osób decyduje się na zakup pompy ciepła i fotowoltaiki nie bez powodu. Ekologiczne ogrzewanie domu prądem potrafi zaboleć po kieszeni, jeżeli nie zapewnimy sobie jakiegoś źródła generowania energii za darmo.  

Kalkulując koszty ogrzewania domu i widoczne w ostatnim podwyżki cen prądu, mikroinstalacje fotowoltaiczne są wyborem numer jeden, jeśli chodzi o zieloną energię elektryczną.


Nie czekaj i już teraz zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.