Dobrze dobrana instalacja słoneczna powinna w pełni odpowiadać faktycznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną w skali roku. Dzięki temu instalacja wyprodukuje nadwyżkę energii w lecie, aby zimą móc korzystać ze zgromadzonych zapasów. Dlatego też tak istotne jest dokładne określenie ilości energii zużywanej w danym budynku. W oszacowaniu tej wartości pomogą Ci nasi specjaliści. Podczas wstępnego audytu telefonicznego przeprowadzimy niezbędne obliczenia, które pozwolą na dokładne dopasowanie mocy paneli do Twoich potrzeb.

Fotowoltaika – zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego

Przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce zużywa około 4200 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Dom mieszczący się w tej uśrednionej wartości zużycia potrzebuje instalacji słonecznej o mocy mniej więcej 5,00 - 5,25 kWp.

Mimo wszystko warto jednak obliczyć dokładne zapotrzebowanie dla własnego domu, mając na uwadze fakt, że każda rodzina w nieco inny sposób wykorzystuje wszelkie urządzenia elektryczne.

Jak obliczyć zapotrzebowanie energii na własną rękę?

Nasi doradcy obliczą to za Was, jednakże istnieje możliwość samodzielnego obliczenia wartości zapotrzebowania na prąd, jak i jego zużycia. Pomocne będą w tym gotowe wzory.

Należy dokładnie przeanalizować rachunki za prąd z ostatniego roku, jak i tabliczki znamionowe na urządzeniach elektrycznych w domu. Najłatwiejszym sposobem jest sprawdzenie rocznego zużycia energii w kWh na rachunku lub na portalu Twojego Operatora Energii. Kiedy masz już wszystkie niezbędne dane, wystarczy podstawić je do poniższego wzoru:

Potrzebna moc instalacji [kWp] = roczne zużycie energii w kWh x 1,2 (lub 1.25)

Drugim sposobem na obliczenie potrzebnej mocy instalacji jest poniższy wzór. Jest on mniej dokładny niż pierwsze wyliczenie, ponieważ średni rachunek może zależeć od wielu wartości - różne taryfy: G11, G12, G12w lub różne opłaty handlowe. Dlatego najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest sprawdzenie dokładnego, rocznego zużycia energii na przestrzeni kilku lat i na tej podstawie dopasowanie mocy instalacji. Drugi, mniej dokładny wzór na obliczenie mocy instalacji wygląda następująco:

Moc instalacji [kWp] = [uśredniony miesięczny rachunek za prąd x 12 miesięcy x 2(współczynnik uwzględniający sposób rozliczania energii z fotowoltaiki przez Zakład Energetyczny)/ roczną produkcję z 1kWp ( W Polsce średnio 1000 kWh na m²)

Są to szacunkowe wyliczenia. Warto pamiętać, że nasi specjaliści wykonają dokładne obliczenia i dobiorą moc instalacji do Państwa potrzeb. Nasi doradcy wezmą również pod uwagę kąt nachylenia Twojej przyszłej instalacji oraz zorientowanie domu względem słońca, aby jak najlepiej przedstawić Ci ofertę.

Dzięki tym dwóm powyższym wzorom możesz w prosty sposób obliczyć, jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie dla Ciebie optymalna.


Nie zwlekaj i wyceń swoją instalację: https://www.otovo.pl/