Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna powinna w pełni odpowiadać faktycznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną w skali roku. Dzięki temu instalacja wyprodukuje nadwyżkę energii w lecie, aby zimą móc korzystać ze zgromadzonych zapasów przez Twoje panele fotowoltaiczne.

Dlatego też tak istotne jest dokładne określenie ilości energii zużywanej w danym budynku. W oszacowaniu tej wartości pomogą Ci nasi specjaliści. Podczas wstępnego audytu telefonicznego przeprowadzimy niezbędne obliczenia, które pozwolą na dokładne dopasowanie mocy paneli do Twoich potrzeb.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Instalacja fotowoltaiczna – zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego

Przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce zużywa około 4200 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Dom mieszczący się w tej uśrednionej wartości zużycia potrzebuje instalacji słonecznej o mocy mniej więcej 5,00 - 5,25 kWp.

Mimo wszystko warto jednak obliczyć dokładne zapotrzebowanie dla własnego domu, mając na uwadze fakt, że każda rodzina w nieco inny sposób wykorzystuje wszelkie urządzenia elektryczne.

Jak obliczyć zapotrzebowanie energii na własną rękę?

Nasi doradcy obliczą to za Was, jednakże istnieje możliwość samodzielnego obliczenia wartości zapotrzebowania na prąd, jak i jego zużycia. Pomocne będą w tym gotowe wzory.

Należy dokładnie przeanalizować rachunki za prąd z ostatniego roku, jak i tabliczki znamionowe na urządzeniach elektrycznych w domu. Najłatwiejszym sposobem jest sprawdzenie rocznego zużycia energii w kWh na rachunku lub na portalu Twojego Operatora Energii. Kiedy masz już wszystkie niezbędne dane, wystarczy podstawić je do poniższego wzoru:

Potrzebna moc instalacji [kWp] = roczne zużycie energii w kWh x 1,2 (lub 1.25)

Drugim sposobem na obliczenie potrzebnej mocy instalacji jest poniższy wzór. Jest on mniej dokładny niż pierwsze wyliczenie, ponieważ średni rachunek może zależeć od wielu wartości - różne taryfy: G11, G12, G12w lub różne opłaty handlowe.

Dlatego najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest sprawdzenie dokładnego, rocznego zużycia energii na przestrzeni kilku lat i na tej podstawie dopasowanie mocy instalacji. Drugi, mniej dokładny wzór na obliczenie mocy instalacji wygląda następująco:


Moc instalacji [kWp] = [uśredniony miesięczny rachunek za prąd x 12 miesięcy x 2(współczynnik uwzględniający sposób rozliczania energii z fotowoltaiki przez Zakład Energetyczny)/ roczną produkcję z 1kWp ( W Polsce średnio 1000 kWh na m²)


Są to szacunkowe wyliczenia. Warto pamiętać, że nasi specjaliści wykonają dokładne obliczenia i dobiorą moc instalacji do Państwa potrzeb. Nasi doradcy wezmą również pod uwagę kąt nachylenia Twojej przyszłej instalacji oraz zorientowanie domu względem słońca, aby jak najlepiej przedstawić Ci ofertę.

Dzięki tym dwóm powyższym wzorom możesz w prosty sposób obliczyć, jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie dla Ciebie optymalna.


Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!

Ile potrzebuję paneli fotowoltaicznych, aby pokryć zapotrzebowanie mojego domu?

Ważnym aspektem instalacji fotowoltaicznej jest jej wielkość. Zbyt mała ilość paneli nie zaspokoi zapotrzebowania gospodarstwa, przez co wysokość rachunków ulegnie tylko częściowemu zmniejszeniu.

Zbyt duża natomiast oznaczać będzie ogromną nadprodukcję, której nie będzie można zużytkować, co może skutkować sprzedażą wyprodukowanej energii do zakładu energetycznego lub magazynowaniem jej przez magazyn energii.

Jak wyliczyć optymalną ilość paneli fotowoltaicznych?

Ilość potrzebnych paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników. Między innymi od nasłonecznienia terenu, ustawienia domu względem kierunków geograficznych, zużycia energii w gospodarstwie, rodzaj i wielkość dachu oraz wielu innych.

Prawidłowe wyliczenie tych wszystkich parametrów najlepiej pozostawić naszym doradcom, którzy posiadają doświadczenie i prawidłowo ocenią warunki. Takie wyliczenie jest zupełnie darmowe i nie zobowiązuje do dalszej współpracy. Wystarczy wejść na stronę Otovo.pl i wpisać swój adres, a następnie otrzymać wstępne wyliczenia dotyczące instalacji fotowoltaicznej.

Od czego zależy wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Należy zauważyć przede wszystkim, że instalacja fotowoltaiczna nie pracuje jednakowo przez cały rok. Nadmiar wyprodukowanej energii w lecie powinien pokryć jej niedobory zimą.

Podobne wyrównanie istnieje w systemie dobowym. Prąd wykorzystywany nocą powinien być pokrywany z energii pozyskiwanej w dzień.

Panele fotowoltaiczne są również zależne od warunków pogodowych, i to także powinno wziąć się pod uwagę podczas liczenia. W czasie deszczu uzyskamy mniej prądu niż w słoneczny dzień.

Wszystkie te aspekty są ujmowane statystycznie w programach, które wyliczają zapotrzebowanie na panele fotowoltaiczne.  Nasi specjaliści na podstawie analizy średniej wieloletniej nasłonecznienia oraz wyliczeniu dokładnych uzysków w danej szerokości geograficznej są w stanie precyzyjnie obliczyć parametry pracy instalacji.

Kilka ważnych poziomów

Moc paneli fotowoltaicznych podaje się najczęściej w kWp (kilowatopikach). Jest to jednostka określająca moc instalacji fotowoltaicznej, która mówi jaką maksymalną wydajność mogą osiągnąć panele w warunkach laboratoryjnych. W zależności od mocy zmieniają się pewne warunki ich użytkowania.

Wyróżnić można tu dwie takie granice: 10 kWp oraz 50 kWp. Przy pierwszej zmieniają się warunki rozliczania z operatorem sieci. Poniżej 10 kWp operator pobiera 20% energii oddanej do sieci jako opłaty za magazynowanie i przesył.
Powyżej 10 kWp wartość tej opłaty rośnie do 30%. Natomiast instalacje powyżej 50 kWp traktowane są jako przemysłowe i wymagają pozwolenia na budowę.

Warto wiedzieć, że dla zwykłego gospodarstwa domowego instalacja o mocy 4 do 7 kWp jest zazwyczaj zupełnie wystarczająca. Sprawdź to, używając naszego kalkulatora fotowoltaiki.


Oblicz swoje zapotrzebowanie na naszej stronie Otovo!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.