Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne stanowią dzisiaj znakomity sposób na zaopatrzenie budynków w energię elektryczną i tym samym zapewniają znaczne oszczędności.
Jednak to czy będą one wyższe, czy niższe, zależy przede wszystkim od wybranej taryfy u operatora. Do dyspozycji użytkowników fotowoltaiki są trzy – G11, G12 oraz G13. Czym się różnią i na którą warto postawić?


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Taryfa u operatora – czym właściwie jest?

Oferowane przez operatorów taryfy to ustalone plany cenowe dla sprzedaży prądu, o których warto wiedzieć jak najwięcej. Wybór tej, która będzie odpowiednio dostosowana do potrzeb użytkownika, pozwoli mu bowiem na uzyskanie oszczędności.

Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać – nie tylko ze względu na koszty danej taryfy, ale również sposób rozliczenia prądu, profil zużycia kWh czy ilość energii, jakiej potrzebuje nasza instalacja fotowoltaiczna, by mogła zasilić nią cały budynek.

Pod uwagę należy wziąć także to, kto jest odbiorcą, a nawet, jakie są strefy czasowe w miejscu instalacji fotowoltaiki. Jakie opcje są do Twojej dyspozycji?

Taryfa G11

Taryfa G11 jest najczęściej wybierana przez osoby prywatne, które instalują
panele fotowoltaiczne w swoim domu. To taryfa jednostrefowa, w przypadku której stawka kWh jest zawsze stała – niezależnie od pory czy dnia tygodnia.

Zapewnia ona najniższe opłaty stałe i polecana jest przede wszystkim tym użytkownikom, którzy zużywają prąd na podobnym poziomie rano, po południu i wieczorem.

Kiedy jeszcze warto na nią postawić? Przede wszystkim wtedy, gdy instalacja
fotowoltaiczna pokrywa w 100% zapotrzebowanie na prąd danego gospodarstwa
domowego. W takim wypadku jest to rozwiązanie optymalne – zarówno dla twojego komfortu, jak i też stanu konta.

Ważne! Taryfa G11 ma najniższe opłaty stałe, więc jeśli nie potrzebujesz “dokupować” energii od Zakładu Energetycznego, to wybierz G11.

Taryfa G12

Taryfa G12 różni się od G11 tym, że jest dwustrefowa. W praktyce oznacza to, że
obowiązują w niej różne stawki dla poszczególnych pór dnia. Najczęściej koszt
energii jest tutaj niższy w godzinach nocnych i wczesnoporannych oraz między
godziną 13 a 15, a wyższy od 6 do 13 oraz od 15 do 22.

Jest to więc opcja idealna
dla osób, które więcej energii potrzebują nocą, przeznaczając ten okres np. na pranie czy zmywanie.

Taryfa G12 będzie odpowiednia również w przypadku gospodarstw, które nie mają wystarczającej nadwyżki energii lub korzystają z pomp ciepła, ponieważ będzie można taniej zakupić energię w momentach najwyższego zapotrzebowania.

Taryfa G13

Alternatywą dla obu opisanych powyżej jest taryfa G13. To taryfa trójstrefowa, a więc wymagająca trójfazowego podłączenia do sieci. Skierowana jest przede wszystkim do osób prywatnych, które w sposób świadomy podchodzą do zużycia prądu i są w stanie w pełni je kontrolować.

Będzie niezwykle korzystna pod kątem oszczędności, jeżeli ustalisz dokładne pory na wykonywanie konkretnych czynności – wymaga więc dużej konsekwencji.

Jak podzielone są strefy w taryfie G13? Oczywiście zależy to od operatora, ale
często mamy tu do czynienia ze średnimi stawkami w godzinach przedpołudniowych, wyższymi wieczorem oraz niskimi w nocy oraz w godzinach 13-19 (lub zimą 13-16).

To opcja idealne dla osób, które korzystają z ogrzewania na prąd.

Taryfa G13 wymaga, aby 60 procent energii było wykorzystywane w najtańszych
porach – warto więc zaplanować pranie, prasowanie czy gotowanie na konkretne
godziny.

Którą taryfę wybrać?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Wszyscy mamy bowiem inne potrzeby i w innych porach częściej lub rzadziej korzystamy z energii elektrycznej.
Wybór nie jest łatwy, ale dokonanie tego właściwego pozwoli uzyskać tak pożądane przez każdego z nas oszczędności.

Jeśli Twoja instalacja fotowoltaiczna pokrywa całe Twoje zapotrzebowanie na energię i nie musisz dokupować, wybierz taryfę G11. Dzięki temu będzie mieć najniższe opłaty stałe, a Twoje oszczędności będą większe!


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.