Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Faktem jest, że rosnące ceny prądu w Polsce 2022/2023 sprawiają, że instalacja fotowoltaiczna bardziej się opłaca. Fotowoltaika stanowi bowiem częściowy sposób na uniezależnienie się od głównych dystrybutorów energii elektrycznej. Z tego artykułu dowiesz się krok po kroku, z czego wynika ta zależność.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę


Podwyżki cen prądu sprawiają, że instalacja fotowoltaiczna bardziej się opłaca

Zacznijmy od tego, że fotowoltaika to - podobnie jak nieruchomości czy złoto - sposób na swojego rodzaju inwestycję, na który szczególnie warto zwrócić uwagę, gdy wartość pieniądza maleje. Inflacja w Polsce, która w czerwcu 2022 osiągnęła rekord (15,5%), w lipcu wyniesie prawdopodobnie 14%, a eksperci NBP prognozują, że w 2023 roku oscylować będzie na poziomie 12%. Gotówka traci na wartości, z kolei instalacja fotowoltaiczna daje nawet 18% stopę zwrotu rocznie.

Ceny prądu nawet już nie idą w górę, a biegną - co do tego nie ma wątpliwości. Montaż instalacji fotowoltaicznej sprawia z kolei, że w dużej mierze podwyżki cen prądu nas nie dotykają. Instalacja fotowoltaiczna produkuje przeciętnie tyle darmowej energii elektrycznej ze Słońca, że rachunki spadają nawet o 90%. De facto, biorąc pod uwagę prognozowany wzrost cen prądu, racjonalnym wydaje się zastanowić nawet nad tym, czy nie warto od razu zainwestować w zestaw instalacja fotowoltaiczna + magazyn energii. Szczególnie, że w tej chwili możliwe jest naprawdę atrakcyjne rządowe dofinansowanie na tego typu rozwiązania.

Podwyżki cen prądu w 2022 oraz prognozy na 2023

W 2022 roku cena prądu w Polsce wzrosła o 37%, co sprawiło, że średnio całościowe rachunki za prąd (na które składają się też inne opłaty, m.in. opłata mocowa) poszły w górę o 24%. To jednak nie koniec. W lipcu br. kończy się 5% VAT i przywrócony zostanie standardowy 23%. Co więcej, wielkie firmy energetyczne (Enea, Tauron, Energa) szykują kolejne podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych jeszcze przed końcem roku - rzeczniczka prasowa URE potwierdziła, że wpłynęły już od nich oficjalne wnioski z planem podwyższonych taryf.


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 2 minuty

Podwyżka cen prądu w 2023 prawdopodobnie będzie jeszcze wyższa - w teorii może to być nawet 100%, zważywszy na to, jak bardzo podskoczyła od kwietnia 2022 cena za prąd na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), gdzie prowadzi się hurtową sprzedaż energii elektrycznej. W 2021 średnia cena za 1 MWh wynosiła na TGE 384,16 zł, w trzecim kwartale 2022 cena potrafi wynieść już 995,80 zł.

Co sprawia, że ceny prądu aktualnie tak błyskawicznie rosną? Winowajczynią jest nie tylko inflacja, ale i podwyżki cen węgla oraz zaprzestanie importu gazu z Rosji w związku z prowadzoną przez to państwo agresywną wojną. Ta sytuacja dotyczy nie tylko Polski - cena prądu w Europie ogólnie rośnie.

Ceny prądu dla osób, które nabywają instalacje fotowoltaiczne

Paradoksalnie, wzrost cen prądu w Polsce, sprawił, że net-billing, czyli system rozliczeń prosumentów (tj. osób, które posiadają podłączone instalacje fotowoltaiczne w swoich budynkach mieszkalnych), zyskał na opłacalności.

Jeszcze kilka miesięcy temu, obawiano się, że prosument będzie musiał sprzedawać nadwyżki energii za 20-30 groszy za 1 kWh, a kupować energię z sieci w nocy, gdy fotowoltaika nie pracuje, za 50-70 groszy. Z kolei na lipiec 2022 ustalono, że cena, za jaką dystrybutorzy muszą skupować energię od właścicieli instalacji fotowoltaicznych to 0,65929 zł za 1 kWh. Ceny prądu odkupywanego (tj. gdy prosument czerpie energię z sieci) są z kolei ok. 30% niższe.

Koszt instalacji fotowoltaicznej również niestety będzie rósł

To ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna jako całość, zależy w głównej mierze od tego, ile kosztują panele fotowoltaiczne, falownik oraz okablowanie, choć sam montaż instalacji fotowoltaicznej przez profesjonalną firmę to również wydatek.

W ubiegłym roku ceny krzemu, czyli surowca, który jest niezbędny do produkcji ogniw fotowoltaicznych, wzrosły dwukrotnie. Srebro również idzie cenowo w górę. Skutkiem tego (wraz z innymi czynnikami), było to, że w samym tylko 2021 panele fotowoltaiczne podrożały o ok. ¼ u wielu producentów. Można się więc spodziewać, że koszt instalacji fotowoltaicznej również będzie rósł w kolejnych latach.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.