Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego może z powodzeniem zostać wykorzystana do obniżenia całościowych rachunków za prąd. Jeżeli budujesz dom energooszczędny, to ogrzewanie podłogowe elektryczne plus instalacja fotowoltaiczna są szczególnie warte rozważenia.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Ogrzewanie podłogowe elektryczne - najważniejsze cechy i korzyści

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to jeden z dwóch najbardziej popularnych sposobów ogrzewania domu z poziomu podłogi. Drugim jest wodne ogrzewanie podłogowe, jednak w tym wariancie potrzebny jest specjalny rurociąg dostarczający wodę podgrzewaną z kotła lub pompy ciepła.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne ma więc tę zaletę, że wystarczy prąd, aby dobrze funkcjonowało (tj. zainstalowana na dachu fotowoltaika do ogrzewania podłogowego w zupełności wystarczy, nie potrzeba dodatkowych przewodów czy rur).

Warto też wiedzieć, że ogrzewanie podłogowe elektryczne nie musi być wcale zakładane w każdym pomieszczeniu domu - można je zamontować tylko w salonie, gdzie chcemy uzyskać równomierny rozkład temperatury i przyjemne ciepło od stóp, albo w łazience. Jego montaż polega na układaniu pętli przewodu grzewczego albo cienkich mat grzewczych.

Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego - zalety

Przyjmując, że Twoja fotowoltaika dla domu jest o mocy 5 kWp, to rocznie wyprodukujesz ok. 5000 kWh energii, a instalacja fotowoltaiczna 3 kWp da Ci ok. 3000 kWh. Ogrzewanie podłogowe elektryczne z pewnością nie będzie jedynym urządzeniem działającym na prąd w Twoim domu.

Domowa fotowoltaika do ogrzewania podłogowego nie wystarczy zatem raczej jako jedyne źródło energii grzewczej pod ten cel, o ile ogrzewanie podłogowe elektryczne ma być jedynym sposobem ogrzewania domu.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Ogrzewanie podłogowe z fotowoltaiki ma jednak wiele innych zalet:

  • Zwiększa autokonsumpcję energii wygenerowanej przez instalację fotowoltaiczną (zazwyczaj jest ona na poziomie ok. 20-40%, a nadwyżki oddawane są do sieci. Ogrzewanie podłogowe elektryczne może zwiększyć tę autokonsumpcję);
  • Obniża rachunki za prąd (energia wyprodukowana przez własną fotowoltaikę, która jest na bieżąco zużywana przez budynek, nic nie kosztuje);
  • Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego sprawi, że inwestycja w zakup paneli PV i inwertera szybciej się zwróci (zamiast w 6-10 lat, prawdopodobnie w 3-6);
  • Tak wykorzystana fotowoltaika to ekologiczne ogrzewanie domu - bezemisyjne, więc przyjazne dla środowiska.

Ile potrzeba energii, aby ogrzewanie podłogowe fotowoltaiczne miało sens?

To, ile ogrzewanie podłogowe elektryczne potrzebuje energii, zależy od trzech czynników:

  1. Metrażu domu
  2. Zapotrzebowania energetycznego budynku (dom energooszczędny ma je niższe)
  3. Tego, czy ogrzewanie podłogowe elektryczne ma być wyłącznym źródłem ciepła w domu, czy też dodatkowym, np. do instalacji z tradycyjnymi kaloryferami.

Jeśli chcemy obliczyć, ile energii potrzeba na ogrzewanie podłogowe z fotowoltaiki, to przyjąć można, że:

  • Dom o powierzchni 100 m² z zapotrzebowaniem energetycznym 70 kW/m²/rok potrzebuje ok. 7 000 kWh energii grzewczej, z kolei z zapotrzebowaniem na poziomie 130 kW/m²/rok ok. 13 000 kWh,
  • Dom o powierzchni 120 m² z zapotrzebowaniem energetycznym 70 kW/m²/rok potrzebuje ok. 8 400 kWh energii grzewczej, z kolei z zapotrzebowaniem na poziomie 130 kW/m²/rok ok. 15 600 kWh,
  • Dom o powierzchni 150 m² z zapotrzebowaniem energetycznym 70 kW/m²/rok potrzebuje ok. 10 500 kWh energii grzewczej, z kolei z zapotrzebowaniem na poziomie 130 kW/m²/rok ok. 19 500 kWh.

Dom energooszczędny a ogrzewanie podłogowe elektryczne plus fotowoltaika

Według ISO oraz europejskich norm przyjętych w Polsce każdy dom energooszczędny musi mieć zapotrzebowanie energetyczne mniejsze lub równe 70 kW/m²/rok. Wyjaśnialiśmy to w osobnym artykule Ekologiczny dom a ogrzewanie fotowoltaiką.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne będzie zatem w takim budynku potrzebować o ponad połowę mniej energii niż w standardowym domu. Dom energooszczędny o powierzchni 100 m² będzie potrzebować ok. 7 000 kWh energii grzewczej lub mniej. W tym przypadku ogrzewanie podłogowe fotowoltaiką znacząco zmniejszy koszty, jakie trzeba ponosić każdego roku.


Skorzystaj z dotacji z mój prąd 4.0!


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.