Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego może z powodzeniem zostać wykorzystana do obniżenia całościowych rachunków za prąd. Jeżeli budujesz dom energooszczędny, to ogrzewanie podłogowe elektryczne plus instalacja fotowoltaiczna są szczególnie warte rozważenia. Ogrzewanie domu fotowoltaiką to bowiem ogrzewanie za darmo (lub prawie za darmo), własnym prądem pozyskanym z promieniowania słonecznego.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Ogrzewanie podłogowe elektryczne - najważniejsze cechy i korzyści

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to jeden z dwóch najbardziej popularnych sposobów ogrzewania domu z poziomu podłogi. Drugim jest wodne ogrzewanie podłogowe, jednak w tym wariancie potrzebny jest specjalny rurociąg dostarczający wodę podgrzewaną z kotła lub pompy ciepła.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne ma więc tę zaletę, że wystarczy prąd, aby dobrze funkcjonowało (tj. zainstalowana na dachu lub na gruncie fotowoltaika do ogrzewania podłogowego w zupełności wystarczy, nie potrzeba dodatkowych przewodów czy rur).

Przed zakupem warto też wiedzieć, że ogrzewanie podłogowe elektryczne nie musi być wcale zakładane w każdym pomieszczeniu domu - można je zamontować tylko w salonie, gdzie chcemy uzyskać równomierny rozkład temperatury i przyjemne ciepło od stóp, albo w łazience. Jego montaż polega na układaniu pętli przewodu grzewczego albo cienkich mat grzewczych.

Koszty ogrzewania domu prądem a instalacja fotowoltaiczna

Szacuje się, że na ogrzewanie elektryczne domu, który nie jest energooszczędny trzeba liczyć mniej więcej 70-150 kWh energii elektrycznej na metr kwadratowy ogrzewany w skali roku, czyli przy cenie 1,22 zł za 1 kWh energii suma kosztów ogrzewania matami grzewczymi oscylować będzie w okolicach 85,40-183 zł za m2.

Przy powierzchni użytkowej domu 100m2 bez paneli fotowoltaicznych da to koszt 8500-18300 zł w skali roku, o ile ceny prądu w Polsce się nie zmienią.

Jeśli koszty ogrzewania domu prądem mają być mniejsze, montaż instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać zatem przede wszystkim to, jakie urządzenie grzewcze zastosowano i odpowiednio dobrać pod nie moc paneli fotowoltaicznych.

Współczynnik zamiany prądu w energię cieplną jest różny dla różnych urządzeń - elektryczne maty grzewcze, pompa ciepła czy piec elektryczny zużywają energię elektryczną w innych proporcjach. Np. pompy ciepła mają współczynnik 1:5, zwykła grzałka 1:1.

Przyjmując, że Twoja fotowoltaika dla domu jest o mocy 5 kWp, to rocznie wyprodukujesz ok. 5000 kWh energii za darmo, a instalacja fotowoltaiczna 3 kWp da Ci ok. 3000 kWh. W przypadku ogrzewania elektrycznego opłaca się zatem, aby moc instalacji fotowoltaicznej była jak największa - minimum 7-10 kWp. Warto również wspomnieć o systemie rozliczania tzw. net billingu, w którym nadwyżki energii są odsprzedawane do sieci.

Przy zmieniającej się cenie energii na giełdzie niezwykle trudno oszacować całkowity zysk z PV w dłuższej perspektywie. Założenie pokrycia 100% zużycia autokonsumpcją w polskich warunkach jest niemożliwe, jednak finalny efekt obniżenia kosztów jest jak najbardziej realny.

Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego - zalety


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Ogrzewanie podłogowe z fotowoltaiki mawiele zalet

  • Zwiększa autokonsumpcję energii elektrycznej wygenerowanej przez instalację fotowoltaiczną (zazwyczaj jest ona na poziomie ok. 20-40%, a nadwyżki oddawane są do sieci. Ogrzewanie podłogowe elektryczne może zwiększyć tę autokonsumpcję);
  • Obniża rachunki za prąd (energia elektryczna wyprodukowana przez własną fotowoltaikę, która jest na bieżąco zużywana na ogrzewanie domu, nic nie kosztuje);
  • Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego sprawi, że inwestycja w zakup paneli PV i inwertera szybciej się zwróci (zamiast w 6-10 lat, prawdopodobnie w 3-6);
  • Tak wykorzystana fotowoltaika to ekologiczne ogrzewanie domu - bezemisyjne, więc przyjazne dla środowiska. Prąd ze słońca to odnawialne źródło energii

Ile potrzeba energii, aby ogrzewanie podłogowe fotowoltaiczne miało sens?

To, ile ogrzewanie podłogowe elektryczne potrzebuje energii, zależy od trzech czynników:

  1. Metrażu domu
  2. Zapotrzebowania energetycznego budynku (dom energooszczędny ma niższe zapotrzebowanie na energię cieplną)
  3. Tego, czy ogrzewanie podłogowe elektryczne ma być wyłącznym źródłem ciepła w domu, czy też dodatkowym, np. do instalacji z tradycyjnymi kaloryferami.

Jeśli chcemy obliczyć zapotrzebowanie, ile energii potrzeba na ogrzewanie podłogowe z fotowoltaiki, to przyjąć można, że:

  • Dom o powierzchni 100 m² z zapotrzebowaniem energetycznym 70 kW/m²/rok potrzebuje ok. 7 000 kWh energii grzewczej, z kolei z zapotrzebowaniem na poziomie 130 kW/m²/rok ok. 13 000 kWh,
  • Dom o powierzchni 120 m² z zapotrzebowaniem energetycznym 70 kW/m²/rok potrzebuje ok. 8 400 kWh energii grzewczej, z kolei z zapotrzebowaniem na poziomie 130 kW/m²/rok ok. 15 600 kWh,
  • Dom o powierzchni 150 m² z zapotrzebowaniem energetycznym 70 kW/m²/rok potrzebuje ok. 10 500 kWh energii grzewczej, z kolei z zapotrzebowaniem na poziomie 130 kW/m²/rok ok. 19 500 kWh.

Dom energooszczędny a ogrzewanie podłogowe elektryczne plus fotowoltaika

Oszczędności jakie generuje ogrzewanie domu fotowoltaiką łatwiej zauważyć w eko budynku o porządnie docieplonych pomieszczeniach. Według ISO oraz europejskich norm przyjętych w Polsce każdy dom energooszczędny musi mieć zapotrzebowanie energetyczne mniejsze lub równe 70 kW/m²/rok. Wyjaśnialiśmy to w osobnym artykule Ekologiczny dom a ogrzewanie fotowoltaiką.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne będzie zatem w takim budynku potrzebować o ponad połowę mniej energii niż w standardowym domu. Dom energooszczędny o powierzchni 100 m² będzie potrzebować ok. 7 000 kWh energii grzewczej lub mniej. W tym przypadku ogrzewanie podłogowe fotowoltaiką znacząco zmniejszy koszty za energię elektryczną, jakie trzeba ponosić każdego roku.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Ogrzewanie podłogowe i fotowoltaika opłacają się coraz bardziej

Na koniec należy wspomnieć, że w przeciwieństwie do gazu czy węgla, wydatek na instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła czy innym elektrycznym urządzeniem grzewczym stanowi rozsądną inwestycję dla każdego gospodarstwa domowego. Nie musisz martwić się problemami w dostawach na rynku ani tym, że energia słoneczna się wyczerpie lub zostanie zakazana jak emitujące CO2 surowce.

Co więcej, nie zaskoczą Cię już podwyżki cen prądu - stajesz się na nie uodporniony, bo sam dla siebie produkujesz energię z paneli fotowoltaicznych. Z fotowoltaiką w domu, Twój rachunek za podłogowe ogrzewanie nie podskoczy nagle z 5000 tys. zł do 10000 zł, bo zużyjesz znacznie mniej prądu z sieci elektroenergetycznej.

Jeśli jedyne źródło ciepła w Twoim domu jest na prąd (np. działa pompa ciepła czy grzejniki elektryczne), to instalacje fotowoltaiczne są idealnym rozwiązaniem na problem wysokich kosztów ogrzewania.

Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego - FAQ

Jak ogrzewanie domu fotowoltaiką wpływa na rachunki za energię elektryczną?

Ogrzewanie domu prądem i dostarczanie ciepłej wody użytkowej przez piec elektryczny jest wówczas tańsze, bo panele fotowoltaiczne generują całkowicie darmową energię elektryczną. Ten bezpłatny prąd może wykorzystać pompa ciepła, maty podłogowe czy grzejniki na podczerwień.

Jakie jest zużycie prądu przy ogrzewaniu elektrycznym przez maty grzewcze?

Przyjmuje się, że aby pozyskać odpowiedni komfort cieplny z mat grzewczych, zużywają one ok. 70-150 kWh prądu na jeden metr kwadratowy budynku. Mniej prądu wykorzysta wodne ogrzewanie podłogowe zasilane przez pompę ciepła.

Czy pompa ciepła jest konieczna do wodnego ogrzewania podłogowego?

Tak jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego, ciepła woda w systemie rurociągu może zostać dostarczona przez piec elektryczny lub kocioł gazowy. Te urządzenia mogą zastąpić pompę ciepła i nadal będzie to dobre rozwiązanie. Podłogowe ogrzewanie nie musi być jednak wcale wodne - może być też tylko na prąd, poprzez elektryczne maty grzewcze.

Czy ogrzewanie prądem przez zestaw pompa ciepła i panele fotowoltaiczne może nic nie kosztować?

Nie, pomimo że pompa ciepła doskonale łączy się z panelami fotowoltaicznymi to niemożliwe jest pozbycie się chociażby opłat stałych z rachunku. Jeśli wybierzesz odpowiednio dużą moc fotowoltaiki, to rachunki za prąd z tytułu ogrzewania domu mogą znacząco się obniżyć.

Ile kosztuje fotowoltaika do ogrzewania podłogowego?

Mała instalacja fotowoltaiczna dla domu to wydatek rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy złotych, przy czym rządowe dofinansowania do fotowoltaiki potrafią obniżyć ten koszt o ponad połowę. Taka inwestycja, gdy korzystasz z ogrzewania elektrycznego, zwraca się często już w pierwsze 5 lat.

Czy fotowoltaika do ogrzewania podłogowego działa w zimie?

Panele fotowoltaiczne działają również w zimie przy niższej temperaturze i zachmurzeniu. Uzyski z instalacji fotowoltaicznej są jednak wówczas mniejsze. To jednak nie problem, bo ogrzewanie prądem może zostać opłacane z depozytu prosumenckiego - tj. pieniędzy, które trafiły na saldo rozliczeń z dystrybutorem energii, gdy w lecie system PV produkował i odsprzedawał nadwyżki prądu.


Wyceń swoją instalację w 3 prostych krokach!


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.