Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika dla domu, podobnie jak fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych i rolników zyskuje w Polsce na popularności, dlatego coraz więcej firm oferuje usługi z zakresu odnawialnych źródeł energii. Konkurencja na rynku pozwala na obniżenie cen instalacji fotowoltaicznej, jednak utrudnia podjęcie decyzji. Jak zatem wybrać najlepszą dla Twoich potrzeb firmę fotowoltaiczną, czyli instalatora PV? O co pytać w sprawie fotowoltaiki i co koniecznie musisz wiedzieć, jeśli chodzi o energię promieni słonecznych? Oto praktyczne porady i podstawowe informacje.

co warto wiedzieć przed zakupem instalacji fotowoltaicznej

Co jest najważniejsze przy fotowoltaice? Rekonesans!

Na wielu blogach i stronach o fotowoltaice przeczytasz, że instalacja paneli fotowoltaicznych wiąże się z korzyściami, zarówno dla Twojego portfela, jak i dla środowiska. Co więcej, przeczytasz tam, że zakup paneli PV można odliczyć od podatku tak jak panele słoneczne czy pompę ciepła, a nawet dostać bezzwrotne dofinansowanie co podnosi opłacalność inwestycji.

Jednak, aby fotowoltaika spełniła Twoje oczekiwania, ważny jest wybór instalacji dostosowanej do Twoich potrzeb. Pomóc Ci w tym powinna profesjonalna firma fotowoltaiczna taka jak Otovo.

Musisz tylko zyskać pewność, że dostawca fotowoltaiki, z którym rozmawiasz rzeczywiście przedstawia Ci atrakcyjną ofertę. Musisz wiedzieć jak zrobić rzetelny rekonesans. W tym pomoże Ci niniejszy artykuł. Nie wyjaśniamy w nim jak działa fotowoltaika od strony technicznej, tylko co w systemach PV jest najważniejsze.


Leasing na instalację fotowoltaiczną już od 99 zł!

O co pytać w sprawie fotowoltaiki? 10 pytań do firmy fotowoltaicznej

Wydawałoby się, że wystarczy porównać oferty firm zajmujących się fotowoltaiką, aby przekonać się, kto proponuje najkorzystniejsze warunki na panele fotowoltaiczne i montaż instalacji. Nie warto jednak kierować się wyłącznie ceną. Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 pytań, na które odpowiedzi powinieneś znać przed podpisaniem umowy.

Fotowoltaika to rozległe zagadnienie, ale to co warto wiedzieć przed zakupem to przede wszystkim:

 • To, czy gwarancja dotyczy tylko paneli fotowoltaicznych, czy też cała instalacja fotowoltaiczna objęta jest gwarancją instalatora (tj. również inwerter a także uzysk);
 • Jaka będzie roczna produkcja energii i po ilu latach zwróci Ci się fotowoltaika według kalkulacji tej firmy;
 • Jaką moc paneli fotowoltaicznych Ci sugerują, zważywszy na Twoje zapotrzebowanie energetyczne;
 • Czy firma fotowoltaiczna poleca Ci sprawdzone, dobre panele i inwerter;
 • Czy w razie Twoich chęci oferuje też magazyn energii do fotowoltaiki i posiada doświadczenie, aby go przyłączyć instalację fotowoltaiczną;
 • Czy wycena fotowoltaiki, którą otrzymujesz uwzględnia aktualne dofinansowania;
 • Jak długo będziesz czekać na montaż instalacji. Poniżej znajdziesz dokładnie o co pytać w sprawie fotowoltaiki wraz z objaśnieniem, jaka odpowiedź powinna być zadowalająca.

1.  Co obejmuje gwarancja instalacji fotowoltaicznej?

Gwarancja może obejmować całą instalację fotowoltaiczną lub zaledwie pojedyncze komponenty np. panele fotowoltaiczne.

W przypadku fotowoltaiki możemy wyróżnić aż 4 rodzaje gwarancji:

 • Gwarancja producenta - obejmuje od 10 do 25 lat. W jej skład mogą wchodzić ukryte wady produktu czy awarie.
 • Gwarancja uzysku - gwarancja wydajności paneli słonecznych, którą oferuje producent. Takiej ochrony można spodziewać się przez 25 lat.
 • Gwarancja serwisowa udzielana przez firmę montażową. Według polskiego prawa musi pokrywać co najmniej okres 2 lat.
 • Gwarancja falownika - zobowiązanie producenta falownika na okres od 5 lat do nawet 25 lat.

W Otovo otrzymujesz 10 lat gwarancji serwisowej. W jej skład wchodzą:

 • naprawa lub wymiana inwerterów, paneli czy innych uszkodzonych elementów instalacji fotowoltaicznej,
 • pokrycie kosztów transportu nowych komponentów,
 • dokonanie napraw w czasie około 14 dni od momentu kontaktu.

2. Po jakim czasie zwróci się koszt zamontowania instalacji fotowoltaicznej?

Zwyczajowo w ofertę fotowoltaiki wchodzi nie tylko informacja ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna u danego dostawcy, ale też informacja o zwrocie z inwestycji. Firma montażowa może przeprowadzić roczną symulację zysków, na podstawie której będziesz w stanie ocenić opłacalność paneli PV w Twojej lokalizacji. Na efektywność fotowoltaiki wpływa np. stopień zacienienia Twojej posesji oraz rodzaj dachu, czasem nawet to, czy fotowoltaika współpracuje z pompą ciepła, bo wtedy autokonsumujesz więcej energii wyprodukowanej z promieni słonecznych.

Orientacyjną cenę i zakres energii możliwej do wyprodukowania na Twoim obiekcie poznasz w zaledwie 2 minuty dzięki kalkulatorowi fotowoltaiki Otovo.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


3. Ile energii potrzebujesz, czyli jaką moc instalacji fotowoltaicznej doradza Ci instalator PV?

Mówi się, że moc instalacji PV obliczysz za pomocą rachunków za prąd. Pozwolą Ci one oszacować roczne zużycie energii elektrycznej, to prawda. Pamiętaj jednak, że zapotrzebowanie na energię zmienia się w ciągu roku.

Elektryczny grzejnik zimą inaczej wpływa na ilość pobieranego prądu niż zasilanie klimatyzacji latem. Zastanów się także, czy Twój styl życia w najbliższej przyszłości ulegnie zmianie.

Rozważasz zakup samochodu elektrycznego lub rozbudowę domu? Przechodzisz na emeryturę i będziesz więcej czasu spędzać w domu? Nie każda instalacja pozwala się łatwo rozbudować, dlatego warto już teraz obliczyć nie tylko obecne, ale i przyszłe zużycie prądu.

Adekwatnie dobrana moc instalacji fotowoltaicznej jest kluczem do doświadczenia mniejszych opłat za prąd. To absolutna podstawa rentowności inwestycji!

4. Ile paneli fotowoltaicznych pomieści Twój dach?

Wybór mocy paneli fotowoltaicznych i ich ilości zależy nie tylko od Twojego zapotrzebowania, ale i możliwości. Powierzchnia i rodzaj dachu wpływają na rozmieszczenie, a zatem i wydajność instalacji fotowoltaicznej. Na szczęście dzięki zdjęciom satelitarnym możesz błyskawicznie poznać odpowiedź na pytanie: Ile paneli PV zmieści Twój dach?

5. Jakie panele fotowoltaiczne są w ofercie firmy fotowoltaicznej?

Na polskim rynku dostępne są naprawdę rozmaite panele fotowoltaiczne zbudowane z ogniw krzemowych. Wiedz jednak, że celować warto przede wszystkim w panele monokrystaliczne - mają wyższą wydajność.

W panelach fotowoltaicznych ważny jest też sam producent i model. Warto porównać proponowaną ofertę z tym, co aktualnie uznają za najlepsze niezależne rankingi paneli fotowoltaicznych.

My podpowiemy Ci, że od lat, za propozycję żywotną, niskoawaryjną i wydajną uznawane są m.in. takie marki, jak LONGi Solar, Ja Solar czy Trina Solar. Nie przepłacisz, a będą bezpiecznym, opłacalnym rozwiązaniem.

6. Jaki falownik do fotowoltaiki zaleca instalator PV?

Zwykło się mawiać, że panele fotowoltaiczne są najważniejsze. Fotowoltaika jednak nie zadziała bez falownika, czyli inwertera. To urządzenie nie tylko uruchamia panele PV i cały system, ale i sprawia, że energia słoneczna, czyli prąd stały jest zamieniana na prąd zmienny płynący w gniazdkach Twojego domu.

Jeśli Twoja fotowoltaika zostanie wyposażona w słaby falownik, to możesz miewać problemy z jej uruchamianiem albo osiągnięciem takiej ilości energii elektrycznej, jaką zakładałeś. Ponadto kluczowym jest weryfikacja napięcia w sieci elektrycznej przed zakupem instalacji - zbyt duże napięcie może sprawiać, że inwerter będzie się wyłączać.

Więcej o tym urządzeniu przeczytasz w osobnym artykule Falownik fotowoltaiczny Q&A. W wersji skrótowej zapamiętaj jednak, że warto pytać o inwertery Growatt, Huawei, Soli, Sofar, Fronius czy Solar Edge. Są to sprawdzone marki.

7. Czy firma fotowoltaiczna oferuje też magazyny energii?

Instalacja fotowoltaiczna wcale nie musi być wyposażona w magazyn energii, jednak choć początkowy koszt fotowoltaiki wówczas rośnie, to w przyszłości taka opcja może Ci się wydać interesująca. Na przykład zamarzy Ci się większa instalacja i dokupisz kilka paneli fotowoltaicznych.

Zapytaj firmy fotowoltaicznej czy w ogóle oferuje magazyny energii i za ile. Jeśli miałbyś kupić akumulator, to dobrze wszystko nabywać i przyłączać u jednego instalatora PV.


Skorzystaj z kalkulatora fotowoltaiki

8. Czy oferta fotowoltaiki uwzględnia aktualne dofinansowania na instalację fotowoltaiczną?

Pamiętaj, że firma może podawać cenę uwzględniającą już kwotę dotacji do fotowoltaiki. Nie zawsze jest jednak tak, że ci, którzy złożyli wniosek z pewnością tę dotację dostaną. Należy wiedzieć, że o przyznaniu wsparcia decyduje kolejność zgłoszeń.

Co więcej, w przeciwieństwie do ulgi termomodernizacyjnej, środki z programów dofinansowań dla mikroinstalacji PV typu Mój Prąd 5.0 czy Czyste Powietrze czasem się kończą i trzeba poczekać na kolejną turę dotacji. Dlatego dopytaj o aktualność dofinansowania do fotowoltaiki albo już dziś umów się na kontakt z profesjonalistą Otovo. Możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora fotowoltaiki.

9. Jak sfinansować fotowoltaikę?

Opłacalność fotowoltaiki jest wyższa, gdy mądrze ją nabywasz, nie przegapiając możliwych szans. Poinformować Cię powinna o nich firma fotowoltaiczna, która przygotowuje dla Ciebie wycenę.

Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim cztery sposoby na korzystny zakup fotowoltaiki:

 1. Kredyt na fotowoltaikę oferuje niskie oprocentowanie (odsetki RRSO w wysokości 5-6%) i raty rozłożone na lata. Nie cały koszt instalacji fotowoltaicznej musi być objęty kredytem - z kredytu możesz pokryć tylko część wydatków, a resztę uregulować od razu u firmy fotowoltaicznej.
 2. Leasing paneli fotowoltaicznych polega na tym, że klient „wypożycza” panele od firmy. Na spłacenie instalacji w systemie ratalnym klient ma aż 20 lat, podczas których firma odpowiada za jakość sprzętu, naprawy i konserwacje.
 3. Ulga termomodernizacyjna to coś dla każdego podatnika. Dzięki niej odliczysz od podatku nawet do 53 000 zł kosztów na instalacje fotowoltaiczne. Obejmuje też koszt pomp ciepła. Przysługuje ona właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych. Żeby skorzystać z ulgi, należy być płatnikiem podatku PIT, ukończyć przedsięwzięcie termomodernizacyjne w ciągu trzech lat, a wydatki udokumentować fakturami VAT. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie towary czy usługi znajdują się na zaaprobowanej przez rząd liście, więc przed zakupem sprawdź oficjalny wykaz.
 4. Program rządowy „Mój prąd 5.0 sprawia, że domowa instalacja fotowoltaiczna może być tańsza nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Każdego roku wysokość dofinansowania do fotowoltaiki z programu Mój Prąd się zmienia. W 2023 roku jest to do 23 000 zł na zakup fotowoltaiki z magazynem energii oraz 6 000 zł jeśli instalujesz fotowoltaikę bez akumulatora fotowoltaicznego.

10. Jak długo trzeba czekać na montaż instalacji fotowoltaicznej?

Czas przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej to jedno, drugie to kolejka oczekiwania na przybycie fachowców. Koniecznie dopytaj o to instalatora PV! Dobre firmy fotowoltaiczne powinny nie kazać Ci czekać dłużej niż miesiąc lub dwa.

Dlaczego to ważne? Montaż paneli fotowoltaicznych wcale nie jest równoznaczny z tym, że Twoja fotowoltaika od razu będzie mogła zostać uruchomiona! Zakład energetyczny ma 30 dni na podłączenie Twojego systemu do publicznej sieci elektroenergetycznej i montaż licznika dwukierunkowego. Im szybciej panele zostaną zamontowane, tym krócej będziesz czekać na oficjalne uruchomienie systemu.

Problematyczna instalacja fotowoltaiczna: cień i kąt nachylenia paneli PV

W trakcie rozmów z wybraną firmą fotowoltaiczną może się zdarzyć, iż usłyszysz, że orientacja lub nachylenie dachu czy cień na niego padający sprawiają, że konstrukcja montażowa musi zostać wykonana w niestandardowy sposób. To się zdarza i nie powinno budzić Twojego niepokoju. Montaż paneli fotowoltaicznych najczęściej jest bezproblemowy, ale wyjątki po prostu się zdarzają.

Dla przykładu, wszędzie pisze się o tym, że panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane w ten sposób, aby być wystawionymi na stronę południową. I tak jest, ale jeśli na instalację fotowoltaiczną miałby padać cień, to z pewnością instalator PV doradzi ułożenie wschodnio-południowe. Podobnie kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych nie zawsze wynosi osławione 35 stopni, bo różne regiony są na innej wysokości n.p.m. i czasem energię słoneczną lepiej będą zbierać panele zamontowane pod innym kątem.

Fotowoltaika co warto wiedzieć przechodząc na energię promieniowania słonecznego

Przed zakupem i montażem fotowoltaiki koniecznie warto sobie uzmysłowić, iż promienie słoneczne to odnawialne źródła energii, czyli inaczej mówiąc niewyczerpalne źródło energii. Nie ma limitów na energię słoneczną i w Polsce są naprawdę dobre warunki, aby opłacalnie z niej produkować zielone paliwo.

Co za tym idzie, urządzenia do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z promieni słonecznych (moduły fotowoltaiczne i panele słoneczne) są przyjazne środowisku. Jest faktem, iż fotowoltaika nie generuje szkodliwych substancji, które zanieczyszczałyby środowisko naturalne. Stawiając na instalację PV, dbasz więc o czyste powietrze dla siebie i swoich bliskich, a nie tylko o niższe rachunki dla swojej rodziny czy firmy.

Ponadto, warto pod uwagę wziąć i to, iż jako jedno z odnawialnych źródeł energii, fotowoltaika oferuje bardzo optymistyczną przyszłość jeśli chodzi o ceny prądu dla całego kraju i świata. Jej rozpowszechnienie może w znacznym stopniu zapobiec kryzysom energetycznym.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Fotowoltaika i odnawialne źródła energii w świetle prawa

Energię słoneczną i montaż instalacji fotowoltaicznej, a także zasady rozliczania opłat za energię elektryczną pozyskiwaną z PV reguluje Prawo Energetyczne oraz Ustawa o odnawialnych źródłach energii (Ustawa o OZE).

Najważniejsze co trzeba z nich wiedzieć to to, że:

 1. Zakład energetyczny nie może odmówić Ci przyłączenia fotowoltaiki do sieci energetycznej. Musi to zrobić, ale i Ty musisz dostarczyć odpowiedni wniosek o przyłączenie mikroinstalacji PV.
 2. Instalacje fotowoltaiczne przyłączane są za darmo - Twój lokalny operator nie może naliczyć Ci za to dodatkowych opłat.
 3. Montując odnawialne źródła energii przestajesz być konsumentem, a zostajesz “prosumentem”. To ważne, bo prosument fotowoltaiki zupełnie inaczej rozlicza się za energię elektryczną niż zwykły konsument.

Jakie są rachunki za prąd przy fotowoltaice?

Zastanawiając się nad zakupem, można przyjąć, że fotowoltaika obniży rachunki za prąd o min. połowę, często jest to jednak nawet o 70-90%. Pewne koszty energii elektrycznej i tak zawsze trzeba płacić operatorowi sieci energetycznej - są to opłaty stałe za bycie w sieci, opłata mocowa itp.

Instalacje fotowoltaiczne dla gospodarstw domowych bywają różnej wielkości a każda rodzina miewa różne zużycie prądu. Jeśli w budynku działają nie tylko powszechne urządzenia elektryczne typu pralka, lodówka czy czajnik, ale i pompa ciepła, kocioł elektryczny czy ogrzewanie podłogowe, to instalacja PV powinna być odpowiednio duża, żeby produkować opłacalne ilości energii, tak żeby ceny i podwyżki cen prądu nie bolały. W doborze odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych powinien doradzić Ci instalator PV.

Ceny za energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej

Od wiosny 2022 nowi właściciele paneli fotowoltaicznych nie mogą już korzystać z wcześniejszego systemu opustów. Aktualnie fotowoltaika dla domu, fotowoltaika dla rolników i fotowoltaika dla wspólnot mieszkaniowych (czyli 3 rodzaje mikroinstalacji PV, które zaliczane są do prosumentów) rozliczane są z energii w systemie net-billingu. Ten sposób rozliczania fotowoltaiki polega na tym, że nadwyżki energii z Twoich modułów fotowoltaicznych idą do zakładu energetycznego, a dystrybutor musi Ci za nie zapłacić.

Ile? Cóż, sprzedaż energii elektrycznej z fotowoltaiki nie ma jednej, na zawsze ustalonej stawki. Ceny odkupywanego od prosumentów prądu zmieniają się co miesiąc na podstawie średniej miesięcznej ceny prądu w Polsce z giełdy TGE. W roku 2022 cena za 1 kWh energii z fotowoltaiki potrafiła wynieść zarówno 1,019 zł (czyli więcej niż cena prądu, jaką płaciły gospodarstwa domowe) jak i 0,576 zł. Co jednak najważniejsze, w 2022 roku w uśrednieniu właściciele instalacji fotowoltaicznych mieli płacone 0,739 zł za 1 kWh - prawie tyle samo co kosztował konsumentów prąd.

Fotowoltaika co warto wiedzieć przed zakupem - podsumowanie

Wykorzystaniu energii słonecznej na własny użytek nic nie stoi na przeszkodzie poza zebraniem odpowiednich funduszy i podjęciem mądrej decyzji.

Panele fotowoltaiczne będą produkować dla Ciebie darmowy prąd, tak jak panele słoneczne będą ogrzewać wodę. To są fakty, nie obietnice. To tak, jak ulga termomodernizacyjna - nie ma tu kluczków.

Budynek z instalacją fotowoltaiczną nie tylko zyskuje na wartości w razie ewentualnej sprzedaży, ale też przez kilkadziesiąt lat zapewnia sobie prąd przemienny za darmo.

Z kolei samo gospodarstwo domowe w ogromnym stopniu uniezależnia się od dostaw energii z sieci publicznej i skaczących w górę opłat za energię elektryczną, które ciężko przewidzieć. Fotowoltaika jest opłacalną inwestycją. Nie pozwól, aby niezrozumienie czy wątpliwości przeszkodziły Ci w zakupie.


Skorzystaj z kalkulatora fotowoltaiki
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.