Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych – jakie ma znaczenie?

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej zależy od doświadczenia i profesjonalizmu ekipy wykonującej usługę, ale wymaga również szeregu kalkulacji i obliczeń.

Wynika to przede wszystkim z dużej ilości parametrów, które znacząco wpływają na efektywność pracy paneli fotowoltaicznych - jednym z nich jest kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Nachylenie dachu, a produkcja prądu

Odpowiednie ustawienie paneli względem azymutu wpływa na efektywność pracy całej instalacji.

Przyjmuje się, że najlepsze uzyski generują panele skierowane na południe – produkują one energię przez cały dzień. Energia wytwarzana przez panele skierowane na wschód lub zachód, będzie więc odpowiednio niższa.

Najniższych uzysków można natomiast spodziewać się przy orientacji paneli na północ – zdarza się jednak, że przy odpowiednim kącie nachylenia modułu (maksymalnie do 30 o ) i taka instalacja jest w stanie wyprodukować energię pokrywającą zapotrzebowanie użytkownika.

Efektywność instalacji fotowoltaicznej pośrednio zależy też od intensywności nasłonecznienia.

W idealnej sytuacji instalacja skierowana jest na południe, co umożliwia prostopadłe padanie promieni słonecznych na powierzchnię modułu, dzięki temu uzyski są wysokie, a sama instalacja maksymalnie wydajna. Podobna zasada determinuje odpowiedni kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych.

Jeśli panele zostaną zamontowane na płasko, kąt padania promieni słonecznych sprawi, że nie będą one działały efektywnie, a uzyski będą zdecydowanie niższe. W warunkach szerokości geograficznej Polski i sąsiednich krajów, za optymalny kąt ustawienia paneli PV uznaje się kąt od 30 o do 40o.

Konkretną wartość warunkuje jednak kierunek montażu paneli. Powierzchnia czynna paneli odpowiedzialna jest za pozyskiwanie prądu z promieni słonecznych, dlatego zawsze powinna być skierowana bezpośrednio w stronę słońca.

W krajach, które znajdują się na północ od równika, instalacje fotowoltaiczne zorientowane są na południe i odwrotnie – im dalej na południe od równika, tym bardziej panele ustawione są na północ.

Minimalny kąt nachylenia dachu pod fotowoltaikę to 10o, zapewnia to odpowiedni kąt m.in. do samooczyszczania się paneli. W przypadku niższego kąta nachylenia lub dachów płaskich konieczne jest zamontowanie konstrukcji korygujących.

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Wybór odpowiedniego nachylenia paneli fotowoltaicznych najczęściej zdeterminowany jest konstrukcją dachu, na którym zamontowana będzie instalacja.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku konstrukcji naziemnych, nazywanych instalacją na gruncie – ich konstrukcja od początku przystosowana jest do optymalizacji jak najwyższych uzysków dla danej instalacji.

Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być montowana z zachowaniem zasad dobrej praktyki i wymogami technicznymi, tak aby inwestycja była jak najbardziej opłacalna, przy możliwie najniższych nakładach finansowych.

Niewątpliwie jednak kąt nachylenia jest jednym z parametrów, który znacząco wpływa na efektywność działania całej instalacji.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby panele zamontowane były pod odpowiednim kątem względem kierunku padania promieni słonecznych. Warto pamiętać też o stopniu zacienienia generowanego przez drzewa i sąsiadujące budynki - one również determinują końcowe uzyski produkowane przez moduły.


Zamontuj swoją instalację z naszymi specjalistami!

Jak zacienienie wpływa na panele?

Fotowoltaika to nowoczesna instalacja słoneczna mająca na celu wytwarzanie energii dla domu, gospodarstwa lub firmy, dzięki określonej ilości nagromadzonej energii ze Słońca. Co więc może się stać, kiedy na jeden lub kilka modułów z instalacji rzucany jest cień? Jaki jest wpływ zacienienia na panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika a zacienienie

Żaden rodzaj zacienienia nie jest korzystny dla instalacji fotowoltaicznych, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż ze względu na jego źródło, zacienienie może mieć diametralnie różne nasilenie, co z kolei analogicznie mniej lub bardziej może zaszkodzić pracy modułów.

Słabe zacienienie nie będzie mieć dużego wpływu na pracę instalacji fotowoltaicznej. Lekkie i rozproszone może jedynie nieznacznie obniżyć poziom przepływającego przez nią prądu, z kolei mocne lub pełne jest sytuacją bardzo niekorzystną i w znaczny sposób wpłynie na pracę domowej instalacji PV.

Zacienienie może być skutkiem zmiennych warunków atmosferycznych, a także sąsiadujących z budynkiem innych obiektów zacieniających, np. sąsiednie budynki, drzewa (roślinność), słupy lub zacienienia na samym dachu od anten, kominów, form dachu - lukarny.

O ile pierwszego źródła nie da się wyeliminować, o tyle na to drugie warto wziąć poprawkę już na etapie instalacji paneli.

Wnikliwie analizując otoczenie domu oraz wszystkie możliwe niedogodności, można już w momencie montażu paneli zapobiec lub znacznie zmniejszyć wpływ zacienienia.

Dzięki temu można zoptymalizować rozłożenie instalacji, czy też zaproponować optymalizatory mocy, które poprawia generalną efektywność instalacji, która może być narażona na okresowe zacienienie. Zawsze warto rozważyć umieszczenie paneli w takim miejscu, aby eliminować cień.

Fotowoltaika – zacienienie. Jak utrzymać wydajność instalacji?

Jeżeli źródła zacienienia nie da się wyeliminować lub jeśli pojawi się ono już po instalacji paneli, można podjąć inne skuteczne kroki, zapobiegające obniżaniu wydajności fotowoltaiki.

Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem na zacienienie jest montaż optymalizatorów mocy pod zacienionymi panelami lub instalacja przy użyciu falownika SolarEdge i optymalizatory mocy pod każdym z paneli.

Co to jest optymalizator mocy? Jest to urządzenie elektroniczne montowane pod modułami fotowoltaicznymi.

W momencie zacienienia jednego z modułów reszta paneli pracuje również ze słabszą mocą. Optymalizator sprawia, że tylko zacieniony panel ma gorszą wydajność, a reszta pracuje na 100% swoich możliwości.

Szczególnie duże korzyści z zastosowania tego typu urządzeń pojawiają się w przypadku niedopasowania prądowo-napięciowego na modułach PV.

Niedopasowanie może się również pojawić ze względu na:

  • Tolerancję parametrów prądowo- napięciowych stosowaną przez producentów,
  • nierównomierne starzenie się poszczególnych ogniw w modułach PV,
  • Punktowe zabrudzenia modułu PV,
  • Nierównomierne nagrzewanie się modułów i ogniw w module,
  • refleksy świetlne, załamanie promieni słonecznych na krawędzi chmury,
  • uszkodzenie diod obejściowych lub ogniw w module PV

Jeśli tylko kilka paneli może być narażonych na cień, np. przez komin i nie da się tych paneli odsunąć od źródła zacienienia, to można zdecydować się na kilka optymalizatorów, tylko przy danych panelach.

W ofercie mamy optymalizatory TIGO, które dobrze współgrają z falownikami takimi jak Fronius, SMA czy Growatt. Takie rozwiązanie będzie rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

Jeśli ryzyko zacienienia jest większe, np. drzewa mogą w różnym momencie dnia zakrywać inną część instalacji, wtedy warto rozważyć instalację z falownikiem SolarEdge plus optymalizatory mocy pod każdym panelem. Wtedy instalacja będzie mniej narażona na ryzyko dużego wpływu cienia na całą produkcję energii. SolarEdge oferuje 12 lat gwarancji na falownik oraz 25 lat gwarancji na optymalizatory mocy.


Wyceń swoją instalację w 3 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.