Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej zależy od doświadczenia i profesjonalizmu ekipy wykonującej usługę, ale wymaga również szeregu kalkulacji i obliczeń. Wynika to przede wszystkim z dużej ilości parametrów, które znacząco wpływają na efektywność pracy modułów - jednym z nich jest kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych oraz ich kierunek ustawienia


Wyceń swoją instalację w 2 minuty

Dlaczego kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych jest ważny?

Odpowiedni kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych w Polsce (jak i w każdym innym kraju) względem azymutu wpływa na efektywność pracy całej instalacji PV.

Panele fotowoltaiczne cechuje powierzchnia czynna, która jest odpowiedzialna za pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych, dlatego zawsze powinna być ona skierowana bezpośrednio w stronę słońca. Chodzi oczywiście o jak największe możliwe nasłonecznienie ogniw fotowoltaicznych - wówczas uzysk energii (prądu ze słońca) jest maksymalny.

W krajach, które znajdują się na północ od równika, instalacje fotowoltaiczne zorientowane są na południe i odwrotnie – im dalej na południe od równika, tym bardziej panele fotowoltaiczne ustawione są na północ.

Najlepszy kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych w Polsce

Przyjmuje się, że najlepsze uzyski energii elektrycznej w Polsce generują panele fotowoltaiczne skierowane na południe – produkują one energię przez cały dzień, z czego przy odpowiednim kącie nachylenia paneli przez większość dnia promienie słoneczne padają na panele w sposób prostopadły (tj. najbardziej korzystny).

Drugą możliwością jest ustawienie paneli fotowoltaicznych w orientacji wschód-zachód. Efektywność produkcji energii elektrycznej wytwarzanej przez panele PV skierowane na wschód lub zachód jest jednak niższa tylko o 10-15%, ale potencjalnie dobrze sprawdza się z planowanym od lipca 2024 systemem rozliczania godzinowego, bo daje średnio większy współczynnik autokonsumpcji. Zaznaczmy że fachowy montaż fotowoltaiki i ekspercka optymalizacja potrafią sprawić, że prawie każdy kierunek ustawienia paneli będzie optymalny.

Nachylenie dachu, a produkcja prądu przez instalację fotowoltaiczną

Jak już wspomnieliśmy, efektywność instalacji fotowoltaicznej pośrednio zależy od intensywności nasłonecznienia. Oznacza to, że zarówno kąt ustawienia, jak i kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych jest istotny.

Jeśli panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na płasko, kąt padania promieni słonecznych sprawi, że będą one działały o ok. 20% mniej efektywnie. Stąd taki montaż fotowoltaiki stosuje się wyłącznie, gdy nie ma innego wyjścia. Niestety powoduje to trochę większą podatność na zabrudzenia, które tak łatwo nie spływają.

Mimo to część Klientów docenia to rozwiązanie. Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być montowana z zachowaniem zasad dobrej praktyki i wymogami technicznymi, tak aby inwestycja była jak najbardziej opłacalna, przy możliwie najniższych nakładach finansowych.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na dachu

W warunkach szerokości geograficznej Polski i sąsiednich krajów, za optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych uznaje się kąt od 30° do 40°. Zamysłem jest uzyskanie takiego kąta nachylenia ogniw fotowoltaicznych, aby promieniowanie słoneczne padało na nie w sposób jak najbardziej prostopadły.

Wybór odpowiedniego nachylenia paneli fotowoltaicznych najczęściej zdeterminowany jest konstrukcją dachu, na którym zamontowana będzie instalacja PV. Inaczej to wygląda na dachu płaskim, a inaczej na dachu skośnym.

Minimalny kąt nachylenia dachu pod instalację fotowoltaiczną to 6° . Zapewnia to odpowiedni kąt m.in. do samooczyszczania się paneli. W przypadku niższego kąta nachylenia lub dachów płaskich konieczne jest zamontowanie konstrukcji korygujących.

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na gruncie

Jeśli nie czytałeś jeszcze naszego artykułu fotowoltaika na dachu czy na gruncie, przypomnijmy, że nieco inaczej wygląda to w przypadku konstrukcji naziemnych, nazywanych instalacją na gruncie – ich konstrukcja od początku przystosowana jest do optymalizacji jak najwyższych uzysków dla danej instalacji PV.

Najlepszy kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na gruncie to równe 35°. Naturalnie i w tym przypadku należy ustawić instalację w stronę południową.

Niewątpliwie kąt nachylenia jest jednym z parametrów, który znacząco wpływa na efektywność działania całej instalacji. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby panele słoneczne zamontowane były pod odpowiednim kątem względem kierunku padania promieni słonecznych. Warto pamiętać też o stopniu zacienienia generowanego przez drzewa i sąsiadujące budynki - one również determinują końcowe uzyski produkowane przez moduły.

Kąt i kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych - FAQ

Jaki jest optymalny kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych w Polsce?

W idealnej sytuacji panele fotowoltaiczne skierowane są na południe, co umożliwia prostopadłe padanie promieni słonecznych na powierzchnię modułu. Dzięki temu uzyski są wysokie, a sama instalacja maksymalnie wydajna.

Czy jest tylko jeden optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce?

Czasem można się spotkać z informacją, że panele fotowoltaiczne powinny zostać zamontowane pod kątem 35°. Prawa jest jednak taka, że optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to przedział od 15° do 45°.

Jaki jest minimalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce?

Przyjmuje się, że minimalne nachylenie paneli fotowoltaicznych w naszym kraju to 10°. Powód jest dość praktyczny: taki kąt nachylenia umożliwia samoczynne oczyszczanie się paneli z brudu (gdy np. pada deszcz). Można też jednak ustawiać panele na płasko - zanieczyszczenia nie stanowią aż tak wielkiego problemu.

Czy istnieje taki kąt nachylenia dachu, który sprawia, że instalacja fotowoltaiczna jest niemożliwa do montażu?

Nie obawiaj się, że dach nie będzie nadawał się pod fotowoltaikę. Nie ma znaczenia czy Twój ekologiczny dom posiada dach płaski czy dach skośny - optymalny kąt paneli fotowoltaicznych uzyskuje się poprzez odpowiednie konstrukcje montażowe. Odpowiednie nachylenie instalacji fotowoltaicznej to zadanie, z którym bez problemu poradzi sobie doświadczony instalator PV.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.