Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

W tym artykule w prosty sposób wyjaśniamy, jak powstaje prąd ze słońca, tłumacząc, na czym polega konwersja fotowoltaiczna w ogniwach paneli fotowoltaicznych. Rzucamy też nieco światła na potencjał, jaki ma energia słoneczna (energia słońca) i historię jej wykorzystania przez ludzkość, która przywiodła nas do dnia dzisiejszego, czyli dnia, w którym domowa fotowoltaika stanowi opłacalne i bezemisyjne źródło energii.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę.


Energia słoneczna a prąd ze słońca

Wytłumaczenie tego, jak powstaje prąd ze słońca, jest znacznie łatwiejsze, gdy rozumie się, czym tak naprawdę jest energia słoneczna. Powstaje ona na drodze rozmaitych reakcji fuzji jądrowych, które nieustannie mają miejsce w jedynej gwieździe naszego układu, czyli Słońcu. Energia ze słońca dociera do planety Ziemia pod postacią promieniowania słonecznego, którego natężenie dla obszaru Polski wynosi średnio 993,5 kWh/m2. Jest to wystarczająca moc, aby domowa fotowoltaika, nawet małego rozmiaru, czyli do 5 kW, wytwarzała rocznie ok. 5000 kWh energii elektrycznej.

Konwersja fotowoltaiczna to nie jedyny sposób, aby energia słoneczna została zamieniona na tzw. prąd ze słońca. Istnieją również dwa inne sposoby - konwersja chemiczna oraz konwersja fotochemiczna. W tym artykule skupimy się jednak wyłącznie na zasadach działaniach tej pierwszej.

Jak powstaje prąd ze słońca dzięki konwersji fotowoltaicznej

Aby energia słoneczna mogła zostać zamieniona na znany nam prąd ze słońca, potrzebne jest jej przekształcenie. Tzw. konwersja fotowoltaiczna odbywa się w ogniwach, z których zbudowane są panele PV. Są to urządzenia, które dzięki zastosowaniu w nich dwóch krzemowych płytek o różnych typach przewodnictwa (p i n, czyli + i -) wytwarzają specyficzne pole elektryczne. W momencie, gdy energia słoneczna w postaci fotonu promieniowania pada na płytkę krzemową, jest on przez nią pochłaniany, a efektem tego jest wybicie (tj. poruszenie) elektronu. To właśnie ten ruch generuje prąd.

Instalacja fotowoltaiczna, na którą składają się wspomniane już panele PV, ale też okablowanie i falownik, zasila w ten sposób domowe urządzenia elektryczne. Prąd ze słońca nie jest jednak przez nią nigdzie przechowywany, chyba że wyposażymy się w magazyn energii fotowoltaicznej.


Wyceń swoją instalację w 3 prostych krokach.

Prąd ze słońca w ujęciu historycznym

Historia wykorzystania energii ze słońca była już znana wieki temu przez naszych przodków. Zdaniem antropologów, odkrycie tego, że energia słoneczna może służyć rozpalaniu ognia, datuje się na ok. 7 w. p. n. e. Choć początkowo używano do tego szkieł powiększających, to już w III w. p. n. e. Grecy i Rzymianie ten sam proces wykorzystywali dzięki lustrom, rozpalając w ten sposób pochodnie. Dalej historia wiedzie nas przez liczne budowle, które choć nie były zaopatrzone w prąd ze słońca, to wykorzystywały energię promieniowania słonecznego  do ogrzewania pomieszczeń. Pod koniec XVIII wieku dostrzeżono też jego potencjał do ogrzewania kotłów na licznych statkach, które wówczas kursowały na długich dystansach.

Co więcej, prąd ze słońca nie byłby tak łatwo pozyskiwany, gdyby nie Alexandre Edmond Becquerel, który w 1839 roku zbudował elektrodę, w której nastąpiła pierwsza, historyczna konwersja fotowoltaiczna. Pierwsze opatentowane ogniwo słoneczne pojawiło się jednak dużo później, bo w 1941 roku.

Prąd ze słońca, jaki generuje fotowoltaika to oszczędność i dbałość o ekologię

Energia słoneczna to całkowicie bezemisyjne źródło energii elektrycznej i cieplnej. Prąd ze słońca nie ma negatywnych konsekwencji dla środowiska - nie emituje zanieczyszczeń, nie zmniejsza zasobów naturalnych naszej planety, takich jak węgiel czy ropa.

Decydując się zostać prosumentem, czyli osobą z własną fotowoltaiką dla potrzeb domowych, możesz rocznie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na rachunkach za prąd.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty.
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.