Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej należy podłączyć ją do sieci energetycznej. W tym celu  należy złożyć wniosek o Mikroinstaalcję do swojego Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Ma on 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wymianę obecnego licznika na licznik dwukierunkowy jest toi licznik energii elektrycznej, który odczytuje nie tylko ilość energii pobraną z sieci, ale również nadprodukcję z instalacji fotowoltaicznej, która zostaje wprowadzona do sieci elektroenergetycznej.

Dlaczego dwukierunkowy licznik energii elektrycznej dla instalacji fotowoltaicznej?

Wiele osób może zapytać, dlaczego nie można zostawić starego licznika? Nie jest to możliwe z prostego powodu – panele fotowoltaiczne wytwarzają nieustannie prąd przez cały słoneczny dzień. Część tej energii zostaje zużyta na bieżące potrzeby, jednak najczęściej pozostaje nadmiar wytworzonej energii. Zostaje ona wprowadzona do sieci, co rejestrowane jest przez licznik.


Wykonaj wycenę i ciesz się darmową wyceną na instalację fotowoltaiczną!


Jakie informacje umieszczone są w liczniku?

Każdy licznik wyświetla aktualną datę, godzinę, taryfę oraz ilość energii pobranej i oddanej do sieci. Jak odczytać licznik energii elektrycznej? Wystarczy znaleźć na obudowie informację, który odczyt pokazuje energię pobraną, a który oddaną do sieci energetycznej. A jak odczytać licznik energii elektrycznej cyfrowy, w którym jest podawana tylko jedna wartość na ekranie? W tych modelach trzeba po prostu poczekać, aż wyświetlą się kolejne informacje. Opisane są one kolejnymi cyframi, których znaczenie także zlokalizowane jest na liczniku.

Każdy licznik energii elektrycznej musi podawać dwie wartości mierzone w  kWh (kilowatogodzinach).

Do czego potrzebne są liczniki energii elektrycznej dwukierunkowe?

Wiemy już, że mierzą one energię pobraną i oddaną do sieci energetycznej. Jaki jest jednak tego cel? Nadprodukcja energii wytwarzanej przez panele jest oddawana do sieci elektroenergetycznej, a operator, który tą siecią zarządza, magazynuje nadwyżki. W praktyce oznacza to, że 80% oddanej energii wróci do właściciela paneli za darmo, pozostałe 20% natomiast traktowane jest jako opłata za magazynowanie energii.


zostaw numer telefonu a my przedstawimy dla ciebie darmową ofertę!


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.