Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Magazynowanie energii z fotowoltaiki to ciekawy temat, albowiem aż 60-80% wytworzonej przez panele PV energii trafia zazwyczaj z powrotem do sieci, zamiast być zużywaną przez dom.

W dzisiejszym wpisie omawiamy więc kwestię tego, jak magazynować prąd z fotowoltaiki w sposób mądry oraz przedstawiamy najlepsze sposoby magazynowania energii.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę+ magazyn energii.


Fotowoltaika: Magazynowanie energii, czyli magazynowanie prądu

Na wstępie warto wyjaśnić, że domowa fotowoltaika, która nie jest wyposażona w akumulator do fotowoltaiki czy inny magazyn energii, generuje spore ilości energii elektrycznej, którą następnie

inwerter - będący koniecznym elementem instalacji - zamienia na prąd zmienny. Prąd ten zużywany jest na bieżące potrzeby budynku, a jego nadwyżki automatycznie odprowadzane są wówczas do centralnej sieci. O ile nie zadbamy o magazynowanie energii z fotowoltaiki, przeciętna autokonsumpcja wyniesie jedynie 20-40%.

Choć za wspomniane nadwyżki energii płaci nam dystrybutor (tzn. je kupuje), to gdy słońce zachodzi, prosument chcąc nie chcąc jest zmuszony kupować prąd od dystrybutora.

Magazynowanie energii z fotowoltaiki, czyli przechowywanie energii, którą wygenerowała instalacja PV, sprawia z kolei, że nadwyżki “własnego” prądu gromadzone są przez dzień w wyspecjalizowanym urządzeniu. Wieczorem i w nocy możne je bezkosztowo zużyć.

Współczesne sposoby magazynowania energii z fotowoltaiki

Mówiąc bardzo ogólnie, współczesne sposoby magazynowania energii fotowoltaicznej można podzielić na elektrochemiczne, elektryczne, chemiczne, termochemiczne i mechaniczne.

Magazyny energii pierwszego typu to przede wszystkim tzw. superkondensatory. Niestety magazynowanie energii z fotowoltaiki przy ich użyciu w praktyce ma jedną, podstawową wadę: większość z nich pozwala na przechowywanie energii jedynie niskiej gęstości, a te opracowane w lepszych technologiach są zbyt drogie, aby ich zakup rzeczywiście mógł się opłacić w domowej fotowoltaice.

Drugim typem są akumulatory fotowoltaiczne inaczej zwane bateriami. Koszt ich zakupu jest już znacznie bardziej racjonalny, a najlepsze litowo-jonowe magazyny energii tego rodzaju cechują się świetną sprawnością (nawet 95%). Stanowią one aktualnie najlepszy sposób na magazynie energii z fotowoltaiki.

Pozostałe sposoby magazynowania energii wykorzystywane są raczej na wielkich farmach fotowoltaicznych i w elektrowniach. Nie będziemy zatem dłużej tu o nich pisać.


Wyceń swoją instalację + magazyn energii w 2 minuty

Najlepsze sposoby na magazynowanie energii fotowoltaicznej w domowej instalacji: akumulatory

Choć w Polsce magazynowanie energii z fotowoltaiki dopiero zaczyna raczkować, bo przed 2022 rokiem przy net-billingu 80-70% nadwyżek prądu można było bezpłatnie odebrać z sieci, to magazyny energii w innych krajach Europy od lat stanowią już częsty komponent domowych instalacji.

Nasza firma fotowoltaiczna działa międzynarodowo stąd, gdy polscy klienci zaczęli nas pytać o to, jak magazynować prąd z fotowoltaiki, już mieliśmy naszego sprawdzonego faworyta. Jest nim akumulator do fotowoltaiki marki Huawei Luna 2000-5/10/15-S.

Dlaczego akurat ten magazyn energii? Przede wszystkim jest to przykład urządzenia, które oferuje wyróżniający się stosunek jakości do ceny. Wykorzystana nowoczesna technologia LFP (litowo-żelazowo-fosforanowa) pozwala rozładowywać go nawet całkowicie, co przekłada się oczywiście na dobrą żywotność.

Szybko się ładuje i pozwala czerpać prąd w sposób użyteczny. Co więcej, w kolejnych latach zawsze można zwiększyć jego pojemność, po prostu dobierając dodatkowy moduł.

Magazynowanie energii z fotowoltaiki - jak zrobić to dobrze?

Magazynowanie energii z paneli fotowoltaicznych powinno się zacząć przede wszystkim od kalkulacji, jak duży magazyn energii rzeczywiście w ogóle jest potrzebny. Jeżeli planujemy instalację 5 kW, akumulator 5 kW powinien - przynajmniej na początku - całkowicie wystarczyć.

W praktyce w późniejszym czasie okazuje się jednak dość często, że zapotrzebowanie na prąd danego gospodarstwa rośnie (np. decydujemy się na bojler elektryczny) i w związku z tym dokładamy kolejne moduły fotowoltaiczne. To z tego m.in. powodu polecamy w Otovo wspomniany wyżej akumulator do fotowoltaiki Huawei - bez problemu można go bowiem powiększyć o kolejne 5 lub nawet 10 kW.


Wyceń swoją instalację + magazyn energii w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.