Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Każda osoba, która planuje wybudować dla siebie ekologiczny dom, staje przed wyborem dostarczania do niego zielonej energii. Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego może bazować na różnych rozwiązaniach, eko instalacja fotowoltaiczna jest jednym z najpopularniejszych. Co warto uwzględnić już w fazie projektowania?


Wyceń swoją instalację i otrzymaj wycenę w 2 minuty!

Ekologiczne domy - podstawowa charakterystyka i wprowadzenie

Gdy używa się terminu ekologiczny dom, na myśli ma się przede wszystkim dom energooszczędny, w którym zastosowano ekologiczne ogrzewanie domu z odnawialnych źródeł energii. Przykładem takiego sposobu ogrzewania (oraz dostarczania prądu) jest fotowoltaika, która z uwagi na fakt, że nie emituje żadnych zanieczyszczeń do środowiska naturalnego jest w pełni eko (stąd też spotkać się można z nazwą eko fotowoltaika).

Warto przy tym zauważyć, że ekologiczne domy to pojęcie znacznie szersze, wykraczające poza samo ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego. Często już na etapie ich projektowania ogromny nacisk kładzie się na dodatkowe czynniki, które zmniejszają zużycie energii i prądu, m.in. odpowiednią orientację budynku oraz dodatkową izolację. Co więcej, w pełni ekologiczne domy buduje się w oparciu o naturalne surowce i przyjazne środowisku materiały, np. drewno czy cegłę.

Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego - przegląd rozwiązań

Eko fotowoltaika to nie jedyne możliwe rozwiązanie. Ekologiczne domy mogą pozyskiwać energię również z innych odnawialnych źródeł, a w niektórych przypadkach właściciele decydują się połączyć kilka rozwiązań. Ekologiczne sposoby ogrzewania domu to:

  1. Eko fotowoltaika - czyli pozyskiwanie energii elektrycznej z energii słonecznej;
  2. Pompa ciepła - czyli odzysk ciepła z wód gruntowych, powietrza tudzież gleby;
  3. Rekuperator - czyli odzyskiwanie ciepła wypompowanego z wnętrza poprzez system wentylacji (sprawdzi się jednak jedynie, jeżeli budujesz dom ekologiczny pasywny, cechujący się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię z zewnątrz, maksymalnie 15kWh/(m2·rok));
  4. Biomasa - czyli ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego substancjami roślinnymi lub zwierzęcymi (w Polsce najpopularniejsze są pelety);
  5. Mała turbina wiatrowa - czyli pozyskiwanie energii z wiatru.

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Jak zaplanować ekologiczny dom ogrzewany fotowoltaiką?

Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego poprzez systemy fotowoltaiczne może być efektywne zarówno na płaskich, jak i skośnych dachach. Dobrze jest jednak od razu projektować i budować ekologiczne domy tak, aby pomagały optymalizować wyniki fotowoltaiki, a nie je obniżały. Z pewnością, jeżeli rozważasz eko fotowoltaikę, to warto, abyś uprzedził o tym architekta. W ten sposób powinien od razu uwzględnić ją w projekcie.
Oto kilka przydatnych wskazówek, które warto brać pod uwagę, budując ekologiczne domy.

Ekologiczny dom z fotowoltaiką: wybór terenu i orientacja

Wybór działki, a także orientacja domu mogą korzystnie wpłynąć na ilość generowanej z promieni słonecznych energii. Teren, w którym chcesz postawić swój ekologiczny dom powinien być możliwie jak najbardziej nasłoneczniony - niezacieniony przez inne zabudowania ani drzewa mogące rzucać cień.

Co więcej, eko fotowoltaika jest najbardziej wydajna, gdy montuje się ją od strony południowej. Jest to szczególnie istotne, gdy dopiero projektujesz ekologiczny dom i ma mieć on skośny dach.

Ekologiczny dom z fotowoltaiką: dach

Ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego instalacją fotowoltaiczną o mocy 5kW (która najczęściej w całości pokrywa zapotrzebowanie na energię) wymaga przeznaczenia pod panele minimum 25-30 m2 dachu. Pomimo tego, że rozmiary modułów fotowoltaicznych nie są duże, to okna dachowe, kominy czy kominki wentylacyjne mogą stanowić problemy w instalacji.

Ponadto, jeśli budujesz ekologiczny dom ze skośnym dachem, to wiedz, że najlepszym kątem nachylenia dla paneli jest 30-45°. Warto też, abyś przeczytał, jak wygląda montaż fotowoltaiki na dachówce - niektóre typy dachówek utrudniają instalację.

Jeżeli masz wątpliwości co do projektu, mocy instalacji lub kosztów, pamiętaj o naszych bezpłatnych konsultacjach - fotowoltaika pod ekologiczne domy to specjalność Otovo. Jako jedyni w Polsce umożliwiamy też leasing instalacji, który znacznie zmniejsza konieczne początkowe koszty.


Wyceń swoją instalację w 3 prostych krokach!


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.