Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

W czasie, gdy cały świat stawia na odnawialne źródła energii, widząc w nich niebotyczne korzyści, branża energetyczna przechodzi zmianę, która wpłynie na całą strukturę gospodarczą: przemysł, budownictwo, transport.

I nie tylko branża - również indywidualne osoby kierują swoją uwagę na OZE, zwane też zieloną energią. Jednym z takich rozwiązań dostępnych dla każdego jest instalacja fotowoltiaczna.

Dlaczego źródła odnawialne są tak popularne? Jakie są największe zalety energii odnawialnej? Przeczytasz o tym właśnie tutaj.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii elektrycznej niesie niezaprzeczalne korzyści - Wstęp

Dotychczas cały świat korzystał z nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel, ropa, czy gaz ziemny. Ich zużycie jest jednak nie tylko kosztowne i obciążające dla gospodarki, ale też niebezpieczne dla środowiska i zdrowie ludzi.

W samym tylko ubiegłym roku 2021, wyemitowaliśmy do atmosfery 36,3 mld ton dwutlenku węgla! Mało kto już dyskutuje z ociepleniem klimatu czy topnieniem lodowców - jest to skutek zbyt dużego wykorzystania paliw kopalnych i szkodliwej działalności człowieka.

To dlatego od kilku już ładnych lat powtarza się, że w odnawialnych źródłach energii jest przyszłość. Nie jest to jednak ani pusty slogan, ani coś, co w praktyce się nie wydarza. W samej tylko Polsce w 2022 naliczono już ponad milion mikroinstalacji OZE.

Transformacja energetyczna to ogólnoświatowy trend. W perspektywie grożącej nam katastrofy klimatycznej, inwestycja w bezpieczniejsze, bardziej ekologiczne i przyjazne planecie odnawialne źródła energii jest nieunikniona.

Czym są odnawialne źródła energii (OZE)?

Odnawialne źródła energii to takie, których używanie nie szkodzi środowisku naturalnemu, a ich zasoby nie wyczerpują się w szybkim tempie i szybko się odbudowują.

Energia odnawialna to dla przykładu energia słoneczna, energia geotermalna czy energia wiatru - nie musimy walczyć między sobą o jej zasoby.

W Polsce ponad 80% energii wciąż czerpiemy z węgla, paliw kopalnych i źródeł nieodnawialnych, dlatego nasz udział w dekarbonizacji jest nadal zbyt niski. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby zmian i zalet energii odnawialnej – na popularności nieustannie zyskują panele PV, które pozwalają na produkcję energii z promieni słonecznych.

Co istotne, na inwestycje w odnawialne źródła energii (zarówno te dla domu, jak i gmin oraz rolników), co roku pojawiają się rządowe dotacje. Wpisuje się w nie fotowoltaika, turbiny wiatrowe, pompy ciepła i wiele innych urządzeń, pozwalających produkować ekologiczną energię odnawialną.

Jakie są odnawialne źródła energii? Lista

Przez odnawialne źródło energii rozumie się:

  • Energię słoneczną – w tym panele fotowoltaiczne (panele PV) i panele słoneczne (kolektory słoneczne),
  • Energię wiatrową (inaczej energię kinetyczną wytwarzaną przez wiatraki, pompy i turbiny wiatrowe),
  • Energię wodną (energia mechaniczna wody jest wówczas przetwarzana przez elektrownie wodne w znaną nam energię elektryczną),
  • Energię geotermalną - w tym gruntowe pompy ciepła, które wytwarzają zarówno energię cieplną, jak elektryczną,
  • Bioenergię - energię pozyskiwaną z biomasy, czyli materii produkcji rolnej lub leśnej, które ulegają biodegradacji.

Odnawialne źródła energii w Europie w udziale procentowym

Zanim wymienimy kluczowe zalety energii odnawialnych, którymi są m.in. takie OZE jak energia słoneczna, energia geotermalna, energia wody czy energia wiatrowa, warto uzmysłowić sobie, że Europa już na nie postawiła.

Nie chodzi tylko o produkcję energii elektrycznej, ale i energii cieplnej, bo na prąd działają przecież pompy ciepła i inne urządzenia zapewniające ekologiczne ogrzewanie domu.

Według raportu firmy Ember, w roku 2021 odnawialne źródła energii wyprodukowały 37% energii elektrycznej w UE, zaopatrując kraje członkowskie w energię elektryczną rzędu 547 TWh.

Co ciekawe, paliwa kopalne wytworzyły tyle samo - również 37%. Produkcja energii w elektrowniach jądrowych odpowiadała za 26% całego udziału.

Cel Unii Europejskiej jest tu mocno widoczny: ogromne ilości dwutlenku węgla będące konsekwencją spalania paliw kopalnych trzeba ograniczyć. Można tego dokonać jedynie poprzez zwiększenie produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.


Zainwestuj w odnawialne źródło energii!

Zalety energii odnawialnej OZE

Źródła energii odnawialnej mają wiele zalet, które sprawiają, że trwająca właśnie transformacja energetyczna to nie tylko konieczność, ale również realna korzyść dla gospodarki, społeczeństwa i środowiska.

Wymieniając podstawowe zalety odnawialnych źródeł energii, nie sposób pominąć, że:

  1. Podczas gdy wszystkie nieodnawialne źródła energii: węgiel, gaz, czy ropa, kiedyś się skończą i ich dalsze wydobycie będzie niemożliwe, energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych to stałe i pewne źródło, które nigdy się nie wyczerpie.
  2. Dzięki temu możemy liczyć na bezpieczne i przewidywalne dostawy energii elektrycznej i energii cieplnej, bez ryzyka. Spójrz np. na wpływ wojny, którą zapoczątkowała Rosja w 2022, czego konsekwencją są problemy w dostawie gazu - gdyby Polska korzystała w większym stopniu z energii geotermalnej, energii wiatru czy farm fotowoltaicznych wykorzystujących promieniowanie słoneczne, nie byłoby takiego impasu w produkcji energii.
  3. Odnawialne źródła energii dają też niebywałą niezależność energetyczną rozumianą jako odporność na podwyżki cen prądu. Jeżeli można produkować darmowy prąd na swoje własne potrzeby w dość łatwy sposób, np. poprzez domową instalację fotowoltaiczną, to automatycznie uodparniamy się na to, co wpływa na ceny za energię elektryczną.
  4. Inwestycja w fotowoltaikę, pompy ciepła i turbiny wiatrowe szybko się zwraca, a potem przez kolejne dekady generuje prąd za darmo.
  5. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii z zasady nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne - nie emituje CO2, nie wyjaławia gruntów. Zielona energia to synonim OZE. Wyjątkiem są tu hydroelektrownie. Wadą elektrowni wodnych jest ingerencja w środowisko rzek (ich przekształcenie i zamulenie). Energia słoneczna, energia geotermalna czy wiatru są wolne od takich zarzutów.

Źródła energii odnawialnej są przyjazne dla środowiska

O tym jak szkodliwe dla środowiska są źródła energii emitujące do atmosfery szkodliwe gazy, nie trzeba nikogo przekonywać.

Powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone, a w pewnych miejscach po prostu niebezpieczne. Sama elektrownia Bełchatów, co roku emituje 37 mln ton CO2 – to największy emitent dwutlenku węgla w Europie.

Tymczasem emisja CO2 podczas produkcji energii ze źródeł odnawialnych jest niemal zerowa, a proces generowania odpadów poprodukcyjnych został zredukowany do minimum.

OZE pozytywnie wpływa na jakość powietrza i nie ingeruje w środowisko naturalne, np. panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną całkowicie ze słońca.

Odnawialne źródła energii = oszczędność i niezależność energetyczna

To jedna z najistotniejszych zalet źródeł odnawialnych. Dzięki inwestycji w OZE można znacznie obniżyć rachunki za prąd i odciążyć budżet – decydując się na połączenie paneli PV z pompą ciepła, otrzymujemy niemal darmowy prąd i ogrzewanie, oszczędzając każdego roku kilka, lub nawet kilkanaście tysięcy złotych!
Zobacz jak wygląda cena prądu w Polsce i jakie podwyżki się szykują, a sam dojdziesz do podobnego wniosku. Inwestycja w energię promieniowania słonecznego, energię wiatru i każde inne odnawialne źródło energii zwyczajnie się opłaca.

To ważne nie tylko dla gospodarstw domowych, ale również przedsiębiorstw, w których zużycie energii jest wyjątkowo wysokie, a takie rozwiązania szczególnie korzystne. Własna mikroelektrownia i przemyślana infrastruktura do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych to również większa niezależność energetyczna – od dostawców energii, cen prądu i ogólnej sytuacji na rynku.

Atrakcyjne finansowanie na odnawialne źródło energii, jakim jest słońce (fotowoltaika)

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych generuje oszczędności, jednak początkowe koszty mogą wydawać się wysokie – np. w przypadku montażu i instalacji paneli fotowoltaicznych. Jednak nieustannie pojawiają się nowe, atrakcyjne formy finansowania, zarówno dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, jak i również innych źródeł odnawialnych.

Dofinansowania na instalację fotowoltaiczne:

  • Rządowa dotacja Mój Prąd – nabór wniosków do 3 etapu programu Mój Prąd, rusza już w lipcu 2021 r.
  • Ulga termomodernizacyjna – która pozwala na odliczenie od podatku PIT kosztów poniesionych w związku z termomodernizacją budynku, nawet do 53 tys. zł.
  • Preferencyjne kredyty gotówkowe
  • Indywidualne programy wojewódzkie/ gminne/ powiatowe

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Łatwość obsługi i użytkowania systemów energii słonecznej i innych OZE

Odnawialne źródła energii to stosunkowo nowa technologia, dlatego stosowane są w niej nowoczesne rozwiązania. Sprawiają one, że pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest bezpieczne, ale również proste.

Urządzenia są zazwyczaj bezobsługowe lub sterowane w pełni zdalnie, nie wymagają nieustannych konserwacji i napraw – wystarczą regularne przeglądy serwisowe.

Przyszłościowa rola odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej

Transformacja energetyczna będzie postępować. Coraz więcej krajów decyduje się na znaczne lub całkowite przejście na pozyskiwanie energii tylko ze źródeł odnawialnych. Na świecie szeroko wykorzystywane są zasoby wody we wnętrzu ziemi np. do ogrzewania domów.

Energię mechaniczną z wiatru przekształca się na energię elektryczną, która zasila całe miasteczka i wsie.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne lub inne formy pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, to inwestycja w przyszłość i rozwój. Dodatkowo gwarancja w firmie Otovo to nawet 20 lat na komponenty i uzysk energii – masz więc pewność, że inwestujesz w sprzęt, który będzie służył Ci na lata.

Podsumowanie zalet odnawialnych źródeł energii (OZE)

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze, są one w pełni ekologiczne - nie zanieczyszczają środowiska i nie przyczyniają się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla.

Po drugie, są niewyczerpywalne i szybko się odbudowują. Energia geotermalna, energia wiatru czy energia słoneczna w zasadzie nie mają limitu, a przecież nieodnawialne źródła energii na Ziemi systematycznie się wyczerpują. Wyjątkiem nie jest nawet energia jądrowa.

Co więcej, w odnawialnych źródłach energii tkwi też ogromny potencjał do obniżenia kosztów produkcji energii elektrycznej zarówno dla przeciętnych ludzi, jak i firm i państw. Mogą też efektywnie generować energię cieplną. Zielona energia z OZE zwiększa bezpieczeństwo i pewność ciągłości działania.

Odnawialne źródła energii elektrycznej i ich zalety - FAQ

Czy energia słoneczna jest najobfitszym źródłem energii odnawialnej?

W Polsce w 2022 roku tak. Promieniowanie słoneczne, czyli energia słoneczna wygenerowała najwięcej ze wszystkich odnawialnych źródeł energii. Zainstalowana moc fotowoltaiki przekroczyła 10 tys. GW, o czym więcej przeczytasz w osobnym artykule inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce w 2022.

Czy istnieje w Polsce ustawa o odnawialnych źródłach energii?

Tak. Ustawa o odnawialnych źródłach energii to w popularnym w Polsce skrócie Ustawa o OZE. Definiuje ona źródła energii odnawialnej, wskazuje obowiązki dystrybutorów energii wobec osób, które chcą przyłączyć swoją instalację fotowoltaiczną, a także m.in. określa procedury i ulgi promujące wykorzystanie zielonej energii.

Jak duża jest w tej chwili produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii?

W samej tylko Unii Europejskiej w 2021 roku odnawialne źródła energii miały aż 37% udziału w produkcji energii elektrycznej. Energia pochodząca z OZE stanowiła w Polsce w 2021 roku ok. 15% produkcji.

Czy energia słoneczna służy jedynie do wytwarzania zielonej energii elektrycznej?

Nie. Może też służyć do wytwarzania energii cieplnej, np. do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Energię promieniowania słonecznego do podgrzewania wody przetwarzają panele słoneczne (tzw. kolektory solarne), z kolei do produkcji energii elektrycznej służą panele fotowoltaiczne.

Jakie urządzenia odnawialnych źródeł energii transformują w procesie przetwarzania energię wiatru?

Energetyka wiatrowa opiera się przede wszystkim o takie urządzenia, jak turbiny wiatrowe oraz pompy wiatrowe. Ciekawostką jest fakt, że znane nam wiatraki powstały już w IX wieku i warto pamiętać, że wiatr stanowi również swoiste paliwo napędzające jachty żaglowe.


Wyceń swoją instalację na naszej stronie Otovo!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.