Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Transformacja energetyczna to ogólnoświatowy trend. W perspektywie grożącej nam katastrofy klimatycznej, inwestycja w bezpieczniejsze, bardziej ekologiczne i przyjazne planecie źródła energii jest nieunikniona.  Jednym z takich rozwiązań jest fotowoltaika.  


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


W czasie, gdy cały świat stawia na odnawialne źródła energii, branża energetyczna przechodzi zmianę, która wpłynie na całą strukturę gospodarczą: przemysł, budownictwo, transport. Dlaczego źródła odnawialne są tak popularne? Jakie są największe zalety energii odnawialnej? Dlaczego warto inwestować w panele fotowoltaiczne? Przeczytasz o tym właśnie tutaj.

Czym są odnawialne źródła energii (OZE)?

Dotychczas cały świat korzystał z nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel, ropa, czy gaz ziemny. Ich zużycie jest jednak nie tylko kosztowne i obciążające dla gospodarki, ale też niebezpieczne dla środowiska i zdrowie ludzi. Odnawialne źródła energii to takie, których używanie nie szkodzi środowisku naturalnemu, a ich zasoby nie wyczerpują się w szybkim tempie i szybko się odbudowują.

Odnawialne źródła energii:

  • Energię słoneczną – w tym panele fotowoltaiczne (PV)
  • Energię wiatrową
  • Energię wodną
  • Energię geotermalną
  • Bioenergię

W Polsce 80% energii wciąż czerpiemy z węgla i źródeł nieodnawialnych, dlatego nasz udział w dekarbonizacji jest nadal zbyt niski. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby zmian i zalet energii odnawialnej – na popularności nieustannie zyskują panele PV, które pozwalają na produkcję energii z promieni słonecznych.

Zalety energii odnawialnej

Źródła energii odnawialnej mają wiele zalet, które sprawiają, że trwająca właśnie transformacja energetyczna to nie tylko konieczność, ale również realna korzyść dla gospodarki, społeczeństwa i środowiska.

Podczas gdy wszystkie nieodnawialne źródła energii: węgiel, gaz, czy ropa, kiedyś się skończą i ich dalsze wydobycie będzie niemożliwe, energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych to stałe i pewne źródło, które nigdy się nie wyczerpie. Dzięki temu możemy liczyć na bezpieczne i przewidywalne dostawy energii, bez ryzyka.

Źródła odnawialne są przyjazne dla środowiska

O tym jak szkodliwe dla środowiska są źródła energii emitujące do atmosfery szkodliwe gazy, nie trzeba nikogo przekonywać. Powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone, a w pewnych miejscach po prostu niebezpieczne. Sama elektrownia Bełchatów, co roku emituje 37 mln ton CO2 – to największy emitent dwutlenku węgla w Europie.

Tymczasem emisja CO2 podczas produkcji energii ze źródeł odnawialnych jest niemal zerowa, a proces generowania odpadów poprodukcyjnych został zredukowany do minimum. OZE pozytywnie wpływa na jakość powietrza i nie ingeruje w środowisko naturalne, np. panele fotowoltaiczne generują energię elektryczną całkowicie ze słońca.


Nie czekaj i już teraz zainwestuj w odnawialne źródło energii!

Oszczędność i niezależność

To jedna z najistotniejszych zalet źródeł odnawialnych. Dzięki inwestycji w OZE można znacznie obniżyć rachunki i odciążyć budżet – decydując się na połączenie paneli PV z pompą ciepła, otrzymujemy niemal darmowy prąd i ogrzewanie, oszczędzając każdego roku kilka, lub nawet kilkanaście tysięcy złotych!

To ważne nie tylko dla gospodarstw domowych, ale również przedsiębiorstw, w których zużycie energii jest wyjątkowo wysokie, a takie rozwiązania szczególnie korzystne. Własna mikroelektrownia i przemyślana infrastruktura do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych to również większa niezależność – od dostawców energii, cen prądu i ogólnej sytuacji na rynku.

Atrakcyjne finansowanie

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych generuje oszczędności, jednak początkowe koszty mogą wydawać się wysokie – np. w przypadku montażu i instalacji paneli fotowoltaicznych. Jednak nieustannie pojawiają się nowe, atrakcyjne formy finansowania, zarówno dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, jak i również innych źródeł odnawialnych.

Dofinansowania na instalację fotowoltaiczne:

  • Rządowa dotacja Mój Prąd – nabór wniosków do 3 etapu programu Mój Prąd, rusza już w lipcu 2021r.
  • Ulga termomodernizacyjna – która pozwala na odliczenie od podatku PIT kosztów poniesionych w związku z termomodernizacją budynku, nawet do 53 tys. zł.
  • Preferencyjne kredyty gotówkowe
  • Indywidualne programy wojewódzkie/ gminne/ powiatowe

Łatwość obsługi i użytkowania

Odnawialne źródła energii to stosunkowo nowa technologia, dlatego stosowane są w niej nowoczesne rozwiązania. Sprawiają one, że pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest bezpieczne, ale również proste. Urządzenia są zazwyczaj bezobsługowe lub sterowane w pełni zdalnie, nie wymagają nieustannych konserwacji i napraw – wystarczą regularne przeglądy serwisowe.

Inwestycja w przyszłość

Transformacja energetyczna będzie postępować. Coraz więcej krajów decyduje się na znaczne lub całkowite przejście na pozyskiwanie energii tylko ze źródeł odnawialnych. Inwestycja w panele fotowoltaiczne lub inne formy pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, to inwestycja w przyszłość i rozwój. Dodatkowo gwarancja w firmie Otovo to nawet 20 lat na komponenty i uzysk energii – masz więc pewność, że inwestujesz w sprzęt, który będzie służył Ci na lata.


Wyceń swoją instalację na naszej stronie Otovo!

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.