Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Gdy w grę wchodzi wybór co lepsze, pompa ciepła czy kolektory słoneczne na ciepłą wodę, decyzję można rozważyć zarówno pod kątem żywotności danego urządzenia, jak i kosztu zakupu oraz zwrotu z inwestycji. Sprawdzamy opłacalność pompy ciepła CWU oraz paneli solarnych.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę


Kolektory słoneczne na ciepłą wodę - działanie

Kolektory słoneczne do grzania wody, w skrócie określane też jako solary, to specjalistyczne urządzenia, które najczęściej przybierają postać płaskich paneli montowanych na dachach. Istnieją też wprawdzie rurowo-próżniowe kolektory słoneczne na ciepłą wodę, jednak te rzadziej się w Polsce wykorzystuje z uwagi na wyższą cenę.

W obu przypadkach zasada działania jest tożsama: promieniowanie słoneczne jest pochłaniane przez znajdującą się w kolektorach warstwę absorpcyjną, co powoduje ich nagrzanie. Zgromadzona w ten sposób energia cieplna ogrzewa wodę użytkową w instalacji budynku (lub np. w basenie).

Pompa ciepła CWU - działanie

Pompa ciepła CWU to nie to samo, co bardziej rozbudowana pompa ciepła do CO i CWU. Ta pierwsza ogrzewa jedynie wodę użytkową w budynku; nie ogrzewa również pomieszczeń. Obie to jednak pompy typu powietrze-woda - są wyposażone w sprężarkę, skraplacz itp. (na podobnej zasadzie działa zwykła domowa lodówka). Najczęściej, pompa ciepła do CWU montowana jest w piwnicy, której temperaturę powietrza wykorzystuje do generowania energii cieplnej służącej do ogrzewania wody.


Wyceń swoją instalację fotowoltaiczną w 2 minuty

Kolektory słoneczne a fotowoltaika - ważne rozróżnienie

Po wyjaśnieniu, do czego służą kolektory słoneczne, warto nadmienić, że z uwagi na swoją potoczną nazwę (panele słoneczne / panele solarne), dość powszechnie mylone są one z innym urządzeniem, które również montowane jest na dachach i wykorzystuje promieniowanie słoneczne. Panele fotowoltaiczne to jednak coś zdecydowanie innego!

      Kolektory słoneczne ≠ Panele fotowoltaiczne

Instalacja fotowoltaiczna służy do generowania bezpłatnego prądu w budynku, a prąd ten można wykorzystać do działania absolutnie wszystkich urządzeń elektrycznych w domostwie. Dość częstym połączeniem jest zestaw pompa ciepła i fotowoltaika, ponieważ pompa zużywa do działania sporo energii, ale fotowoltaika zasili też piekarnik, pralkę, komputer itd.


Kolektory słoneczne służą tylko do zmniejszenia rachunku za grzanie wody, bo bezpośrednio ją podgrzewają, przy czym panele fotowoltaiczne służą do zmniejszenia całościowego rachunku za prąd (również rachunku za prąd dla pompy), bo go produkują.


Pompa ciepła czy kolektory słoneczne na ciepłą wodę - porównanie opłacalności i żywotności

Opłacalność pompy ciepła do CWU oraz solarów, sprawdźmy dla przeciętnej 4-osobowej rodziny. Ich potrzeby na ciepłą wodę użytkową to zazwyczaj 200-300 L dziennie.

  • Pompa ciepła CWU (kompletna) kosztuje ok. 8-14 tys. zł brutto;
  • Kolektory słoneczne na ciepłą wodę bez montażu dla ogrzania tej ilości wody kosztują ok. 7-10 tys. zł brutto; z montażem (którego nie zalecamy wykonywać samodzielnie) 10-13 tys. zł;
  • Gwarancja na pompy ciepła CWU to ok. 2-5 lat, jednak w praktyce żywotność trwa ok. 20 lat;
  • Gwarancja na kolektory słoneczne na ciepłą wodę to ok. 10-25 lat, a w praktyce żywotność ocenia się na 25 lat;
  • W kwestii ceny różnice są praktycznie żadne;
  • W kwestii żywotności, wygrywają nieznacznie kolektory słoneczne;
  • Pompa ciepła CWU potrzebuje z kolei ok.1000 kWh energii elektrycznej rocznie, żeby pracować, zatem przy bieżącej stawce (średnio 0,78 zł za 1 kWh), rocznie praca pompy będzie kosztować 780 zł;
  • Kolektory słoneczne nie potrzebują prądu, bo same generują bezpośrednio energię cieplną;

Pompa ciepła czy kolektory słoneczne? → Przy założeniu, że korzystasz z rządowego dofinansowania, średni zwrot z inwestycji w pompę to ok. 7-14 lat, a w kolektory 5-10 lat. Kolektory słoneczne do grzania wody mogą jednak nie wystarczyć całkowicie w okresie zimowym, gdy mniej promieniowania słonecznego dociera do Polski. Decyzja należy zatem wyłącznie do Ciebie.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na fotowoltaikę

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.