Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Coś takiego jak specjalistyczny kocioł elektryczny do fotowoltaiki nie istnieje. Każdy nowoczesny kocioł elektryczny i instalacja fotowoltaiczna będą dobrze ze sobą współpracować, bo kocioł podłącza się do gniazdka, a nie bezpośrednio do sieci. Warto jednak kierować się doborem modelu z porządnym programatorem oraz zawczasu sprawdzić, ile prądu zużywa kocioł elektryczny i dobrać do niego moc instalacji.

Kocioł elektryczny + fotowoltaika jako sposób na niższe rachunki

Z uwagi na coraz wyższe ceny prądu, kocioł elektryczny i fotowoltaika wydają się być zgranym duetem. Jest tak zarówno, gdy planujemy budowę własnego wymarzonego domu, jak i gdy do wymiany nieekologicznego “kopciucha” zachęciła nas ulga termomodernizacyjna. Na ogrzanie budynku oraz wody dla użytkowników kocioł elektryczny CO potrzebuje sporej ilości energii. Domowa fotowoltaika produkuje z kolei energię całkowicie za darmo. I to wbrew powszechnym plotkom również w zimie i przy zachmurzeniu.

Kocioł elektryczny do fotowoltaiki powinien mieć przede wszystkim dobry programator

Nie będziemy tu sugerować, jaki kocioł elektryczny do fotowoltaiki sprawdziłby się najlepiej - istnieje szereg całkiem dobrych producentów i wybór konkretnego modelu pozostawiamy Wam, Czytelnikom. Niemniej jednak kocioł elektryczny i fotowoltaika będą najbardziej wydajne, gdy piec będzie miał profesjonalny, nowoczesny programator. Można wówczas tak zaplanować godziny grzania pieca, aby pokrywały się (przynajmniej w większości) z godzinami największych uzysków z instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób zwiększymy autokonsumpcję, czyli wykorzystanie energii wygenerowanej przez panele PV.

Jeśli dostępna będzie także funkcja sterowania pieca zdalnie przez aplikację, to tym lepiej - będziemy w stanie szybciej reagować, gdy aplikacja do fotowoltaiki zawiadomi nas o np. nieplanowanych nadwyżkach. Można nawet pokusić się o kocioł indukcyjny z funkcją ekspresowego nagrzewania wody, sterownikiem pogodowym lub ustawieniem maksymalnego limitu wykorzystania kWh.

Wydajne, godzinowe sterowanie ogrzewaniem, z pewnością sprawi, że kocioł elektryczny do fotowoltaiki będzie generować niższe rachunki za prąd.

Ile prądu zużywa kocioł elektryczny CO, a ile wytwarza fotowoltaika?

To ile prądu zużywa kocioł elektryczny centralnego ogrzewania, zależy od zapotrzebowania na energię cieplną budynku. Ogólnie szacuje się, że standardowy dom jednorodzinny z nowego budownictwa, którego powierzchnia użytkowa wynosi ok. 150m², potrzebować może mniej więcej 12000 kWh energii cieplnej w skali 12 miesięcy. Do tego należy doliczyć energię, którą kocioł elektryczny potrzebuje na ogrzanie wody dla domowników - załóżmy, że jest to 2000 kWh na rok. Ile prądu zużywa kocioł elektryczny w takim budynku? 14000 kWh rocznie.

Z kolei najpopularniejsza domowa fotowoltaika ma zazwyczaj moc 5 kW, co pozwala na wyprodukowanie ok. 5000 kWh rocznie. Zmniejszy to rachunki o ⅓, a oczywiście możesz też bezpłatnie skonsultować z nami w Otovo, jakiej wielkości fotowoltaika będzie w Twoim przypadku realna (kwestia wielkości dachu) i najbardziej opłacalna (kocioł elektryczny i fotowoltaika powinny się jak najszybciej zwrócić).

Kocioł elektryczny do fotowoltaiki a ulga termomodernizacyjna

Na koniec wspomnijmy jeszcze, że kocioł elektryczny + fotowoltaika to zakup, którego koszty można znacznie obniżyć. Służy temu między innymi tzw. ulga termomodernizacyjna. Dzięki niej od podatku można sobie odpisać zarówno samą instalację fotowoltaiczną i koszt jej montażu, jak i część tego ile kosztuje kocioł elektryczny do fotowoltaiki.

Służy temu wniosek PIT/O. W 2022 roku odliczeniu mogła ulec łącznie kwota 53 tys. zł brutto, czyli nie mało. Jeżeli wydałeś na panele PV 12 tys. zł, a na kocioł elektryczny do fotowoltaiki 7 tys. zł, to łącznie odliczeniu podlega kwota 19 tys. zł. Jeżeli rozliczasz się w stawce podatkowej 32%,  to zyskujesz wówczas ponad 6 tys. zł. Co ważne, inne dotacje, np. Czyste Powietrze, można z tą podatkową ulgą swobodnie łączyć.

Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.