Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Inwestowanie w alternatywne źródła energii odnawialnej już raczej nikogo szczególnie nie dziwi. W dobie Internetu często samodzielnie pozyskujemy cenne informacje na temat nowych możliwości pozyskiwania prądu. Wymiary paneli fotowoltaicznych, ich sprawność czy też miejsce montażu to kwestie kluczowe przy tworzeniu instalacji fotowoltaicznej. Z tego artykułu dowiesz się m.in. jakie wymiary ma panel fotowoltaiczny najlepszych producentów.

Wymiary panelu fotowoltaicznego - co koniecznie musisz wiedzieć?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu ma to do siebie, że powierzchnia, którą zająć może domowa fotowoltaika jest z góry ograniczona. Zazwyczaj nie jest to jednak problem. Nawet powierzchnia dachu skośnego, w którym są okna, pozwala na mądrą instalację choć kilku modułów 450-550 Wp, o czym więcej przeczytasz w artykule jaki rodzaj dachu jest najlepszy dla instalacji fotowoltaicznych.

Standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych to aktualnie ok. 2 metry na metr, niekiedy 1,9 x 1,1 m. Pojedynczy panel ma zatem ok. 2-2,5 m² powierzchni. Standardowa powierzchnia dachu jednorodzinnego to z kolei ok. 150-200 m² - to w zupełności wystarcza.

Zastanawiasz się jak oszacować wielkość instalacji fotowoltaicznej, żeby w pełni i efektywnie pokryć zapotrzebowanie właśnie Twojego gospodarstwa domowego na energię elektryczną? I czy powierzchnia dachu Twojego domu jest wystarczająca? Wykorzystaj nasz kalkulator fotowoltaiki.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Wymiary paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych (przykłady z oferty Otovo)

Wśród topowych producentów paneli PV warto wymienić m.in. JA Solar, LONGi, Canadian Solar i Trina. To te marki cieszą się sporą popularnością, bo dają najlepszy stosunek jakości do ceny, a i sprawność modułów i gwarancja są bardzo dobre.

Będąc zainteresowanym zakupem własnej mikroinstalacji generującej darmową energię elektryczną, warto dokładniej zapoznać się z poniżej zaprezentowanymi informacjami.

Wymiary paneli fotowoltaicznych
Model Moc Powierzchnia Wysokość Szerokość
JA Solar JAM72S20-455/MR 455 Wp 2,23 m² 2120 mm 1052 mm
Trina TSM-DE17M(II) 455 455 Wp 2,58 m² 2094 mm 1134 mm
LONGi LR5-66HPH-505M 505 Wp 2,19 m² 2102 mm 1040 mm
JA Solar JAM72S30-455/MR 545 Wp 2,58 m² 2279 mm 1134 mm
Canadian CS6W-550MS 550 Wp 2,56 m² 2261 mm 1134 mm

Standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych kilka lat temu

Na wielu stronach możesz napotkać informację, że standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych to ok. 1,6 metra na metr. Niech to Cię jednak nie zwiedzie. Jest to rynkowy standard sprzed kilku lat.

Tak jak nieustannie zmienia się technologia ogniw fotowoltaicznych, aby podnieść sprawność fotowoltaiki, tak i zmieniają się wymiary, aby podnieść funkcjonalność.

Większe panele fotowoltaiczne = łatwiejszy montaż.

Panele fotowoltaiczne 500Wp dla domu - czy większe oznacza lepsze?

Obecnie spotykane panele fotowoltaiczne mogą mieć najróżniejsze wymiary. Jednak wszystko sprowadza się do typoszeregów, do których przypisane są dane wymiary modułów fotowoltaicznych.

Krótko mówiąc, im wyższy typoszereg, tym większy wymiar modułów. Ten czynnik trzeba koniecznie wziąć pod uwagę podczas projektowania naszej domowej instalacji fotowoltaicznej. Przeglądając informacje na temat fotowoltaiki, często można natknąć się na pytanie: Ile paneli fotowoltaicznych na 1kWp?

Tutaj trudno o jednoznaczną odpowiedź. Obecnie dostępne są panele o różnych wymiarach, technologii ich tworzenia i wynikającej z tego mocy. Warto zdecydować się na nowoczesne panele fotowoltaiczne 450W.

Wersje o takiej mocy są bardzo popularne i często spotkać można wydania z innowacyjnymi systemami Multi BUSBAR. Odpowiadają one za lepsze przechwytywanie promieni słonecznych i tym samym zwiększają wydajność paneli.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Waga paneli fotowoltaicznych

Biorąc pod uwagę wymiary panelu fotowoltaicznego, trzeba oprócz szerokości, długości i grubości wziąć pod uwagę ich wagę. Ile waży panel fotowoltaiczny? To również jest kwestia niejednoznaczna.

Nowoczesne panele monokrystaliczne tworzy się już w taki sposób, by możliwie jak najbardziej zredukować jego wagę. Uśredniając dane z różnych modułów fotowoltaicznych, można wyciągnąć wniosek, że jeden panel waży średnio 19 kg. Wydawać się może, że jest to w zasadzie mało.

Biorąc pod uwagę wymiar paneli fotowoltaicznych, warto oprócz szerokości, długości i grubości dopytać również o ich wagę. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mniej wytrzymałych dachów, które zdarzają się niekiedy na domach starego typu czy na zabudowaniach gospodarczych, gdy stawiana jest fotowoltaika dla rolników.

Tym niemniej uspokajamy: nośność dachu standardowego budynku mieszkalnego w dobrym stanie w pełni nadaje się pod instalację fotowoltaiczną. Nawet trzystu- czy czterystukilogramowa fotowoltaika to standard, który jest w pełni bezpieczny.

Ile waży panel fotowoltaiczny? To jest kwestia niejednoznaczna.

Nowoczesne panele monokrystaliczne tworzy się już w taki sposób, by możliwie jak najbardziej zredukować ich wagę. Uśredniając dane z różnych modułów fotowoltaicznych, można wyciągnąć wniosek, że jeden panel waży ok. 25 kg. Prawda jest taka, że na rynku fotowoltaiki dla gospodarstw domowych funkcjonują panele o wadze od 19 do 29 kilogramów.

Ile ważą panele fotowoltaiczne najlepszych producentów?

Waga paneli fotowoltaicznych zależy podobnie jak ich wymiar, od konkretnego modelu. Oto kilka przykładów wagi modułów czołowych modeli, o których wspomnieliśmy we wcześniejszej sekcji artykułu:

  • Panel 455 Wp JA Solar JAM72S20-455/MR - waga: 25 kg
  • Panel 455 Wp Trina TSM-DE17M(II) 455 - waga: 24 kg
  • Panel 505 Wp LONGi LR5-66HPH-505M - waga: 26 kg
  • Panel 545 Wp JA Solar JAM72S30-455/MR - waga: 28,6 kg
  • Panel 550 Wp Canadian CS6W-550MS - waga: 27,8 kg

Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną jeszcze w tym roku!

Co zrobić, gdy panele nie zmieszczą się na dachu?

Pomimo tego, że wymiary paneli fotowoltaicznych nie są bardzo duże, to czasami istnieje spory problem z zamontowaniem ich na dachach. Przykładowymi przeszkodami, które mogą utrudnić montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu są: okna dachowe, kominki wentylacyjne, kominy czy anteny.

Jeśli po wykonaniu obliczeń wnioskujemy, że instalacja fotowoltaiczna nie mieści się na dachu, to mamy trzy opcje:

  1. Możemy zdecydować się na jej zmniejszenie (oczywiście kosztem spadku efektywności);
  2. Możemy zdecydować się na montaż paneli w innym miejscu (zajrzyj w osobny artykuł fotowoltaika na gruncie);
  3. Możemy wybrać mniejszych rozmiarów panele fotowoltaiczne o takiej samej mocy. Przykładem takich małych modułów są topowe panele Canadian Solar 455. Można też wykorzystać panele Trina Solar z modelu Vertex S - mają nawet o 70 W większą moc a ten sam wymiar.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

O ile potencjalny prosument dysponuje wystarczająca powierzchnią gruntową można instalację zlokalizować na gruncie.

Na pomoc w takich przypadkach przychodzi konstrukcja naziemna do paneli fotowoltaicznych. Jest to specjalna konstrukcja wykonana na przykład ze stali lub aluminium, która przeznaczona jest do montowania paneli słonecznych. Stelaże należy umieścić w miejscu odpowiadającym optymalnemu nasłonecznieniu, w celu maksymalizacji zysków.

Jeśli więc nasz dach nie może być miejscem do montażu paneli to warto wybrać stelaże. Na nich instalacja będzie równie dobrze pracowała dla naszego gospodarstwa jak w przypadku umiejscowienia na dachu. Zaleta? Rozmiar paneli fotowoltaicznych na gruncie może być dowolnie duży.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę!


Jaka jest sprawność paneli słonecznych?

Przedstawione w nagłówku pytanie jest niezwykle istotne z punktu widzenia użytkownika. Biorąc pod lupę, panele z krzemu amorficznego to ich sprawność wynosi w okolicach 10 procent, a żywotność 10 lat. To zdecydowanie może zniechęcać do inwestowania w te urządzenia. Jeśli zaś chodzi o plusy, to można tutaj wspomnieć o małej wadze tych paneli oraz ich dużej elastyczności co ułatwia montaż.

Na ten moment efektywność nowoczesnych paneli monokrystalicznych wynosić może nawet ponad 22 procent. Zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną jest zatem dziś znacznie sprawniej pokrywane przez fotowoltaikę niż jeszcze kilka lat temu.

Czy wymiary paneli fotowoltaicznych wpływają na ich cenę?


Czytelnicy zapewne zastanawiają się teraz nad tym, ile kosztuje panel fotowoltaiczny monokrystaliczny i czy jego wymiar wpływa na cenę. Zwracając uwagę na cenniki różnych producentów, można wywnioskować, że za jeden panel o mocy około 400 W zapłacimy w okolicach 1000 zł. Oczywistym faktem jest, że cena wzrośnie wraz ze wzrostem mocy interesujących nas generatorów.

Uwaga! Zanim kupisz panele fotowoltaiczne, sprawdź aktualne w 2023 dofinansowanie do fotowoltaiki. Inwestycja w darmową energię elektryczną ze słońca może być tańsza niż myślisz.

Wymiary paneli fotowoltaicznych - FAQ

Jakie wymiary ma panel fotowoltaiczny 450 Wp?

Wśród wymiarów paneli PV 450 Wp najczęściej spotykamy modele 2,1 m x 1,05. W zależności od producenta, możesz napotkać różnicę o ok. 5-10 cm w szerokości lub długości.

Ile trzeba paneli fotowoltaicznych na 10 kWp?

Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp może zostać złożona z paneli rozmaitej mocy. Najczęściej jednak dobiera się panele PV z zakresu 450-550 Wp. Oznacza to, że na mikroinstalację tej wielkości potrzebować będziesz ok. 22-18 paneli.

Ile trzeba paneli fotowoltaicznych na 5 kWp?

To zależy o jakiej mocy panelach fotowoltaicznych myślisz. Jeżeli wybierzesz panele PV o mocy 550 Wp, to będziesz ich potrzebować 9. Jeżeli panele 450 Wp to 11. Jeżeli panele 400 Wp to 12.

Jaka jest przeciętna waga paneli fotowoltaicznych na dachu?

Całościowa waga paneli fotowoltaicznych zależeć będzie od ich ilości oraz konkretnego modelu. Tym niemniej, szacować należy, że pojedynczy panel PV waży pomiędzy 19 a 29 kg. Instalacje fotowoltaiczne nie ważą zatem mało, ale standardowa nośność dachu spokojnie wytrzymuje taki ciężar.

Czy wielkość paneli fotowoltaicznych przekłada się na ich wydajność?

Niekoniecznie, bo wydajność modułów fotowoltaicznych nie zależy tylko i wyłącznie od samych wymiarów paneli. Choć intuicyjnym wydaje się, że im większa powierzchnia, tym więcej ogniw fotowoltaicznych wytwarzających energię elektryczną, to konkretne panele PV 550 Wp producenta X mogą mieć mniejszy rozmiar niż panele 500 Wp producenta YCC. Tak naprawdę największe znaczenie ma zastosowana w panelach technologia.


Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną jeszcze w tym roku!


Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.