Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

W czasie kiedy ceny energii znacząco rosną, Polacy zaczynają szukać tańszej i bardziej ekologicznej alternatywy wśród źródeł odnawialnych. Jedną z takich alternatyw jest właśnie fotowoltaika, czyli darmowa energia pozyskiwana ze słońca. Zainteresowanie fotowoltaiką zwiększa się z roku na rok, jednak wciąż pojawia się pytanie: czy to się opłaca? Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i kiedy można liczyć na zwrot inwestycji? Dziś rozwiejemy wszystkie wątpliwości!

Wzrost cen energii elektrycznej

Rosnące ceny energii elektrycznej nikogo już nie dziwią. Podwyżki wahają się średnio o 5-7% w skali roku i nic nie wskazuje, by ten trend miał się odwrócić. Oznacza to, że każdego roku rachunki za tradycyjną energię będą rosły, znacznie nadwyrężając domowy budżet.

Niestety, jako konsumenci nie mamy wpływu na wysokość cen prądu, jednak przechodząc na energię ze źródeł odnawialnych, np. instalację fotowoltaiczną, możesz obniżyć rachunki nawet o 100%. Należy pamiętać, że mimo obniżenia poboru energii czynnej, na rachunku zawsze zostaną podstawowe opłaty stałe w granicach 5-10% obecnego rachunku. Nie zmienia to faktu, że w ciągu kilku lat jesteś w stanie zaoszczędzić pokaźną sumę pieniędzy!

Cena instalacji fotowoltaicznej

Każda instalacja PV to indywidualny projekt, dopasowany do potrzeb i możliwości danego budynku oraz jego mieszkańców. Wielkość i moc instalacji ustalana jest na podstawie rocznego zużycia energii – wartość tą oblicza się, bazując na rachunkach za prąd z ostatniego roku lub kilku lat, dla jeszcze większej dokładności.

Dobrze dobrana instalacja PV to dodatkowa oszczędność! Szacunkowa, średnia cena instalacji dla standardowego gospodarstwa domowego waha się w granicach 14 – 45 tys. zł. Na ostateczną cenę instalacji ma jednak wpływ wiele czynników: wybrane komponenty, miejsce instalacji, koszty naliczone przez firmę, moc instalacji, rodzaj konstrukcji montażowej czy okres gwarancji oraz uzyskane dotacje i inne źródła finansowania.


Nie czekaj i już teraz zainwestuj w instalację fotowoltaiczną!

Dotacje do fotowoltaiki

Wraz ze wzrostem popularności pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych rosną też systemy pomocowe oferowane przez państwo.

Najpopularniejsze dotacje na rynku instalacji PV:

  • system opustów – prosument może magazynować w zewnętrznej sieci energetycznej nadwyżki prądu wyprodukowane przez instalację, a następnie odebrać je na pokrycie własnego zapotrzebowania w skali 1:0,8;
  • ulga termomodernizacyjna – pozwala na odliczenie kosztów instalacji fotowoltaicznej od podatku PIT – kwota odliczenia przypadająca na podatnika to maksymalnie 53 tys. zł;
  • „MÓJ PRĄD” – rządowy program dotacji do instalacji fotowoltaicznych, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie w kwocie 3000 zł. Program ruszył 1 lipca i jest jednym z najbardziej oczekiwanych dofinansowań na rynku fotowoltaicznym.

Ile oszczędzasz na fotowoltaice?

O tym, że instalacja fotowoltaiczna generuje realne oszczędności, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Oprócz jej oczywistych zalet dla środowiska jest też korzystna dla portfela. Jednorazowy koszt instalacji może wydawać się wysoki, jeśli jednak obliczymy, ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić dzięki produkcji darmowej energii elektrycznej prosto ze słońca, okazuje się, że cena nie jest aż tak wysoka.

Przy założeniu, że ceny energii elektrycznej rosną w uśrednionym tempie o 5-7% na instalacji o mocy 3 kW możemy zaoszczędzić w ciągu roku ok. 1500 zł, natomiast przy instalacji o mocy 5 kW, oszczędności w skali roku mogą wynieść nawet 3000 zł.

Kiedy zwraca się fotowoltaika?

Na, to kiedy zwróci się koszt instalacji fotowoltaicznej, wpływa wiele czynników: ostateczny koszt instalacji, uzyskane dotacje oraz wzrost cen energii elektrycznej. Im wyższy będzie wzrost cen prądu, tym bardziej opłacalna będzie inwestycja w fotowoltaikę.

Szacuje się, że całkowity koszt instalacji PV zwraca się średnio po 5-7 latach, zależnie od ceny i mocy instalacji oraz uzyskanych dotacji i wykorzystanych ulg. Przy otrzymaniu dotacji 3000 zł w ramach programu „Mój Prąd” oraz odliczeniu kosztów instalacji od podatku PIT korzystając z ulgi termomodernizacyjnej, okres zwrotu za fotowoltaikę skraca się o około dwa lata.

Eksperci przewidują, że w przyszłości czas zwrotu inwestycji będzie jeszcze krótszy: wszystko za sprawą rosnących cen energii oraz coraz bardziej dostępnej i przystępnej cenowo technologii.

Podsumowanie

Własna mikroelektrownia to zdecydowanie opłacalna inwestycja. Instalacja fotowoltaiczna pozyskuje energię z promieni słonecznych, następnie w modułach zamieniana jest na prąd, który w 100% pokrywa zapotrzebowanie energetyczne budynku i jego mieszkańców. Fotowoltaika to najpopularniejszy ze sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Co wpływa na rentowność inwestycji?

  • średnia cena instalacji dla standardowego gospodarstwa waha się w granicach 14-45 tys. zł;
  • przewidywane roczne oszczędności dla instalacji o mocy 3 kW to nawet 1500 zł;
  • zwrot kosztów instalacji fotowoltaicznej to około 5-7 lat;
  • okres ten można skrócić dzięki dotacjom oraz ulgom, np. „Mój Prąd” i ulga termomodernizacyjna;
  • dodatkowo okres zwrotu skraca się za każdym razem, kiedy wzrasta cena energii elektrycznej;

wyceń swoją instalację w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.