Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Od miesięcy wahasz się i zwlekasz z podjęciem decyzji odnośnie fotowoltaiki? Najwyższa pora przejść od myśli do czynów. Fotowoltaika w Polsce już teraz.

Zwłaszcza że podejmując współpracę z solidną, zaufaną firmą specjalizującą się w tego typu systemach, cały proces przebiegnie wyjątkowo, sprawnie, szybko i przyjemnie. Po co czerpać prąd od zewnętrznego dostawcy, narażając się tym samym na ciągłe podwyżki cen i przerwy w jego dostawie?

Zamiast tego stań się niezależny i produkuj energię elektryczną dla siebie, czerpiąc ją bezpośrednio ze słońca, bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu rodzinnego, budynku firmowego, czy też posiadasz niezagospodarowane pole i grunty.

Rozwiązania technologiczne wykorzystujące zieloną energię stają się coraz powszechniejsze. Można pokusić się o stwierdzenie, że niemal każdy właściciel domu jednorodzinnego musiał już przynajmniej rozważać kwestię modernizacji. W celu rozwiania wątpliwości przedstawiamy konkretne informacje i zweryfikowane dane.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Toruniu!


Toruń fotowoltaika – cena

O kosztach decyduje przynajmniej kilka czynników. Do kluczowych aspektów trzeba zaliczyć całkowitą moc instalacji, a także rodzaj połaci dachowej. Bez konieczności wdawania się w szczegóły można jednak zaprezentować poglądowe ceny. W ten sposób zorientujesz się w lokalnych realiach. Przedstawione stawki dotyczą Torunia i okolic.

 • 12 paneli o mocy 4,6 kWp: 23 102 zł,
 • 16 paneli o mocy 6,5 kWp: 28 664 zł,
 • 17 paneli o mocy 6,8 kWp: 31 062 zł.

Fotowoltaika dofinansowanie – Toruń

Okoliczności bez wątpienia sprzyjają podjęciu decyzji o modernizacji domowej instalacji. Jesteś w stanie pozyskać dofinansowanie do inwestycji aż z 3 różnych źródeł.

Mój Prąd 5.0

Mój Prąd- To ukłon w stronę wszystkich osób instalujących w swoich domach energooszczędne rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy też magazyny energii. Na montaż modułów słonecznych przeznaczono dofinansowania sięgające 4 tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga Termomodernizacyjna- To furtka dla osób, które zdecydowały się na zainstalowanie nowoczesnych rozwiązań. Chęć skorzystania z ulgi należy wyrazić podczas wypełniania deklaracji PIT. W rezultacie można otrzymać nawet do 53 tysięcy złotych zwrotu.

Czyste powietrze

Czyste Powietrze- Projekt został stworzony z myślą o zmniejszeniu ilości gazów cieplarnianych uwalnianych przez tradycyjne układy grzewcze. Dla osób przeprowadzających modernizację przygotowane są dofinansowania.

Wartość dotacji przeznaczonych na jedną inwestycję zależy od skali wykonywanych zmian. W podstawowym progu górna granica wynosi 30 tysięcy złotych. W przypadku poważniejszych planów można ubiegać się o wsparcie rzędu 79 tysięcy złotych.


Ile energii mogą wygenerować panele fotowoltaiczne? Toruń

Możliwości baterii słonecznych warto zobrazować na konkretnym przykładzie. W standardowym domu jednorodzinnym działa instalacja o mocy 4,6 kWp. Roczne napromieniowanie słoneczne sięga 1 278,34 kWh/m². W tych warunkach możliwe jest wygenerowanie średnio 4 393,95 kWh. Poziom produkcji w poszczególnych miesiącach układa się następująco:

miesięczny pobór energii przez fotowoltaikę w Toruniu
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Ceny kupna i sprzedaży energii elektrycznej w Toruniu?

Obecnie stawki są naliczane zgodnie z formułą net-billing, która obowiązuje od kwietnia 2022. Bieżące ceny możesz sprawdzić na witrynie giełdy energii. Obecne koszty układają się następująco:

 • cena sprzedaży energii: około 0,56 zł/kWh,
 • cena kupna energii: około 0,94-1,03 zł/kWh.

Jaki jest rekomendowany kierunek i kąt nachylenia paneli? Fotowoltaika kujawsko-pomorskie

W sprzyjających okolicznościach moduły powinny zostać skierowane na południe. Jeżeli w danym miejscu nie jest to możliwe, należy wybrać orientację zachodnią i wschodnią. W Toruniu najefektywniejszy kąt nachylenia baterii wynosi 37 stopni.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Toruniu!


Kiedy zwrócą się ogniwa fotowoltaiczne? Toruń i okolice

Mieliśmy okazję przeprowadzić już wiele realizacji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki temu możemy posłużyć się przykładem domu znajdującego się w Toruniu. Dane związane z tą inwestycją kształtują się następująco:

 • instalacja o mocy: 4,6 kWp
 • cena
 • 23 102 zł bez baterii,
 • 14 500 zł za baterię o pojemności 5 kWh,
 • 5 300-14 500 zł netto za montaż,
 • średnia produkcja energii przed modernizacją: 5 500 kWh,
 • roczna produkcja energii z wykorzystaniem PV: 4 393,95 kWh,
 • autokonsumpcja:
 • 25% z wytworzonej energii bez baterii,
 • 60% z baterią,
 • maksymalne obciążenie: 80%,
 • energia odsprzedawana do sieci:
 • 75% bez baterii,
 • 40% z baterią,
 • średnia cena zakupu energii elektrycznej: 0,96 zł/kWh,
 • średnia cena sprzedaży energii do sieci: 0,77 zł/kWh.

Powyższe dane umożliwiają wyznaczenie przybliżonego czasu zwrotu z inwestycji. Rzuć okiem na rezultaty uwzględniające różne okoliczności:

 • bez baterii i bez dotacji: 6,5 roku,
wykres zwrotu z fotowoltaiki bez baterii i bez dotacji w Toruniu
 • bez baterii i z dotacją: 5,5 roku,
wykres zwrotu z inwestyji bez baterii i z dotacją w Toruniu
 • z baterią i bez dotacji: 9 lat,
Wykres zwrotu z fotowoltaiki z baterią i bez dotacji
 • z baterią i z dotacjami: 7 lat.
Wykres zwrotu z fotowoltaiki z baterią i z dotacją

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę w Toruniu?

Czy wiedziałeś, że województwo kujawsko-pomorskie posiada nie jedno, jak ma to miejsce w większości innych województw w Polsce, ale aż dwa miasta wojewódzkie? Toruń (drugim miastem jest Bydgoszcz) zachwyca zarówno turystów, jak i mieszkańców swoim niepowtarzalnym klimatem.

Nic w tym dziwnego, w końcu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z czym kojarzy się nam Toruń? Oczywiście z toruńskimi pierniczkami, gdyż miasto słynie na cały kraj z tych właśnie przepysznych wypieków, ale również z historycznych zabytków oraz astronomii.

To także bardzo zielone okolice – lasy i parki stanowią tutaj aż 30% powierzchni miasta. Nie zapominajmy także, że Toruń leży nad Wisłą. Nie sposób odmówić walorów tego klimatycznego miasta i najbliższych okolic.

Co jednak z fotowoltaiką? Czy sprawdzi się w tych rejonach? Średnia temperatura roczna w Toruniu wynosi 7,9 stopni Celsjusza, a poziom nasłonecznienia 10,80 kWh/m2.

Takie warunki pogodowe są korzystne i bez problemu umożliwiają montaż paneli fotowoltaicznych, zarówno na dachach budynków, jak i bezpośrednio na gruncie.

Fotowoltaika w Toruniu – czy każdy może założyć fotowoltaikę?

Jeśli podjąłeś decyzję o własnej fotowoltaice, możesz zastanawiać się, czy to rozwiązanie dla każdego? A może trzeba spełnić jakieś konkretne warunki?

Posiadać dostatecznie duży dom albo przebrnąć przez cały ogrom formalności? Tak naprawdę wcale nie ma tego dużo. Rzecz jasna fotowoltaika jest dla prawnych właścicieli domów, budynków firmowych, gospodarczych i gruntów.

Raczej nie założymy jej, jeśli wiąże nas jedynie umowa najmu lub dzierżawy, choć takie kwestie należy ustalać indywidualnie. Z przyczyn oczywistych, właściciele mieszkań także nie będą mogli z takich udogodnień skorzystać, jednak domków w zabudowie szeregowej już jak najbardziej tak.

Budynek, a przede wszystkim dach musi być w dobrym stanie technicznym, gdyż fotowoltaika to dodatkowe obciążenie dla jego konstrukcji.

Jeśli chodzi o rodzaj pokrycia dachu, to nie ma tutaj żadnych wyjątków. Najlepiej, kiedy panele zostaną zamontowane od południa, czyli tam, gdzie w ciągu całego dnia dociera najwięcej światła.

W przypadku dużych realizacji o potężnej mocy konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli jednak dom jest niewielki, wystarczy zgłosić informację o założeniu fotowoltaiki do sieci energetycznej.


Sprawdź ceny instalacji PV w Toruniu!

Dlaczego Otovo?

Marzenia o własnej fotowoltaice mogą stać się rzeczywistością znacznie szybciej i prościej, niż Ci się wydaje. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu w celu zaplanowania projektu, dogrania wszystkich szczegółów i dobrania terminu prac montażowych.

W Otovo stawiamy na bezpieczeństwo, zaufanie w nowoczesną technologię i wykwalifikowanych współpracowników. Na rynku wyróżnia nas bogate doświadczenie, gdyż zajmujemy się tematem fotowoltaiki już od 2016 roku, prężnie działając zarówno na rynku polski, jak i europejskim.

Na naszej stronie znajdziesz wygodny kalkulator, dzięki któremu własnoręcznie wyliczysz wstępny kosztorys. Pamiętaj, że fotowoltaika to nie tylko ogromna oszczędność i mniejsze rachunki za prąd. To także dbałość o środowisko, mniejsza emisja dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń.

Instalacje fotowoltaiczne Toruń – wybierz renomowanego wykonawcę

Zakup i montaż baterii słonecznych stanowi sporą inwestycję. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozłożyć wydatki w czasie. Może sfinansować modernizację przy pomocy kredytu bądź leasingu konsumenckiego skierowanego do osób fizycznych. Honorujemy obie formy rozliczenia. Poza tym oczywiście masz też możliwość uregulowania całej kwoty gotówką.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację w 2 minuty w Toruniu
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.