Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Czy wiesz, że w 2022 roku, który właśnie się rozpoczął, ceny prądu wzrastają aż o 24%! Nie jest to dobra wiadomość dla nikogo z nas: ani dla właścicieli domów jednorodzinnych, ani przedsiębiorców posiadających własne firmy. Każdy szuka sposobów, żeby jakoś zaoszczędzić.

Ciężko jednak wyobrazić sobie życie bez prądu. Nawet ograniczenie jego zużywania jest często niemożliwe na zbyt wielką skalę, zwłaszcza jeśli nasza praca odbywa się głównie przy komputerze. Nie ma co jednak załamywać rąk i zamartwiać się takim obrotem sprawy.

O wiele lepiej jest działać i szukać sposobów na to, aby w jakiś sposób ograniczyć comiesięczne koszty. Jak to zrobić? Jednym z kluczowych i bardzo opłacalnych rozwiązań może być zainstalowanie paneli fotowoltaicznych! Fotowoltaika w Polsce tu i teraz!

Technologie wykorzystujące zieloną energię stanowią idealną przestrzeń do ulokowania swoich środków. Ty zyskujesz niezależność energetyczną i zaczynasz oszczędzać na rachunkach za prąd.

Jednocześnie korzystasz z zeroemisyjnych rozwiązań, które są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Na modernizacji instalacji korzysta też całe państwo. Słowem, wszyscy wygrywają dzięki tej inwestycji. Dowiedz się więcej na temat możliwości związanych z fotowoltaiką.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Olsztynie!


Olsztyn fotowoltaika – cena

Finalny kosztorys jest uzależniony od różnych czynników. Kluczowe znaczenie odgrywa łączna moc paneli, lokalizacja i rodzaj połaci dachowej. Komplet danych pozwala na sporządzenie szczegółowej wyceny. Niemniej można przedstawić też poglądowe ceny oparte na średnich kosztach realizacji przeprowadzanych w Olsztynie. Zapoznaj się z następującymi stawkami:

 • instalacja o mocy 4,6 kWp (12 paneli): 23 244 zł,
 • instalacja o mocy 6,5 kWp (16 paneli): 29 083 zł,
 • instalacja o mocy 6,8 kWp (17 paneli): 31 494 zł.

Fotowoltaika Olsztyn – dofinansowanie

Nie ma ani krzty przesady w stwierdzeniu, że obecnie panują bardzo korzystne warunki do inwestowania w odnawialne źródła energii. Jeżeli zdecydujesz się na zainstalowanie paneli solarnych, możesz liczyć na dotacje z trzech różnych źródeł.

Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0- W tym przypadku dofinansowania przysługują osobom przeprowadzającym montaż fotowoltaiki, magazynu energii, pompy ciepła albo HEMS/EMS. Jeżeli zamierzasz zainstalować jedynie panele solarne, możesz uzyskać do 4 tysięcy złotych. W przypadku wymiany kilku elementów domowego układu, suma powinna być wyższa.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna- Przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego możesz wystąpić o zwrot środków przeznaczonych na modernizację domowej instalacji. W zależności od zakresu przeprowadzonych działań, suma świadczenia będzie się różnić. Maksymalna stawka wynosi 53 tysiące złotych.

Czyste powietrze

Czyste powietrze- To projekt skoncentrowany na zmniejszeniu ilości zanieczyszczeń emitowanych przez przestarzałe instalacje. W ten sposób możesz otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Dotacje na fotowoltaikę stanowią jeden z punktów programu. W przypadku realizacji o mniejszej skali możesz otrzymać do 30 tysięcy złotych. Z kolei największym inwestycjom przysługuje nawet do 79 tysięcy złotych.

Ile energii zdołają wyprodukować panele słoneczne? Olsztyn

Potencjał instalacji warto przedstawić, posługując się realnym przykładem. Roczne napromieniowanie słoneczne w Olsztynie i okolicach wynosi około 1240,8 kWh/m². Jeżeli standardowy dom jednorodzinny zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne o mocy 4,6 kWp, możliwe będzie wytworzenie średnio 4 281,17 kWh przez cały rok. Poziom produkcji w poszczególnych miesiącach wygląda następująco:

miesieczny wykres słupkowy energii pobieranej misięcznie przez instalację PV
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Stawki za sprzedaż i zakup energii elektrycznej w Olsztynie

Ceny energii dynamicznie się zmieniają. Bieżące stawki możesz monitorować na stronie internetowej giełdy. Aktualne koszty w Olsztynie prezentują się następująco:

 • cena sprzedaży energii: około 0,56 zł/ kWh,
 • cena kupna energii: około 0,94- 1,03 zł/ kWh.

Jakie są zalecenia odnośnie orientacji i kąta nachylenia? Kolektory słoneczne Olsztyn

Specjaliści zajmujący się fotowoltaiką skierują panele na południe, o ile będzie taka możliwość. Jeżeli warunki w danym miejscu nie pozwolą na ustawienia takiej orientacji, moduły zostaną rozmieszczone po stronie zachodniej i wschodniej. Idealny kąt nachylenia w Olsztynie i okolicy wynosi 38 stopni.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Olsztynie!


Kiedy zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne? Olsztyn

Instalacje zakładane na domach na Warmii umożliwiają wyznaczenie spodziewanego tempa zwrotu z inwestycji. Za przykład niech posłuży realizacja wyróżniająca się następującymi parametrami:

 • instalacja o mocy 4,6 kWp,
 • cena
 • 23 244 zł bez baterii,
 • 14 500 zł za baterię o pojemności 5 kWh,
 • 5 300-14 500 zł netto za montaż,
 • średnia ilość wytworzonej energii przez starą instalację: 5 500 kWh,
 • roczna produkcja po zainstalowaniu baterii słonecznych: 4 281 kWh,
 • autokonsumpcja:
 • 25% z wyprodukowanej energii bez baterii,
 • 60% z baterią,
 • maksymalne obciążenie: 80%,
 • energia sprzedawana do sieci:
 • 75% bez baterii,
 • 40% z baterią,
 • średnia cena zakupu energii elektrycznej: 0,96 zł/kWh,
 • średnia cena sprzedaży energii do sieci: 0,77 zł/kWh.

Ile zatem trzeba czekać na pełny zwrot przy powyższych założeniach? Spójrz na wyniki uwzględniające różne okoliczności:

 • bez baterii i bez dotacji: 6,5 roku,
zwrot z fotowoltaiki bez baterii i bez dotacji w Olsztynie
 • bez baterii i z dotacją 5,5 roku,
zwrot z fotowoltaki bez baterii z dotacją w olsztynie
 • z baterią i bez dotacji: 9 lat,
zwrot z fotowoltaiki z bateria bez dotacji w Olsztynie
 • z baterią i z dotacjami: 7,5 roku.
zwrot z fotowoltaiki z baterią i z dotacją w Olsztynie

Fotowoltaika w Olsztynie – czy to się opłaca?

Dlaczego niektórzy boją się fotowoltaiki? Bo nie wiedzą, na czym dokładnie polega ta technika, albo nie trafili dotąd na zaufaną firmę, która rozwieje ich ewentualne wątpliwości, posłuży wsparciem i fachową poradą.

Warto iść z duchem czasu i otworzyć się na nowe rozwiązania, a już zwłaszcza na takie, przynoszące cały ogrom korzyści. Dzięki możliwości skorzystania z wielu programów oferujących dotacje i dofinansowania, sam proces instalacyjny nie będzie aż tak obciążający finansowo, jak mogłoby się to wydawać, a finalnie i tak zwróci się w przeciągu kilku najbliższych lat.

A zakup fotowoltaiki to nie jedyna opcja – zarówno użytkownicy indywidualni, jak i właściciele firm, mają możliwość skorzystać z oferty leasingowej, czyli zamiast dużej, jednorazowej inwestycji, podzielić cały koszt na miesięczne, wygodne raty.Obawiasz się, że fotowoltaika może być źródłem hałasu?

Bez obaw! Panele są ciche i nie będą Ci przeszkadzać, nawet podczas letniego relaksowania się w ogrodzie. Tylko falownik wytwarza jakikolwiek dźwięk, jednak utrzymuje się on na poziomie zaledwie 18-25 decybeli.

A może zastanawiałeś się, czy do montażu fotowoltaiki konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę? Mamy dobrą wiadomość – jeśli moc paneli nie jest wyższa niż 50 kW, a konstrukcja nie jest większa niż 3 metry, takie pozwolenie nie jest potrzebne.

Będzie ono obligatoryjne wyłącznie w przypadku naprawdę dużych inwestycji, o dużym natężeniu mocy.


Wyceń instalację PV w Olsztynie!

Fotowoltaika Olsztyn – jak długo trzeba czekać?

Czas oczekiwania na montaż fotowoltaiki i wkroczenie ekipy montującej uzależniony jest od pory roku, obłożenia terminów, położenia i wielkości inwestycji. Termin ustalany jest indywidualnie tak, aby jak najlepiej dopasować go do klienta.

Cały proces trwa od kilku do kilkunastu dni, zależnie od powierzchni dachu. Nasi fachowcy wyposażeni są w profesjonalny sprzęt i korzystają wyłącznie z produktów i sprzętu najwyższej jakości.

Warto podjąć decyzję już dziś i nie przejmować się kolejnymi podwyżkami cen prądu, a co za tym idzie coraz to wyższymi rachunkami. Energia pochodząca ze słońca jest darmowa, odnawialna i ekologiczna. To prawdziwy krok naprzód i ukłon w stronę środowiska.

Dlaczego Otovo?

Otovo to firma, która w dziedzinie fotowoltaiki może nazwać się ekspertem. Posiadamy ogrom doświadczenia i fachowej wiedzy, dzięki której pomożemy jak najlepiej dobrać Ci moc, ilość i dodatkowe parametry, tak aby cała inwestycja przynosiła jak największe korzyści.

Stawiamy na bezpieczeństwo i profesjonalizm oraz nowoczesne technologie. Co powiesz, na korzystanie z wygodnej i innowacyjnej aplikacji, na której będziesz mógł każdego dnia sprawdzać dzienną produkcję energii, wytworzoną przez Twoją fotowoltaikę?

To wszystko i o wiele więcej masz na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko sięgnąć.

Instalacje fotowoltaiczne Olsztyn – rozliczenie dopasowane do Twoich potrzeb

Jesteśmy otwarci na różne formy rozliczenia za realizację inwestycji. Przy zawarciu współpracy z Otovo możesz skorzystać z finansowania przy pomocy kredytu oraz leasingu konsumenckiego dla osób fizycznych. Poza tym przyjmujemy też płatności gotówką.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację w 2 minuty
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.