Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Popularność fotowoltaiki przechodzi częste wzloty i upadki. Wraz z nowym rokiem i ogromną podwyżką cen prądu od zewnętrznych dostawców, coraz to więcej osób ponownie zainteresowało się tematem alternatywnych sposobów pozyskiwania energii i szukania oszczędności na najróżniejszych polach.

Bo skoro można płacić mniej i podreperować swój domowy budżet, to dlaczego z tego nie skorzystać? Sprawdźmy, czy warto zainwestować w fotowoltaikę w Radomiu i okolicach. Naszym zdaniem fotowoltaika w Polsce to dobre rozwiązanie.

Rynek paliw kopalnych boryka się z niestabilnością. W ostatnich latach miał miejsce szereg wydarzeń, które pośrednio wpłynęły na koszty energii. Nie musisz pozostawać zależny od czynników zewnętrznych i martwić się co przyniesie jutro.

Możesz zainwestować w technologię wykorzystującą odnawialne źródła energii. Dzięki temu zyskasz niezależność, a na dłuższą metę jesteś w stanie też sporo zaoszczędzić.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Radomiu!


Radom fotowoltaika – cena

Na koszty zakupu i zainstalowania paneli fotowoltaicznych wpływa kilka czynników. Kluczowym kryterium jest łączna moc wybranych modułów.

Istotną kwestią pozostaje również rodzaj połaci dachowej. W celu zobrazowania potencjalnych wydatków można jednak posłużyć się poglądowymi danymi. Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, Radom odznacza się następującymi cenami:

 • 12 paneli o mocy 4,6 kWp: 22 872 zł,
 • 16 paneli o mocy 6,5 kWp: 28 299 zł,
 • 17 paneli o mocy 6,8 kWp: 30 644 zł.

Fotowoltaika dotacje – Radom

Jeżeli przymierzasz się do modernizacji domowej instalacji, masz szansę na uzyskanie dotacji. Dzięki temu jesteś w stanie istotnie odciążyć swój własny budżet. Znaczną część wydatków sfinansujesz ze środków unijnych i rządowych. Obecnie do Twojej dyspozycji są 3 programy.

Mój Prąd 5.0

Mój Prąd- Projekt obejmuje różne formy modernizacji domowej instalacji. Montaż fotowoltaiki stanowi jedną z okoliczności, w których możesz ubiegać się o dotację. W przypadku paneli solarnych dofinansowania sięgają 4 tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga Termomodernizacyjna- Chęć skorzystania z tej możliwości wyrażasz w trakcie wypełniania deklaracji PIT. Musisz zaznaczyć zakres przeprowadzonych zmian. Maksymalnie możesz uzyskać zwrot na poziomie 53 tysięcy złotych.

Czyste powietrze

Czyste powietrze- W celu uzyskania świadczeń konieczne jest wypełnienie wniosku. Po uzyskaniu pozytywnej weryfikacji suma dotacji zostanie dopasowana do skali Twojej inwestycji. W podstawowym wymiarze wartość dofinansowania sięga maksymalnie 30 tysięcy złotych. W przypadku modernizacji największego kalibru można otrzymać nawet do 79 tysięcy złotych.

Ile energii mogą wygenerować moduły fotowoltaiczne – Radom?

Za przykład niech posłuży standardowy dom jednorodzinny. Lokatorzy korzystają z instalacji o łącznej mocy 4,6 kWp. Z kolei roczne napromieniowanie słoneczne w Radomiu zostało ustalone na poziomie 1331 kWh/m². W takiej sytuacji można spodziewać się wytworzenia średnio 4 568,41 kWh w ujęciu rocznym. Podział na poszczególne miesiące został przedstawiony na wykresie zamieszczonym poniżej.

miesieczny wykres słupkowy energii pobieranej misięcznie przez instalację PV
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Ceny kupna i sprzedaży energii elektrycznej w Radomiu

Od kwietnia 2022 roku rachunki są rozliczane według systemu net-billing. Stawki zmieniają się na bieżąco i można je obserwować na stronie internetowej giełdy energii. Jeżeli decydujesz się na kolektory słoneczne, Radom obecnie korzysta z zasobów wedle następujących wytycznych:

 • cena sprzedaży energii elektrycznej: około 0,56 zł/kWh,
 • cena zakupu energii elektrycznej: około 0,94-1,03 zł/kWh.

Panele słoneczne Radom – jaka jest sugerowana orientacja i kąt nachylenia?

Fachowcy odpowiedzialni za montaż zawsze starają się skierować moduły solarne na południe. Czasem nie ma jednak takiej możliwości. Wykorzystywaną wtedy alternatywą jest orientacja na wschód i zachód. W przypadku Radomia i okolic zalecany kąt nachylenia paneli to 39 stopni.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Radomiu!


Fotowoltaika w Radomiu – czy to rozwiązanie dla mnie?

Mimo wielu bezsprzecznych zalet fotowoltaiki rozumiemy, że wciąż możesz mieć wątpliwości i wahać się, czy to na pewno jest dobra decyzja. Być może obawiasz się, że początkowo poniesione koszty okażą się bardzo duże, a przecież cała inwestycja zwraca się dopiero po upływie kilku pierwszych lat użytkowania.

Pamiętaj jednak, że istnieją korzystne i opłacalne dofinansowania, programy państwowe i społeczne, dzięki którym będziesz mógł znacznie obniżyć początkową kwotę. Kolejna opcja to wzięcie fotowoltaiki w leasing. Nie tylko samochód można nabyć taką właśnie drogą.

Umowa leasingowa to świetne rozwiązanie nie tylko dla firm, ale także dla klientów indywidualnych, którzy zamiast jednorazowej wpłaty początkowej, wolą podzielić całość inwestycji na kilkanaście mniejszych, regularnych rat spłacanych co miesiąc.

Dodatkowy zarobek można także uzyskać, sprzedając nadwyżki pozyskanej energii do sieci energetycznej. A budynek, na dachu którego zainstalowana została fotowoltaika znacznie zwiększa swoją wartość rynkową i jest wart więcej, zatem nawet w przypadku jego sprzedaży, zainwestowane w fotowoltaikę pieniądze nie przepadają.

Po jakim czasie zwrócą się panele fotowoltaiczne? Radom i okolice

Nasza firma posiada pokaźny bagaż doświadczeń. Jedną z elementarnych usług w naszej ofercie jest montaż fotowoltaiki. Radom wraz z pobliskimi miejscowościami znajduje się w zasięgu działania Otovo.

W celu przybliżenia poziomu rentowności inwestycji w fotowoltaikę, posłużymy się przykładem realizacji z tych okolic. Zerknij na poniższe dane, aby dowiedzieć się, jak szybko poniesione koszty wrócą do Ciebie w postaci oszczędności.

 • moc instalacji: 4,6 kWp,
 • koszt:
 • 22 872 zł bez baterii,
 • 14 500 zł za baterię z pojemnością 5 kWh,
 • 5 300-14 500 zł netto za montaż,
 • średnia ilość energii wyprodukowanej przez rok ze starą instalacją: 5 500 kWh,
 • roczna produkcja po zainstalowaniu fotowoltaiki: 4 568,41 kWh,
 • autokonsumpcja:
 • 25% z wygenerowanej energii bez baterii,
 • 60% z baterią,
 • obciążenie maksymalne: 80%,
 • energia odsprzedawana do sieci:
 • 75% bez baterii,
 • 40% z baterią,
 • średnia cena zakupu energii elektrycznej: 0,96 zł/kWh,
 • średnia cena sprzedaży energii do sieci: 0,77 zł/kWh.

Powyższe dane pozwalają na obliczenie, kiedy nastąpi pełny zwrot z inwestycji. Rezultaty są następujące:

 • bez baterii i bez dotacji: 6,3 roku,
zwrot z instalacji bez baterii i bez dotacji
 • bez baterii i z dotacją: 5 lat,
zwrot z instalacji bez baterii i bez dotacji
 • z baterią i bez dotacji: 8,5 roku,
zwrot z instalacji fotowoltaicznej z baterią i bez dotacji
 • z baterią i z dotacjami: 7 lat.
zwrot z instalacji fotowoltaicznej z baterią i z dotacjami

Sprawdź ceny instalacji PV w Radomiu

Fotowoltaika Radom – z myślą o przyrodzie

Świetną wiadomością dla wszystkich ekomaniaków może być także fakt, że fotowoltaika to rozwiązanie eko. Dzięki czerpaniu energii wprost ze słońca, czyli naturalnego i odnawialnego źródła energii, dbamy o środowisko i zostawiamy czystsze powietrze dla przyszłych pokoleń.

Nie emitujemy dwutlenku węgla do atmosfery, zmniejszając tym samym zanieczyszczenie atmosfery. Wybierając fotowoltaikę, wspieramy działania proekologiczne, dbamy o rośliny i zwierzęta i podejmujemy mądre, świadome decyzje.

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z tworzyw podlegających w dużej mierze recyklingowi, zatem nawet po zużyciu można je powtórnie przetwarzać i wykorzystać.

Fotowoltaika czyści się praktycznie sama, dzięki naturalnym opadom atmosferycznym i nie wymaga stosowania silnych ani drażniących środków chemicznych, które również negatywnie wpływałyby na środowisko.

Dlaczego Otovo?

Będzie nam niezmiernie miło, jeśli zdecydujesz się wybrać właśnie naszą firmę, jako tę, z której pomocą zaprojektujesz i stworzysz swoją własną domową bądź firmową fotowoltaikę.

Możesz być pewien, że dołożymy wszelkich starań, aby nasza współpraca przebiegała przyjemnie, owocnie i bezproblemowo. Znajdziemy dla Ciebie najatrakcyjniejsze ceny, najlepszych fachowców i doradzimy na każdym etapie realizacji – od ustalania faktycznego zapotrzebowania miesięcznego na energię elektryczną, aż po dopięcie całej inwestycji na ostatni guzik.

Posiadamy duże, międzynarodowe doświadczenie, gdyż działamy w branży już od 2016 roku, podejmując się wielu mniejszych i większych projektów zarówno w Polsce, jak i w wielu europejskich miastach.

Z nami zakup lub wzięcie fotowoltaiki w leasing nie jest skomplikowane. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów. Niech to będzie ostatni miesiąc, w którym korzystasz z dotychczasowego dostarczyciela prądu.

Stań się samowystarczalny i stań po stronie zielonych inwestycji, które są nie tylko opłacalne, ale także dobre dla naszej planety.

Instalacje fotowoltaiczne Radom – kompleksowa oferta

Dzięki wsparciu Otovo uzyskasz najkorzystniejsze warunki współpracy z zakresu zakupu i montażu fotowoltaiki. Ponadto możesz sfinansować inwestycję przy pomocy kilku rozwiązań. W ten sposób dopasujesz formę rozliczenia do swoich preferencji. Do wyboru są następujące opcje:

 • gotówka,
 • kredyt,
 • leasing konsumencki dla osób fizycznych.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Sprawdź ceny instalacji PV w Radomiu
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.