Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, właścicieli firm i innych budynków, a także niezagospodarowanych gruntów, zachęcamy do inwestycji w fotowoltaikę. Wiele mówi się o skuteczności i zaletach takiego właśnie rozwiązania i bynajmniej nie są to jedynie puste obietnice – fotowoltaika w Polsce to rzeczywiście ogromna oszczędność, a także wsparcie środowiska.

Daj szansę nowym technologiom i zmień sposób czerpania energii elektrycznej – zamiast od zewnętrznego dostawcy, pobieraj prąd prosto ze słońca!

Technologia bazująca na zielonej energii to już bardziej teraźniejszość niż przyszłość. Idź z duchem czasu i dołącz do rewolucji energetycznej. W niniejszym artykule znajdziesz solidną dawkę rzeczowych informacji na temat instalacji fotowoltaicznych w Opolu.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Opolu


Ceny za ogniwa fotowoltaiczne - Opole

Koszty zakupu i montażu modułów solarnych są ustalane na podstawie kilku czynników. Wśród kluczowych kryteriów należy wymienić łączną moc paneli oraz rodzaj połaci dachowej. W związku z tym szczegółową wycenę można sporządzić jedynie w odniesieniu do konkretnego budynku. Niemniej na podstawie naszych doświadczeń z Opola jesteśmy w stanie przedstawić poglądowe ceny. Zapoznaj się z przedstawionymi danymi:

 • 12 paneli o mocy 4,6 kWp: 23 755 zł,
 • 16 paneli o mocy 6,5 kWp: 29 384 zł,
 • 17 paneli o mocy 6,8 kWp: 31 818 zł.

Dotacje – fotowoltaika opolskie

Można stwierdzić, że nadszedł wręcz idealny moment, by zaprosić nowoczesną technologię energetyczną do swojego domu. Do Twojej dyspozycji są 3 inicjatywy oferujące dofinansowanie.

Mój prąd 5.0

Mój Prąd- Program stanowi odpowiedź na potrzeby osób przymierzających się do montażu energooszczędnych układów w swoim domu. Część środków jest przeznaczana na rzecz świeżo upieczonych posiadaczy paneli fotowoltaicznych. W tym przypadku możesz otrzymać do 4 000 zł dofinansowania.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna- Środki zostają przekazane w formie zwrotu za inwestycję, która była już zrealizowana. Jeżeli chcesz skorzystać z tej możliwości, uwzględnij stosowne informacje w rocznym zeznaniu podatkowym. W przypadku wielowymiarowych realizacji, ulga może wynieść nawet do 53 000 zł.

Czyste powietrze

Czyste powietrze- Projekt ma na celu zachęcenie mieszkańców Polski do wymiany przestarzałych kotłów grzewczych. Ich miejsce powinien zająć nowoczesny i energooszczędny sprzęt. Inwestycje wyróżniające się dużym rozmachem mogą liczyć nawet na 79 000 zł. Modernizacje przeprowadzane w domkach jednorodzinnych zazwyczaj są jednak klasyfikowane w pierwszym progu dotacji. Wówczas maksymalna wartość dofinansowania może wynieść do 30 000 zł.

Ile energii mogą wygenerować instalacje fotowoltaiczne? Opole

Punktem odniesienia niech będzie standardowy dom jednorodzinny. Domownicy korzystają z instalacji fotowoltaicznej o mocy 4,6 kWp. Z kolei roczne napromieniowanie w tym miejscu wynosi 1363,72 kWh/m². W takich okolicznościach uda się wyprodukować średnio 4 672,32 kWh przez cały rok. Poniżej znajdziesz wyniki z uwzględnieniem podziału na poszczególne miesiące.

miesieczny wykres słupkowy energii pobieranej misięcznie przez instalację PV
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Koszty kupna i sprzedaży energii elektrycznej – Opole i okolice

W kwietniu 2022 weszła w życie formuła net-billing. Stanowi ona nowy model rozliczenia użytkowania energii elektrycznej. Ceny zmieniają się na bieżąco, dlatego warto monitorować je za pośrednictwem strony internetowej giełdy energetycznej. W przypadku Opola aktualne stawki kształtują się następująco:

 • cena sprzedaży energii: około 0,56 zł/kWh,
 • cena kupna energii: około 0,94- 1,03 zł/kWh.

Jaka jest zalecana orientacja i kąt nachylenia paneli? Fotowoltaika opolskie

Fachowcy odpowiadający za montaż instalacji zawsze dążą do tego, by moduły zostały skierowane na południe. Czasem jednak nie ma takiej możliwości. Wówczas należy wybrać kierunek zachodni i wschodni. W przypadku kąta nachylenia paneli optymalną konfiguracją w Opolu jest 36 stopni.

Kiedy się zwrócą panele fotowoltaiczne? Opolskie realia

Gdy zdecydujesz się na wykorzystanie technologii opartej na zielonej energii, już od pierwszego miesiąca zaczynasz płacić mniej za prąd. Oszczędności gromadzą się na Twoim koncie. Po pewnym czasie możesz stwierdzić, że inwestycja w pełni zarobiła na siebie. Kiedy nastąpi ta chwila? Rzuć okiem na przykład zaczerpnięty z naszych dotychczasowych realizacji.

 • moc instalacji: 4,6 kWp,
 • cena:
 • 23 755 zł bez baterii,
 • 14 500 zł za baterię o pojemności 5 kWh,
 • 5 300-14 500 zł netto za montaż,
 • średnia ilość energii wyprodukowanej w ciągu roku przy pomocy starej instalacji: 5 500 kWh,
 • roczna produkcja po zamontowaniu paneli PV: 4672,32 kWh,
 • autokonsumpcja:
 • 25% z wytworzonej energii bez baterii,
 • 60% z baterią,
 • maksymalne obciążenie: 80%,
 • energia sprzedawana do sieci:
 • 75% bez baterii,
 • 40% z baterią,
 • średnia cena zakupu energii elektrycznej: 0,96 zł/kWh,
 • średnia cena sprzedaży energii do sieci: 0,77 zł/kWh.

Przy pomocy zebranych danych można określić kiedy nastąpi pełny zwrot z inwestycji. Sprawdź wyniki:

 • bez baterii i bez dotacji: 6,2 roku,
zwrot z fotowoltaiki bez baterii i bez dotacji
 • bez baterii i z dotacją: 5,2 roku,
zwrot z fotowoltaiki bez baterrii z dotacją
 • z baterią i bez dotacji: 8,5 roku,
zwrot z inwestycji z baterią i bez dotacji
 • z baterią i z dotacjami: 6,8 roku.
zwrot z inwestycji z baterią i z dotacji

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę w Opolu?

Opole to jedno z najstarszych polskich miast, mogące poszczycić się ciekawą historią i tradycją. To położone nad Odrą miasto wojewódzkie kojarzone jest w szczególności z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, jednak nie tylko muzyka i szeroko pojęta kultura jest tutaj na najwyższym poziomie.

To miasto spokojne i bezpieczne, o dużej ilości terenów rekreacyjnych, sprzyjających wypoczynkowi, przy jednocześnie świetnie rozwiniętej strefie komunikacyjnej oraz biznesowej. Opole kusi i przyciąga nowych mieszkańców, a także inwestorów. Rozwija się, powstają nowe firmy i kolejne miejsca pracy.

Coraz więcej osób sięga tam także po systemy fotowoltaiczne, zwłaszcza że nasłonecznienie w tym rejonie oscyluje na poziomie 1190 kWh/m2, a średnia roczna temperatura wynosi 9,8 stopni Celsjusza.

Fotowoltaika w Opolu – czy każdy może założyć fotowoltaikę?

Własna mini elektrownia słoneczna? Świetny pomysł! Ale czy dla każdego? Oczywiście chcąc założyć własną fotowoltaikę, trzeba być prawnym właścicielem danego budynku lub gruntu. Wynajem albo dzierżawa raczej nie wchodzi w grę.

Niestety właściciele mieszkań także będą zmuszeni z takiego rozwiązania zrezygnować. Kolejna kwestia to stan techniczny budynku – dach powinien być w dobrej kondycji, gdyż będzie musiał utrzymać spore dodatkowe obciążenie.

Aby działanie instalacji przynosiło jak najlepsze efekty, dobrze jest zamontować panele od strony południowej, czyli tam, gdzie nasłonecznienie jest najmocniejsze i na dach bądź grunt dociera najwięcej promieni słonecznych.

Rodzaj pokrycia dachu nie ma większego znaczenia. Warto także zdawać sobie sprawę, że w przypadku montażu fotowoltaiki o dużej powierzchni oraz mocy, będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę.

Fotowoltaika Opole – kupno czy leasing?

Wybór pomiędzy zakupem a zawarciem umowy leasingowej w przypadku fotowoltaiki można z powodzeniem porównać do nabycia tymi dwoma sposobami samochodu.

Wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej i faktu, czy wolimy jednorazowo zainwestować większą sumę pieniędzy, czy raczej rozłożyć ją na mniejsze, regularne raty spłacane co miesiąc.

W przypadku leasingu dla firm, raty można doliczać do comiesięcznych kosztów uzyskania przychodu oraz odliczyć od podatku.

Większość właścicieli firm i przedsiębiorstw wybiera taki właśnie sposób finansowania. Na kupno fotowoltaiki można natomiast uzyskać dofinansowanie, zgłaszając się do regularnie organizowanych programów i korzystając z atrakcyjnych ulg.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!

Fotowoltaika Opole– czy to opłacalna inwestycja?

Podsumujmy najważniejsze plusy fotowoltaiki:

Znaczne obniżenie comiesięcznych kosztów za energię elektryczną- bycie niezależnym od zewnętrznych dostawców prądu – podwyżek cenowych oraz przerw w dostawie prądu na skutek trudnych warunków atmosferycznych bądź prac modernizacyjnych i awarii- wartość nieruchomości, na której dachu zamontowano fotowoltaikę szybuje ku górze- zakładając fotowoltaikę, wspierasz działanie proekologiczne i dbasz o nasze naturalne środowisko

Dlaczego Otovo?

Firm specjalizujących się w projektowaniu i zakładaniu fotowoltaiki jest na rynku całkiem sporo. Co jednak sprawia, że to właśnie postawienie na nasze usługi będzie najlepszym wyborem?

Jesteśmy profesjonalni, terminowi i posiadamy bogate doświadczenie. Działamy już od 2016 roku, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Współpracujemy z monterami, którzy mają niezbędne kwalifikacje. Udzielamy gwarancji na nasze usługi i produkty od 10 do 20 lat, w zależności od formy finansowania – kupna bądź leasingu.

Zapraszamy do skorzystania z wygodnego kalkulatora dostępnego na naszej stronie i dokonania wstępnych obliczeń, a następnie do kontaktu z nami w preferowanej formie – osobiście, telefonicznie, mailowo lub za pomocą czatu z konsultantem.

Pomożemy Ci w doborze odpowiedniej ilości oraz mocy paneli fotowoltaicznych. Razem stworzymy idealny projekt, który spełni Twoje oczekiwania. Postaw na fotowoltaikę i zacznij oszczędzać na prądzie już dziś!

Nasza oferta – ogniwa fotowoltaiczne Opole

Zakup i montaż paneli solarnych stanowi dużą inwestycję. Wiele osób nie może sobie pozwolić na zapłacenie pełnej kwoty za jednym zamachem. Przygotowaliśmy jednak dogodne formy finansowania, które zostały dostosowane do potrzeb i możliwości klientów. Do wyboru masz następujące opcje:

 • płatność gotówką,
 • kredyt,
 • leasing konsumencki dla osób fizycznych.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.