Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Rosnące ceny prądu, sięgające aż 24% to niestety nie sen, ale nasza nowa rzeczywistość. Zamiast jednak biernie przyglądać się coraz to większym i szokującym rachunkom, lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i poszukać najróżniejszych możliwości oszczędzania.

Czasami nawet drobna zmiana codziennych nawyków może zaowocować pewnym obniżeniem comiesięcznych kosztów. Nie będą to jednak zbyt znaczące zmiany. Aby naprawdę odczuć ogromną różnicę i zacząć oszczędzać na energii elektrycznej, trzeba ją sobie samemu wyprodukować! Fotowoltaika w Polsce to się opłaca.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację fotowoltaiczną w Gliwicach!


Fotowoltaika Gliwice (Śląsk) - Ceny w 2022

Średnie ceny za instalacje fotowoltaiczne w Gliwicach miały się w 2022 następująco:

 • fotowoltaika 4,6 kWp, montaż 12 paneli - 24 222 zł,
 • fotowoltaika 6,5 kWp, montaż 16 paneli - 32 263 zł,
 • fotowoltaika, 6,8 kWp, montaż 17 paneli - 32 707 zł.

Są to szacunkowe koszty, albowiem zarówno panele fotowoltaiczne, jak i falowniki czy montaż instalacji fotowoltaicznej mają sporą rozpiętość cenową na Śląsku. Panele polikrystaliczne są tańsze niż panele monokrystaliczne. Koszt systemu może też powiększyć o kilkanaście tysięcy magazyn energii.

Co jest ważne, aby nie przepłacić? Upewnij się, że montaż paneli fotowoltaicznych Gliwice to rzeczywiście montaż instalatora z Twojego miasta. Tak robimy w oddziale Otovo Fotowoltaika Gliwice - sprawdzamy, który z naszych certyfikowanych fachowców stacjonuje najbliżej Ciebie.

Może też Cię przyjemnie zaskoczyć, że panele wyróżnianych za niezawodność marek, jak LONGi Solar czy Ja Solar mają u nas korzystne ceny. Będąc Norweską firmą z oddziałami w 11 krajach UE, dajemy Ci bezpieczeństwo min. 10 lat gwarancji na serwis.

Fotowoltaika dofinansowanie Gliwice

Klientów Otovo Fotowoltaika Gliwice odsyłamy przede wszystkim do trzech programów możliwego dofinansowania do instalacji PV montowanych na Śląsku:

Ulga termomodernizacyjna to możliwość odpisania sobie od podatku 17,19 lub 32% kosztów. W tym celu należy wypełnić prawidłowo wniosek PIT/0 i złożyć go w Urzędzie Skarbowym.

Dofinansowanie do fotowoltaiki z Mój Prąd 5.0 to dodatkowe (bo można je łączyć z ulgą termomodernizacyjną) 4 tys. zł, a biorąc dofinansowanie do magazynów energii 2022 (+7,5 tys. zł na baterię) nawet 5 tys. zł.

Mieszkańcy Gliwic mogą też uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych rzędu 5-9 tys. zł, o ile spełnią kryteria dochodowe programu Czyste powietrze.

Ile energii produkują instalacje fotowoltaiczne Gliwice?

W mieście Gliwice fotowoltaika podobnie, jak panele słoneczne i systemy solarne, posiada dogodne warunki do pozyskiwania promieni słonecznych. Jest tam przeciętnie ok. 1335.02 kWh/ m2 nasłonecznienia.

Oznacza to, że instalacje fotowoltaiczne 4,6 kWp mogą wyprodukować ok. 4579.11 kWh prądu ze Słońca w ciągu całego roku. Wniosek? Fotowoltaika Gliwice = więcej energii niż potrzebuje standardowa rodzina.

Instalacje fotowoltaiczne Gliwice a produkcja energii w różnych miesiącach przy założeniu systemu 4,6 kWp:

miesięczny wykres poboru energii ze słońca do instalacji PV
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Kąt nachylenia pod panele fotowoltaiczne Gliwice

Jeśli chodzi o Gliwice, panele fotowoltaiczne pracują najlepiej, gdy nachyla się je pod kątem 38 stopni. Moduły fotowoltaiczne układa się wtedy w stronę południową. Ogniwa fotowoltaiczne mają w ten sposób szansę pozyskać jak najwięcej drogocennego promieniowania słonecznego.

Jeśli ryzyko zacienienia połaci ogniw jest zbyt wielkie, instalator z firmy fotowoltaicznej decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych jednocześnie po wschodniej oraz zachodniej stronie (mowa przede wszystkim o dachach skośnych).

Fotowoltaika Gliwice a cena za 1 kWh sprzedaży energiiOd wiosny 2022 każdy nowy prosument w Polsce rozlicza się z zakładem energetycznym przez depozyt, na który wpływają środki ze sprzedaży niezużytej przez jego dom energii wyprodukowanej z fotowoltaiki.

Cena sprzedaży 1 kWh energii z fotowoltaiki w lipcu została ustalona na 0,62 zł, a w kolejnych.

Fotowoltaika Gliwice a cena za 1 kWh sprzedaży energiiOd wiosny 2022 każdy nowy prosument w Polsce rozlicza się z zakładem energetycznym przez depozyt, na który wpływają środki ze sprzedaży niezużytej przez jego dom energii wyprodukowanej z fotowoltaiki. Cena sprzedaży 1 kWh energii z fotowoltaiki w lipcu została ustalona na 0,62 zł, a w kolejnych miesiącach będzie się zmieniać. Oblicza się ją na podstawie średniej cen poprzedniego miesiąca z giełdy TGE. Z uwagi na rosnące ceny za węgiel i odcięcie się UE od rosyjskiego gazu, perspektywa utrzymania tak dobrej ceny jest realna.

W mieście Gliwice fotowoltaika czasem jednak nie wystarczy i zdarzą się momenty (np. w nocy), kiedy z tego depozytu będzie odciągana wartość rachunków za pobierany prąd. W tej chwili - w zależności czy jesteś w Enea, Tauronie czy w innej sieci - cena kupna energii to jakieś 0,94-1,03 zł.

Przy 0,56 zł sprzedaży, oznacza to, że odzyskasz ok. 80% nadprogramowego prądu za darmo.

ROI Fotowoltaika Gliwice - w ile lat się zwraca inwestycja w system?

Klientom Otovo Fotowoltaika Gliwice instalacja fotowoltaiczna potrafi się zwrócić już w 5,4 roku, o ile pozyskali dofinansowanie. Tak jest dla systemu 4,6 kWp bez baterii fotowoltaicznej. Bez dofinansowania średnie ROI dla tej mocy fotowoltaiki to ok. 6,5 roku.

A  bateria do fotowoltaiki 5 kWh + instalacja fotowoltaiczna 4,6 kWp? Taki zestaw z dotacjami spłaca się w 7,5 roku, a bez dofinansowania w 8,7 lat.

Jak zwrot z inwestycji będzie wyglądać dla Ciebie, powie Ci kalkulator fotowoltaiki albo konsultanci Otovo Fotowoltaika Gliwice. Wycena i ROI są u nas za darmo i nie musisz nabywać później systemu, jeśli uznasz, że inne firmy fotowoltaiczne dają Ci lepsze warunki.

Co jest konieczne, żeby obliczyć, w ile lat zwróci się fotowoltaika w Twoim mieście?

 • Moc instalacji (my przyjęliśmy 4,6 kWp), jej maksymalne obciążenie i szacowana roczna produkcja energii (fotowoltaika Gliwice: 4579.11 kWh)
 • Koszt instalacji (np. 24 222 zł bez baterii fotowoltaicznej)
 • % autokonsumpcji energii, czyli ilość, jaką wykorzystają urządzenia w Twoim domu z tego, co wyprodukują panele fotowoltaiczne (25%, jeśli nie wyposażysz się w magazyn energii,  ogrzewanie podłogowe albo pompę ciepła)
 • Ilość energii sprzedawanej do zakładu energetycznego (przyjęliśmy 75% bez akumulatora)
 • cena zakupu/sprzedaży energii elektrycznej.

Fotowoltaika w Gliwicach – czy to się opłaca?

Wśród plusów fotowoltaiki należy przede wszystkim wskazać ogromną oszczędność w comiesięcznych rachunkach za prąd oraz fakt, że taka inwestycja, choć początkowo wymaga sporego nakładu finansowego, bardzo szybko, już po kilku latach zwraca się nawet w 100%. Warto także zdawać sobie sprawę, że istnieje możliwość wzięcia fotowoltaiki w leasing.

Jeśli zależy Ci na dbaniu o środowisko naturalne, może to być kolejny znaczący argument – panele słoneczne emitują o wiele mniejszą ilość dwutlenku węgla i innych substancji szkodliwych niż tradycyjny sposób pozyskiwania energii elektrycznej od zewnętrznego dostawcy prądu. Zamiast więc narzekać na rosnące koszty codziennego życia, warto wziąć spawy w swoje ręce i szukać sposobów na to, aby płacić mniej w obszarach, gdzie jest to możliwe.

Część osób może obawiać się, że fotowoltaika oznacza ogromny nakład środków, które trzeba uzbierać i zainwestować na początku swojej drogi z takim typem pozyskiwania energii. Warto jednak zagłębić się w temat i dowiedzieć, że istnieje wiele atrakcyjnych programów państwowych i społecznych, które oferują korzystne dotacje i dofinansowania. Cała instalacja jest cicha i nie słychać jej ani w domu, ani w ogrodzie.


Wyceń swoją instalację w Gliwicach w 2 minuty

Fotowoltaika Gliwice – jak długo trzeba czekać?

Czas oczekiwania na instalację systemów fotowoltaicznych uzależniony jest od wolnych terminów oraz pory roku i panujących warunków atmosferycznych.

Należy także wziąć pod uwagę dodatkowy czas, który może być potrzebny celem załatwienia niezbędnych formalności, uzyskania pozwolenia na budowę, jeżeli jest taka potrzeba, ustalanie wszystkich szczegółów i dopięcia wszystkiego na ostatni guzik.

Sam proces montażu to najczęściej od jednego do dwóch dni roboczych, chyba że mówimy o naprawdę dużych powierzchniowo inwestycjach – wtedy będzie on proporcjonalnie wydłużał się w zależności od wielkości dachu bądź też gruntu.

Jeśli nie chcesz dłużej przepłacać za prąd elektryczny, a do tego zależy Ci na byciu bardziej eko, skontaktuj się z nami już dziś, a przekonasz się, jak wielką zmianę na plus przyniesie Ci Twoja własna fotowoltaika.

Dlaczego Otovo?

Jesteśmy firmą z bogatym doświadczeniem w zakresie jak najlepszego dopasowania systemów fotowoltaicznych do oczekiwań i potrzeb klienta.

Z sukcesem zrealizowaliśmy wiele projektów nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Zaowocowało to ogromem wiedzy i praktycznych umiejętności, z którymi chętnie dzielimy się, udzielając fachowych porad i wspierając naszych konsumentów na każdym etapie współpracy.

Nasz priorytety to bezpieczeństwo i profesjonalizm. Na naszej stronie możesz znaleźć praktyczny kalkulator, dzięki któremu w kilka chwil będziesz mógł obliczyć wstępny kosztorys projektu. Oferujemy zarówno tradycyjny zakup bezpośredni, jak i możliwość zawarcia umowy leasingowej.

Postaw na Otovo i zacznij oszczędzać na prądzie, dzięki produkowaniu go „na własną rękę.

Jak kupić instalację fotowoltaiczną od Otovo Fotowoltaika Gliwice?

W Otovo Fotowoltaika Gliwice zakup systemu odbywa się na trzy sposoby:

 1. gotówka
 2. kredyt
 3. leasing konsumencki.

Nie przewidziało Ci się - leasing jest w Otovo dostępny nie tylko dla firm. Możesz być standardowym konsumentem bez żadnego biznesu czy działalności, a fotowoltaika w leasingu u Otovo ma ceny zaczynające się od 129 zł na miesiąc.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację w Gliwicach w 2 minuty
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.