Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Nie wiesz, czy instalacje fotowoltaiczne są właśnie dla Ciebie? Wciąż wahasz się i odkładasz tę decyzję na później? Nie ma sensu dłużej czekać!

Każdy kolejny miesiąc to wciąż rosnące rachunki za prąd, które negatywnie wpływają na stan Twojego portfela i domowego budżetu.

Czy jest sens przepłacać, skoro można czerpać energię ze słońca i generować prąd bez korzystania z usług firm zewnętrznych? Fotowoltaika w Polsce jest rozwiązaniem dla Ciebie!


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Gorzowie Wielkopolskim!


Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski - Cena w 2022

Średnie ceny w 2022 za zestaw fotowoltaika+montaż przyjmowały w Gorzowie Wielkopolskim następujące wartości:

 • 23 360 zł za 12 paneli (fotowoltaika 4,6 kWp),
 • 29 099 zł za 16 paneli (fotowoltaika 6,5 kWp),
 • 31 495 zł za 17 paneli (fotowoltaika 6,8 kWp).

Należy przy tym zauważyć, że nie tylko panele fotowoltaiczne (panele monokrystaliczne czy panele polikrystaliczne) wchodzą w koszt instalacji PV. W podaną wyżej cenę wchodzi też cena falownika. Dodając do tego średnie ceny montażu, wskazaliśmy całość wydatku.

Jak to wygląda u nas, w Otovo Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski? Oferujemy wyłącznie niezawodne panele fotowoltaiczne TOP producentów (m.in. Trina, LONGi Solar, Ja Solar) i jako część paneuropejskiej spółki, która od lat działa w branży fotowoltaicznej nasze korzystne ceny wynikają z bezpośrednich partnerstw.

Nie potrzebujemy odwiedzać hurtowni fotowoltaicznych. Co więcej, trzymamy skandynawskie standardy obsługi - w Otovo masz aż 10 lat serwisu w cenie zakupu fotowoltaiki. Inne firmy z Gorzowa dają 2 lata.

Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski dofinansowanie 2022

Są w tej chwili trzy możliwości dotacji na panele fotowoltaiczne, z których skorzystać mogą mieszkańcy Gorzowa Wlkp:

 1. Ulga termomodernizacyjna
 2. Mój Prąd 5.0
 3. Czyste powietrze

Większość klientów Otovo Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski korzysta z opcji nr 1. Ulga termomodernizacyjna przysługuje po uzupełnieniu wniosku PIT/0 - nie trzeba spełniać żadnych kryteriów dochodowych czy czekać wiele miesięcy na rozpatrzenie wniosku.  

Dzięki tej uldze odpiszesz sobie od podatku 17,19 a może nawet 32% wydatków na instalację fotowoltaiczną.

W 2022 roku nadal działa program dotacji do fotowoltaiki Mój Prąd 5.0. Jest w nim m.in. przewidziane dofinansowanie do magazynów energii (7,5 tys. zł), a także 4-5 tys. zł fotowoltaikę. Maksymalnie zyskać możesz niemało, bo 12,5 tys. zł.

Dofinansowanie Czyste powietrze to z kolei program dla właścicieli budynków jednorodzinnych o dochodach < 100 tys. zł rocznie. O ile spełniasz to kryterium, 5 tys. zł (a w niektórych przypadkach nawet 9 tys. zł) jest Twoje.

Ile energii produkują instalacje fotowoltaiczne Gorzów Wlkp?

W Gorzowie Wielkopolski średnie warunki nasłonecznienia to 1301.45 kWh/ m2 rocznie. Instalacja fotowoltaiczna 4,6 kWp potrafi więc wygenerować 4450.07 kWh. Tak duża ilość prądu ze Słońca powinna w pełni wystarczyć przeciętnej polskiej rodzinie. Przy pompie ciepła czy ogrzewaniu podłogowym zestaw PV też się może opłacić.

Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski - instalacja fotowoltaiczna 4,6 kWp i jej produkcja energii od stycznia do grudnia:

(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )‌ ‌

Fotowoltaika w Gorzowie Wielkopolskim – czy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne można zamontować na większości dachów, zarówno jeżeli chodzi o ich powierzchnię, kąt nachylenia oraz rodzaj pokrycia dachowego. Zdecydowanie jednak nie warto zabierać się za to na własną rękę.

Aby fotowoltaika została zamontowana w poprawny sposób, potrzebne jest wykonanie profesjonalnych pomiarów, ustalenie odpowiedniej mocy i ilości paneli. Monterzy oceniają także stan techniczny dachu i dopasowują cały projekt pod konkretne zapotrzebowanie na prąd właściciela danego domu albo firmy.

Czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja? Jak najbardziej. Dzięki niej w bezpieczny i ekologiczny sposób pozyskuje się darmowy prąd, czerpany bezpośrednio ze słońca. Stajemy się dzięki temu niezależni od zewnętrznych dostawców i skoków cen energii elektrycznej. Pieniądze zainwestowane początkowo zwracają się już po kilku latach, z reguły mowa tutaj o pięciu, maksymalnie siedmiu, a następne lata to już tylko i wyłącznie zysk i ogromna oszczędność.

Zakup fotowoltaiki można znacznie obniżyć, korzystając z programów oferujących dofinansowania i dotację lub zamiast zakupu decydując się na leasing, co polecamy zwłaszcza w odniesieniu do firm i przedsiębiorstw.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Gorzowie Wielkopolskim!


Panele fotowoltaiczne Gorzów Wlkp - kąt nachylenia

Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne Gorzów Wielkopolski jest miastem, gdzie najlepiej nachylić je pod kątem 36 stopni. Profesjonalny instalator zazwyczaj ułoży je w stronę południową, chyba, że cień mógłby w tej części dachu negatywnie wpływać na ogniwa fotowoltaiczne. W takiej sytuacji stosuje się montaż paneli fotowoltaicznych na wschód-zachód.

Uwaga! Jeśli masz panele słoneczne (inaczej panele solarne) to również ten kąt nachylenia będzie najbardziej optymalny dla modułów.

Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski a cena sprzedaży/kupna 1 kWh energii elektrycznej

Cena sprzedaży 1 kWh energii (mówimy oczywiście o nadwyżkach z fotowoltaiki) do zakładu energetycznego to obecnie 0,56 zł.  Cena zakupu waha się w Gorzowie Wielkopolskim między 0,94-1,03 zł. Na ten moment 2022 roku prosument odzyskuje więc ok. 80% swoich nadwyżek tj. bez żadnego płacenia rachunków za prąd.

Im wyższe będą podwyżki cen za prąd, tym ten stosunek zwrotu powinien być korzystniejszy. Ceny zakupu/sprzedaży energii z fotowoltaiki zmieniają się każdego miesiąca, a oficjalną stroną, gdzie możesz podejrzeć trendy w cenach jest strona TGE.

W ile lat zwraca się fotowoltaika Gorzów Wlkp? Średnie ROI

Średnio w 5,5-6,5 roku zwraca się klientom Otovo Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski instalacja fotowoltaiczna 4,6 kWp. Dokładne ROI zależy od tego, czy i jakiego rzędu pozyskali dofinansowanie. Gdy w system fotowoltaiczny wchodzi też  bateria do fotowoltaiki 5 kWh, to można plus minu przyjąć, że cała inwestycja spłaci się w 7-8,5 roku.

Żeby obliczyć ROI potrzebujemy:

 • Cena jaką ma fotowoltaika Gorzów Wlkp z montażem: 23 360 zł
 • Mocy PV: 4,6 kWp
 • Maks. obciążenia: 80%
 • Dodatkowo, wliczyć można magazyn energii Huawei 5 kWh:  14.500 zł
 • Rocznej produkcji w warunkach dla Gorzowa: 4450.07 kWh energii elektrycznej
 • % autokonsumpcji: domowa fotowoltaika bez magazynu - 25%, a z magazynem 60%
 • Ilości energii sprzedawanej: fotowoltaika bez magazynu 75% bądź 40% z magazynem
 • Średnich cen sprzedaży/zakupu energii: 0,77 zł/kWh i 0,96 zł/ kWh.

Odbierz darmową wycenę na instalację fotowoltaiczną w Gorzowie Wielkopolskim!

Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski – jak długo trzeba czekać?

Im wcześniej się z nami skontaktujesz, tym szybciej znajdziemy optymalny termin na zainstalowanie Twojej własnej fotowoltaiki i możliwość cieszenia się z domowej „fabryki prądu”.

Czas oczekiwania może nieco wydłużyć się przez wzgląd na załatwienie wszelkich formalności i ewentualnych pozwoleń, gwarantujemy jednak, że przez cały proces pomożemy przejść Ci szybko, sprawnie i bezproblemowo.

Pomożemy także w obliczeniu, jaką moc fotowoltaiki dobrać do pokrycia indywidualnego zapotrzebowania. Jednak bez obaw – nawet jeżeli wyprodukujesz za dużo (na przykład w okresie letnim), nadwyżka prądu nie przepada, ale jest magazynowana i możliwa do wykorzystania w późniejszych, chłodnych miesiącach lub do odsprzedania sieci energetycznej.

Dlaczego Otovo?

Firma Otovo korzysta wyłącznie z produktów najwyższej jakości oraz pracy monterów posiadających niezbędne kwalifikacje, certyfikaty i doświadczenie. Stosowane przez nas panele fotowoltaiczne, falownik, cały system montażowy, okablowanie i zabezpieczenia to komponenty z najwyższej półki, za które możemy poręczyć, gdyż będą sprawnie działały przez wiele długich lat.

Udzielamy aż 10-letniej gwarancji w przypadku zakupu praz 20-letniej, jeżeli zdecydujesz się na leasing. Ogrom realizacji, które mamy już na swoim koncie sprawia, że potrafimy jak najlepiej doradzać naszym klientom, rozwiewać ich wątpliwości i służyć fachową poradą.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznie, mailowo, a także na naszym czacie, gdzie w szybki i wygodny sposób można porozmawiać z konsultantem i uzyskać cenne, wstępne informacje. Fotowoltaika z Otovo to inwestycja w przyszłość.

Jakie formy zakupu instalacji fotowoltaicznej proponuje Otovo Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski?

Firma fotowoltaiczna Otovo przyniosła do Polski standardy ze Skandynawii, stąd nasz oddział Otovo Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski oferuje trzy formy zakupu instalacji PV. U nas, możesz nabyć zestaw z usługą montażu:

 • gotówkowo
 • na kredyt
 • lub przez leasing konsumencki (nie musisz mieć firmy ani wkładu początkowego!).

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację w 2 minuty w Gorzowie Wielkopolskim!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.