Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Zatrważający wzrost cen w dostawie prądu może niestety niejednej osobie spędzić sen z powiek i przynieść sporo zmartwień oraz trudności w domowym budżecie. Można próbować oszczędzać prąd, gasić światło i ograniczyć korzystanie ze sprzętów elektronicznych.

Tylko, czy to nie przykre, że musimy zmieniać swoje nawyki i przyzwyczajenia i dostosowywać się do negatywnych zmian związanych z rosnącymi w zastraszającym tempie rachunkami?

Zresztą w dobie komputerów i tak wysoko rozwiniętej technologii, ciężko w jakikolwiek sposób zmniejszyć ilość zużywanego prądu. Proponujemy zatem inne rozwiązanie – nie oszczędzaj prądu, ale zmień sposób jego pozyskiwania: zainwestuj w nowoczesną fotowoltaikę! Fotowoltaika w Polsce pomoże Ci walczyć z rachunkami!

Panele solarne mogą korzystnie odmienić Twój standard życia. Dzięki nim będziesz samodzielnie produkować energię, a tym samym zyskasz niezależność. Jednocześnie już od pierwszego dnia działania instalacji zaczynasz oszczędzać.

Niebagatelną zaletą jest również ekologiczny status opisywanej technologii. Przekonaj się, że baterie słoneczne to idealna odpowiedź na Twoje potrzeby.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Szczecinie.


Szczecin fotowoltaika – cena

Koszty są uzależnione od wielu czynników. Przy wycenie bierze się pod uwagę, m.in. lokalizację, moc instalacji, a także rodzaj pokrycia dachowego. W celu przybliżenia orientacyjnych wydatków można jednak przytoczyć poglądowe stawki:

 • 12 paneli o mocy 4,6 kWp: 24 443 zł,
 • 16 paneli o mocy 6,5 kWp: 30 492 zł,
 • 17 paneli o mocy 6,8 kWp: 32 881 zł.
 • Dotacje na instalacje fotowoltaiczne - Szczecin

Jeżeli rozważasz modernizację domowej instalacji, będziesz w stanie ubiegać się o dofinansowanie. Obecnie dotacje są dostępne w ramach 3 głównych programów.

Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0- W ramach tego projektu można uzyskać dotację nie tylko na panele fotowoltaiczne, ale również na magazyny energii, pompy ciepłą oraz inne energooszczędne rozwiązania. Środki przewidziane na jeden projekt koncentrujący się na fotowoltaice sięgają 4 tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga Termomodernizacyjna- W celu skorzystania z tej opcji trzeba wspomnieć o przeprowadzonej modernizacji przy wypełnianiu deklaracji PIT. Maksymalna kwota, którą można otrzymać w ramach zwrotu, sięga 53 tysięcy złotych.

Czyste powietrze

Czyste Powietrze- Odstąpienie od użycia paliw kopalnych to jeden ze sposobów na poprawienie kondycji środowiska naturalnego. Program Czyste powietrze ma na celu usprawnienie tej przemiany. Inwestycje sklasyfikowane w ramach podstawowego progu mogą zostać dofinansowane kwotą, wynoszącą maksymalnie 30 tysięcy złotych. Projekty przybierające większą skalę mają szansę na uzyskanie wyższej kwoty. Górna granica w tym przypadku sięga 79 tysięcy złotych.

Ile energii mogą wygenerować panele fotowoltaiczne? Szczecin i okolice

W ramach przedstawienia potencjału systemu PV warto przywołać konkretny przykład. Standardowy dom jednorodzinny w Szczecinie wykorzystuje instalację o mocy 4,6 kWp. Roczny poziom nasłonecznienia w tym miejscu sięga 1 267 kWh/m². Takie warunki pozwalają na wytworzenie średnio 4 357 kWh przez rok. Poziom produkcji w poszczególnych miesiącach możesz podejrzeć na poniższym wykresie.

miesięczny pobór z instalacji fotowoltaicznej w Szczecinie
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Stawki zakupu i sprzedaży energii elektrycznej w Szczecinie

Ceny energii elektrycznej dynamicznie się zmieniają. Od kwietnia 2022 roku kluczową rolę w tym kontekście odgrywa nowy system rozliczeń, czyli net-billing. Aktualną sytuację można obserwować na witrynie giełdy energetycznej. Z kolei bieżące koszty układają się następująco:

 • cena sprzedaży energii: około 0,56 zł/ kWh,
 • cena kupna energii: około 0,94- 1,03 zł/ kWh.

Jaka jest optymalna orientacja i kąt nachylenia? Instalacja fotowoltaiczna Szczecin

Specjaliści zajmujący się montażem fotowoltaiki starają się zwrócić panele w kierunku południowym. Jeżeli w danej lokalizacji nie ma takiej możliwości, alternatywą pozostaje orientacja zachodnia i wschodnia. W przypadku Szczecina rekomendowany kąt nachylenia baterii wynosi 38 stopni.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Szczecinie.


Po jakim czasie zwrócą się panele słoneczne? Szczecin

Korzystanie z fotowoltaiki pociąga za sobą wyraźne obniżenie wydatków na prąd. W rezultacie Twoje oszczędności sukcesywnie się powiększają. Po kilku latach inwestycja powinna zwrócić się w całości. Zapoznaj się z konkretnym przykładem, który obrazuje przebieg tego procesu.

 • instalacja o mocy 4,6 kWp,
 • koszty
 • 24 443 zł bez baterii,
 • 14 500 zł za baterię o pojemności 5 kWh,
 • 5 300-14 500 zł netto za montaż,
 • średnia ilość wytworzonej energii ze starą instalacją: 5 500 kWh,
 • roczny poziom produkcji energii przy wykorzystaniu PV: 4 357 kWh,
 • autokonsumpcja:
 • 25% z wyprodukowanej energii bez baterii,
 • 60% z baterią,
 • maksymalne obciążenie: 80%,
 • energia sprzedawana do sieci
 • 75% bez baterii,
 • 40% z baterią,
 • średnia cena zakupu energii elektrycznej: 0,96 zł/kWh.
 • średnia cena sprzedaży energii do sieci: 0,77 zł/kWh.

Dzięki wyżej wymienionym danym można dowiedzieć się, ile trzeba było czekać do pełnego zwrotu. Zapoznaj się z wynikami:

 • bez baterii i bez dotacji: 7 lat,
zwrot z fotowoltaiki bez baterii i bez dotacji
 • bez baterii i z dotacją: 5,5 roku,
zwrot z fotowoltaiki bez baterii i z dotacją
 • z baterią i bez dotacji: 8,5 roku,
Zwrot z fotowoltaiki z baterią bez dotacji
 • z baterią i z dotacjami: 7 lat.
zwrot z fotowoltaiki z baterią i z dotacjami

Fotowoltaika w Szczecinie – czy to się opłaca?

Fotowoltaika wciąż budzi pewne wątpliwości. Bo, czy istotnie można na tym zaoszczędzić? Przecież cała instalacja wymaga od nas niemałych kosztów finansowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jest to owszem pewna inwestycja, ale taka, która zwraca się już po kilku latach.

To zatem świetne rozwiązanie zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, jak i dla firm czy przedsiębiorstw. Koszt przedsięwzięcia można dodatkowo znacznie obniżyć, dzięki skorzystaniu z dotacji i dofinansowania (np. EkoDom, Mój Prąd 5.0, indywidualne dofinansowanie od miasta).

W przypadku firm dodatkowo możemy odliczyć pełny VAT na poziomie 23% oraz koszty poniesione podczas montażu fotowoltaiki odpisać od podatku. Ciekawą opcją jest także możliwość skorzystania z opcji leasingowania!

Już nie tylko samochody firmowe, ale także fotowoltaikę możesz nabyć w formie comiesięcznego czynszu. Ogromną zaletą całej inwestycji jest możliwość gromadzenia nadwyżek prądu w miesiącach bardziej słonecznych i wykorzystywania jej w drugiej połowie roku, czyli jesienią i zimą.


Wyceń swoją instalację w 2 minuty

Fotowoltaika Szczecin – jak długo trzeba czekać?

Fotowoltaika to nie tylko oszczędność, ale też dbanie o środowisko, gdyż dzięki wyborowi takiego właśnie sposobu pozyskiwania prądu, znacząco zmniejszamy emisję szkodliwych substancji i zanieczyszczeń.

To prawdziwie przyszłościowa inwestycja. Nawet w przypadku potrzeby sprzedaży domu, jego wartość znacząco wzrośnie, a sama zamontowana instalacja fotowoltaiczna z pewnością przyciągnie potencjalnych nabywców. Ile trzeba czekać na instalację fotowoltaiki?

Wszystko zależy od sezonu (wiosną i latem popyt jest znacznie większy niż jesienią i zimą) oraz dostępności i wolnych terminów ekipy instalacyjnej. Nie powinien jednak być to czas przekraczający maksymalnie kilku tygodni oczekiwania.

Czas montażu uzależniony jest oczywiście od powierzchni dachu i może wynosić od dwóch dni roboczych do dwóch tygodni w przypadku bardzo dużych budynków firmowych.

Dlaczego Otovo?

Wybierając firmę zajmującą się montażem firmy fotowoltaicznej, warto postawić przede wszystkim na zaufanie oraz doświadczenie.

Otovo ma na swoim koncie ogrom realizacji nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Stawiamy na wykwalifikowaną kadrę pracowników, nawiązujemy współpracę z najlepszymi monterami i fachowcami.

Co ważne, nawet po zakończonej inwestycji nie pozostawiamy swojego klienta samemu sobie. W razie wszelkich pytań, czy ewentualnych problemów, zawsze jesteśmy do dyspozycji i spieszymy z jak najszybszą pomocą.

Oferujemy 10-letnią gwarancję w przypadku zakupu oraz aż 20-letnią w przypadku zawarcia umowy leasingowej. Stawiamy na jakość, najlepsze komponenty i profesjonalny sprzęt. Podejmij decyzję odnośnie zainstalowania fotowoltaiki, a my zajmiemy się całą resztą.

Przystępne formy rozliczenia za ogniwa fotowoltaiczne – Szczecin

Gdy decydujesz się na nasze wsparcie przy instalacji fotowoltaiki, możemy zaoferować szereg dogodnych form finansowania. Przede wszystkim istnieje możliwość uregulowania rachunku gotówką. Poza tym możesz też skorzystać z kredytu oraz leasingu konsumenckiego, który został stworzony z myślą o osobach fizycznych.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację w Szczecinie w 2 minuty
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.