Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Na dachu Twojego domu jednorodzinnego albo budynku firmy wciąż brakuje fotowoltaiki? Najwyższa pora to zmienić! Nie czekaj, aż ceny prądu wzrosną jeszcze bardziej, sprawiając, że ogarnięcie domowego bądź firmowego budżetu stanie się niewyobrażalnie trudne. Bo skoro można czerpać prąd taniej, a do tego w sposób naturalny i ekologiczny, prosto ze słońca, to dlaczego z tego nie korzystać? Fotowoltaika w Polsce to przyszłość!

Mieszkasz w Sosnowcu albo okolicy i coraz poważniej rozważasz modernizację domowego układu grzewczego? To idealny moment na podjęcie takiej decyzji. Zapoznaj się z twardymi danymi i konkretnymi informacjami, które rozwieją wszelkie wątpliwości. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w kontekście instalacji paneli fotowoltaicznych.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację fotowoltaiczną w Sosnowcu.


Sosnowiec fotowoltaika - cena

Koszt inwestycji jest uzależniony od liczby paneli, które będą niezbędne do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego w Twoim domu. Przykładowe ceny w Sosnowcu kształtują się następująco:

 • 12 paneli o łącznej mocy 4,6 kWp: 24 164 zł,
 • 16 paneli o łącznej mocy 6,5 kWp: 30 172 zł,
 • 17 paneli o łącznej mocy 6,8 kWp: 32 616 zł.

Fotowoltaika Sosnowiec – dotacje

Obecnie panują bardzo korzystne warunki do założenia paneli fotowoltaicznych. W dużej mierze odpowiadają za to dotacje unijne. Sosnowiec wraz z pobliskimi miejscowościami to jeden z regionów, w których można pozyskać wsparcie finansowe. Obecnie do dyspozycji masz 3 kluczowe projekty.

Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0-Program ma na celu usprawnić przebieg energetycznej rewolucji w Polsce. Każda osoba planująca montaż fotowoltaiki może ubiegać się o dofinansowanie. W ten sposób możesz otrzymać nawet 4 tysiące złotych.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna- Możesz skorzystać z tej opcji przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego. Należy wówczas określić zakres realizowanych modernizacji. Maksymalna wartość uzyskanego zwrotu może wynieść do 53 tysięcy złotych.

Czyste powietrze

Czyste powietrze- Twórcom tej inicjatywy przyświeca idea masowej wymiany przestarzałych instalacji. Podejmowane działania mają służyć spełnieniu ekologicznych standardów. Jeżeli planujesz wymianę domowego układu grzewczego, możesz ubiegać się o dotację. Po spełnieniu podstawowych kryteriów jesteś w stanie dostać do 30 tysięcy złotych wsparcia. W przypadku bardziej skomplikowanych realizacji można ubiegać się nawet o 79 tysięcy złotych.


Ile energii mogą wygenerować panele słoneczne? Sosnowiec i okolice

W celu określenia sumy wygenerowanych zasobów warto przywołać konkretny przykład. W standardowym domu jednorodzinnym zamontowano instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 4,6 kWp. Roczne napromieniowanie słoneczne w tym miejscu wynosi 1274,85/m². W takich okolicznościach można liczyć na wytworzenie 4373,26 kWh. Podział produkcji na poszczególne miesiące został przedstawiony na poniższym wykresie.

miesieczny wykres pobierania energii z fotowoltaiki w Sosnowcu

Jakie są ceny zakupu i sprzedaży energii elektrycznej w Sosnowcu?

W kwietniu 2022 roku na rynku energetycznym zaszła fundamentalna zmiana. Wówczas został wprowadzony net-billing, czyli nowy system rozliczeń przeznaczony dla prosumentów. Bieżące ceny można monitorować za pośrednictwemstrony internetowej giełdy energii. Aktualny stan w Sosnowcu jest następujący:

 • cena sprzedaży energii: około 0,56 zł/kWh,
 • cena kupna energii: około 0,94- 1,03 zł/kWh.

Orientacja i kąt nachylenia – Sosnowiec fotowoltaika

W miarę możliwości instalatorzy starają się ustawić panele słoneczne w stronę południa. Jeżeli w danym miejscu nie ma takiej opcji, alternatywą staje się kierunek wschodni oraz zachodni. W Sosnowcu rekomendowany kąt nachylenia fotowoltaiki wynosi 38 stopni.


Wyceń swoją instalację w Sosnowcu!

Panele słoneczne Sosnowiec – kiedy się zwrócą?

Instalacja fotowoltaiki stanowi długofalową inwestycję. Już od pierwszego dnia użytkowania nowej instalacji zaczynasz czerpać korzyści. Oszczędności stopniowo gromadzą się na Twoim koncie, aż w końcu możesz stwierdzić, że inwestycja w pełni się zwróciła. Kiedy to nastąpi? Zapoznaj się z przykładem:

 • moc instalacji: 4,6 kWp,
 • koszty:
 • 24 164 zł bez baterii,
 • 14 500 zł za baterię o pojemności 5 kWh,
 • 5300-14 500 zł netto za montaż,
 • ilość produkowanej energii przez starą instalację w skali roku: 5 500 kWh,
 • roczna suma produkcji energii przez fotowoltaikę: 4373,26 kWh,
 • autokonsumpcja:
 • 25% z wygenerowanej energii bez baterii,
 • 60% z baterią,
 • maksymalne obciążenie: 80%,
 • odsetek energii sprzedawanej do sieci:
 • 75% bez baterii,
 • 40% z baterią,
 • średni koszt zakupu energii elektrycznej: 0,96 zł/kWh,
 • średni koszt sprzedaży energii do sieci: 0,77 zł/kWh.

Na podstawie powyższych danych można obliczyć, kiedy spodziewać się pełnego zwrotu z inwestycji. Rzuć okiem na wyniki:

 • bez baterii i bez dotacji: 6,5 roku,
zwrot z fotowoltaiki bez baterii i bez dotacji w Sosnowcu
 • bez baterii i z dotacją: 5,6 roku,
zwrot z fotowoltaiki bez baterii i z dotacją w Sosnowcu
 • z baterią bez dotacji: 9 lat,
zwrot z fotowoltaiki z baterią bez dotacji w Sosnowcu
 • z baterią i z dotacjami: 7,5 roku.

Wyceń swoją instalację w Sosnowcu!

Fotowoltaika w Sosnowcu – zalety i wady

Zdecydowanie nie ma powodu obawiać się fotowoltaiki, gdyż takie rozwiązanie ma wiele niepodważalnych zalet:- obniżenie rachunków za prąd od 90 do 100%- brak emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery- skuteczna walka ze smogiem- niezależność od zewnętrznego dostawcy prądu, skaczących cen, awarii i przerw w jego dostawie- możliwość gromadzenia ewentualnych nadwyżek prądu w sieci elektroenergetycznej albo ich sprzedaży- wzrost wartości nieruchomości, na której dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne.

Pośród wad ciężko wymienić cokolwiek poza koniecznością poczynienia sporej inwestycji i dysponowania sporą sumą pieniędzy na samym początku. Koszty te jednak zwrócą się w przeciągu pierwszych kilku lat, a dodatkowo można je obniżyć dzięki przystąpieniu do specjalnych programów, skorzystania z ulg podatkowych i dofinansowań. Ciekawą i korzystną opcją, szczególnie dla przedsiębiorców może być także wzięcie fotowoltaiki w leasing.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Sosnowcu!


Fotowoltaika w Sosnowcu – czy każdy może założyć fotowoltaikę?

Założenie fotowoltaiki nie wymaga spełnienia szczególnie dużej ilości norm ani formalności. Oczywiście cały budynek musi być w dobrym stanie technicznym, a już w szczególności dach, który będzie musiał unieść dodatkowe obciążenie.

Rzecz jasna fotowoltaikę może założyć wyłącznie właściciel będący prawnym posiadaczem danego budynku. Poleca się instalację paneli od strony południowej, czyli tam, gdzie dociera jak najwięcej słońca. Pokrycie dachu może być dowolne. Czy potrzebne będzie pozwolenie na budowę? W przypadku dużych inwestycji i sporej mocy tak.

Dlaczego Otovo?

Zapraszamy Cię do Otovo, gdzie wspólnie wyruszymy w podróż po świecie paneli słonecznych i fotowoltaiki. U nas masz gwarancję wykorzystywania wyłącznie materiałów najwyższej jakości oraz korzystania z usług profesjonalnych monterów, dysponujących odpowiednim sprzętem i niezbędnym przeszkoleniem technicznym.

Już od 2016 roku działamy prężnie na rynku europejskim, a teraz wkraczamy do Polski. U nas możliwy jest zarówno zakup od ręki, jak i wzięcie fotowoltaiki w leasing. Na naszej stronie znajdziesz wygodny kalkulator, z którego pomocą dokonasz kalkulacji wstępnej, a także wygodną formę czatu z konsultantem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości.

Oczywiście zachęcamy także do tradycyjnych form kontaktu – osobiście, mailowo i telefonicznie. Postaw na fotowoltaikę, a zobaczysz jak wielka to oszczędność i krok ku lepszej przyszłości – innowacyjnej, otwartej na nowe możliwości i zdecydowanie bardziej eko.

Kompleksowa usługa – fotowoltaika Sosnowiec

Jesteś zdecydowany na modernizację domowego układu? Potrzebny będzie jeszcze producent paneli fotowoltaicznych. Sosnowiec i jego okolice stanowi jeden z obszarów naszej działalności. Podczas współpracy możesz skorzystać z następujących form finansowania:

 • płatność gotówką,
 • kredyt,
 • leasing konsumencki przeznaczony dla osób fizycznych.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Odbierz darmową wycenę na fotowoltaikę w Sosnowcu!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.