Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Czy można w jakiś sposób uniezależnić się od dostawców prądu, gazu oraz wody, a tym samym zatrzymać proces stale rosnących cen i rachunków, które stają się coraz wyższe w zastraszająco szybkim tempie?

Choć na niektóre sprawy nie mamy niestety wpływu, nie musimy także pozostawać bierni i czekać na kolejne podwyżki i coraz wyższe koszty eksploatacji domu. O czym konkretnie mowa? Na przykład o założeniu własnej fotowoltaiki! Na pewno nieraz słyszałeś już o tym rozwiązaniu. Sprawdźmy, czy to się faktycznie opłaca. Fotowoltaika to rozwiązanie na każdą kieszeń!


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalacje PV w Częstochowie.


Fotowoltaika Częstochowa - Cena w 2022

W mieście Częstochowa fotowoltaika ma średnio takie ceny:

 • 23 891 zł przy instalacji 4,6 kWp, na którą składa się 12 paneli fotowoltaicznych dobrej jakości,
 • 29 988 zł przy instalacji 6,5 kWp (16 paneli)
 • 32 409 zł przy instalacji 6,8 kWp (17 paneli).

W podany wyżej koszt domowej instalacji fotowoltaicznej wchodzą następujące komponenty i usługi:

 1. panele fotowoltaiczne (zakładamy, że są to panele monokrystaliczne, bo panele polikrystaliczne są coraz rzadsze na rynku);
 2. falownik (rodzaje falowników fotowoltaicznych są rozmaite, wzięliśmy ceny średnie)
 3. kable i skrzynki,
 4. montaż (nie zalecamy samodzielnego montażu! Gwarancja na panele fotowoltaiczne nie uwzględnia uszkodzeń, o które łatwo przy nieprofesjonalnie wykonanym montażu) dodatkowo potrzebne jest specjalne uprawnienie do montażu takiego typu urządzeń.

Czy Otovo Fotowoltaika Częstochowa proponuje korzystne ceny? Zapytaj nas - to nic nie kosztuje! W ofercie mamy m.in. panele fotowoltaiczne LONGi Solar, Ja Solar i Trina, które świetnie wypadają w niezależnych ogólnoświatowych rankingach niezawodności i bezpieczeństwa.

Fotowoltaika Częstochowa dotacje i inne formy dofinansowania

Zakładana w Częstochowie instalacja fotowoltaiczna może liczyć na dotacje z:

 1. Czyste powietrze
 2. Mój Prąd 4.0
 3. oraz odpis od podatku przez ulgę termomodernizacyjną.

Właściciel budynku z dochodami poniżej 100 tys. zł rocznie ma szansę otrzymać z programu Czyste powietrze 5 tys. zł dotacji do fotowoltaiki, a czasem nawet 9 tys. zł.

W przypadku Mój Prąd 4.0 dochody nie mają znaczenia. O ile w programie nadal są środki, to w mieście Częstochowa fotowoltaika będzie dofinansowana w kwocie 4 tys. zł lub 5 tys. zł.

Jeżeli zdecydujesz się też na baterię fotowoltaiczną, a wiedz, że samo dofinansowanie do magazynów energii to w tej chwili w tej dotacji 7,5 tys. zł. Tak jakby, razem cały zestaw fotowoltaiczny z baterią może kosztować 12,5 tys. zł mniej.

Naprawdę warto też wypełnić PIT/0. Ulga termomodernizacyjna, która przysługuje z tego tytułu, pozwala odpisać sobie koszta montażu i komponentów instalacji od rozliczenia podatkowego.


Jak dużo energii produkuje instalacja fotowoltaiczna Częstochowa?

Warunki pod panele fotowoltaiczne Częstochowa ma dobre - napromieniowanie słoneczne w tym mieście to średnio 1325.9 kWh/ m2 rocznie. Przekuwając to na uzyski energii, instalacja fotowoltaiczna 4,6 kWp w Częstochowie może wyprodukować średnio 4.568.69 kWh energii w ciągu roku.

Czy to wystarczy? Przeciętna rodzina w Polsce zużywa 4200 kWh. Możesz też sam obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne.

Fotowoltaika Częstochowa a uzyski z 12 paneli (razem 4,6 kWp) od stycznia do grudnia:

rozkład miesięczny pobieranej energii przez instalację fotowoltaiczną
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Panele fotowoltaiczne Częstochowa - idealny kąt nachylenia

W mieście Częstochowa fotowoltaika pracuje najbardziej optymalnie, gdy panele PV nachylone są pod kątem 39 stopni. Zazwyczaj montaż paneli fotowoltaicznych polega na ich rozmieszczeniu na wystawionej na południe części dachu.

Ewentualnie, gdyby na ogniwa fotowoltaiczne miałby padać w tej orientacji cień, który jest wrogiem wszystkich urządzeń solar (panele słoneczne też go nie lubią) stosuje się ułożenie wschód-zachód.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalacje PV w Częstochowie.


Fotowoltaika Częstochowa a ceny sprzedaży 1 kWh energii i ceny kupna

Rozliczający się z zakładem energetycznym przez net-billing prosument odzyska średnio ok. 80% nadwyżek energii za darmo.

Tak jest przynajmniej w lecie 2022. Dla domowej fotowoltaiki cena sprzedaży 1 kWh ustalona wówczas została na 0,62 zł, natomiast cena kupna prądu w Częstochowie to w zależności od dostawcy 0,72-0,77 zł.

Ceny sprzedaży energii z fotowoltaiki nie zawsze takie będą. Podawana jest ona każdego nowego miesiąca - jej obliczeniu służy średnia cen z TGE z miesiąca poprzedzającego okres rozliczeniowy. Obserwując giełdę energii wyraźnie widać, że podwyżki cen prądu w Polsce korzystnie wpływają na opłacalność instalacji fotowoltaicznych.

W ile lat zwraca się fotowoltaika Częstochowa? ROI

Jest mnóstwo czynników, które mają wpływ na okres, w jakim będą się zwracać panele fotowoltaiczne, Częstochowa nie odbiega od tej reguły. Są to przede wszystkim:

 • Ilość wyprodukowanej przez instalację PV energii po montażu
 • Cena (fotowoltaika Częstochowa = ok. 23 891 zł za 12 paneli z montażem)
 • Cena za magazyn energii (jest to dodatek, który przy 5 kWh kosztuje ok. 14 500 zł, ale zwiększa poziom autokonsumpcji energii do 60%)
 • Autokonsumpcja energii przez domostwo (zazwyczaj ok. 25%, chyba że masz magazyn energii, albo ogrzewanie podłogowe czy pompę ciepła, które czerpią prąd wytworzony przez system PV)
 • Maksymalne obciążenie
 • Ilość i cena kWh energii sprzedawanej do zakładu energetycznego
 • Cena za prąd kupowany.

W przybliżeniu, uśredniając dane oddziału Otovo Fotowoltaika Częstochowa powiedzieć Ci możemy, że:

 • naszym klientom z Częstochowy instalacja fotowoltaiczna 4,6 kWp zwracała się zazwyczaj w 5,5-6,5 roku (5,5 roku przy założeniu pozyskania dofinansowania, a 6,5 roku bez niego)
 • a jeśli bateria do fotowoltaiki 5 kWh wchodzi w system to całość spłaca się w mniej więcej 7-8,5 roku.

Pomóc w obliczeniach da kalkulator fotowoltaiki online lub nasza obsługa czatu. Indywidualnie wycenimy i oszacujemy opłacalność.

Fotowoltaika w Częstochowie – czy to się opłaca?

Montaż fotowoltaiki to zawsze opłacalna inwestycja. Posiada wiele zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób chętnie sięga po takie rozwiązanie, by następnie móc cieszyć się ze swojej własnej domowej „fabryki prądu”.

Warto wiedzieć, że nadwyżki prądu, czyli jego nadmiar, który nie zostanie wykorzystany od razu (na przykład w miesiącach letnich, kiedy nasłonecznienie jest bardzo duże) mogą być magazynowane i odebrane z sieci energetycznej w razie potrzeby lub zostać sprzedane.

Co ciekawe, dom, na którego dachu zostały zamontowane panele fotowoltaiczne, znacznie zwiększa swoją wartość rynkową i jego cena automatycznie wzrasta. Bądź eko i korzystaj z odnawialnych źródeł energii, których zapasy nigdy się nie wyczerpią, co stanowi korzyść dla środowiska oraz dla przyszłych pokoleń, czyli Twoich dzieci i wnuków.

Co ciekawe, zużyte panele fotowoltaiczne można poddać recyklingowi. Kolejnym plusem fotowoltaiki jest fakt, że jej praca jest bardzo cicha i ledwie słyszalna, zatem nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, czy podczas spędzania czasu w ogrodzie.


Wyceń swoją instalację w Częstochowe w 2 minuty!

Fotowoltaika Częstochowa – jak długo trzeba czekać?

Czas oczekiwania na termin uzależniony jest w dużej mierze od danej pory roku (wiosną i latem chętnych jest z reguły więcej niż jesienią i zimą) oraz aktualnie panujących warunków atmosferycznych (montaż fotowoltaiki może utrudnić lub spowolnić mróz, śnieg, burza, intensywne opady deszczu).

Kolejne podwyżki prądu wraz z nowym rokiem sprawiły, że zainteresowanie zdecydowanie wzrosło i coraz więcej osób szuka sposobu na to, aby zaoszczędzić.

Jeśli chcesz do nich dołączyć i znacznie podreperować swój domowy lub firmowy budżet, koniecznie napisz lub zadzwoń, a przedstawimy Ci wstępną ofertę i pomożemy dobrać najlepszą moc oraz ilość paneli tak, aby w 100% odpowiadały Twoim zapotrzebowaniom.

Dlaczego Otovo?

Choć firm fotowoltaicznych jest na rynku całkiem sporo, nie tak łatwo znaleźć tę godną zaufania. W Otovo stawiamy na współpracę z klientem, bezpieczeństwo i najnowsze technologie.

Korzystamy wyłącznie z produktów i komponentów najwyższej jakości oraz usług profesjonalnych fachowców, posiadających niezbędną wiedzę i certyfikaty. Wyróżnia nas przede wszystkim bogate doświadczenie – ogrom zrealizowanych projektów nie tylko w Polsce, ale i w wielu europejskich krajach.

U nas możesz zarówno zakupić fotowoltaikę od ręki, jak i podpisać umowę leasingową i płacić comiesięczną subskrypcję z wydłużoną ofertą gwarancyjną aż do 20 lat! (w przypadku zakupu będzie to lat 10).

Na naszej stronie znajdziesz praktyczny kalkulator, dzięki któremu szybko i wygodnie obliczysz swój wstępny kosztorys. Pamiętaj, że fotowoltaika jest dla każdego – zarówno dla właścicieli niewielkich domków jednorodzinnych, jak i ogromnych willi, a także budynków firmowych i wieżowcach.

Jak możesz zakupić instalację fotowoltaiczną od Otovo Fotowoltaika Częstochowa?

Jako międzynarodowa marka obecna w 11 krajach Europy, firma fotowoltaiczna Otovo ma elastyczne podejście do swoich klientów. Do wyboru masz:

 • zakup za gotówkę,
 • zakup na kredyt,
 • leasing konsumencki.

W tej ostatniej opcji instalacja fotowoltaiczna może kosztować jedynie 129 zł na miesiąc.

Otovo Fotowoltaika Częstochowa daje nie tylko atrakcyjne ceny, ale bardzo długą, niespotykaną na rynku polskim gwarancję serwisową. 10 lat serwisu w cenie zakupu fotowoltaiki i 20 lat w leasingu. Przez dekadę lub dwie nasi profesjonaliści będą dbać o uzyski energii i wspierać Cię we wszystkich problemach z systemem.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:

Fotowoltaika Warszawa


Fotowoltaika Poznań

Fotowoltaika Łódź

Fotowoltaika Szczecin

Fotowoltaika Kraków

Fotowoltaika Olsztyn

Fotowoltaika Zielona Góra

Fotowoltaika Białystok

Fotowoltaika Katowice

Fotowoltaika Zabrze

Fotowoltaika Gliwice

Fotowoltaika Wrocław

Fotowoltaika Lublin

Fotowoltaika Rzeszów

Fotowoltaika Bielsko Biała

Fotowoltaika Gdańsk

Fotowoltaika Kielce

Fotowoltaika Radom

Fotowoltaika Bydgoszcz

Fotowoltaika Opole

Fotowoltaika Toruń

Fotowoltaika Gdynia

Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski

Fotowoltaika Sosnowiec


Wyceń swoją instalację w Częstochowie w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.