Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Najwyższy czas powiedzieć stop coraz to większym rachunkom i poszukać sposobów na oszczędzanie. Na szczęście z pomocą przychodzą nowe technologie, a wśród nich panele fotowoltaiczne, które pozwalają zamieniać energię czerpaną prosto ze słońca w prąd elektryczny, który zasili domowe sprzęty elektroniczne i stanie się źródłem światła, a nawet posłuży do ogrzewania powietrza.

Co powiesz na to, aby uniezależnić się od zewnętrznego dostawcy prądu i zwyczajnie produkować go dla siebie?

Zwłaszcza, że fotowoltaika w Polsce niesie ze sobą same plusy – jest bezpieczna, ekologiczna i samowystarczalna! Nie trzeba jej nawet obsługiwać: poprawnie zamontowana działa i przetwarza prąd, a Ty nie musisz w tym kierunku podejmować żadnych dodatkowych działań.


Wyceń instalację PV w Białymstoku!

Fotowoltaika Białystok (Podlasie) - Cena w 2022

Jeśli brać pod uwagę szacunkowe, średnie ceny za instalacje fotowoltaiczne Białystok w 2022 roku wypadł następująco:

 • fotowoltaika 4,6 kWp (12 paneli): 23 330 zł,
 • fotowoltaika 6,5 kWp (16 paneli): 29 187 zł,
 • fotowoltaika 6,8 kWp (17 paneli): 31 559 zł.

W mieście Białystok fotowoltaika kosztuje zatem bardzo podobnie jak w reszcie Podlasia i całej Polski. Cena zależy głównie od wielkości połaci dachu i tego, na jak dobre panele fotowoltaiczne (i jakiej mocy) się decydujemy.

W całościowy koszt fotowoltaiki wchodzą też - warto o tym pamiętać - falownik, okablowanie oraz profesjonalny montaż instalacji. To ostatnie wcale nie jest najmniej ważne! Doświadczona firma fotowoltaiczna to gwarant nieuszkodzenia modułów PV podczas montażu.

W tym przypadku z pomocą może przyjść Ci nasz lokalny oddział Otovo Fotowoltaika Białystok. W naszej firmie montaż fotowoltaiki Białystok oznacza skojarzenie Ciebie z certyfikowanym, sprawdzonym instalatorem z okolicy, przez co koszt montażu nie jest zawyżony przez dojazd, noclegi itp.

Z kolei moduły fotowoltaiczne, jakie mamy w ofercie, należą do najlepszych, ale przystępnych cenowo (m.in. LONGi Solar, Trina Solar). Wiedz też, że u nas serwis masz przez 10 lat, a w leasingu nawet przez 20 lat. Otovo, jako marka obecna w 11 krajach Unii Europejskiej, utrzymuje pod tym względem wysoki, skandynawski standard pracy.

Fotowoltaika Białystok dofinansowanie

Każda fotowoltaika (Białystok, Podlasie, Polska) może zostać dofinansowana na trzy sposoby:

Najpopularniejsze jest to ostatnie - ulga termomodernizacyjna. Jest tak dlatego, że nie trzeba zgłaszać żadnych wniosków o dotację ani czekać na ich rozpatrzenie. Wystarczy uwzględnić koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej w swoim rocznym rozliczeniu PIT. W zależności od progu podatkowego, odliczysz sobie w ten sposób 32,19 lub 17%.

Fotowoltaika Białystok dofinansowanie może też pozyskać ze środków znanego programu dotacji Mój Prąd 5.0, który każdego roku pojawia się w nieco innej odsłonie. W 2022 roku otrzymasz 4 tys. zł dotacji do instalacji fotowoltaicznej lub tysiąc złotych więcej, jeśli nabędziesz też od razu magazyn energii (na niego otrzymasz dodatkowe 7,5 tys. zł - sprawdź dofinansowanie do magazynów energii 2022.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w br. można też pozyskać z programu rządowego Czyste powietrze. Jest to 9 tys. lub 5 tys. zł.

Instalacje fotowoltaiczne Białystok - ilość energii jaką można wyprodukować

Jeśli chodzi o Białystok, fotowoltaika ma w tym mieście dostęp do rocznego napromieniowania słonecznego wielkości 1262 kWh/ m2. Tym samym, domowa instalacja fotowoltaiczna w Białymstoku o mocy 4,6 kWp jest w stanie wyprodukować 4.327.71  kWh rocznie.

Wniosek? Fotowoltaika Białystok = korzystne warunki do produkcji prądu ze Słońca.

Uzyski energii w rozłożeniu na miesiące, jakie generuje fotowoltaika Białystok:

miesięczny rozkład poboru energii z instalacji fotowoltaicznej w Białymstoku
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Idealny kąt nachylenia, który powinny mieć panele fotowoltaiczne Białystok

Panele fotowoltaiczne, podobnie zresztą jak panele słoneczne, są najczęściej skierowane w Polsce na południe. Jeżeli takiej możliwości na dachu nie ma (np. przez cień) to firma fotowoltaiczna decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w kierunku wschód-zachód. Najlepszy kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Białymstoku to 37 stopni.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Białymstoku.


Fotowoltaika Białystok a cena za 1 kWh sprzedaży i kupna energii

Rozliczane w systemie net-billingu domowe instalacje fotowoltaiczne Białystok ma podobnie opłacalne jak inne miasta. Cena za 1 kWh sprzedaży energii, której prosument fotowoltaiki nie wykorzystał na własny użytek zmienia się co miesiąc. Jest to liczone ze średniej cen energii z rynku. Czym więc większe ceny za prąd, tym panele fotowoltaiczne bardziej się opłacają.

Aktualnie, cena za 1 kWh energii z fotowoltaiki to 0,54 zł. Tyle zapłaci Ci zakład energetyczny. Gdy z kolei będziesz mieć potrzebę kupna 1 kWh energii, to zapłacisz 0,94-1,03 zł. Ceny energii elektrycznej warto śledzić na stronie internetowej TGE.

Jakie ROI ma fotowoltaika Białystok? W ile lat się zwróci?

Plus minus można założyć, że fotowoltaika Białystok będzie mieć następujące ROI:

 • 6,5 roku - fotowoltaika bez dofinansowania
zwrot z instalacji fotowoltaicznej bez dofinansowania
 • 5,5 roku - fotowoltaika Białystok + dofinansowanie
zwrot z instalacji fotowoltaicznej z dofinansowaniem w Białymstoku
 • 7,5 roku - fotowoltaika + magazyn energii + dofinansowanie
Zwrot z instalacji fotowoltaicznej +baterii z dofinansowaniem
 • 9 lat - fotowoltaika + magazyn energii bez dofinansowania.
Zwrot z instalacji fotowoltaicznej i baterii bez uwzględnienia dotacji


Jeżeli chcesz indywidualne wyliczenie, wypróbuj nasz kalkulator fotowoltaiki lub skontaktuj się z nami via chat online. Pomożemy z kalkulacją.

Powyższy zwrot z inwestycji liczyliśmy dla instalacji fotowoltaicznej, która ma:

 • Moc: 4,6 kWp
 • Cenę: 23 330 zł (+ bateria do fotowoltaiki 5 kWh 14.500 zł)
 • Przed montażem PV średnią produkcję energii elektrycznej: 5.500kWh
 • Roczną produkcję: 4.327.71 kWh (bo tyle tej mocy instalacja fotowoltaiczna w Białymstoku realnie może wyprodukować)
 • % autokonsumpcji: 60% z magazynem, 25% bez magazynu energii
 • Maksymalne obciążenie: 80%
 • % sprzedawanej energii: 40% z magazynem i 75% bez
 • Cenę zakupu energii: 0,96 zł/ kWh
 • Cenę sprzedaży energii: 0,77 zł/kWh.

Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Białymstoku.


Fotowoltaika w Białymstoku – czy to się opłaca?

Fotowoltaika niesie ze sobą wiele plusów, które przemawiają za tym, że to naprawdę rozsądne i przyszłościowe rozwiązanie.

Dla użytkownika najważniejszym profitem jest ogromna oszczędność i samowystarczalność, warto jednak wiedzieć, że to także ogromny krok w kierunku ochrony środowiska, gdyż dzięki takiej zmianie pozyskiwania prądu znacznie redukujemy emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Sprawnie zamontowana instalacja przetrwa bez szwanku nawet kilkadziesiąt lat!

Jest także objęta długoletnią gwarancją – u nas 20-letnią w przypadku leasingu i 10-letnią w przypadku zakupu jednorazowego. Co ciekawe, fotowoltaikę z powodzeniem stosować można zarówno na dachach domów, firm, jak i najróżniejszego rodzaju budynków, ale także na elewacjach, garażach, budynkach gospodarczych, a nawet bezpośrednio na gruncie.

Działanie systemu fotowoltaicznego jest bardzo wydajne, gdyż czerpie on energię także z promieniowania odbitego i rozproszonego. W praktyce oznacza to tyle, że fotowoltaika działa cały czas, nie tylko w bezchmurne i słoneczne dni, choć oczywiście w ciepłych porach roku proces ten będzie szybszy i bardziej efektywny.


Wyce instalacje PV w Białymstoku!

Fotowoltaika Białystok – jak długo trzeba czekać?

Nie warto zwlekać i miesiącami zastanawiać się, czy instalacja fotowoltaiki jest dobrym pomysłem. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu – telefonicznie, mailem lub podczas rozmowy z konsultantem na czacie i zadawania wszelkich pytań, na które chętnie i wyczerpująco odpowiemy.

W razie zainteresowania wspólnie znajdziemy optymalny termin, pomożemy załatwić wszelkie formalności, w tym także uzyskać dotacje i ulgi finansowe oraz wyjaśnimy zasady działania leasingu. Sama instalacja nie jest zbyt skomplikowana ani czasochłonna.

Profesjonalna ekipa zajmie się montażem, a Ty już po kilku dniach będziesz mógł rozpocząć swoją własną przygodę z pobieraniem i czerpaniem prądu na własną rękę. Pomożemy Ci dobrać ilość oraz sposób rozmieszczenia paleni słonecznych w taki sposób, aby efekt końcowy odpowiadał jak najlepiej indywidualnemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Możesz mieć pewność, że korzystamy wyłącznie z produktów najwyższej jakości.

Dlaczego Otovo?

Dlaczego to właśnie my powinniśmy wykonać dla Ciebie usługę zainstalowania fotowoltaiki? Przecież na rynku istnieje spora konkurencja i wiele firm, które specjalizują się w tej dziedzinie.

Nas wyróżnia jednak bogate doświadczenie, ogrom poczynionych inwestycji na europejskim rynku i ogromna pasja do wykonywanych zadań. Działamy już od 2016 roku, stawiając na rozwój, nowoczesne metody i profesjonalny sprzęt oraz komponenty najwyższej jakości, za które możemy poświadczyć.

Zawsze służymy naszym klientom radą i wsparciem, nawet po zakończonym procesie instalacji. Odpowiadamy na wszelkie pytania i sprawdzamy ewentualne usterki, choć możemy zagwarantować, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Jesteśmy dla Ciebie i zachęcamy do dokonywania zmian, wśród których pierwszą z nich może być Twoja własna fotowoltaika.

Jak można nabyć instalację PV od Otovo Fotowoltaika Białystok?

Otovo umożliwia zakup instalacji fotowoltaicznej na trzy atrakcyjne sposoby:

 1. na kredyt
 2. na leasing konsumencki (już od 129 zł/mies.)
 3. za gotówkę.

Zanim zwątpisz, czy stać się na system PV, pamiętaj, że fotowoltaika Białystok dofinansowanie cały czas trwa! Pisaliśmy o tym wyżej, a nasi konsultanci z czatu online mogą pomóc Ci obliczyć czy się na nie łapiesz i w jakiej kwocie.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń instalację PV w Białymstoku
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.