Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Magazyn energii fotowoltaika - oczywistym jest, że może on pozytywnie wpłynąć na rozliczenia w nowym systemie net-billingu, który wchodzi w życie w 2022 roku. Czy jednak rzeczywiście zawsze się opłaca? I jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na baterię do fotowoltaiki!


Magazyn energii do fotowoltaiki - podstawowa charakterystyka

Przydomowy magazyn energii do fotowoltaiki to - najprościej mówiąc - akumulator, czyli urządzenie, które gromadzi nadwyżki prądu, jakie generuje instalacja fotowoltaiczna w ciągu dnia. W ten sposób prosument zamiast oddawać energię do sieci, magazynuje ją dla siebie we własnym systemie.

Zazwyczaj po to, aby wykorzystać ją wieczorem czy po zmroku. Taki magazyn energii fotowoltaika może też wykorzystać jako zasilanie awaryjne, np. gdy sieć energetyczna w Twojej miejscowości ulega awarii.

Musi on być jednak wówczas wyposażony w dodatkowe urządzenia - sama fotowoltaika z magazynem energii nie wystarczy w przypadku awarii.

W Polsce magazyny energii do fotowoltaiki nie są w tej chwili objęte żadnym specjalnym programem dotacji. Są jednak za granicą. Wydaje się więc prawdopodobnym, że w przyszłości również i u nas prosumenci będą mogli liczyć na ich korzystniejszy zakup.

Magazyn energii fotowoltaika - kwestia opłacalności

Prosument, który chce, aby opłata mocowa i ogólne zużycie energii elektrycznej z sieci było niższe, z pewnością rozważa kwestię tego, czy magazyn energii do fotowoltaiki rzeczywiście się opłaca. Jego cena nie jest bowiem niska, o czym pisaliśmy przy okazji artykułu.

Magazyn energii fotowoltaicznej - czym jest, jak działa i jakie przynosi korzyści.

Otóż warto wiedzieć, że magazyny energii fotowoltaika w Polsce wykorzystuje się nadal dość rzadko z jednego prostego powodu: w przeciwieństwie do inwestycji w panele fotowoltaiczne, inwestycja w magazyn energii nie zwraca się w okresie trwania jego gwarancji.

Koszt jest po prostu zbyt wysoki. Do 1 kwietnia 2022r. każdy polski prosument (który już ma fotowoltaikę lub zainstaluje ją do 1 kwietnia br.) na 1 kWh oddanej do sieci energii może z powrotem “wyciągnąć” z niej 0,8 kWh bez żadnych dodatkowych kosztów. Magazyn energii do fotowoltaiki wydaje się zatem zbędną inwestycją.

Domowa fotowoltaika zainstalowana od 1 kwietnia 2022 będzie już jednak musiała odkupić sprzedane wcześniej nadwyżki, zatem magazyny energii fotowoltaicznej prawdopodobnie zaczną być bardziej doceniane.

Kwestia tylko, czy ceny, po jakich trzeba będzie kupować energię z sieci, uzasadnią całkowity koszt zakupu magazynu? Najbliższe miesiące z pewnością to zweryfikują.


Wyceń swoją instalację + baterię w 2 minuty!

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Wielkość akumulatora i jego moc ciągła

Można oczywiście sugerować się tradycyjną regułą, że magazyn energii do fotowoltaiki 10 kW powinien mieć wielkości 10 kWh, do 5 kW 5 kWh itd.

Będzie to stosunkową rozsądną decyzją, jednak należy też zwrócić uwagę na fakt, że magazyn energii fotowoltaika powinna mieć dobrana raczej pod kątem rzeczywistych potrzeb gospodarstwa domowego, niż samej wielkości.

Może się okazać, że do Twojej instalacji wystarczy mniejszy akumulator fotowoltaiczny, a zatem zdecydowanie tańszy.

Warto zadać sobie pytanie: ile energii potrzeba, gdyby zaszła awaria prądu? Ile energii potrzeba w nocy? Należy zastanowić się, które sprzęty mają funkcjonować (np. lodówka, oświetlenie, 3 gniazdka - pod laptop, telewizor, czajnik elektryczny) i zsumować ile dziennie pobierają energii.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki, trzeba też koniecznie zsumować ich maksymalną moc Wat.

Magazyny energii charakteryzują się bowiem nie tylko samą pojemnością, ale i mocą ciągłą, która jest niezbędna do tego, aby rzeczywiście wszystkie sprzęty działały po przełączeniu.

Czy magazyn energii może być podłączony do obecnej instalacji fotowoltaicznej?

Tak, może. Niemniej nie w ten sam sposób, co do nowej. Gdy magazyn energii i fotowoltaika instalowane są jednocześnie, wówczas opłaca się wziąć tzw. magazyn DC.

Charakteryzuje się on tym, że zostanie podpięty do inwertera hybrydowego wraz z resztą instalacji. Będzie to całościowo tańsze. Z kolei magazyn energii fotowoltaika już istniejąca może mieć raczej tylko AC i będzie do niego potrzebny dodatkowy inwerter.


Wyceń swoją instalację + baterię w 2 minuty!

Magazyn energii do domu a agregat prądotwórczy – czym się różnią?

Coraz więcej urządzeń niezbędnych do zarządzania domem czy firmą wymaga zasilania opartego na ciągłości dostaw energii elektrycznej z sieci. Oznacza to, że od naszego system zasilania uzależnione jest, chociażby oświetlenie, ogrzewanie, monitoring, alarm czy choćby serwery i dostęp do pracy. Niestety, infrastruktura energetyczna w Polsce stoi nadal na nie najwyższym poziomie, a posiadanie fotowoltaiki co prawda daje nam większą swobodę i bardziej nas uniezależnia, ale też nie daje 100-procentowej pewności, że zawsze będziemy podpięci do sieci.

Dlatego też w ostatnim czasie tak bardzo popularne stają się przydomowe magazyny energii, które jak już wspomnieliśmy są akumulatorami gromadzącymi nadwyżki prądu, jakie generuje instalacja fotowoltaiczna w ciągu dnia. W ten sposób prosument zamiast oddawać energię do sieci, magazynuje ją dla siebie we własnym systemie i wykorzystuje w kryzysowych momentach.

Co jednak, gdybyśmy zamiast magazyny energii do domu chcieli zainwestować w agregat prądotwórczy? Czy jest to dobre rozwiązanie?

Co prawda agregat prądotwórczy przez wiele lat był najbardziej popularnym urządzeniem na rynku, który oferował funkcję awaryjnego źródła zasilania. To urządzenie działa na zasadzie przekształcania energii mechanicznej w energię elektryczną, którą potrzebujemy w domu czy firmie. Kluczowy w tym przypadku jest jednak fakt, że agregat prądotwórczy posiada silnik spalinowy, który w wyniku spalania paliwa (zazwyczaj benzyny, ropy naftowej, gazu ziemnego lub oleju napędowego) wprawia w ruch wirnik, dzięki czemu zmienia się jego strumień magnetyczny i powstaje prąd elektryczny.

Agregat prądotwórczy będzie na pewno tańszym rozwiązaniem w rozumieniu jednostkowej inwestycji początkowej. Jego zakup wyniesie nas na pewno mniej aniżeli kupno dobrej jakości magazynu energii. Będzie to jednak oszczędność chwilowa, ponieważ koszty eksploatacji agregatu są znacznie wyższe aniżeli magazynu energii.

Ponadto magazyn energii możemy swobodnie rozbudować wraz ze wzrostem zapotrzebowania, a jego awaryjność jest na zdecydowanie niższym poziomie. Na koniec warto też wspomnieć o ekologii – agregaty emitują spaliny oraz hałas, z którym na pewno nie spotkamy się, wybierając przydomowy magazyn energii.

Przydomowy magazyn energii – czy otrzymamy dofinansowanie?

Przydomowy magazyn energii, czyli system do magazynowania energii elektrycznej w celu jej wykorzystania w późniejszym czasie, stał się coraz bardziej popularny wśród właścicieli domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorstw. Jest to bowiem innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na efektywne gospodarowanie energią, przyczynia się do zwiększenia niezależności energetycznej i redukcji kosztów. Wiele osób zastanawia się więc, czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i instalację takiego systemu.

Dla wszystkich takich osób mamy bardzo dobre informacje – program „Mój Prąd” w piątej edycji, obowiązującej od kwietnia 2023 roku wspiera popularyzację magazynów energii w Polsce i umożliwia otrzymanie dofinansowania na tego typu inwestycje. Oferta skierowana jest do nowych prosumentów, którzy rozliczają się w systemie net-billing, a także do dotychczasowych prosumentów, którzy są skłonni zmienić dotychczasowy system rozliczania na net-billing. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie poziomu autokonsumpcji energii elektrycznej wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną.

Ile wynosi dofinansowanie na magazyny energii do domu?

W roku 2023 wnioskodawcy starający się o dotację na magazyny energii mogą liczyć na podwyższone limity maksymalnych dotacji w porównaniu do czwartej edycji programu Mój Prąd z kwietnia 2022 roku. Obecnie wsparcie na magazyny energii wynosi maksymalnie 16 000 zł na jedno przedsięwzięcie, przy spełnieniu warunku ceny nie wyższej niż 6 000 zł za 1 kWh i ogólnej pojemności urządzenia nie mniejszej niż 2 kWh.

Ponadto beneficjenci programu mogą również liczyć na dofinansowanie na magazyny ciepła wynoszące do 5 000 zł na jedno przedsięwzięcie, gdzie magazyn ciepła musi być jednym kompletnym urządzeniem, a także dotacje na systemy zarządzania energią EMS/HEMS wynoszącą do 3 000 zł na jedno przedsięwzięcie, jeśli zakup i instalacja systemu jest połączona z zakupem i montażem magazynu ciepła i/lub magazynu energii elektrycznej.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na baterię do fotowoltaiki!


Domowy magazyn energii - cena

Cena przydomowego magazynu energii waha się od 20 do nawet 60 tysięcy złotych. Wiele zależy bowiem od jego pojemności oraz jakości. Mały magazyn energii do 5 kWh kupimy już za około 20.000 zł, koszt średniego magazyny do 10 kWh to wydatek rzędu 30.000 zł, z kolei duży magazyn (około 20 kWh) będzie nas kosztował nawet 60.000 zł.

Jak więc widzimy, jest to dość spora inwestycja, która na szczęście spłaca się z każdym rokiem użytkowania. Ponadto finalną cenę magazynu energii możemy obniżyć dzięki dotacji Mój Prąd, która w wersji 5.0 pozwala nam na zbicie ceny nawet o połowę, do 16.000 zł!

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest magazyn energii?

Magazyn energii, jak już informowaliśmy powyżej, to system, który umożliwia gromadzenie i przechowywanie nadwyżki energii, aby można ją było wykorzystać w późniejszym czasie. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które wspiera rozwój energetyki odnawialnej i zwiększa niezależność energetyczną. Magazyny energii są szczególnie istotne w przypadku odnawialnych źródeł energii, takich właśnie jak panele fotowoltaiczne, które wytwarzają energię w sposób niestabilny i zależny od warunków atmosferycznych. Dzięki magazynom energii możemy bez przeszkód gromadzić nadwyżki wytworzonej energii i wykorzystywać je w godzinach o mniejszym generowaniu, np. w nocy lub w czasie awarii.

Jaki jest najlepszy akumulator do fotowoltaiki?

Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Pierwszym aspektem bez dwóch zdań jest pojemność akumulatora, czyli ilość energii, którą jest w stanie przechować. Ważne jest, aby dostosować pojemność akumulatora do indywidualnych potrzeb, uwzględniając średnie zużycie energii i okresy, w których nie ma dostępu do energii słonecznej.

Bardzo ważna jest też efektywność akumulatora, czyli zdolność do magazynowania i oddawania energii bez większych strat. Im wyższa efektywność, tym lepiej, ponieważ pozwala to na maksymalne wykorzystanie zgromadzonej energii. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na tempo samo-rozładowania akumulatora, czyli na to, jak szybko traci on energię w okresach bez użycia. Im niższe takie tempo, tym dłużej akumulator utrzyma zgromadzoną energię.

Niezwykle istotnym aspektem jest także trwałość akumulatora. Wybierzmy zatem akumulator o długiej żywotności, który będzie mógł pracować przez wiele lat bez utraty swoich właściwości. Szczególnie istotne jest to przy instalacjach fotowoltaicznych, które mają długoterminowy charakter inwestycji.

W końcu warto zwrócić uwagę na temperaturę pracy akumulatora. Niektóre modele są bardziej odporne na zmienne temperatury i lepiej radzą sobie w trudnych warunkach. W przypadku instalacji fotowoltaicznych, gdzie akumulator może być narażony na różne warunki atmosferyczne, ważne jest wybranie modelu, który będzie przystosowany do działania w szerokim zakresie temperatur.

Na koniec nie można nie wspomnieć o kosztach związanych z zakupem, instalacją i konserwacją akumulatora. Modele mogą się bowiem różnić ceną, a także wymagać określonych czynności konserwacyjnych, takich jak regularne sprawdzanie poziomu elektrolitu czy czyszczenie.

Jak długo wytrzymuje magazyn energii?

Niewątpliwie przydomowe magazyny energii są opłacalną i wygodną dla użytkownika inwestycją. Należy jednak mieć na uwadze, że magazyny energii mają też swoje ograniczenia w postaci sprawności i żywotności.

Co do sprawności – wynosi ona około 90%, czyli wkładając do akumulatora 1 kwh, wyciągniemy 0,9 kWh. Upraszczając, możemy to porównać do przelewania wody – zawsze poniesiemy wówczas jakieś straty. Żywotność magazynów energii wynosi z kolei aktualnie około 15 lat lub mniej więcej 6000 pełnych cykli. Dlatego też przy wyborze warto zapoznać się z gwarancją producenta, która powinna opiewać nie tylko na wiek, ale też na cykle.

Aby przedłużyć żywotność magazynu energii, istotne jest również odpowiednie użytkowanie i konserwacja. Regularne sprawdzanie stanu magazynu oraz przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących naładowania i rozładowania, mogą mieć istotny wpływ na wydłużenie jego żywotności.

Ile kosztuje bateria do fotowoltaiki?

Koszt baterii do fotowoltaiki jest obecnie zmienny i wiele zależy od zapotrzebowania naszego domu. Dobrą informacją jest z kolei fakt, że ceny generalnie powoli idą w dół.

Obecnie za małą baterię rzędu 5 kWh zapłacimy obecnie 20.000 zł. Jeśli będziemy chcieli zakupić optymalny sprzęt dla domu, gdzie mieszka rodzina z dziećmi, to warto zainwestować 30-35 tysięcy złotych. Na rynku dostępne są oczywiście też większe magazyny, gdzie ceny zaczynają się od 60.000 zł, jednakże one sprawdzą się lepiej w firmach aniżeli domach jednorodzinnych.


Wyceń swoją instalację + baterię w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.