Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Magazyn energii fotowoltaika - oczywistym jest, że może on pozytywnie wpłynąć na rozliczenia w nowym systemie net-billingu, który wchodzi w życie w 2022 roku. Czy jednak rzeczywiście zawsze się opłaca? I jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na baterię do fotowoltaiki!


Magazyn energii do fotowoltaiki - podstawowa charakterystyka

Przydomowy magazyn energii do fotowoltaiki to - najprościej mówiąc - akumulator, czyli urządzenie, które gromadzi nadwyżki prądu, jakie generuje instalacja fotowoltaiczna w ciągu dnia. W ten sposób prosument zamiast oddawać energię do sieci, magazynuje ją dla siebie we własnym systemie.

Zazwyczaj po to, aby wykorzystać ją wieczorem czy po zmroku. Taki magazyn energii fotowoltaika może też wykorzystać jako zasilanie awaryjne, np. gdy sieć energetyczna w Twojej miejscowości ulega awarii.

Musi on być jednak wówczas wyposażony w dodatkowe urządzenia - sama fotowoltaika z magazynem energii nie wystarczy w przypadku awarii.

W Polsce magazyny energii do fotowoltaiki nie są w tej chwili objęte żadnym specjalnym programem dotacji. Są jednak za granicą. Wydaje się więc prawdopodobnym, że w przyszłości również i u nas prosumenci będą mogli liczyć na ich korzystniejszy zakup.

Magazyn energii fotowoltaika - kwestia opłacalności

Prosument, który chce, aby opłata mocowa i ogólne zużycie energii elektrycznej z sieci było niższe, z pewnością rozważa kwestię tego, czy magazyn energii do fotowoltaiki rzeczywiście się opłaca. Jego cena nie jest bowiem niska, o czym pisaliśmy przy okazji artykułu.

Magazyn energii fotowoltaicznej - czym jest, jak działa i jakie przynosi korzyści.

Otóż warto wiedzieć, że magazyny energii fotowoltaika w Polsce wykorzystuje się nadal dość rzadko z jednego prostego powodu: w przeciwieństwie do inwestycji w panele fotowoltaiczne, inwestycja w magazyn energii nie zwraca się w okresie trwania jego gwarancji.

Koszt jest po prostu zbyt wysoki. Do 1 kwietnia 2022r. każdy polski prosument (który już ma fotowoltaikę lub zainstaluje ją do 1 kwietnia br.) na 1 kWh oddanej do sieci energii może z powrotem “wyciągnąć” z niej 0,8 kWh bez żadnych dodatkowych kosztów. Magazyn energii do fotowoltaiki wydaje się zatem zbędną inwestycją.

Domowa fotowoltaika zainstalowana od 1 kwietnia 2022 będzie już jednak musiała odkupić sprzedane wcześniej nadwyżki, zatem magazyny energii fotowoltaicznej prawdopodobnie zaczną być bardziej doceniane.

Kwestia tylko, czy ceny, po jakich trzeba będzie kupować energię z sieci, uzasadnią całkowity koszt zakupu magazynu? Najbliższe miesiące z pewnością to zweryfikują.


Wyceń swoją instalację + baterię w 2 minuty!

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Wielkość akumulatora i jego moc ciągła

Można oczywiście sugerować się tradycyjną regułą, że magazyn energii do fotowoltaiki 10 kW powinien mieć wielkości 10 kWh, do 5 kW 5 kWh itd.

Będzie to stosunkową rozsądną decyzją, jednak należy też zwrócić uwagę na fakt, że magazyn energii fotowoltaika powinna mieć dobrana raczej pod kątem rzeczywistych potrzeb gospodarstwa domowego, niż samej wielkości.

Może się okazać, że do Twojej instalacji wystarczy mniejszy akumulator fotowoltaiczny, a zatem zdecydowanie tańszy.

Warto zadać sobie pytanie: ile energii potrzeba, gdyby zaszła awaria prądu? Ile energii potrzeba w nocy? Należy zastanowić się, które sprzęty mają funkcjonować (np. lodówka, oświetlenie, 3 gniazdka - pod laptop, telewizor, czajnik elektryczny) i zsumować ile dziennie pobierają energii.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki, trzeba też koniecznie zsumować ich maksymalną moc Wat.

Magazyny energii charakteryzują się bowiem nie tylko samą pojemnością, ale i mocą ciągłą, która jest niezbędna do tego, aby rzeczywiście wszystkie sprzęty działały po przełączeniu.

Czy magazyn energii może być podłączony do obecnej instalacji fotowoltaicznej?

Tak, może. Niemniej nie w ten sam sposób, co do nowej. Gdy magazyn energii i fotowoltaika instalowane są jednocześnie, wówczas opłaca się wziąć tzw. magazyn DC.

Charakteryzuje się on tym, że zostanie podpięty do inwertera hybrydowego wraz z resztą instalacji. Będzie to całościowo tańsze. Z kolei magazyn energii fotowoltaika już istniejąca może mieć raczej tylko AC i będzie do niego potrzebny dodatkowy inwerter.


Wyceń swoją instalację + baterię w 2 minuty!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.