Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak poradzić sobie z rosnącymi w zastraszającym tempie cenami eksploatacji domu. Znacznie wyższe rachunki stają się naszą nową rzeczywistością, z którą musimy pogodzić się i ją zaakceptować. Ale czy na pewno?

A może istnieją jakieś sposoby, aby zatrzymać to błędne koło i mimo wszystko płacić mniej, dzięki czemu nasz comiesięczny budżet nie zostanie tak mocno nadszarpnięty?

Jedną z najprostszych, a zarazem najbardziej dostępnych i korzystnych opcji jest oszczędzanie na prądzie poprzez zmianę sposobu jego pozyskiwania: już nie od firmy zewnętrznej, ale poprzez czerpanie go z własnego źródła energii – fotowoltaika w Polsce.

Jeżeli rozważasz instalację paneli fotowoltaicznych w swoim domu, z pewnością masz bardzo konkretne pytania i oczekujesz rzeczowych informacji.

W celu rozwiązania wszelkich wątpliwości posługujemy się twardymi danymi opartymi na liczbach. Przekonaj się, że fotowoltaika stanowi technologię przyszłości, która zapewni Tobie bezpieczeństwo energetyczne i finansowe.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Zielonej Górze.


Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę w Zielonej Górze?

Zielona Góra to znane dolnośląskie miasto położne w województwie lubuskim, na zboczu doliny Odry. Nazwa miasta ma swoje odzwierciedlenie w terenach zielonych, których w okolicy nie brakuje. Duże bogactwo lasów, ciekawych gatunków roślin i zwierząt, sprawiają, że to idealne miasto na weekendowe spacery i rodzinne wycieczki. Znajdziemy tam także ogród botaniczny, palmiarnię, mini zoo, a nawet rezerwat przyrody.

Zielona Góra jest drugim najbardziej zielonym polskim miastem! Prężnie rozwijająca się gospodarka sprawia, że to świetne miejsce do życia i rozwoju. Czy będąc mieszkańcem Zielonej Góry, warto zdecydować się na fotowoltaikę? My nie mamy co do tego żadnych wątpliwości.

Średnia roczna temperatura utrzymuje się tam na poziomie 8,5 stopnia Celsjusza, a stopień nasłonecznienia około 1150-1200 kWh/m2. To warunki, które bez problemów pozwalają na założenie paneli fotowoltaicznych. Zainwestuj w nowoczesne technologie, dzięki którym sporo zaoszczędzisz i staniesz się bardziej eko!

Fotowoltaika Zielona Góra – cena

Koszty zakupu oraz montażu fotowoltaiki są w dużej mierze uzależnione od mocy instalacji. Istotnym kryterium jest również dokładna lokalizacja na terenie Polski. W przypadku Zielonej Góry średnie ceny kształtują się następująco:

 • 12 paneli o mocy 4,6 kWp: 24 044 zł,
 • 16 paneli o mocy 6,5 kWp: 30 025 zł,
 • 17 paneli o mocy 6,8 kWp: 32 470 zł.

Miej na uwadze, że powyższe ceny mają charakter poglądowy. Na koszty wpływają też inne czynniki, np. połać dachowa. Jeśli chcesz poznać szczegółową wycenę, skontaktuj się z nami.

Fotowoltaika dotacje – Zielona góra

Modernizacja domowych instalacji bez wątpienia leży w interesie Polski. Tym samym możesz skorzystać z szeregu rządowych programów dofinansowania, które obejmują tereny Zielonej Góry. Poznaj najważniejsze inicjatywy prowadzone w tym zakresie.

1. Mój Prąd 5.0 – to program skierowany do osób planujących montaż paneli fotowoltaicznych, magazynu ciepła, magazynu energii elektrycznej oraz HEMS/EMS. W przypadku samej fotowoltaiki możesz liczyć nawet na 4 000 zł dofinansowania. Jeżeli planujesz szerzej zakrojoną modernizację domowej instalacji, jesteś w stanie uzyskać jeszcze więcej środków.

2. Ulga termomodernizacyjna – umożliwia odliczenie części kosztów w PIT. Uwzględnione wydatki muszą być związane z instalacją paneli fotowoltaicznych bądź innych rozwiązań służących oszczędzaniu energii. Maksymalny wymiar ulgi może wynieść nawet do 53 000 złotych.

3. Czyste powietrze – stanowi inicjatywę służącą zmniejszeniu liczby przestarzałych kotłów. W ramach programu można pozyskać dofinansowanie na instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Na podstawowym poziomie można uzyskać do 30 000 złotych, a w przypadku najbardziej zaawansowanych inwestycji nawet do 79 000 złotych.


Wyceń instalację w Zielonej Górze!

Zielona Góra fotowoltaika – jak dużo energii może wyprodukować instalacja?

Załóżmy, że korzystasz z instalacji o mocy 4,6 kWp, natomiast roczne napromieniowanie słoneczne wynosi 1262,17/m². W takiej sytuacji klasyczny dom jednorodzinny jest w stanie wygenerować średnio 4 345,72 kWh w skali roku.

miesięczny rozkład poboru energii z instalacji fotowoltaicznej w Zielonej Górze
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Instalacje fotowoltaiczne Zielona Góra – ceny kupna i sprzedaży energii elektrycznej

Na początku kwietnia 2022 roku zaszły znaczące zmiany w tej materii. W miejscu dotychczasowych zasad rozliczeń pojawił się nowy system określany jako net-billing.

W przypadku nadprodukcji nadmiar energii zostaje przekazany do sieci. Wartość tych zasobów jest przeliczana na pieniądze, z których można skorzystać w ramach obniżenia kosztów zakupu. Aktualne stawki kształtują się następująco:

 • cena sprzedaży energii elektrycznej: około 0,56 zł/kWh,
 • cena zakupu energii elektrycznej: około 0,94-1,03 zł/kWh.

Należy pamiętać, że stawki zmieniają się na bieżąco. Aktualny status można podejrzeć na giełdzie energii.

Instalacja fotowoltaiczna Zielona Góra – rekomendowany kąt nachylenia paneli

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest rozmieszczenie paneli od południowej strony. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Przeszkodą bywa zacienienie bądź inne czynniki zewnętrzne. W takiej sytuacji specjalista przygotowujący projekt stara się skierować ogniwa na wschód i zachód. W każdym przypadku idealny kąt nachylenia wynosi 36 stopni.

Fotowoltaika Zielona Góra – jak długo trzeba czekać?

Zadzwoń lub napisz do nas już dziś, a wspólnie znajdziemy dogodny dla Ciebie termin! Postaramy się zrobić co w naszej mocy, abyś nie musiał zbyt długo czekać na montaż swojej wymarzonej instalacji i mógł cieszyć się z własnej mini fabryki prądu. Przy małej powierzchni dachu, cała instalacja to raptem 1-2 dni.

Przy większych inwestycjach czas ten proporcjonalnie się wydłuży do maksymalnie kilkunastu. Podczas instalacji muszą panować optymalne warunki atmosferyczne bez gwałtownych burz, śnieżyc, czy intensywnych opadów deszczu.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Zielonej Górze.


Fotowoltaika Zielona Góra – po jakim czasie inwestycja się zwróci?

Najbardziej namacalne będzie przedstawienie rentowności na konkretnym przykładzie. Zapoznaj się z wynikami opartymi na naszych doświadczeniach:

Moc instalacji: 4,6 kWp

 • Cena

o   22 928 zł bez baterii

o   14 500 zł za baterię o pojemności 5 kWh

o   Od 5 300 do 14 500 zł netto za montaż

 • Średnia produkcja energii przed montażem paneli fotowoltaicznych: 5 500 kWh
 • Roczna produkcja po montażu: 4 601 kWh
 • Zakres autokonsumpcji:

o   25% z wyprodukowanej energii bez baterii

o   60% z baterią

 • Maksymalne obciążenie 80%
 • Energia sprzedawana do sieci:

o   75% bez baterii

o   40% z baterią

 • Średnia cena zakupu energii elektrycznej: 0,96 zł/kWh
 • Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej do sieci: 0,77 zł /kWh.

W podsumowaniu uwzględniliśmy kilka wariantów projektu. Wyniki są następujące:

 • Fotowoltaika bez baterii i bez dotacji: ROI (zwrot z inwestycji) wynosi 6,5 roku
wykres zwortu z inwestycji
 • Fotowoltaika bez baterii i z dotacją: ROI wynosi 5 lat
Zwrot fotowoltaiki bez baterii i z dotacją
 • Fotowoltaika z baterią i bez dotacji: ROI wynosi 8,5 roku
zwrot fotowoltaiki z baterią i bez dotacji

Fotowoltaika z baterią i dotacją: ROI wynosi 7 lat

Zwrot z fotowoltaiki z baterią i bez dotacji

Dlaczego Otovo?

W trosce o Twój komfort oferujemy różne formy finansowania instalacji fotowoltaicznej. Obecnie honorujemy następujące możliwości:

 • płatność gotówką,
 • kredyt,
 • leasing konsumencki skierowany do osób fizycznych.

Dzięki temu nie musisz odwlekać decyzji o modernizacji. Możesz skorzystać z oferty leasingowej bądź ubiegać się o kredyt, aby jak najszybciej zacząć oszczędzać dzięki nowoczesnej instalacji.

Wiele jest firm oferujących fotowoltaikę, jednak nasza wyróżnia ogrom realizacji wykonanych od 2016 roku w najróżniejszych europejskich miastach. Tak bogate doświadczenie sprawia, że bez trudu jesteśmy w stanie doradzić klientowi jak najkorzystniejsze opcje i rozwiązania, które pozwolą mu jak najniższym kosztem uzyskać najbardziej satysfakcjonujące rezultaty.

Dla nas liczą się efekty, dlatego cała instalacja, od A do Z jest wykonywana wyłącznie przez wykwalifikowane ręce fachowców i ekspertów, a wykorzystywane komponenty posiadają wszelkie certyfikaty jakości i są przez nas sprawdzone oraz przetestowane w 100%.

Zapraszamy na nasz czat online to rozmowy z konsultantem, który z chęcią odpowie na wszelkie pytania. Może i pieniądze nie spadają z nieba, ale energia, którą możesz zamienić na prąd już tak. Żyj mądrze i oszczędzaj tam, gdzie jest to możliwe, zwłaszcza jeśli możesz w ten sposób zadbać także o środowisko i nie emitować takiej ilości substancji szkodliwych.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację w Zielonej Górze
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.