Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Mieszkasz w Bydgoszczy lub okolicach? A może prowadzisz tam własną firmę? Zapewne w jednym i drugim przypadku szukasz różnych sposobów na obniżenie kosztów życia i stale rosnących rachunków. Mamy dla Ciebie proste i skuteczne rozwiązanie, przynajmniej jeśli chodzi o energię elektryczną. Zapewne domyślasz się już, o co chodzi. Tak! Zainstaluj własną fotowoltaikę i ze zdumieniem obserwuj, jak wiele możesz zaoszczędzić i zyskać. Tylko fotowoltaika w Polsce!


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalacje PV w Bydgoszczy


Fotowoltaika Bydgoszcz - Cena w 2022

Średnia cena za fotowoltaikę w Bydgoszczy wygląda następująco:

 • instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,6 kWp (12 paneli) kosztuje średnio 23 003 zł,
 • instalacja o mocy 6,5 kWp (16 paneli) - 28 543 zł,
 • a większa fotowoltaika, 6,8 kWp (17 paneli) - 30 491 zł.

Na podany koszt instalacji fotowoltaicznej składają się orientacyjne ceny za dobrej jakości panele fotowoltaiczne (które są czymś innym niż panele słoneczne!), falownik, niezbędne okablowanie i montaż.

Warto zauważyć, że fotowoltaika Bydgoszcz ceny ma praktycznie takie same jak pozostałe miasta w województwie kujawsko-pomorskim i nieco niższe niż większość innych dużych miast Polski.

A u kogo zapłacisz najtaniej za profesjonalny montaż? U firm, które działają na skalę całego kraju, ale posiadają lokalnych fachowców, tak jak nasz oddział Otovo Fotowoltaika Bydgoszcz. Montaż paneli fotowoltaicznych Bydgoszcz to u nas rzeczywiście montaż wykonany przez profesjonalistów z Twojego miasta, stąd finalna cena nie jest zawyżona przez koszty dojazdu.

Co więcej, z uwagi na bliskość współpracowników w całym województwie kujawsko-pomorskim, Otovo jako jedyne oferuje gwarancję serwisową na 10-20 lat, gdzie inne firmy fotowoltaiczne proponują tylko 2 lata.

Dofinansowanie fotowoltaika Bydgoszcz

Warto wiedzieć, że cena fotowoltaiki w Bydgoszczy może być znacznie niższa jeżeli skorzystasz z dofinansowania. Obecnie najpopularniejsze są trzy dotacje na instalacje fotowoltaiczne, które obejmują kujawsko-pomorskie województwo:

Pierwsza, ulga termomodernizacyjna, jest bardzo łatwo dostępna i można ją łączyć z dofinansowaniem z Mój Prąd i Czyste Powietrze. Pozwala odpisać od podatku 17, 19 lub nawet 32% kosztów poniesionych w wyniku zakupu lub montażu instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika Bydgoszcz podlega też pod dofinansowanie z programu Mój Prąd 5.0. Instalując samą fotowoltaikę, zyskasz 4 tys. zł, a w przypadku systemu, który ma też od razu magazyn energii zyskujesz 5 tys. zł na instalację fotowoltaiczną i 7,5 tys. zł na baterię. Dofinansowanie do magazynów energii 2022 jest naprawdę spore.

Ostatnie z listy dofinansowanie na fotowoltaikę w Bydgoszczy to tzw. program Czyste powietrze. Daje on 9 tys. albo 5 tys. zł w zależności od dochodów beneficjenta.

Jak dużo energii może wyprodukować instalacja fotowoltaiczna w Bydgoszczy?

W takim mieście jak Bydgoszcz fotowoltaika może bez problemu pokryć zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa jednorodzinnego. Miasto Bydgoszcz charakteryzuje się rocznym napromieniowaniem słonecznym rzędu  1271.99 kWh/ m2. Przekłada się to na produkcję 4.370.65 kWh prądu ze Słońca rocznie. Wniosek? Fotowoltaika Bydgoszcz = znakomite warunki do produkcji energii.

Uzyski w poszczególnych miesiącach, które przynosi średnio fotowoltaika Bydgoszcz:

Kąt nachylenia pod panele fotowoltaiczne Bydgoszcz

Moduły fotowoltaiczne powinny być nakierowane na stronę południową, zawsze jeżeli istnieje taka możliwość. W przypadku ryzyka zacienienia połaci ogniw specjalista firmy fotowoltaicznej planuje montaż paneli fotowoltaicznych w ułożeniu wschód-zachód. Najlepszy kąt nachylenia paneli w tym mieście (fotowoltaika Bydgoszcz) to 37 stopni.

Fotowoltaika Bydgoszcz a cena za 1 kWh sprzedaży i kupna energii

Należy mieć na uwadze, że nawet jako prosument z miasta Bydgoszcz, fotowoltaika, którą zainstalujesz, nie uwolni Cię całkowicie od opłat od zakładu energetycznego.

Każdy nowy posiadacz instalacji fotowoltaicznej rozlicza się w net-billingu - obowiązkowo odprowadza nadwyżki energii do zakładu energetycznego, do którego jest podłączony w sieci (sprzedaje) i kiedy potrzebuje (bo panele fotowoltaiczne w nocy nie pracują), kupuje energię jak każdy polski konsument.

Aktualnie, domowa fotowoltaika sprzedaje energię po cenie 0.56 zł za 1 kWh. Ta cena ustalana jest co miesiąc na nowo na podstawie średniej arytmetycznej z poprzedniego miesiąca, więc ulega zmianie. Cena kupna energii to 0,94-1,03 zł. Ceny warto monitorować na stronie TGE.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalacje PV w Bydgoszczy


Fotowoltaika Bydgoszcz - w ile lat się zwraca? Obliczanie zwrotu z inwestycji

Klientom Otovo fotowoltaika Bydgoszcz system fotowoltaiczny zwraca się zazwyczaj w następującym okresie czasowym:

Żeby policzyć zwrot z inwestycji potrzebne są następujące informacje (tu przykładowo uzupełnione i zgodne dla ROI podanych wyżej w akapicie):

 • Moc instalacji: 4,6 kWp
 • Cena (fotowoltaika Bydgoszcz): 23 003 zł lub więcej o 14.500 zł gdy bateria do fotowoltaiki 5 kWh wchodzi w system
 • Cena za montaż instalacji fotowoltaicznych (Bydgoszcz): może się wahać między 5 300 a 14 500 zł netto
 • Średnia produkcja energii przed montażem fotowoltaiki: 5.500kWh
 • Roczna rzeczywista produkcja energii elektrycznej : 4.370.65 kWh.
 • % autokonsumpcji energii przez domostwo: 25% wyprodukowanej energii, a 60% jeśli zakupiono magazyn energii
 • Maksymalne obciążenie: 80%
 • Energia odprowadzana (sprzedawana) do sieci: 75% bez magazynu energii oraz 40% z magazynem
 • Średnia cena zakupu energii: 0,96 zł/ kWh
 • Średnia cena sprzedaży energii: 0,77 zł/kWh.
 • ROI 6,5 roku - w opcji kupna instalacji bez dofinansowania
zwrot z instalacji bez baterii i bez dofinansowania
 • ROI 5,5 roku - w opcji kupna instalacji z dofinansowaniem
zwrot z instalacji bez baterii z dofinansowaniem
 • ROI 7,5 roku - w opcji kupna instalacji z magazynem energii z dofinansowaniem
zwrot z inwestycji z baterią bez dofinansowania
 • ROI 8,6 lat -w opcji kupna instalacji z magazynem energii, ale bez dofinansowania.
zwrot z inwestycji z baterią i z dofinansowaniem

Sprawdź cenę instalacji PV w Bydgoszczy

Fotowoltaika Bydgoszcz – czy to opłacalna inwestycja?

Czy warto założyć fotowoltaikę? Sprawdźmy, jakie są jej najważniejsze zalety w pigułce! Przede wszystkim dzięki takiemu rozwiązaniu możesz obniżyć koszty energii elektrycznej od 90 do nawet 100% w skali roku. Stajesz się całkowicie niezależny od zewnętrznego dostarczyciela prądu, a co za tym idzie od wahań cenowych oraz przerw w dostawie prądu.

Montaż fotowoltaiki znacząco zwiększy wartość Twojej nieruchomości w przypadku ewentualnej sprzedaży. Możesz skorzystać z korzystnych ulg, dofinansowań i programów, dzięki czemu początkowe koszty znacznie się obniżą (m.in. ulga termomodernizacyjna, ulga inwestycyjna).

Taki sposób pozyskiwania energii jest korzystniejszy dla środowiska niż ten tradycyjny, stosowany od pokoleń. Emitowana jest znacznie mniejsza ilość szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla, a same panele fotowoltaiczne można w przyszłości poddać recyklingowi.

To duży krok, większa odpowiedzialność i bycie bardziej eko. Nawet do czyszczenia fotowoltaiki nie trzeba stosować silnych, chemicznych środków czystości – z większością zabrudzeń bezproblemowo radzi sobie padający deszcz.

Możesz to sprawdzić sam korzystając z naszego kalkulatora fotowoltaiki lub (co jest darmowe i niezobowiązujące) kontaktując się przez chat z Otovo Fotowoltaika Bydgoszcz.

Jak nabyć instalację fotowoltaiczną od Otovo Fotowoltaika Bydgoszcz?

W Otovo oferujemy możliwość kupna instalacji fotowoltaicznej na trzy wygodne sposoby:

 1. za gotówkę
 2. na kredyt
 3. przez leasing konsumencki.

Tylko u nas leasing jest dostępny także dla konsumentów, a miesięczne opłaty zaczynają się od 129 zł. Jest to opcja, którą Otovo Fotowoltaika Bydgoszcz przygotowała dla tych, którzy chcą się cieszyć 20 latami bezpłatnego serwisu i dobrej jakości panelami fotowoltaicznymi, bez konieczności ponoszenia dużych nakładów początkowych.

Dlaczego Otovo?

Otovo to firma międzynarodowa, która ma na swoim koncie wiele realizacji fotowoltaicznych zarówno w Polsce, jak i w Europie, gdyż działa w tej branży już od blisko 6 lat.

Korzystamy wyłącznie z usług wykwalifikowanych monterów, posiadających niezbędne kursy oraz certyfikaty. Przed oddaniem projektu gruntownie sprawdzamy wszystkie parametry, aby mieć pewność, że zlecona przez nas instalacja spełnia w 100% wszelkie normy i okaże się jak najbardziej efektywna.

Zachęcamy do kontaktu przez naszą stronę internetową – za pomocą czatu, maila, telefonicznie bądź osobiście. W razie ewentualnych awarii, czy usterek możesz w każdej chwili zwrócić się do nas o pomoc. To, że zakończyliśmy dany projekt, nie oznacza bowiem dla nas, że zostawiamy klienta samemu sobie.

Jeśli skorzystasz z naszych usług, możesz liczyć na fachowe doradztwo i wsparcie na każdym etapie realizacji. Oferujemy zarówno możliwość kupna, jak i leasingu fotowoltaiki w ramach comiesięcznej substytucji.

Nie przepłacaj dłużej za prąd elektryczny. Postaw na fotowoltaikę, a przekonasz się, że rachunki za prąd nigdy więcej nie będą wzbudzały w Tobie żadnego niepokoju.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń swoją instalację PV w 2 minuty
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.