Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Nie ma co ukrywać, rachunki za prąd nie napawają zbytnim optymizmem. Zamiast przepłacać za energię elektryczną zewnętrznemu dostawcy, możesz jednak poszukać innych alternatyw. Co powiesz na modną i skuteczną fotowoltaikę? Rozwiązanie to niesie za sobą wiele zalet i z pewnością docenisz, jak wielką zmianę wprowadzi w Twoje życie. Fotowoltaika w Polsce jest dla Ciebie.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Gdyni


Fotowoltaika Gdynia (pomorskie) - Cena

Jak można się domyślić, fotowoltaika w Gdyni ceny miewa zróżnicowane. Wiele zależy od połaci dachu, tego, jakiej mocy i marki są panele fotowoltaiczne, a także tego, która firma Cię obsługuje.

W uśrednieniu szacować można, że:

 • cena za fotowoltaikę w Gdyni o mocy 4,6 kWp (czyli 12 modułów PV) to koszt = 23 484 zł,
 • o mocy 6,5 kWp (16 modułów) = 29 376 zł,
 • a 6,8 kWp (17 modułów) = 31 787 zł.

Same panele fotowoltaiczne Gdynia ma w tożsamych z resztą kraju cenach. Podobnie też falowniki i magazyny energii. Oczywiście będzie się to różniło w zależności od tego, czy nabywasz instalację fotowoltaiczną u lokalnej firmy, czy ogólnopolskiej jak Otovo, która ma korzystne ceny z uwagi na bezpośrednie umowy z producentami.

Istotne jest też, czy profesjonalny instalator musi do Ciebie dojechać. Dla przykładu, nasz lokalny zespół Otovo Fotowoltaika Gdynia wybiera najbliższego Tobie fachowca, tak abyś nie przepłacał.

Fotowoltaika montaż Gdynia oznacza u nas przyjazd wyszkolonego pracownika z Trójmiasta. Przez kolejne 10 lat obiecywanej przez nas gwarancji serwisowej będzie on miał do Ciebie blisko i nie będziesz musiał długo czekać na przyjęcie zgłoszenia, gdyby zaistniały jakiekolwiek problemy z systemem.

Fotowoltaika dofinansowanie Gdynia

Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujące dofinansowanie, fotowoltaika (Gdynia i Trójmiasto) podlega pod trzy rządowe formy wsparcia OZE. Są nimi:

W 2022 roku Mój Prąd 5.0 to przede wszystkim dofinansowanie do magazynów energii w kwocie 7,5 tys zł + 5 tys. zł na instalację PV i montaż lub 4 tys. zł, jeżeli montujesz wyłącznie system fotowoltaiczny bez magazynu.

Część klientów Otovo Fotowoltaika Gdynia korzysta też z dotacji Czyste Powietrze, która daje od 5 do 9 tys. zł. W przypadku tego programu znaczenie mają dochody właściciela budynku - np. jeżeli masz dochód < 100 tys. zł rocznie, to otrzymasz dofinansowanie rzędu 5 tys. zł, a nie 9.

Koszt instalacji fotowoltaicznej można też sobie po prostu odpisać od podatku. Służy temu ulga termomodernizacyjna składana przez dokument PIT/0. Pozwala odpisać sobie 17%, 19% lub 32% kosztów. I co ważne, dofinansowanie z Mój Prąd lub Czyste Powietrze można z nią łączyć.

Jak dużo energii produkują instalacje fotowoltaiczne w Gdyni?

W mieście Gdynia fotowoltaika 4,6 kWp (czyli popularna instalacja dla domu jednorodzinnego) produkuje ok. 4503.3 kWh rocznie. Gdynia cechuje się bowiem

rocznym napromieniowaniem słonecznym na poziomie 1280.12 kWh/ m2. Wniosek? Fotowoltaika Gdynia = niemała ilość energii słonecznej.

W rozkładzie na miesiące są to następujące ilości energii:

miesięczny rozkład produkowanej energii z instalacji PV w Gdyni
(źródło: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ )

Jaki kąt nachylenia powinny mieć panele fotowoltaiczne w Gdyni?

Z uwagi na to, jak położona jest Gdynia, panele fotowoltaiczne i panele słoneczne, uzyskują najlepsze wyniki, gdy montuje się je pod kątem 38 stopni. W innych miastach Polski to często 35-37 stopni.

Montaż paneli fotowoltaicznych powinien też uwzględnić rozłożenie modułów fotowoltaicznych po południowej stronie dachu. Ewentualnie - jeśli nie ma takiej możliwości - panele PV mocuje się na wschodniej i zachodniej połaci dachu.

Fotowoltaika Gdynia a cena za 1 kWh sprzedaży i kupna energii elektrycznej

Z uwagi na przyjęty w br. net-billing, każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej (fachowo: prosument) ma zakładany specjalny depozyt, przez który zakład energetyczny się z nim rozlicza.

Gdy w środku dnia ogniwa fotowoltaiczne pracują z pełną mocą i fotowoltaika produkuje więcej energii elektrycznej niż domostwo w danym momencie zużywa, prosument ma za te nadwyżki energii płacone. Z tego depozytu odejmowane są środki, gdy w nocy energię dla domu z centralnej sieci pobiera. To dlatego, cena za 1 kWh sprzedaży/kupna ma znaczenie dla rentowności fotowoltaiki.

Z korzyścią dla prosumentów, aktualna cena sprzedaży energii z fotowoltaiki to 0,56 zł/ kWh, a zakupu 0,94 a 1,03 zł. Można więc odebrać tj. 80% energii z nadwyżek za darmo (fotowoltaika Gdynia opłaca się dzięki temu bardziej niż w poprzednim systemie rozliczeń z 2021). Ceny sprzedaży energii elektrycznej z instalacji PV zmieniane są co miesiąc na podstawie średniej cen z TGE.

ROI Fotowoltaika Gdynia - w ile lat zwróci się inwestycja w prąd ze Słońca?

W uśrednieniu, bazując na naszym doświadczeniu w setkach zamontowanych instalacji PV, fotowoltaika w Gdyni zwraca się w:

 • 6,5 roku - gdy kupujesz system bez dofinansowania
Po jakim czasie zwróci się fotowoltaika w Gdyni infografika
zwrot z instalacji PV bez dofinansowania
 • 5,3 roku - gdy korzystasz z dofinansowania do fotowoltaiki
zwrot z instalacji fotowolaicznej przy uwzględnieniu dotacji
Po jakim czasie zwróci się fotowoltaika w Gdyni infografika
 • 7,5 roku- gdy kupujesz system fotowoltaiczny+magazyn energii i na oba otrzymujesz dofinansowanie
zwrot z instalacji fotowoltaicznej i baterii bez uwzględnienia dotacji
Po jakim czasie zwróci się fotowoltaika w Gdyni infografika
 • 8,5 roku - gdy kupujesz system fotowoltaiczny+magazyn energii, ale bez dofinansowania.
zwrot z instalacji fotowoltaiczne i baterii przy uwzględnieniu dotacji
Po jakim czasie zwróci się fotowoltaika w Gdyni infografika

W dokładnej kalkulacji ROI pomóc Ci może Otovo Fotowoltaika Gdynia - wystarczy do nas napisać lub zadzwonić. Pomocny może się też okazać kalkulator fotowoltaiki.

ROI Fotowoltaika Gdynia obliczyliśmy pod następujące parametry:

 • Moc instalacji: 4,6 kWp
 • Średnia produkcja energii przed montażem PV: 5.500kWh
 • Produkcja energii: 4503.3 kWh na rok
 • Maks. obciążenie: 80%
 • Cena fotowoltaiki w Gdyni: sama instalacja 23 484 zł, a bateria do fotowoltaiki wielkości 5 kWh 14.500 zł; przy czym montaż instalacji fotowoltaicznej w mieście Gdynia to koszt 5 300- 14 500 zł netto
 • % autokonsumpcji wyprodukowanej przez PV energii: 25% (lub aż 60% w przypadku instalacji z baterią)
 • Energia odprowadzana do sieci: 75% w systemie bez baterii fotowoltaicznej, a 40% z nią
 • Cena zakupu energii w net-billingu w uśrednieniu: 0,96 zł/ kWh
 • Cena sprzedaży energii z fotowoltaiki w net-billingu w uśrednieniu: 0,77 zł/kWh.

Fotowoltaika w Gdyni – czy to się opłaca?

Chociaż montaż fotowoltaiki wymaga zainwestowania sporej sumy pieniędzy, poniesione koszty zwrócą się w przeciągu kilku kolejnych lat.

Ewentualne nadwyżki prądu można sprzedawać do sieci publicznej, zyskując w ten sposób pewne zastrzyki pieniędzy lub magazynować na mniej słoneczne okresy w ciągu roku. Warto skorzystać z atrakcyjnych dotacji typu EkoDom, ulga termomodernizacyjna, program Mój prąd 4.0.

Właścicieli firm i przedsiębiorstw zachęcamy natomiast do rozważenia umowy leasingowej, której założenia są podobne do leasingowania samochodu – nie płacimy całej dużej kwoty na starcie, ale dzielimy ją na comiesięczne raty.

To zdecydowanie mniejsze obciążenie dla biznesu i opcja, na którą więcej osób może sobie pozwolić.


Sprawdź ceny instalacji PV w Gdyni!

Fotowoltaika Gdynia – jak długo trzeba czekać?

Przeciętny czas oczekiwania na znalezienie wolnego terminu na montaż fotowoltaiki w Gdyni i okolicach uzależniony będzie od kilku czynników: panującego popytu, pory roku oraz warunków atmosferycznych.

Najczęściej będzie to od 2 do 4 tygodni. Dlatego lepiej nie zwlekać, ale zainteresować się fotowoltaiką już dziś.

Cały proces zaczyna się od obliczeń miesięcznego i rocznego zapotrzebowania na prąd danej rodziny bądź firmy, co przekłada się na ilość zamontowanych paneli słonecznych, a także na moc całej instalacji.

Sam montaż nie trwa długo, zaledwie kilka dni, chyba że mówimy o naprawdę dużych, pokaźnych inwestycjach, gdyż w takiej sytuacji może przeciągnąć się na kilka tygodni.

Dlaczego Otovo?

Firm specjalizujących się w systemach fotowoltaicznych wciąż przybywa, w związku z czym konkurencja jest naprawdę spora. Co sprawia, że powinieneś zaprojektowanie oraz instalację swojej fotowoltaiki powierzyć właśnie nam?

Wyróżnia nas pełen profesjonalizm i najwyższe kwalifikacje. Posiadamy bogate, kilkuletnie doświadczenie w branży i to nie tylko na rynku Polskim, ale również międzynarodowym, gdyż nasze realizacje można oglądać na dachach budynków wielu europejskich miast.

Towarzyszymy naszym klientom na każdym etapie projektu. Nawet po zakończonym montażu, w razie ewentualnych pytań, wątpliwości, czy awarii, jesteśmy zawsze do dyspozycji i stawimy się na miejscu, aby sprawdzić, co się stało i jak możemy pomóc.

Jakie są możliwości zakupu instalacji fotowoltaicznej od Otovo Fotowoltaika Gdynia?

Decydując się na nasze usługi, w jednym miejscu możesz zakupić całą instalację PV, którą zresztą pomagamy właściwie dobrać (panele fotowoltaiczne, inwerter, skrzynki, kable, a także magazyn energii) wraz z montażem. Opcje zakupu to:

 1. gotówka
 2. kredyt
 3. leasing konsumencki.

Pozostałe firmy fotowoltaiczne (pomorskie czy z Trójmiasta) nie mają leasingu b2c w swojej ofercie. Otovo Fotowoltaika Gdynia umożliwia tę formę korzystania z systemu PV już od 129 zł miesięcznie.

Co istotne, w cenę wchodzi 20 lat serwisu. Przy zakupie za gotówkę lub na kredyt, dajemy 10 lat gwarancji serwisowej (gdzie zazwyczaj w województwie pomorskim jest to tylko 2 lata).

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Sprawdź ceny instalacji PV w Gdyni!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.