Wiedza na temat fotowoltaiki i instalacji fotowoltaicznych

Rachunki za energię elektryczną wciąż rosną. Są jednak sposoby na ich obniżenie, a jednym z nich jest wykorzystanie energii słonecznej.

Jeśli mieszkasz lub prowadzisz firmę na terenie Warszawy lub okolic i chcesz płacić mniej za prąd, oferujemy Ci profesjonalny montaż paneli oraz całej instalacji fotowoltaicznej. Zajmujemy się wszystkim – od projektu, przez dostarczenie sprzętu, po pełny montaż. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Fotowoltaika w Polsce pozwoli Ci zaoszczędzić.

Polska rewolucja energetyczna nabiera tempa. Coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Trudno dziwić się takiej decyzji. W końcu odnawialne źródła energii są przepustką do niezależności, a ponadto pozwalają sporo zaoszczędzić w dłuższym horyzoncie czasowym. Przekonaj się, jak można dołączyć do grona osób, które już czerpią korzyści z zeroemisyjnej technologii.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Warszawie


Fotowoltaika Warszawa – koszt

Szczegółowy kosztorys zostaje zawsze opracowany na podstawie wielu czynników. Kluczowe znaczenie ma moc instalacji, typ połaci dachowej, a także lokalizacja. Niemniej można posiłkować się średnimi cenami w Warszawie, aby przybliżyć poglądowe koszty inwestycji. Zapoznaj się z poniższymi danymi:

 • 12 paneli o mocy 4,6 kWp: 22 631 zł,
 • 16 paneli o mocy 6,5 kWp: 28 006 zł,
 • 17 paneli o mocy 6,8 kWp: 30 351 zł.

Fotowoltaika Warszawa - dofinansowanie

Jeżeli zdecydujesz się na założenie paneli solarnych w budynku, możesz uzyskać wsparcie finansowe na zrealizowanie inwestycji. Aktualnie do dyspozycji są 3 przedsięwzięcia.

Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0- Program stanowi odpowiedź na potrzeby osób zakładających energooszczędną instalację w swoim budynku. Dotacje można otrzymać na instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii, a także HEMS/EMS. W przypadku modułów solarnych jesteś w stanie uzyskać do 4 tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodrnizacyjna- Możesz wyrazić chęć skorzystania z tego świadczenia podczas wypełniania deklaracji PIT. Wystarczy określić zakres przeprowadzonych prac. Na tej podstawie zostanie ustalona wartość środków, które otrzymasz w ramach zwrotu. Maksymalna kwota przydzielana jednej realizacji wynosi 53 tysiące złotych.

Czyste powietrze

Czyste powietrze- Projekt został stworzony z myślą o zmniejszeniu skali zanieczyszczenia powietrza na terenie Polski. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest modernizacja domowych układów grzewczych. Dzięki temu możesz uzyskać dofinansowanie na założenie nowej instalacji. Największe projekty mogą liczyć nawet na 79 tysięcy złotych w ramach dotacji. W przypadku mniejszych inwestycji wnioskodawcy są w stanie pozyskać do 30 tysięcy złotych.

Ile energii wytworzą panele fotowoltaiczne? Warszawa i okolice

Można przyjąć, że roczne napromieniowanie słoneczne w Warszawie i pobliskich miejscowościach oscyluje w granicy 1310 kWh/m². Jeżeli mieszkasz tam w standardowym domu jednorodzinnym i korzystasz z instalacji o mocy 4,6 kWp, to jesteś w stanie wygenerować średnio 4 490 kWh przez rok. Z kolei w poszczególnych miesiącach uzyskasz następujące rezultaty:

miesięczne uzyski z instalacji fotowoltaicznej w Warszawie

Net-billing a instalacje fotowoltaiczne - Warszawa

W kwietniu 2022 roku został wprowadzony nowy system rozliczeń. Nosi on nazwę net-billing i dotyczy osób, które jednocześnie czerpią i produkują energię. Stawki zmieniają się na bieżąco. Możesz je obserwować na witrynie giełdy energii TGE. Aktualny stan kształtuje się następująco:

 • cena sprzedaży energii: około 0,56 zł/kWh,
 • cena kupna energii: około 0,94-1,03 zł/kWh.

Jaka powinna być orientacja i kąt nachylenia paneli? Warszawa fotowoltaika

Specjaliści odpowiadający za założenie instalacji zawsze starają się znaleźć optymalną konfigurację. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest orientacja południowa.

Nie zawsze można jednak ustawić baterie w tym kierunku. Alternatywą pozostaje zachód oraz wschód. Z kolei idealny kąt nachylenia w Warszawie i pobliskich miejscowościach wynosi 38 stopni.


Wpisz swój adres i otrzymaj darmową wycenę na instalację PV w Warszawie


Kiedy zwróci się inwestycja w panele słoneczne? Warszawa i okolice

Każdy dzień użytkowania fotowoltaiki przyczyni się do powiększenia Twojej puli oszczędności. Ile czasu musi upłynąć, żeby nastąpił pełny zwrot z inwestycji? Zapoznaj się z charakterystyką przykładowej realizacji.

 • moc instalacji: 4,6 kWp,
 • cena
 • 22 631 zł bez baterii,
 • 14 500 zł za baterię z pojemnością 5 kWh,
 • 5 300-14 500 zł netto za montaż,
 • średnia produkcja energii elektrycznej podczas użytkowania klasycznej instalacji: 5 500 kWh,
 • roczna produkcja energii przez moduły solarne: 4505 kWh,
 • autokonsumpcja
 • 25% wytworzonej energii bez baterii,
 • 60% z baterią.
 • maksymalne obciążenie: 80%,
 • energia odsprzedawana do sieci
 • 75% bez baterii,
 • 40% z baterią.
 • średni koszt zakupu energii elektrycznej: 0,96 zł/kWh,
 • średni koszt sprzedaży energii do sieci: 0,77 zł/kWh.

Na podstawie powyższych danych istnieje możliwość określenia okresu zwrotu z inwestycji. Zapoznaj się z wynikami:

 • bez baterii i bez dotacji: 6,5 roku,
Wykres zwrotu z fotowoltaiki bez baterii i bez dotacji w Warszawie
 • bez baterii i z dotacją: 5,2 roku,
wykres zwrotu z fotowoltaiki bez baterii i z dotacją w Warszawie
 • z baterią i bez dotacji: 8,5 roku,
Wykres zwrotu z fotowoltaiki z baterią i bez dotacji w Warszawie
 • z baterią i z dotacjami 6 lat.
Wykres zwrotu z fotowoltaiki i baterią i z dotacjami w Warszawie

Fotowoltaika w Warszawie – czy to się opłaca?

Wiele osób obawia się wysokich cen związanych z montażem. Jednak warto wydać te pieniądze, by móc cieszyć się niższymi rachunkami za prąd.

Ponadto właściciele instalacji PV mają również możliwość odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci publicznej, a także odbieranie jej w innym terminie.To daje energetyczną niezależność.

Kosztami montażu też nie trzeba się tak bardzo martwić. Można bowiem uzyskać naprawdę wysokie dotacje. W przypadku dotacji Warszawskiej można uzyskać maksymalnie 15 000 złotych dofinansowania.Istnieje jednak możliwość łączenia tej opcji z ulgą termomodernizacyjną, a nawet wymianą kotła centralnego ogrzewania.

W przypadku wymiany kotła kwota dotacji może być znacznie wyższa i wynieść nawet 25 000 złotych.Ulga termomodernizacyjna natomiast to możliwość odliczenia od podatku kwoty pozostałej kosztów, czyli tej, która nie została pokryta przez dofinansowanie.

Maksymalnie odliczyć można 53 000 złotych. Ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom posiadającym w domu jednorodzinnym własną mikroelektrownię i opłacającym podatek PIT według skali podatkowej 17% i 32%, stawki liniowej 19% lub ryczałtem.

Niebawem także ruszy czwarta odsłona rządowego programu Mój Prąd 4.0, która dodatkowo będzie wspierał rozwiązania z dziedziny fotowoltaiki. Oczywiście starania się o dotacje wymagają spełnienia szeregu warunków, złożenia wniosków wraz z wieloma załącznikami. Nie musisz jednak się tym martwić. We wszystkim możemy Ci pomóc.


Sprawdź cenę instalacji PV w Warszawie

Fotowoltaika Warszawa – jak długo trzeba czekać?

Czas oczekiwania na montaż instalacji fotowoltaicznej w Warszawie jest zależny od pory roku. Średnio wynosi od 2 do 4 tygodni. Latem z powodu zwiększonego zapotrzebowania na komponenty, a także zwiększoną liczbę zakupionych instalacji, czas oczekiwania jest najdłuższy, czyli do 4 tygodni.

Natomiast zimą jest to 2-3 tygodnie, w zależności od dostępności wszystkich komponentów na rynku. Oczywiście, jeśli złożysz zamówienie, będziemy w stałym kontakcie i ustalimy termin montażu, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Montaż instalacji i paneli zajmuje około 2-3 dni w przypadku domu jednorodzinnego i nawet około 1-2 tygodnie w przypadku firm. Wszystko zależy od rodzaju dachu, powierzchni i wielkości instalacji. Im większa instalacja, tym dłużej potrwa montaż.

Dlaczego Otovo?

Jesteśmy profesjonalną firmą międzynarodową z wieloletnim doświadczeniem. Zatrudniamy certyfikowanych instalatorów, od których wymagamy posiadania kompletu wymaganych certyfikatów oraz udzielania 5-letniej gwarancji na wykonywany przez siebie montaż.

Regularnie przeprowadzamy audyty kontrolujące prawidłowość pracy naszych instalatorów oraz zadowolenie klientów z wykonywanych przez nich instalacji. Jeśli chcesz zainstalować fotowoltaikę w swoim domu lub firmie, zapraszamy do kontaktu.

Na podstawie przekazanych nam przez Ciebie dokumentów i informacji na temat specyfiki domu, dachu i jego otoczenia sporządzimy projekt instalacji, ustalimy termin i zamontujemy instalację. Na tym nasza współpraca się nie kończy. Pozostaniesz pod naszą opieką. Możesz pytać o wszystko i wezwać nas, jeśli instalacja ulegnie awarii.

Jakie są dostępne formy rozliczenia? Fotowoltaika mazowieckie

Otovo wychodzi naprzeciw potrzebom klientów. Właśnie dlatego każda inwestycja może zostać sfinansowana na kilka sposobów. Każdy może wybrać rozwiązanie dopasowane do swoich warunków i preferencji. Do dyspozycji są następujące opcje:

 • płatność gotówką,
 • kredyt,
 • leasing konsumencki dla osób fizycznych.

Jeżeli jesteś ciekawy jak wyglądają ceny w innych miastach, to sprawdź nasze inne artykuły. Dzięki temu dowiesz się jaka jest różnica między Twoim miastem a:


Wyceń instalację PV w Warszawie!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.